0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #40 -: Декември 08, 2009, 18:10:39 pm »
Ето, разказвам от първо лице :wink:

В момента съм в процес на ин витро в клиниката към Memorial Hospital(или т. нар Американска болница) при екипа на Проф. Кахраман-в понеделник мина пункцията ми, сега чакам трансфер до 2-3 дни ако всичко е наред
При нас проблема е мъжки фактор+ поликистоза. Лятото направихме едно ин витро в БГ. от 10 яйцеклетки се получи оплождане само на 2 и то много късно, чак на 72 час-коментар на лекарите" Имате много сериозен проблем, не знаем как да ви помогнем, предлагаме да правите опити докато се получи"
М. Октомври дойдохме в Истанбул при Проф. Кахраман за консултация-тя предложи решение и в края на ноември пристигнахме за опита
Като организация- аз знам английски и нямам абсолютно никакви забележки към организацията( засякохме се с една двойка, говореха само френски, бяха им намерили преводач, но от време на време като че ли имаха трудности). Постоянно за нас се грижи и координира всичко(прегледи, лекарства, хотел ако искаш, постоянно всякаква информация за каквото се сетиш)една жена,на която всъщност това и е работата. Целия екип говорят английски, но на мен ми е подбран лекар, специализирал в Ню Йорк,с който нямам никакви грижи по отношение на комуникацията. Част от стимулацията мина по време на един от най-големите им празници Байрам-и тогава се бяха постарали да ме улеснят максимално и веднага ме поемаше англоговоряща сестра
Като свършена работа тук-само суперлативи мога да кажа, в момента имам 14 развиващи се ембриончета
като цена-процедура ИКСИ-2100 евро(включва както навсякъде прегледи и хормони по време на стимулацията, пункция, оплождане, трансфер)
Лекарства-на горе-долу половин цена спрямо тези в БГ се намират(пример-Гонал Ф 75 Е в БГ струва около 90 лв, в Турция 600 единици са около 300 лева), иначе колко общо излизат си е много индивидуално
Хотел- пак е различно-ние подбрахме хотел много близо до болницата, цена за двойна стая+закуска+паркинг за колата+интернет-88 долара на нощ. Предполагам,че може и по-евтин да се намери, но ние сме с кола и искахме да е близо до болницата, защото тук такситата не са много евтини
Питай каквото се сетиш, ще помагам с каквато информация мога. Аз съм изключително доволна, ако не се получи този път, следващия опит със сигурност ще го правя тук, за БГ не искам и да чувам повече

Мога да ви дам и-мейл на жената, която е координаторка за чуждестранните пациенти- през нея се записва час за преглед най-лесно. Признават всички изследвания от БГ, искат ги преведени на английски или турски, единственото на което държат е спермограма при тях
Не знам за други клиники, но в тази е задължително да имаш сключен граждански брак-искат преведено на английски ксерокопие от акта за граждански брак

Между другото при първата консултация октомври ми дадоха книжка на английски с информация за някои процедури-имаше и официално публикувана статистика- при жени до 33 години успеваемост за 2008 година 60%, при жени 33-38 год-около 40%, при жени над 38 год-25%.Успеваемостта в случая се изразява в процент настъпили бременности след ин витро
« Последна редакция: Декември 08, 2009, 18:22:18 pm от mozzi »
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #41 -: Декември 08, 2009, 21:26:29 pm »
mozzi, много ти благодаря, че се включи! И за подробната информация също!!
Много въпроси ми се завъртяха в главата, но ще се опитам да ги систематизирам малко, преди да питам, за да не злоупотребявам с търпението ти  :)

Все пак, ако не те затруднява, какво имаш предвид под това, че са ти предложили решение? Изказаха мнение (или предположение), какъв е проблема при предния опит и обясниха как могат те да го решат, така ли? И също.. в коя клиника беше в България? Те бяха ли ти направили всички изследвания?...
О.к., спирам до тук с въпросите, защото уж казах, че няма да питам много :D

