0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #60 -: Ноември 22, 2006, 12:53:43 pm »
Извинете, ама в нито една от нормалните книги за бременни не съм срещала подобно нещо 8O има обяснения за това какви сирена не трябва да се ядат заради листериозата, какви меса - заради токсоплазмоза, но никъде не съм чела да пише подобно нещо за млякото.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #61 -: Ноември 22, 2006, 12:57:19 pm »
За прясното мляко.
Това е първият продукт, на който се спира консумацията при колики на бебето. Млечните молекули преминават в кърмата и не могат да се разградят от стомахчюето на бебчо.
От друга страна пък, аз пих мляко като за световно, защото ми идваше кърмата от него, но искам да подчертая, че Александър не е имал колики.
Ако спрете млякото, а коликите продължават, тогава се изключват от храната: кашкавал и други млечни продукти. И така нататък. Но прясното мляко е високо рисков продукт за колики и за алергии.
Нина, аз не съм яла сирене, защото тукашното, заедно с кашкавала няма нищо общо с нашите в България. А колики си имаше независимо какво изключвах от храната. А и кърмата ми наистина се увеличаваше от това че пиех прясно мляко. Но по време на бременност никъде не съм чела да се спира прясното мляко.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    piera

  • ****
  • 896
  • Keen on boots
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #62 -: Ноември 22, 2006, 13:14:06 pm »
Гане, аз четох не да се спира, а просто да не се пие в големи количества (от сорта на литър на ден). Ставаше въпрос, че може по чаша-две, но не е хубаво по много, защото бебето може да развие алергия към млечния белтък като се роди.
*
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #63 -: Ноември 22, 2006, 13:34:41 pm »
Аз май съм недоразбрала...за бременни ли говорим? Тогава май няма голямо значение. Но за кърмещи майки и бебета с колики им много голямо значение
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #64 -: Ноември 22, 2006, 14:38:28 pm »
Ганка благодаря ти. Май ще трябва повечко почивка вече. Целувки на малкия. :balk_21:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #65 -: Ноември 22, 2006, 15:15:59 pm »
Гане, за прясното мляко не си права.
Аз като експерт по алергията към белтъка на кравето мляко ;) съм изчела много по темата. не се препоръчва голямата консумация на прясно мляко от кърмачките, а даже - при предразположение или наличие на такава алергия в семейството - на бременната не се разрешава да пие прясно мляко.

течности трябват за кърмата, не мляко. то може да отключи алергия. вие сте извадили късмет с твойта промишлена консумация :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #66 -: Ноември 22, 2006, 15:32:35 pm »
Лиде, няма за какво. Почивка му е майката.
Джами, може душа. Като сме си говорили с акушерката тук не са ми казвали да го спирам. Един единствен път сме имали проблем и то е защото му дадох пюре, в което имаше прясно мляко и то преди да е време за това. Но си мислех, че в пюретата на Хип в България всичко си е както тукашните. Беше се изринал здравата, но с малко витамин ц оправихме нещата. За течностите си права, ама на мен ми ставаше зле от чайовете за кърма, падаше ми кръвното и изобщо ми беше голям купон. Та пиех много портокалов сок, вода и мляко. До сега, да чукам на дърво нямаме оплаквания.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #67 -: Ноември 22, 2006, 15:35:36 pm »
jam,и аз знам същото за млякото, но почти започнах да се чудя дали пък не съм живяла я грешка цяла година 8O. Иначе при нас предупреждават всяка кърмачка и бременна да внимава с млечните продукти. Аз не знаех, че даже има бебета с алергии към майчиното мляко, докато един път не видях едно момиченце, ама направо обринато в лицето. Майката каза, че е получила алергия към млякото й (почесвам се по тиквата? :?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #68 -: Ноември 22, 2006, 15:42:04 pm »
докато един път не видях едно момиченце, ама направо обринато в лицето. Майката каза, че е получила алергия към млякото й (почесвам се по тиквата? :?

