0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    нетали

има ли surrogate в бг или наоколо?
« -: Декември 28, 2006, 11:08:10 am »
здравейте милички !!!

не искам да ме знаете коя съм, за това ще пиша като гост....
отчаяна съм... търся "все още" някаква надежда....
отдавна си мисля за това, но чак сега се осмелих да го призная пред себе си....
започвам да си мисля за surrogate .... (надежда...)
не знам дали е възможно, не знам дали ще стане...
честно казано аз дори не го разбирам и не си  го представям... , особено ако си се представя на мястото на тази жена... аз не мога !!!! не бих могла никога да бъда толкова благородна и всеотдайна -превърнала съм се в егоист....
но все пак да попитам, има ли такава възможност някъде тук или в съседните държави ???
има ли начин да се направи тук???
чували ли сте за нещо???
 :bighug:
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #1 -: Декември 28, 2006, 11:13:56 am »

Доколкото ми е известно в България е незаконно!

По повод твоите разсъжедния - не знам ..... И бих и не бих направила такова нещо.
Бих го направила, защото вече знам мъката и болката от липсата на дете
Не бих го направила, защото не си предтставям как же „зарежа” детето което съм носила 9 месеца ...

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
*

    нетали

Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #2 -: Декември 28, 2006, 11:35:32 am »
незаконно....
още 1 повод да си мисля ".... законите"?
много чета из интернет напоследък...
аз също не мога да го направя, защото това за мен е болка. мечта... нещо което не мога да постигна.... а и никога не бих се отказала ако ми се случи....
но чета и други жени.....
и се опитвям някакси да се поставя на тяхно място (естествено неуспешно, защото аз съм различна от тях...)
но лошо ли е да се опита6 да осигури6 по-добър живот на 8-те си деца, като дава6 радост  и надежда на 1 ново семейство???
в българия има 270 000 семейства които не могат да имат деца и биха дали всичко за това...
има още толкова хора и повече в безисходица, които пък биха дали всичко за да осигурят един по-добър живот на децата си, и биха помогнали заради добрината си.....
защо това да е незаконно... хора помагат на хора....

защо и как това е незаконно?
*

    нетали

Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #3 -: Декември 28, 2006, 11:55:34 am »
Модератор: Мели:

темата ми не е за осиновяване, а за опити за забременяване.
моля да бъде преместена обратно.
тази тема не е за осиновяване.... аз още търся начин да имам дете от съпруга си...
и това е един от начините.... моля не го отписвайте... нека поне да го обсъдим...
това е помогнало на толкова много хора да имат дете...
защо просто трябва да го отписваме??

моля да ми върнете темата обратно в опити за забременяване.



*

    нетали

Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #4 -: Декември 28, 2006, 12:20:56 pm »
лали,

месри за разбирането :)
благодаря !!

 :bighug:
*

    натали

Re: има ли цв бг или наоколо?
« Отговор #5 -: Декември 28, 2006, 13:01:18 pm »
добре да му се не знае....
аз вече почвам да изперквам май...
но се питам.....
говоря си на тема, дато може да реши проблема на половината жени тук, и повече...
това може да реши проблемите на още толкова жени и повече, които имат обратния проблем... демек - как да си гледат децата....
- имаме някакъв тъп закон, който е в противовес с природата ни...
"не знам за вас (само предполагам) но аз бих направила всичко за да имам дете"- това е инстинкт, смисъл!!!!
ако някой ми каже "това е закона", ще му отговоря тъп ви е закона, защото е срещу най-висшите човешки инстинкти, и съответно няма начин да се спазва.....
в този форум сме толкова много....
силни  сме заедно..... нека да направим нещо,
може би не за нас, за следващите... но да го направим!!!!!
surrogate-ството е помогнало на много хора... (едновременно на хора без и с деца). това е нещо толкова благородно и  всеотдайно...
как може да е незаконно? -това е престъпление !!!

нека се опитаме да го променим !!!!