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #42 -: Декември 08, 2009, 22:09:37 pm »
plumeria , няма проблем,ще ти разкажа
Предварително се извинявам на тези, на които някои неща няма да им харесат, но аз ще си го разкажа както си беше от моя гледна точка без да ангажирам никого с мнението си

В БГ бях в клиника Щерев-както казах с мъжки фактор сме+поликистоза.Първоначално ми казаха, че сме за инсеминации-съгласих се като по-лека процедура, направихме 2 неуспешни и с мъжа ми решихме, че не желаем повече инсета, а искаме да минем направо на ин витро. До този момент имахме правени хормони при двамата(мъжът ми се оказа с ниска функция на щитовидната и висок пролактин-влезли в норма след лечение), фоликулометрия, цветна снимка на тръбите с нормална проходимост, няколко спермограми( с лоша морфология), изследвания стандартни като СПИН, сифилис, хепатит, хламидия и т.н.Изрично попитах дали да не направим генетични и имунологични-казаха, че нямало нужда, правели се само при специални показания
Направихме ин витрото-стимулация с Фемара(за която ми казаха, че  е много ново лекарство и при поликистоза е много подходящо, защото прави много качествени и зрели яйцеклетки), Мерионал, Оргалутран и накрая Прегнил(5000Е)-първи преглед на 10-ти ден от цикъла, първи хормони някъде към 11-12 ден.Извадиха 10 яйцеклетки, като казаха, че са зрели всички. На другия ден ембриолозите ми казаха, че няма нито една оплодена, че част не били съвсем зрели, но не били и напълно незрели, нямали представа защо е така и да си говоря с лекуващия лекар, която от своя страна каза "Имате изключително голям проблем,но не знам как ще го решаваме, просто не виждам какво може да се направи". На 48-ми час една се оплоди, на 72 час още една и 24 часа по късно ми върнаха 2 ембриончета( едно разделено на 2, другото на 4 клетки), но казаха да го отписвам опита. Междувременно бях със свръхстимулация, огромно количество течност и кръв в корема, адски болки и за капак единия яйчник се завъртя(т.нар.торзио) и се разминах на косъм от операция
Опитът естествено беше неуспешен. Попитах какво да правим-направете генетични, имунологични няма нужда, нямата показания. Генетични в норма-обяснението е "Ами не знам, такова нещо с липса на оплождане е огромен проблем и няма решение" Питам какво предлагат-правете опити докато стане. занесох нормални генетични изследвания-ами при това положение направете и имунологични. Тук вече нервите така да се каже не ми издържаха и реших, че ще отида да си направя консултация в чужбина-ако и там кажат, че проблема няма решение ОК, ще правим опити докато се получи.Помолих да ми дадат изследванията, които имам, за да си направя консултация в чужбина-дадоха ми само резултатите за хепатит и сифилис и два-три изследвани хормона по време на стимулациите за инсетата и ин витрото-това си е направо подсъдно, но изглежда трябва човек със скандал да си вземе изследванията, за които е плащал
По препоръка на няколко човека се насочих към Проф.Кахраман за консултация
Много тактично, без да се опита да засегна екипа в БГ, повтаряйки ми няколко пъти,че тя ще ми каже какво тя би или не би направила, ми каза следните неща:
1. При жени с поликистоза има проблем с узряването на яйцеклетките и стимулацията се провежда много внимателно при изключително стриктен контрол на хормони и ехографски прегледи.
2. комбинация поликистоза+мъжки фактор е категорично за ИКСИ
3. Прегнил при жени с BMI над 28 е задължително 10 000 Е, а не 5 000
4. Фемара е лекарство, което тя от години не използва, а при жени с поликистоза е доказано неефективно, защото прави много незрели яйцеклетки
5. Никой в света на връща ембриони на 1 ден след оплождането
Като резултат от всичко до тук и някои други допълнителни неща заключението и беше, че проблема е бил в недоузрели яйцеклетки, които не са могли да се оплодят заради незрелост. Каза ми,че само в под 0,1 % от жените с поликистоза наистина има проблем с оплождането и тогава няма какво да се направи, но това е почти хипотетичен вариант
Предупреди ме, че заради проблемите при първия опит ни иска в клиниката още на 2 ден от цикъла, за да увеличим шанса за правилно провеждане на стимулцията
И така се получи-на 2 ден дойдохме, стимулацията беше с ежедневно боцкане за хормони и ехографски прегледи и ежедневно преценяване на дозата. Стимулираха ме с Гонал Ф, цетротайд и Прегнил 10 000Е. Извадиха 26 яйцеклетки с предварителната уговорка, че най-вероятно ще има няколко незрели. 15 от тях бяха  напълно зрели, всички ги оплождаха с ИКСИ и днес ми се обадиха, че имам 14 ембриона(т. е оплодили са се 90% от зрелите яйцеклетки и проблем с оплождането изобщо нямам)