получила е алергия към белтъка на кравето мляко, който е преминал в кърмата от храната на майката. ако майката спазва безмлечна диета - няма проблем.
аз 2 месеца ядох само хляб, лютеница и пържоли, образно казано...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #69 -: Ноември 22, 2006, 15:46:20 pm »
Джами, блазе ти за диетата - и аз бих карала на пържоли ;) Това в кръга на майтапа де :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #70 -: Ноември 22, 2006, 17:37:51 pm »
днес си купих едно ново списание- Моето бебе- от издателите на Журнал, та вътре прочетох за подсичането, че помагала кърмата. Цитирам: " кърмата съдържа противовъзпалителни вещества, а млечната мазнина се грижи чудесно за кожата на бебето". Който има такъв проблем може да се пробва и това.  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #71 -: Ноември 22, 2006, 20:19:13 pm »
Мами не минава нашето подсечено дупе. Първо се мазахме с крем на Авент не свърши работа, сега сме с Бочко същата работа. Какво да предприема? Утре ще питам и педиатърът като дойде на преглед.
Мляко не смея да пия тъй като ние от рано имаме колики а сме на АМ. Незнам какво ще стане ако започна да пия мляко по литър на ден, настръхвам като си помисля.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #72 -: Ноември 22, 2006, 20:37:50 pm »
След дълго мълчание ,ето ме и мен на хоризонта! Вече си имаме първи зъб,на 17.11 ни поникна и даже още 2 се подават отдолу!!! Сега сме в Аржентина и се борим с жегата,пристигаики от Българиа,тук високите температури доста ни изненадаха!!! Дилън получи алергиа от топлото (според тукашия ни педи) ,мазахме се с едно кремче и сега сме о.к. вече ходим само по памперс.
През този период успях да стана ЛЕЛЯ !!! На шишкото Матиас,първо дете на сестра ми. Дето вика дядо ми -"таз година берекет в нашата фамилиа"!!! Даи боже всекиму !!! След кошмара,който изживяхме през септември сякаш идват по-добри дни.  :)
Като сме БЕЗДЕЛНИЦИ,да не сме БЕЗ ПРАЗНИЦИ !!!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #73 -: Ноември 22, 2006, 21:22:15 pm »
крем за подсичане. Ако намерите аптека, в която да се приготвя, ето ви съставките:
lanolini }
Vaselini }
Aq. calcis } aa 50,0
vit A 100000E
Vit D 300000E
MDS външно за мазане
Трите скоби се четат като една права черта. Просто не знам как да я направя тук. С това списъче може да си поръчате кремчето и да ви го направят. Надявам се, че ще помогне на мамите, които имат проблем с подсичане.
Това е само за подсечено дупе. Не се ползва за друго.

Наде, това е за теб. Намираш аптека за приготвяне на лекарства и питаш могат ли да ти го направят. Моята педиатърка ми го даде.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #74 -: Ноември 22, 2006, 21:28:07 pm »
Най- се доверявам на тетрата и къпането в отвара от орехови листа. От както му прилагам бабини рецепти, малкият ми син няма проблеми с кожата....
Внимавай какво си пожелаваш, защото някои желания се сбъдват!
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #75 -: Ноември 22, 2006, 21:49:53 pm »
ползвах изключително ефикасно такова кремче, но моето имаше и
revandi 0.10
nystatini 5000000 E
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #76 -: Ноември 22, 2006, 22:47:54 pm »
ползвах изключително ефикасно такова кремче, но моето имаше и
revandi 0.10
nystatini 5000000 E

Вени, тва противогъбично, бе душа? :)

ROMINAGAM, честито първо зъбче на Дилън-Емилио и честит племенник! :) имаше ли проблеми и оплаквания около поникването на зъбчето?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #77 -: Ноември 23, 2006, 09:22:51 am »
OFFFFFFFFFFFFFFF,знам, че има специална тема , ама няма време за четене и затова набързо да питам.Някой давал ли е на бебето си след края на 1 месец сокове.Майка ми ме побърка тука, че трябвало да почвам да му давам сокче по лъжичка в началото и постепенно да увеличавам.
Чета по форумите, че захранване се рави след 4 месец, ама все пак да питам, че вече наистина се обърках съвсем, а бебка ми се струва прекалено малка за сокчета.Вие от кога и с какво сте захранвали?
*
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #78 -: Ноември 23, 2006, 09:52:56 am »
Нееееееее :( :( :( :( :( не разваляй стомахчето на бебо. Зависи на какво сте. Ако сте на кърма изключително, не давай никакви сокове. На АМ ако сте изчакай до 4 месец поне и тогава давай каша. И майка ми изпадаше в ужас, но като я попросветих малко, само започна да настоява да не му давам води и сокове и боклуци.
Виж в тази Библиотека http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0
А за сока, прочети това:

Автор : Анна Павлюк
 
За създаването на този материал ме подтикна една дискусия в родителския форум, за захранването със сокове. За съжаление, защитниците на този метод, освен “ние пием и всичко е наред” или “ нашите майки са ни давали”, други аргументи не привеждат.
Точно за тях ще поговорим. Защо нашите родители е можело да дават, а ние не бива да го правим. Този материал е особено важен за майки на недоносени деца. Тъй като, за съжаление неонатолозите твърде рядко четат съвременна литература, а разчитат на знанията получени от старите учебници потвърждаващи, че за дечицата е много необходимо даването на сокове още от вторият месец.
Добре, прекъсвам дърдоренето и започвам по същество.
Методиката на въвеждане на сок и била особено разпространена в периода до 70х години. При това не само в Русия, ами и в Европа и Америка. Но още от края на 60х години са се появили първите препоръки за ограничаване на подобни хранителни мерки за децата. Русия, както винаги е на опашката, наблюденията за “буржуазките” деца нямат тежест, нужно е било 15 пъти да настъпиш габърчето, за да осъзнаеш случващото се.
При наблюдение на 6-12 годишните, които са отраснали с вълната на ранното даване на сок, е събрана информация за това, че подобни методи могат да имат дългосрочни последици. Опасността идвала не толкова от моментните алергични реакции, но и от реакцията на организма в по-късен етап.
Стомашно-чревният тракт на бебето още почти от раждането получава неадаптирана храна (в препоръките, сокът е трябвало да започне от 3х седмица) и е работел в екстремални условия. И в момент на физиологически стресови ситуации, просто се сривала, “закичвайки” детето с букет от заболявания, от типа на гастрит, панкреатит, проблеми с червата и т.н.
И все пак, връщайки се към това време, нека се припомним, че основно са разчинали на изкуственото хранене (а в този период се е считало, че е по-добре да дохранваш бебето с адаптирано мляко, отколкото да се поддържа кърменето, и майките са съветвани колкото се може по-скоро да се възползват от услугите на детските ясли, за да могат да ходят на работа) – бебето се е нуждаело от допълнителни източници на хранителни вещества. Ето така е станал актуален принципа – “по-малкото зло”.
Да, соковете в качеството си на първа храна, нанасят вреда. Недостатъчната хранителна стойност при отсъствие на кърма на млечните смеси с небалансиран състав на кристалната захар (а нашите майки трябва да помнят, как са пресявали захарта от смесите със ситото), кравето мляко или кефира за бебето е повече от опасна. Дефицитът на хранителни вещества провокира тежки дефекти в развитито, като проблемите със стомашно-чревният тракт първо: се проявяват по-късно (често чак в пубертета), и второ са потенциално познати и теоретически излечими.
А сега цифрите...
Ще дам за пример желязото. Точното му съдържание в различните хранителни източници, подходящи за кърмачето и каква е потребността му от него.
В кърмата, съдържанието на желязото е незначително само по себе си, около 0,04 мг на 100 гр. Но желязото в кърмата е с уникална биологична усвояемост – 50-75%. При нито един друг продукт в света не е така – тоест усвоеното количество в мкг/100 гр. е 20-30.
В съвременните адаптирани смеси, съдържанието на железният сулфат е от порядъка на 0,2-0,4 мг/100 гр. (в обогатените смеси – 0,6 мг/100 гр). Като пресметнем неговата биологична усвояемост (около 20%) излиза, че усвоеното количество е 40-120мкг/100 гр.
По данни на СЗО 20 мкг/100 гр. се явява достатъчно количество за удовлетворяване на потребностите на бебето на възраст 6-8 месеца. В адаптираните млека, в които няма допълнителни стимулиращи усвояването фактори, съдържанието на желязо както е видно е завишено.
А в млечните смеси, с които са ни хранили нашите майки, съдържанието на желязо е било 2 пъти по-ниско, отколкото в кърмата -0,02 мг/100 гр. адаптирано мляко. Тоест, за бебето, което по това време е било хранено с изкуствено мляко, профилактиката на желязодефицитната анемия е била доста актуална. Затова, защото от достъпното за това време хранене, бебето е получавало 1/10 от необходимото количество желязо.
Особено важно това е било за недоносените бебета, затова, защото собствените им запаси от съкратения срок на вътреутробното развитие са били минимални, и по правило се изчерпват до вторият месец коригирана възраст.
Соковете се явяват като някакво алтернативно решение. Защото на бебето във възраст на физиологическа незрялост за захранване, не е възможно да предложиш твърда храна (парченца от нещо, пюрета). Храната трябва да е течна. Такава, като соковете и бульонът (сега е ясно от къде идва и страстта на педиатрите от старата школа да нахранят бебето със “супичка” още на 4-5 месеца).
Та така, соковете... съдържанието на желязото в обогатеният ябълков сок е около 0,4-0,5 мг/100 гр. Усвояемостта е около 1-2%,тоест около 4 мкг/100 гр.
Поради това, че с възрастта физиологическият спад от желязо в организма (порядъка на 4 месец) в храната на бебето е трябвало да има вече достатъчно количество такъв източник на желязо – сокът. И като извънредна мярка давали поне по 100 гр. сок на ден. Но няма как да дадеш изведнъж 100 гр. сок. Затова го въвеждали колкото е възможно по-рано, за да се удължи периода на привикване. Да се заглади стресовия ефект.
А защо препоръките са били всеобщи? Причината е проста – как педиатрите биха разбрали, дали майката изключително кърми или дохранва с краве мляко? Затова препоръките е трябвало да бъдат стандартизирани.
Това горе-долу е всичко. Основната беда е във това, че в условията на съвременното хранене на бебето, плюсовете на ранното въвеждане на сокове са загубили актуалност. А когато даже и ползата е съмнителна, какво остава?
И накрая: никой не набеждава соковете като “всемирното зло”. Когато соковете се въведат в правилният за тях момент,те влизат в ново качество – като стимулатори на ферментативната дейност при детето, което получава голямо количество “тежки” продукти – когато в менюто на бебето вече са въведени каши, зеленчуци, плодове, месо, риба, кисело-млечни продукти... просто всичко с времето си.


Преведе Shali oт www.detki.de



И ТОВА:

Лекарят съветва да захраните със сок? Сменете лекаря.


Автор: Катерина Кузовкина 


Ако вашият педиатър ви съветва да започнете захранването със “няколко капки сок”, сменете го – това означава, че той от няколко години даже не се е заглеждал в медицинска литература.
За съжаление заради заболяването на моята дъщеря, ми се наложи от близо да контактувам с опитен лекар – нефролог. Тя доста подобно ни консултира по всички свързани с храненето. Цитирам думите й :”Сокът е твърде тежък продукт, който съдържа много киселини, минерални соли и захар. Даже за възрастните, сокът е прекалено концентриран продукт, който е нужно да се разреди с вода. А децата е по-добре да пият компот.”
Сокът по-често от плодовото пюре предизвиква алергии и дразни червата. Ако е въведен твърде рано - и дисбактериоза. Плодовото пюре е за предпочитане, защото в самото пюре се съдържа целулоза, която неутрализира концентрацията на агресивните вещества.
Представете си човек с проблеми със стомаха, с черният дроб, с бъбреците. На какво диета е той? Каши! Добре сварени с вода, не с мляко. А не на сокове! Бебето се храни с кърма, която се усвоява почти напълно от организма или при нужда с адаптирано мляко. При бебето храносмилателната система още не е напълно развита, затова първата храна трябва да е нещо по-леко. А на него му се дава сок!

