0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #300 -: Февруари 03, 2011, 17:25:59 pm »
Ти си щастлива жена! :) Винаги съм си мечтала за двуяйчни близнаци, но на "нашата възраст" това е още по-опасно.
Благодаря за информацията! Това с излюпването си е важно. Колкото до иглотерапията, правила съм си 10 сеанса при д-р Ликсов и ако изобщо може да подейства, то е само на психологическа основа. Ходила съм и при китайци - там се слагат по 40-50 игли, а той едва 8. Не ми вдъхва никакво доверие заради комерсиалния елемент. Връзва се по 10 лв. на игла, все едно двойно колкото мускулна инжекция...
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #301 -: Февруари 03, 2011, 18:13:52 pm »
През целия курс на стимулация до ТР съм била в турция. Перез целия протокол. Не че нямам доверие на тукашните лекари но не съм сигорна дали информацията ще се предаде вярно ,не смея да рискувам да направя развален телефон. Освен това може да се случи да се промени лекарство и както у нас става чето ,това което търсиш не го намираш ,затова съм била там през цялото време.Като ме гледа един лекар да е само един.

Говорили сме за PDG,до колкото си спомням ,не ми го направиха ,обясниха ми че за да се направи е необходимо да имам повече оплодени а аз имах само 3 ембриона. Доколкото ги разбрах после този ембрион не става да се трансферира т.е. той е негоден вече.
Също така ако има двуплодна БР се изключва синдром на даун. Споделих това нещо и тук в БГ и лекаря който ме наблюдаваше потвърди .Не съм питала за повече подробности за това и за други неща.
Относно обелването на яйцето то става в определен ден след оплождането но на кой незнам точно ,предполагам че ембриолозите знаят за тези неща и биха се намесили за да направят процеса максимално положителен. Моите трансфери са били винаги на трети ден след оплождането
« Последна редакция: Февруари 03, 2011, 18:26:33 pm от zarina »
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #302 -: Февруари 03, 2011, 18:54:32 pm »
Излюпването на ембриона става на 6-7 ден след оплождането. Няма как да направят асистиран хетчинг на 3 ден. Но защо са ти правили ЕТ на 3-ти ден?! За Мемориал става дума, нали?
Доколкото разбрах от Pitia, на нея са й върнали ембрионите с PGD, а и какъв е смисълът да се проверяват само някои... Соред мен на този етап на развитие на медицината PGD няма да ни свърши работа. Трябва да се прави амниоцинтеза, но тя е... знаете кога.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #303 -: Февруари 03, 2011, 19:45:48 pm »
Pitia,от споделеното от теб в предишни постове установих,че аз близо седмица по-късно съм била в Мемориал за процедура,която се оказа неуспешна. Бих искала да споделя,че също се опитвам да направя анализ на неуспеха. Отивайки бях убедена че искам PGD,но ме разубедиха с довода че анализ на един бластомер от 8 не дава пълна информация. Знаех че при PGD,нарушавайки обвивката,донякъде се извършва assisted hatching, а и забравих да ги питам за подтвърждение - така ли е. Евентулно при следващия опит,който мисля да е пак там,ще изискам по-подробна информация. Тайно се надявам,че при добрата им организация и професионализъм ще обърнат внимание и на допълнителни действия за постигане на имплантация.
Когато се върнахме в БГ, позволих грипът да ме "полази" - имах висока температура и т.н. Запитах лекарката ми,която е в ин-витро клиника тук и тя сподели,че вирус би могъл да повлияе негативно на ембриона,за високата температура нищо не спомена,но по мое мнение и тя оказва влияние на "формированието" отглеждано при конкретни условия
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #304 -: Февруари 03, 2011, 21:54:50 pm »
Излюпването на ембриона става на 6-7 ден след оплождането. Няма как да направят асистиран хетчинг на 3 ден. Но защо са ти правили ЕТ на 3-ти ден?! За Мемориал става дума, нали?
Доколкото разбрах от Pitia, на нея са й върнали ембрионите с PGD, а и какъв е смисълът да се проверяват само някои... Соред мен на този етап на развитие на медицината PGD няма да ни свърши работа. Трябва да се прави амниоцинтеза, но тя е... знаете кога.
Значи обелването става вече в матката и малко след това става и инплантацията.
Да за Мемориал става дума .Да на 3ти ден или да кажем на 72 час след пункцията,като на другия ден след пункцията ми се обаждаха да ми кажат колко са се оплодили и как се развиват ,на следващия ден на колко са се разделили и т.н.