Много се извинявам за дългия пост, но то си е цяла сага
Нямам притеснения за нищо и ще ви отговоря на всички въпроси,които имате, ще помагам с всякаква информация
« Последна редакция: Декември 08, 2009, 22:13:07 pm от mozzi »
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #43 -: Декември 09, 2009, 18:36:46 pm »
mozzi, направо ме "хвърли в оркестъра" с това, което си разказала... osi_8 Извинявам се за нелитературния израз, но не се сещам, как по друг начин да изразя объркването си....
След всичко, което си написала, напълно те разбирам. Отношението ти към двете клиники е напълно обяснимо и разбира се, решението ти е логично и правилно. Обаче... парадоксът е, че аз също съм в клиника Щерев и до момента нямам нито една причина да съм недоволна или да се съмнявам в тях. Аз съм при д-р Андреева и доброволно не бих я сменила с друг лекар. Правя го само, защото външни фактори ме принуждават. :(
Нищо от нещата, които си описала, не се е случило при мен.
- Назначиха ми пълен комплект изследвания, още преди първата процедура (разбира се, има още какво да изследваме, но това са неща, които възникнаха впоследствие, не е било логично да ги правим предварително).
- И при двата опита бях следена стриктно. При втория ежедневно - хормони, преглед, корекция на стимулацията.
- Ембриоложките (две млади дами, не им знам имената) ми обясняваха всички основни неща и всичко, за което се сетих да ги попитам. На моменти направо приемаха проблемите и успехите на моите яйцеклетки, като техни лични. :)
- Акушерките са много любезни и внимателни, а едната е направо невероятен човек (обещавам да й науча името)
Сякаш не говорим за една и съща клиника... osi_8

Е, имам някои дребни забележки. Веднъж ме забравиха да си чакам на диванчето и лекарката почти си тръгна, без да разбере, че съм там :D Досиетата са тип "баница". И други неща ми правят впечатление... Аз не съм прекалено наивен и доверчив човек (нито прекален скептик) и се старая да наблюдавам какво се случва с мен и около мен. Не знам... не мисля, че греша в преценката си... :ask:
За това, че не са успешни моите процедури, не са ми виновни в клиниката. Аз съм труден случай - имам кофти цифра на ЕГН-то :( , а това означава много проблеми и лоша прогноза. Факт е, че за година и 1/2 д-р Андреева постигна голям напредък при мен. Започнахме с лош отговор на яйчниците и прекъсната стимулация, после направихме 3 яйцеклетки (2 оплодени), а при последния опит стигнахме до 7 фоликула (което за мен е невероятен успех), 6 оплодени и бременност, която за съжаление стигна само до 9 седмица.

Споделям всичко това не за да ти опонирам. Далече съм от тази мисъл! Просто чувствам, че дължа една добра дума на клиниката и хората там, от които съм много доволна. Не знам, може би зависи от конкретният лекар?! Просто сме били при различни лекари и затова...

Идеята да опитам в Турция ми изглежда все по-привлекателна, но за съжаление е свързана с няколко проблема - по-големи разходи (признавам, не толкова големи, колкото очаквах, но все пак..), повече трудности с организация, пътуване и т.н. (при мен и проблеми с езика, които не са маловажни) и един специфичен (макар и разрешим :)) проблем - нямаме официален брак.
За да реша, дали има смисъл да се "гмурвам на дълбокото", е важно  да се ориентирам, какво по-различно могат да направят за мен в Турция, така, че да имам повече надежда, спрямо предните опити тук. :?
 
При теб двете процедури са драматично различни и промяната напълно си е заслужавала. Обаче в моя случай... не знам...

Ако правилно съм разбрала, ти си стояла в Истанбул през целия период, от 2 ден на цикъла до трансфера, така ли е? А преди това само за първичен преглед ли сте ходили или повече пъти?
Можеш ли да ме ориентираш, съвсем на грубо, на каква сума възлизат общите разходи. Знам, че има много разлики и специфични неща, но все пак.. По сумите, които си споменала в предния пост, ги изкарвам около 5000Е, с престоя и пътуването. Или пропускам нещо?

Върти ми се в главата идея, да отида при проф.Кахраман само за консултация и тогава да решавам, какво да правя нататък. Не знам, много съм объркана още... :(


М/у другото... към Турция ме насочи точно д-р Андреева, когато се разбра, че при нея (и въобще в БГ) не мога да продължа. Не настоя, но намекна, че това е най-добрият вариант от "съседните държави" и каза, че там наистина имат добра школа и резултати :)
« Последна редакция: Декември 09, 2009, 18:40:59 pm от plumeria »

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #44 -: Декември 09, 2009, 20:38:05 pm »
Здравей
Разбира се, че си права-убедена съм, че много момичета са доволни от клиниката, както и от другите клиники в БГ,а и в крайна сметка всеки си има глава на раменете и си решава сам-ако смяташ, че някъде правят всичко за теб, оставаш там, ако не търсиш други варианти. Сега в Истанбул се засякохме с момиче с 6-7 опита ИКСИ в Щерев-лекуващата и лекарка там я беше насочила към проф. Кахраман и беше казала, че в Щерев нямат с какво друго да и помогнат-беше и приготвила цяла папка с всички изследвания-е при мен нещата не стояха така и затова потърсих друг вариант
Иначе като отношение нямам никаква забележка-нито на лекарите, нито на ембриолози, акушерки, момичетата на регистратурата, в лабораторията-всичко беше ОК
Аз след много мислене , обсъждане с мъжа ми, съм стигнала до един извод и той е, че в България в повечето случаи действат по определена схема,а не подхождат индивидуално-дали е защото не им се занимава във всички случаи, дали по друга причина, но и това разбира се си е само мое мнение. Аз съвсем тенденциозно досега съм се въздържала от коментар за цялата случка,сега за първи път така подробно го разказвам-не искам нито да обидя лекарите в БГ, нито да кажа, че тук са някакви богове, но просто моя случай е такъв
А иначе за парите-да горе-долу към 5000 евро се пада, но можеш да понамалиш разходите ако си намерите по-евтин хотел, а и при мен както споменах престоя се оказа много дълъг-18-19 дни, но това беше по изричното настояване на професорката-иначе повечето чужденци започват стимулацията вкъщи и идват на 8-10 ден от цикъла и така престоя се съкращава и съответно разходите

Ако решиш да правиш консултация с проф. кахраман-най-лесно става през координаторката-пращаш и и-мейл( ще ти го дам ако решиш),като казваш изрично, че искаш час за консултация с професорката и тя ще ти запише-на мен ми дадоха за след 2 седмици. Това с езика е проблем, но в и-мейла можеш да споменеш на какъв език можеш да комуникираш и дали може да ти се уреди преводач на съответния език-много е любезна, сигурна съм, че ще направи всичко възможно да ви улесни максимално
« Последна редакция: Декември 09, 2009, 20:44:25 pm от mozzi »
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #45 -: Декември 10, 2009, 22:18:52 pm »
mozzi, още веднъж ти благодаря за съдействието!! :balk_81: Не съм се надявала някой да ми даде така, наготово, цялата информация. От известно време ровя по сайтовете, но бях добила само мъглява представа и честно казано, почти се бях отказала от този вариант. Наистина съм ти много благодарна!