И така, какво може да се случи от ранното въвеждане на сока:

1. Раздразване на стомашно-чревния тракт.
2. Дисбактериоза
3. Проблеми с бъбреците (както при моята дъщеря – оксалурия).
4. Проблеми със задстомашната жлеза (като следствие е огромния брой болни от панкреатит в нашето поколение).

Алергията може да не се прояви веднага. Случва се някъде около месец след ранното въвеждане на сока, появява се алергия – “Непонятно от какво, нищо ново не сме давали”.
Зная, че има деца, за които това не се касае. Но да проверявам, отнася ли се това за моето собствено дете, аз не се наемам.
И сега за сока и анемията (някои наши лекари настояват за сока, като на “панацея” за анемията).
Моят син на 2 месеца хемоглобинът му беше 86 (хемолитична анемия в следствие конфликт на кръвните групи). Тъй като считам, че болестите трябва да се лекуват от лекари-специалисти, а не от участъковите педиатри, то ние се обърнахме към специалист – хематолог. И ето какво ми се удаде да разбера :
1. Грамотните лекари знаят, че растителните храни не повишават хемоглобина.
2. Сок от 3,5 месеца е много рано. Хемоглобинът от това няма да се повиши. Нашият хематолог счита, че ползата от сока е нулева, а вредата за стомашно-чревният тракт – голяма.
Второто си дете захраних след петият мезец и разликата беше огромна. Нито запек, нито разстройство, нито някакъв друг проблем с корема. При всичките тези страшни приказки за анемията. Без захранване и желязосъдържащи препарати покачихме хемоглобина от 86 на 110. Като при нас наистина имеше АНЕМИЯ, а не физиологическо понижение на хемоглобина, което се наблюдава при почти всички бебета на възраст между 3 и 6 месеца. А сок започнахме да даваме на 7,5 месеца. И то по съвсем мъничко – колкото да оцвети водата.


Преведе Shali oт http://detochka.ru

Дано да съм била от полза.
*
Re: Седмица 20 - 26.11.2006 г.
« Отговор #79 -: Ноември 23, 2006, 10:04:15 am »
Момичета, не мога да издържа да не се похваля. След като 3 месеца се цедих като бясна щерката тая сутрин за първи път си изсука всичко. Нищо не успях да изцедя след нея. Като я премерих се оказа, че е изяла цели 70 мм. За нея това е истинско постижение, иначе досега тя си хапваше 10-20-30 мл.-явно предното мляко, което слиза по-лесно-а остатъка изцеждах. Утре сутрин съм решила да я сложа и на двете гърди, да видим дали ще успея, защото в лявата имам доста по-малко мляко и досега колкото и пъти да съм опитвала малката все отказваше да суче от нея.
Perdeto, аз ползвам крема на Мустела и до сега не сме имали истински подсечено дупе. Мажа я с него само вечер след баня или като забележа леко зачервяване, което според мен е начало на предстоящо подсичане и на другия ден няма проблем.
Silwi25, много е малко бебето още. Дори тези, които дават сокове, им препоръчват това да става м/у 40 и 60 ден. Преди 2 дни бяхме на консултация и нашата педиатърка ми каза да давам сокове ама ние сме на 3 1/2 мес и аз пак не възнамерявам да и дам толкова рано. Просто на следващата консултация, като ме пита давам ли, ще кимам учтиво.  Виж с майките въпроса е по-сложен. Това от личен опит го знам. :(
« Последна редакция: Ноември 23, 2006, 10:57:55 am от gabi32 »