А вие кога и как пътувахте след пункцията???

Относно PDG  ,какво са иследвали на ембрионите на Пита ,защото аз като поисках за синдром на даун и за други по-тежки генетични аномалии ми отговориха че ембриона няма да е годен за инплантация и за това се отказах ,понеже имах само 3.
« Последна редакция: Февруари 03, 2011, 21:59:42 pm от zarina »
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #305 -: Февруари 03, 2011, 22:02:33 pm »
Zarina,между пункцията и трансфера бяхме в Истанбул. На мен ми ге върнаха на 3 ден.Отпътувахме ден т.е. близо 36 часа след трансфера.
А с кого поддържаше връзка от клиниката?
Учудва ме,че при мен след пункцията се обадиха едва на втория ден за да ми кажат само,че на следващия ден трябва да съм на трансфер. Координаторката,Кубра, с която контактувах не ми даваше никаква допълнителна информация,но да си призная,аз раболепно си чаках
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #306 -: Февруари 03, 2011, 23:36:51 pm »
Да, Zarina, при естественото забременяване, яйцеклетката се опложда в търбата и ембрионът пътува към матката 6-7 дни, слиза в нея малко преди да се излюпи и след това се имплантира.
Това, което казвате вие обаче, страшно ме учудва. Винаги съм си мислела, че добрите ембриолози отглеждат ембрионите до 5-ти ден и ги връщат на бластоцисти. Не съм очаквала в Мемориал да правят ЕТ на 3-ти ден.
Как беше при останалите?
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #307 -: Февруари 03, 2011, 23:40:02 pm »
С Кюбра също. Дори си спомням че и аз съм им звъняла да ги питам как вървят нещата.
Спомням си че ми казаха след пункцията ,това за втория път ,ако на другия ден те не се обадяят до 12ч аз да се обадя и тогава ни бяха дали някакъв телефон и мъжът ми говори тогава и с Кюбра и с ембриолога . Това си го спомням защото много се зарадвах че казаха и 3те са се оплодили. Аз имам приятелка която  си живее там в истанбул и тя също дори много ги търсеще .
МИсля че все пак има някакво значение ,може да съвсем нищожно но аз след трансфера пътувам чак на третия ден .Гледах повече да си почивам и никакви разходки.Разходките бяха преди това .
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #308 -: Февруари 03, 2011, 23:45:13 pm »
Да, Zarina, при естественото забременяване, яйцеклетката се опложда в търбата и ембрионът пътува към матката 6-7 дни, слиза в нея малко преди да се излюпи и след това се имплантира.
Това, което казвате вие обаче, страшно ме учудва. Винаги съм си мислела, че добрите ембриолози отглеждат ембрионите до 5-ти ден и ги връщат на бластоцисти. Не съм очаквала в Мемориал да правят ЕТ на 3-ти ден.
Как беше при останалите?
За всяка жена сигорно е различно .Те ти ги връщат ,по някакви параметри а не дали е в стадии на бластоцит. Точно това им харесвам на турците защото работят индивидуално. На мен на 3ти но други жени миже би на 4 или 5 ден .Не съм ги питала за тези подробности но съм силно убедена че знаят точно кога да го направят според развитието на ембрионите.
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #309 -: Февруари 03, 2011, 23:48:08 pm »
Не съм корифей в областта, но в деня на трансфера, говоря за клиниката на Стаменов, на видеовръзка беше включен микроскопа и ми показаха 6-те ембриона с изтънената зона пелуцида. Жоро Стаменов седеше до мен на едно диванче и ми разказваше какво гледаме, като ми обясни че при направения тест два от ембрионите са с лош хромозомен набор и затова директно са ги отстранили. Изтъняването не се прави в матката , предварително с лазер се изрязва част от стената на яйцеклетката, в Мемориал разбрах че правят механично излющване , както и споменатия метод с лазера, до цени не се е стигало да коментираме. Явно има различни методи на изследване на ембрионите, ето че в Анадолския медицински център се прилага "метаболомикс", който също е вид оценъчен тест за качеството на ембриона, за него вече попитах и разбрах че 290ТЛ е изследването на 1 ембрион.
kamely, не седмица 2 дни ни е разликата , моя трансфер беше на 13.01, за грипа е повече от ясно, аз още не мога да се оправя, кашлицата беше чудовищна ,още имам мускулна треска на вътрешните органи от нея. Като знам при предишната ми бременост , за какви леки контракцийки лежах с дни и пиех хапчета с шепи, ми е ясно че с това "магарешко бухане" нищо закачило се не можеше да оцелее. Но въпреки всичко си връщам лентата , защото съм убедена че можеше и по-добре. Стискам палци следващите Ви опити да са успешни.