И извинявай, че съм такъв егоист! osi_8 Улисана в моите си проблеми, всеки път забравям, да ти кажа, че ти стискам палци за процедурата!! :crossfingers: "14 ембриончета" звучи много добре :D Надявам се всичко да върви така добре при теб и през следващите 9 месеца!
Ако ти се говори за това, сподели до къде стигнахте?!

Ще те помоля да ми пуснеш на лични мейла на координаторката. Все повече се навивам, да отида поне за една консултация. Дори ще си уредя преводач :wink:, надявам се една приятелка да дойде с мен.

Колкото до случката в българската клиника, мисля, че е по-добре да не премълчаваме такива неща. Това не е обида към никого, а са реални факти. (Ти така и не спомена името на лекаря, а мисля, че заслужава и трябва да бъде споменат).
Аз лично си избрах клиника и лекар, след като изчетох много мнения тук и в други форуми (и смятам, че не съм сгрешила). Сигурна съм, че и други момичета правят така и е по-добре да знаят и за грешките, и за проблемите, не само за успешните случаи. Като има достатъчно информация, всеки сам може да си прави преценката след това.


На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #46 -: Декември 11, 2009, 14:20:10 pm »
plumeria :balk_602:

В Щерев лекар ми беше д-р Ганева-честно казано, мисля, че малко подцени първия ми опит ин витро, защото при нас нещата все изглеждаха на кантар-дали да е с инсеминация, дали с ИКСИ-иначе сигурно е добър лекар, просто при мен това се случи
Трябва да кажа, че съвсем скоро по стечение на обстоятелствата се запознах с момиче, което е направило 6 опита при Юнакова и каза, че картинката въпреки много неуспехи е била съвсем различна-хормони и прегледи всеки ден и т.н, а и самата Юнакова и казала, че е време да потърсят консултация в чужбина yahoo_33 yahoo_33, което за мен е изключително професионално отношение

А иначе ние сме на финала(или поне на процедурата)-от 14 ембриончета само едничко спря да се развива, другите 13 са много добри и утре на 5 ден ще ми е трансфера, а поне засега нещата отиват и към замразяване, което за нас с мъжа ми е чудесна новина, дано всичко върви така добре и в следващите 9 месеца :wink:
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #47 -: Декември 11, 2009, 19:36:24 pm »
Чудесно! Явно нещата вървят много добре и по всичко си личи, че ще си имаш коледен подарък  osi_9
Силно ти стискам палци за следващите дни :crossfingers: и да не забравиш, да се похвалиш след теста  :bfp1:
А пък замразените, кажи на д-р Кахраман, да ти ги пази за второто :balk_600:

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #48 -: Декември 14, 2009, 20:31:23 pm »
Ето, разказвам от първо лице :wink:

При нас проблема е мъжки фактор+ поликистоза.
при на със същата диагноза, възраст 37 год., неуспешни опити в София се получи от първия път в АГ Варна срещу скромната сума от 3600 лв. процедура +лекарства. извадени 17 яйцеклетки оплодени 12, ЕТ на 5 ден 1 бластоцист.изводите са ясни за всеки.
Успех на всички.