 :rain: yahoo_17
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #6 -: Декември 28, 2006, 14:01:33 pm »
според мен думата незаконно не е правилна.
в България по-скоро няма регулация и рисковете са големи.
В други държави се прави.
« Последна редакция: Декември 28, 2006, 14:06:52 pm от Диана »
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #7 -: Декември 28, 2006, 20:22:32 pm »
Добре де, аз не разбирам как при положение, че ти самата не би го направила, искаш някой да го направи за теб. Не разбирай въпроса ми като заяждане, просто смятам, че такова нещо противоречи на всякаква хуманност и никоя жена няма право да иска от друга жена нещо такова. Само майката може да го направи за дъщеря си.
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #8 -: Декември 28, 2006, 20:31:59 pm »
Доколкото аэ успях да проуча нещата (а се интересувам от съвсем скоро), в България това все още не е регламентирано. В Германия е эабеанено. В Белгия, Великобритания и Гърция е раэрешено. Бях намерила и сайт на една агенция, която легално урежда целия тоэи процес. Ще се опитам да го намеря отново, эащото прераэкаэвайки може да напиша нещо невярно.
В Холандия например има институт, в който може да се отиде, всеки сам си намира сурогатната майка, эабранено е посредничеството при търсене срещу эаплащане. Ако сурогатната майка реши да эадържи детето може да го направи.
Много интересна эа мен тема.
« Последна редакция: Декември 28, 2006, 21:03:54 pm от jul4e »
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #9 -: Декември 28, 2006, 20:40:27 pm »
Не разбирай въпроса ми като заяждане, просто смятам, че такова нещо противоречи на всякаква хуманност и никоя жена няма право да иска от друга жена нещо такова. 

Ами донорството е благороден акт и е винаги по собствено желание. Сигурно има жени, които биха желали да помогнат.
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #10 -: Декември 28, 2006, 21:01:50 pm »
Ето го линкът на английската агенция
http://www.surrogacyuk.org

и една кратка статия на ВВС по повод на старта на въпросната агенция
http://www.bbc.co.uk/insideout/yorkslincs/series1/surrogate-motherhood.shtml

Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #11 -: Декември 28, 2006, 23:02:18 pm »
Това е много интересна тема. Покрай абортите ми се бях отчаяла толкова, толкова много... особено като ми разбрах, че за капак на всичко имам проблеми и със съсирването на кръвта:(

Та, бях започнала да правя проучване и се оказа, че тук в САЩ, това е съвсем легално и много често жените си помагат по този начин. Първо се намира желаеща жена, след това се подписват нужните документи и се преминава по същество: доколкото разбрах е възможно да се вземат сперматозоиди от мъжа и яйцеклетка от жената, те се срещат (не съм сигурна къде :), но знам, че получилото се ембрионче расте и се развива в матката на жената surrogate (но естествено не носи нейните гени). Тук даже е пълно с обяви в интернет на жени, които предлагат да бъдат surrogates. Но нямат право да задържат детето след като го родят!!

Мисля, че имаше и още една възможност при която яйцеклетката е на жената, желаеща да бъде surrogate, а сперматозоидите на мъжът, желаещ да стане татко. Така за съжаление бебето не носи гените на бъдещата майка, но много жени на възраст 40+ предпочитат този вариант, заради намалените рискове от аборт и заболявания.

Аз лично си мисля, че това е една прекрасна кауза и след като е помогнала на толкова много двойки да станат родители, защо пък не?
Аз сериозно бях се замислила по този въпрос. Незнам дали самата аз бих могла да износя чуждо дете без да го чувствам като свое (особено, ако ще има и моите гени), но се възхищавам на тези, които могат и го правят, за да помогнат на други!!

Нетали, не съм запозната с твоят случай, но ако чакаш от дълго време и искаш да опиташ и по този начин, аз напълно те подкрепям и разбирам. Тази процедура в САЩ струва около $20-30 000, незнам колко ще струва в Европа, но направи проучване по въпроса и ако можеш да си го позволиш -- отпрашвай за Гърция. Аз мсиля, че си струва да се опита от всичко !!
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #12 -: Декември 29, 2006, 09:44:47 am »
Аз лично бих го направила. Естествено след като имам свое дете.

*

    Нетали

Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #13 -: Декември 29, 2006, 10:07:33 am »
мерси Baby2007 за подкрепата...
имах нужда да чуя такова мение :)
отностно това:
Добре де, аз не разбирам как при положение, че ти самата не би го направила, искаш някой да го направи за теб. Не разбирай въпроса ми като заяждане, просто смятам, че такова нещо противоречи на всякаква хуманност и никоя жена няма право да иска от друга жена нещо такова. Само майката може да го направи за дъщеря си.
да, не бих, но това не значи че други не биха също... както казах преди, зависи от ситуацията.... никой тука не би.... но има хора които имат съвсем различни проблеми - как да си издържат децата например...
много си мислех честно казано..... мо например, човек има нужда от бъбрек, трябва някой да му го даде.....
човек който няма, или има само 1 бъбрек едва ли ще може да му помогне... но има хора с по 2, и много благородство, който помагат....
така сме и ние.... никоя от нас не е способна да го направи, защото ние имаме същото заболяване...
но има хора които го нямат, и могат да помогнат....
а за самата процедура аз до колкото знам е следното... стандартно инвитро, стимулация, сперматозоиди,
но в крайна сметка вместо жената се поставят в донора....
в щатите си е абсолютно законно, и биологичните родители са си родителите....
скъпо е.... естествено много....
30 000 - толкова струва апартамента оставен от дядо ми, единственото което имам, но ако толкова струва, ще ги дам.....
в Гърция??? има ли някой който го е  правил там???
....
просто това е 1 нова алтернатива която виждам май....
и ми изглежда страшно хобава.... и благородна !!!!
и  не знам  колко е трудно да се направи,
но си обещавам тук, пред себе си и пред вас... ако открият моя проблем, и успея да износя здраво и живичко детенце.... ще го направя още веднъж за една жена тука от нас.... ако мога и повече....
не знам.... така като си мисля, аз всъщтност мисля че бих го направила с радост...... какво по-хубаво от това да дадеш 1 живот и да направиш щастливо едно семейство....
естествено ако първо имам мой си деца......
да, аз мисля че бих го направила !!!!
защо е забранено в българия, някой знае ли???
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #14 -: Декември 29, 2006, 10:17:19 am »
Не знам, ама 30 000 долара ми се струват много пари. Ако се стигне до там, аз не бих ги дала. Първо, има риск от аборт и второ с толкова пари може да направиш щастливо едно самотно детенце. Така го рабирам аз. Някъде вече бях писала и май ще се повторя, но аз искам да съм майка и гените нямат значение за мен.

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
*

    Нетали

Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #15 -: Декември 29, 2006, 10:30:48 am »
ми не знам...на мен пък вече парите ми загубиха стойност...
започнах да си мисля че с пари или без, човек веднъж живее, и каквото направи, това остава....
а парите и че е скъпо....ДА
но какъв е смисъла...
както разказах, аз не съм богата, но дядо мие оставил апартамент.... преди си  мислех че е супер...
сега симисля - какъв е смисъла - 1 нещастно семейсво си живеем в апартамента.... колко е по-хубаво да сме едно щастливо семейство и да нямаме къде да живеем.....
мове да е тъпо, но го предпочитам !!!!
бих дала тези пари.... дори ако трябва да го открадна....
тука не става въпрос за морал,
а за нормални човешки инстинкти....
но и бих гонаправила за някой друг....вече съм абсолютно сигурна !!!!
и ако имам някога шанс ще го направя
 :bighug:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #16 -: Декември 29, 2006, 11:21:55 am »
В България проблемът е, че майка е жената, която е родила детето. Ако тя пожелае, детето може да се даде за осиновяване, но биологичната майка няма предимство пред останалите кандидати.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #17 -: Декември 29, 2006, 13:11:26 pm »
Не знам, може би понеже и за мен гените не са от първостепенна важност, затова разсъждавам така. Аз имам 4 аборта и имунологичен проблем и доста  лесно приех мисълта, че няма да родя дете. Но когато в корема ти расте дете, ти щеш не щеш създаваш емоционална връзка с него, усещаш го как рита и се обръща, 9 месеца си денонощно с него и просто не мога да приема мисълта, че има толкова безчувствени или пък садомазохистични жени, които психически да издържат на раздялата с детето. Макар че детските домове са пример, че има такива.
*
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #18 -: Декември 29, 2006, 13:22:47 pm »
Интересна тема за дискусия.

Само се чудя кому е нужна тази анонимност? Някак си ми е странно някой да ме прегръща така топло и да говори така разпалено, но да си крие лицето, а в същото време да иска всички да направим нещо по въпроса.

нека се опитаме да го променим !!!!

Започвам да гадая... Някой, който обича да слага по много възклицателни една след друга... И не ползва "шифт"-а...Наскоро е преживял разочарование.

Освен това ми прави впечатление, че не чете достатъчно дълбоко мненията на хората, а те носят много инфо в себе си:

Например на въпроса:

защо и как това е незаконно?

е отговорено:
според мен думата незаконно не е правилна.
в България по-скоро няма регулация и рисковете са големи.
В други държави се прави.

а, после пак се пита

защо е забранено в българия, някой знае ли???

Освен това има неточност в някои твърдения:

в българия има 270 000 семейства които не могат да имат деца и биха дали всичко за това...

Да, така е. Но само 10 % от тези хора имат нужда от сложни скъпоструващи процедури като инвитро, ИКСИ и сурогатство. Останалите имат нужда от добри специалисти, стимулиране на овулацията, регулиране на хормоните, преборване с антитела, билколечение и операция при мъжете...Нека с тази цифра не се спекулира!

Личното ми мнение по въпроса: ако мен ме беше застигнала това, бих имала доверие само на най-близки роднини за сурогатство-майка ми (ако все още позволяваше възрастта й) или евентуално ако имах сестра. На чужд човек не мога да се доверя за най-скъпото нещо в живота ми.

Тук искам да кажа нещо за ефекта на БУМЕРАНГА. Особено на този етап в България, при правна нерегулираност на положението. Да, много семейства са с ниски доходи, но не мисля, че чак толкова много семейства са в безизходица в страната ни. Не живея в измислен свят, имам реална представа за живота в България. Това, което искам да кажа е, че българските семейства с чисти помисли, с желание да помогнат, с благородно отношение няма да се съгласят на такова нещо, заради много фактори. Освен ако не са ти роднини. Остават ромските семейства-с по много деца и с млада циганка в репродуктивна възраст и доказани лесни бременности. Те няма да са луди, ако някой им даде зелник да изядат. Само това казвам и спирам.

Единствено близките хора от най-първа линия са надеждни в такава ситуация. И пак-човешката психика е нещо много фино. Днес -съгласна, утре-заради пусти инстинкти-променя мнението си и нищо не можеш да направиш.

Подкрепям мнението на Таня: 30 000 долара са много пари. С тях наистина ще отгледаш и образоваш едно готово, родено, здраво и хубаво детенце. А рисковете и с 30 000 да не стане? Както знаем 1 от 4 бременности оцелява...

И накрая да кажа нещо за донорството на органи, че беше и то споменато. Бъбреци...Всеки път като чуя за "благородно" даване на орган и ми става тъжно. В главата ми изплува картината на онези хора от едно българско село, които всичките отишли до Турция и си "дарили" единия бъбрек за 2000 евро. Една местна ги подкукуросала, че май взимала и комисионни, сега лежи в затвора. От безизходица. От безпаричие. Тези 2000 евро тези селяни отдавна са ги изпили и изяли. Но вече са с един бъбрек.

Пак опира работата до близките хора: ако се налага такава трансплантация, то само на близък човек можеш да имаш доверие, на роднина. Който те обича, който мисли за теб, на който му пука за теб и с който един за друг ще се грижите след това, ще се покрепяте.


Желая на момичето, започнало темата много късмет! Искам от сърце да й пожелая да успее, независимо как, къде и кога, да си създаде детенце! Но да внимава с рисковете, да прецени факторите и да действа много, много разумно!
Alexandra
Re: има ли surrogate в бг или наоколо?
« Отговор #19 -: Декември 29, 2006, 13:26:50 pm »
Не знам, може би понеже и за мен гените не са от първостепенна важност, затова разсъждавам така. Аз имам 4 аборта и имунологичен проблем и доста  лесно приех мисълта, че няма да родя дете. Но когато в корема ти расте дете, ти щеш не щеш създаваш емоционална връзка с него, усещаш го как рита и се обръща, 9 месеца си денонощно с него и просто не мога да приема мисълта, че има толкова безчувствени или пък садомазохистични жени, които психически да издържат на раздялата с детето. Макар че детските домове са пример, че има такива.
Цветелина, разсъждаваш в грешна посока!
Не става дума за безчувствени жени, или бездушие, или, както там го наричаш - садомазо и т.н.
Факта, че аз бих могла да направя някой истински щастлив ме кара да съм склонна на компромис със себе си.