Моят трансфер беше на 4-ти ден, като страшно се учудих защо ембриолозите избързаха с един ден, останах с убеждението , че по стандарт работят с 5 дневен бластоцист.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #310 -: Февруари 07, 2011, 22:13:29 pm »
И аз не съм никакъв корифей, но това, което знам е, че ембрионите се развиват с различна скорост, като това също е критерий за качество на яйцеклетката, т.е. колкото по-бързо, толкова по-добре.
Моят въпрос е защо изобщо в Мемориал ще се занимават с ЕТ на 3-ти ден?

Имам и още един въпрос към тези, които са имали опит в Мемориал. Занимавам ви, защото смятам, че там имат най-добрата лаборатория и успеваемост в региона поне.
Стандартна практика ли са противозачатъчните в цикъла преди опита или зависи от нивата на хормоните? Напоследък все повече чета, че контрацептивите не се отразяват добре на яйцеклетките, а и са особено неподходящи при предразположеност към тромбофилия, поради сгъстяването на кръвта, което е известно, че причиняват.
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #311 -: Февруари 07, 2011, 23:25:37 pm »
Може ,при първия път бях без противозачатъчни понеже много бързо ме приеха .При другите опити бях със.
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #312 -: Февруари 08, 2011, 01:23:18 am »
Аз отидох на преглед при тях , след като бях в АМЦ, оттам ми бяха изписали Микрогинон контрацептив, с цел изтъняване на ендометриума. Док. Гювенч искаше да направи лапароскопски преглед на състоянието на матката, Проф. Кахраман отмени това изследване след като разбра че взимам Микрогинон и каза че ендометриума ще бъде изтънен и да пристъпваме към инвитро.
Според мен на ехографския преглед след като видят дебелината на ендометриума оттам изхождат за контрацептивите, май не е свързано с нивата на хормоните. Освен ако не се цели сваляне на ФСХ  :ask:
« Последна редакция: Февруари 08, 2011, 01:29:39 am от Pitia »
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #313 -: Февруари 08, 2011, 12:27:27 pm »
Здравейте!Отдавна следя тази тема.На 40г. и имам 2 неуспешни ин витро процедури в клиника Малинов.Интересува ме дали ще е проблем комуникацията в Мемориал хоспитал на немски език и с кой от координаторите трябва да се свържем в този случай.Моят английки не е добър,но съпругът ми говори свободно немски.Благодаря ви предварително и успешни процедури.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #314 -: Февруари 08, 2011, 13:18:35 pm »
На мен в Мемориал вместо контрацептиви ми изписаха Cetrotide 3 амп.предишния месец. Професорката ми обясни че както и контрацептивите,така и леката доза Cetrotide, позволява контролиране растежа на яйцеклетките по време на стимулацията т.е. да се развиват в група. На мен това предписание ми заприлича на действието при дълъг IVF протокол,въпреки че за нашата възраст е късият протокол. Важното е,че имаше резултат.
За следващият опит запитах как ще се процедира - този път препоръчват да се започне от 2,3 ден на цикъла,пряко със стимулацията,без подтискащи медикаменти.

ЕТ на 3ден - питайки "защо на 3 ден" ембриолога ми отговори че ембрионите се развиват добре,адекватно на часовете и не се налага да се изчаква
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #315 -: Февруари 08, 2011, 14:44:58 pm »
Здравейте момичета,
Извинявайте, че пак минавам като Халеевата комета през темата :D, ама напоследък така ми се подреждат (по-точно "разбъркват") нещата. И аз съм в групата тези, дето карат грипа дълго и мъчително, плюс служебни проблеми... Но мястото ми още е тук, защото се опитвам да събера пари за още един опит при д-р Гювенч. За PGD няма да стигнат и това май ще ми реши дилемата предварително...