Дълбок поклон д-р Александров,
 за професионализма,
 за всеотдайността,
 за човечността,
 за честността,
 за това, че ни върнахтее вярата
 в хората и в живота.
Благодаря.
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #49 -: Декември 14, 2009, 23:37:23 pm »
Моци, желая ти много щастлива Коледа и новата година да е изпълнена с незабравими емоции! Късмет! :D :D :D
П.П. много ми е интересно - колко ембриона ти върнаха?  :wink:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #50 -: Декември 15, 2009, 09:44:10 am »
justice70 , за мен извода е,че като искат-могат, въпроса е, че много пъти не искат

anmar , върнаха ми 2 ембриона на 5 ден на стадий бластоцист-всъщност дилемата беше дали да е 1 или 2, но тъй като всичко беше наред и нямах никакви симптоми на хиперстимулация, решихме с лекаря да са 2-от останалите 11 девет бяха много добри и ги замразихме. В тази клиника в Турция 3 ембриона връщат много рядко, а доколкото знам повече от 3 е забранено по закон
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #51 -: Декември 15, 2009, 11:01:51 am »
Успех, mozzi! Стискам палци Дядо Коледа да ти донесе най-желания подарък! :crossfingers:
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #52 -: Декември 15, 2009, 13:20:01 pm »
justice70 , за мен извода е,че като искат-могат, въпроса е, че много пъти не искат
зависи кой е доктора, обаче и до къде се простират познанията, опита и възможностите му.
mozzi, стикам палци за ++++ тест.


Дълбок поклон д-р Александров,
 за професионализма,
 за всеотдайността,
 за човечността,
 за честността,
 за това, че ни върнахтее вярата
 в хората и в живота.
Благодаря.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #53 -: Декември 15, 2009, 13:31:27 pm »
mozzi и от мен много стиснати палци да получиш най-прекрасния коледно-новогодишен подарък след няколко дни. :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers:

*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #54 -: Декември 15, 2009, 14:11:29 pm »

 justice70,yahoo_33 така е разбира се

ninkata1 ,Kremkaramel благодаря, момичета, дано имам с какво да ви се похваля предколедно :wink:
*

    valkas_

  • *
  • 5
  • [url=http://masadaler.ru/0.html ]дядь, глядь![/url]
Ин витро в Истанбул
« Отговор #55 -: Декември 25, 2009, 07:32:38 am »
Преди два-три месеца за първи път попаднах на информация за този нов метод. Бях много впечатлена, че не се изискава хормонална стимулация при жената и е подходящ метод за забременяване на жени с поликистозни яйчници. Изчетох каквото можах да намеря в българските и английски сайтове. Не е толкова много, но все пак успях да направя някакво процентно сравнение между този и традиционния ин витро метод. От публикуваните данни май само в английските сайтове намерих такива, успеваемостта е същата както при утвърдения метод.
 Пред мен сега са куп въпроси, на които искам да си отговоря преди да взема крайното решение, но най-вече ме интересува дали тук в този форум има момичета, които са обсъждали този вариант с лакарите си. Какво е тяхното мнение и защо след като го дават като много по-щадящ жената метод не е по-широко застъпен. Това правило важи не само за Бг, но и Англия. Може би има нещо, което ми убягва или само си мисля, че е така.
Ще се радвам, ако има и други, които се вълнуват и интересуват за този метод.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #56 -: Декември 30, 2009, 17:17:35 pm »
mozzi, отдавна не си писала как вървят нещата при теб, но ако влизаш в тази тема, искам само да ти кажа, че те мислим и се надяваме, да си видяла положителен резултат и да посрещаш празниците доволна и щастлива :bighug:

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #57 -: Декември 30, 2009, 17:42:47 pm »
mozzi, отдавна не си писала как вървят нещата при теб, но ако влизаш в тази тема, искам само да ти кажа, че те мислим и се надяваме, да си видяла положителен резултат и да посрещаш празниците доволна и щастлива :bighug:

И аз надничам по няколко пъти на ден да проверя дали си писала. С нетърпение чакам хубавата новина! :bfp:
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #58 -: Декември 30, 2009, 18:12:56 pm »
mozzi пише основно в бгмама.
Последно написа че теста е положителен, но е в болница с хиперстимулация.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #59 -: Декември 30, 2009, 18:57:49 pm »
pop4o, благодаря!

Стискаме палци на mozzi :crossfingers: Дано всичко да е наред!

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.