В Мемориал не връщат ембрионите непременно на 5-ти ден. Стремят се да го постигнат, защото се смята, че това е най-добрият вариант - наблюдават ембрионите максимално дълго и се избират най-добрите към момента, избягва се възможността да бъдат "подведени" от такива, които на 3 ден изглеждат добре и после изостават и т.н. Но по преценка на ембриолозите връщането може да стане на различни етапи от 3 до 6 ден.
Аз бях много убедена, че ще имам трансфер на 5-ти ден и малко се изненадах като поискаха да съм там от 3-тия и да съм в готовност, като това решаваха ден за ден. Обадиха ми се на първия ден след пункцията и казаха, че после няма да ги закачат до третия, затова искат да съм там, защото не се знае в какво състояние ще ги намерят.. Е, естествено не бяха това думите им. Това е мой груб преразказ. Техните обяснения бяха по-деликатни :wink:
По принцип, когато се стигне до трансфер на 5 ден се смята, че нещата са вървяли гладко и спокойно, ембрионите са се развивали добре, не са създавали тревоги на лекарите и шансовете са по-големи. Но това съвсем не е задължително... Аз самата съм пример - и на 3-ти, и на 5-ти ден, резултатът после е един и същ. Освен това, има и случаи на неуспешни трансфери на бластоцисти и после успешна бременност от ембриони на 3-ти ден...

И там ми казаха, и от преди знам същото, че до 5-ти ден се чака при повече ембриони, за да има смисъл от тази подробна "селекция". При 2, 3 или 4 няма смисъл да се чака и обикновено ги връщат на 3-ти ден, защото така е по-добре за ембрионите. Обаче бях много впечатлена, че на трансфера имаше една жена, на която върнаха само един ембрион, който (доколкото аз мога да преценя по картинката) не изглеждаше никак идеален, но въпреки това й го бяха отгледали до стадий бластоцист...!? Бях много заинтригувана, но за съжаление не знам дума турски и нямаше как да поразпитам жената. Аз, с моите два съвършени ембриона, не постигнах нищо, много е вероятно тя с нейния един "неидеален" сега да е бременна :) Явно факторите, по които ембриолозите преценяват, са много комплексни...


За PGD още не съм обсъждала подробно с д-р Гювенч, но в писмото си споменава, че е нужен по-голям брой ембриони и трябва конкретно в ситуацията да се преценяват рисковете и ползите. Това съвпада с нещата, които знам от преди - че методът не е 100% показателен и ако се изследват само 1-2 ембриона може да даде грешен резултат (пр. изтеглената клетка да е здрава, а в ембриона други да са с дефекти), съществува риск да се унищожат някои от ембрионите, вероятно има и други въпросителни, затова го прилагат така предпазливо.
За цената в Мемориал не знам, но за други клиники съм чела да се коментират цени по 8-900 лв/ембрион, което си е сума  :(
Знам за 2 пациентки, които от България изпратиха там точно заради PGD, но те за съжаление явно не пишат тук.

И аз бях без противозачатъчни. Дори не съм питала, защото напълно споделям това, което е писла enigmata за тях, а аз съм в същата ситуация. Със сигурност ги назначават индивидуално.


rising_sun, мисля, че ще ви е по-лесно да комуникирате на български, отколкото на немски  :D

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #316 -: Февруари 08, 2011, 15:58:54 pm »
Здравейте! Отдавна на можах да седна, бях съсипана направих спонтанен аборт в 19гс :( Мислих си,че приключихме с борбата,но започваме отново :( Не мога да преживея този аборт,защо трябваше да ми се случи след толково много трудности? :( :( :balk_146: :(
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #317 -: Февруари 08, 2011, 16:41:40 pm »
sev_sev много съжалявам миличка  :sorry:
Какъв е тоя сериал , не е имало такъв случай в тази тема , преди ей така за тонус влизах всички бременни, всички хепи ....
plumeria за PGD това са много пари , ако си комуникирате с Гювенч или Сабрие, питай за някаква по-конкретна цифра. От всичките 6 девойки на който ни правиха трансфер, само на 1 естествено туркиня иначе щях да знам повече бяха направили PGD, защото емрионите били с няколко въпросителни , това разбрах от жестомимичния превод.
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #318 -: Февруари 08, 2011, 17:15:16 pm »
sev_sev, мила, не знам какво да кажа, освен, че много силно те прегръщам. Мога да си представя колко ужасно много те боли в този момент :balk_144:  Не знам дали в нашата ситуация може да се измерва и сравнява болката, но твоята е наистина от най-тежките.
Кураж, миличка. Бъди силна! Събери всички сили за да продължиш напред!

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Ин витро в Истанбул
« Отговор #319 -: Февруари 08, 2011, 17:44:36 pm »
sev_sev, съжалявам за това, което си преживяла. :(
Прегръщам те силно и от сърце ти желая следващият опит да бъде успешен! :bighug: