0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Наде,абе вие в Бургас сте страшни,на мойта приятелка педиатърът въвела сокчето на месец и половина и тя сега се вайка. :x
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Моят подход за захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло. Плодовете ги даваме винаги пресни. Ябълката може да я печете на фурна... От сока (пелте) можете да подслаждате крушата или да слагате мъничко в оризовата каша, ако за първа храна изберете оризово брашно.
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове. Опитвате от тези три възможни комбинации (ябълка, круша или смесено) към кое бебето ще прояви интерес в първият ден. С това продължавате 4-5 дена.Не даваме кисели, сок от моркови и въобще нищо друго непознато като храна. Само един от предпочетените плодове! От 7 -8 ден можете да добавите мъничко ЧИСТО ОРИЗОВО БРАШНО (детско, специално!!!!, не крем на прах с мляко и оризово брашно) към плода за разнообразие. Оризовото брашно НЕ запича!! Така за две седмици бавно и търпеливо въвеждате тази първа храна. От изброените неща можете да правите комбинации. Ако му хареса оризовото брашно на 7-8 ден може да приготвим оризово брашно с кърма (или адаптирано).

Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ

Не бомбардираме детето с две или три чужди хранения едновременно, не даваме непрекъснато всеки следващ ден нови храни, не принуждаваме за хранене. Колкото иска-толкова. Можем да кърмим (адаптирано) после в добавка, разбира се за първите дни, докато се стабилизира количеството на изядената храна.
Внимателно изберете лъжичка-избягвайте железните. Опитайте както прави, така и с предната част под ъгъл. Пълнете лъжичката само в предната и част. Не я слагайте дълбоко в устата на бебето, а само "забърсвайте" храната в горната устна.
После (след 2-2.5 седмици плодове) следва втора храна в 12-13-14-първо морков с/или картоф-пюре...

Аз не захранвам със зеленчуци като първа храна. Не давам "кисели". Не се дават сокове от зеленчуци, преди да сте минали първият етап с плодове траещ 2-2.5 седмици. Не се "бомбардира"детето с чужди и непознати храни-захранва се стъпаловидно, постепенно, с постепенно обогатяване на храните.
Всичко зависи от това, какво качество намирате на пазара...
Гответе "от ръка", в къщи, простички и разнообразни ястия (впоследствие). Пасирайте и хранете с тях.

От кога:

Кисело мляко->>>след 9-10-11 месец.
Сирене->> след 8-9 месец
Хляб и хлебни (+фиде, макарони) след около 11 месец.
Яйце (жълтък)->>след 7-7.5-8 месец.
Белтък->> след 13-15 месец.
Мед->>след 18-19 месец
« Последна редакция: Март 19, 2007, 00:45:36 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ


с този вариант заменяме ли изцяло едно млечно хранене? ако да, след колко време и с какво количество? в кое време на деня - обед, следобед...
Благодаря!
*
Аз не знам вече какво да правя. Не се храним и това си е. Днес е изял:
8:00 кърма(не много)
10:00 ок.50гр. плодово пюре и 60 мл. АМ
13:00 ок. 50 гр. плодово пюре, ок. 20 гр. зеленчуково  с месо и 30 мл. АМ
до 14 ч. пи още малко АМ.
Вечер(18:00) със страхотни усилия изяжда 120/130 гр. каша и малко АМ.
Кърмим се около 8:30/9:00ч.

Уж го бях отбила през ноща, но сега изглежда е гладен и се буди често. Давам вода, но към 5 сутринта вече не издържам и го накърмвам.
На всичко отгоре и обрив му излезе по дупето. Сега сме лилави и двамата. Изглежда, чюе минава вече.
Памперсите са мокри, ака един път на ден.
Кажете мич, че ще мине този период, че като чета другите бебета по колко изяждат на ден, то ние направо си гладуваме. 8O
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ


с този вариант заменяме ли изцяло едно млечно хранене? ако да, след колко време и с какво количество? в кое време на деня - обед, следобед...
Благодаря!
Това първо външно хранене се слага в 16-17-18 с цел постепенно да замести едно млечно хранене в същият този час.
Всичките останали хранения се запазват както са си били.
150-160 грама плод когато се достигнат може да отпадне млякото след това хранене.
Но това не е абсолютно и не се иска бързане.

Не се въвеждат първо зеленчуци!
Не се слагат сладки храни сутрин.
Не се дава "попара" до 10-11-12 месец.
Не се въвеждат много външни хранения внезапно-тоест днес в 16-17-18, след два дена в 10 сутрин и след два още в 12-13-14.
С плодове се храни търпеливо 1.5-2 седмици.
 
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Аз не знам вече какво да правя. Не се храним и това си е. Днес е изял:
8:00 кърма(не много)
10:00 ок.50гр. плодово пюре и 60 мл. АМ
13:00 ок. 50 гр. плодово пюре, ок. 20 гр. зеленчуково  с месо и 30 мл. АМ
до 14 ч. пи още малко АМ.
Вечер(18:00) със страхотни усилия изяжда 120/130 гр. каша и малко АМ.
Кърмим се около 8:30/9:00ч.

Уж го бях отбила през ноща, но сега изглежда е гладен и се буди често. Давам вода, но към 5 сутринта вече не издържам и го накърмвам.
На всичко отгоре и обрив му излезе по дупето. Сега сме лилави и двамата. Изглежда, чюе минава вече.
Памперсите са мокри, ака един път на ден.
Кажете мич, че ще мине този период, че като чета другите бебета по колко изяждат на ден, то ние направо си гладуваме. 8O
NinaE, и аз се притеснявам, че моя Боби яде много малко, като сравнявам с брат му и като чета менюто на другите бебоци, зеленчуково пюре само от сладък какртоф може да изяде 150-160 гр и то ако има АМ вътре.Месно-зеленчуково само едно пилешко със зеленчуци харесва и то само защото вътре има царевица, и от него повече  от 100 гр не може.Беше се отказал от нощното, сега пак се буди в 4-5 и изяжда по 100 -140 гр мляко.Мисля, че зъбките много го мъчат, горните са подути и червени...
Дано по-скоро се оправи това положение, че е доста изнервящо.Преди Антъни беше с 400 гр по-лек, сега Боби е по-лек с толкова :(

Поздрави
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Ема2,
аз сега залитам в другата крайност. Току що четох в "бгмама"та как бебетата на някои не ядат повече от 100на грама твърда храна на ден. Това с цел да не се замества хранене до годинката.
Сега пък се чеша по темето и се питам: дали пък да не го прехранвам детето?
Определено ядеше добре, но от 2 седмици не иска. Не иска и да суче. Само шише с АМ приема.
Даже ми е малко обидно: моето изключително кърмемо бебе не иска да суче. :lol:

ПС. Искам и да се похваля: имаме новости. Вчера му давах малки парченца смачкан банан. Прояви изключителен интерес. Днес ме видя, че ям круша и като ме зяпна в устата....реших да нарежа малко, смачквах парченцата между пръстите(много е нехигиенично на пръв поглед) и му ги слагах от едната страна на бузките. Страхотен интерес към събитието. Тогава обелих остатъка от крушата и му давах да си гризка. Фурор направо. Отхапваше си малки праченца и ги гълташе. Даже нещо като дъвчене видях. Само дето ми се изпоти фамилията да не се задави.
Та така, налигави крушата, омаца се със сока(много зряла и сладка круша беше) и остана доволен. Утре смятам да му дам да гриза суров морков.

Като говорим за захранване,дали може да се започне с банан,вместо ябълка,щото капчиците еспумизан,дето имат вкус на банан страшно и харесват :lol:
Морки, бабана не е препоръчителен преди 7-8 месец! Съдържа хестамин :

Псевдо-алергии

Псевдо-алергиите не са свързани с имунната система въпреки, че те може да се проявят със същите симптоми както “истинските” алергии.

Псевдо-алергиите са провокирани от храни, съдържащи хистамин или водещи до образуването (освобождаването) на хистамин, по време на химични реакции, например в храносмилателната система.

Консервираната риба тон или скумрия, например може да съдържа високо съдържание на хистамин, което пряко води до отключването на симптоми, точно като тези при алергичната реакция. Появата на подобна реакция по отношение на хистамина не означава, че Вие сте алергични към риба тон или скумрия.


Същевременно намерих следното :

Ла Лече Лигата предлага следния вариант на захранване на вашето бебе (6 месеца и нагоре)
• узрял банан, авокадо, сладък картоф(сладък като кърмата)
• месо
• пълнозърнести брашна и каши (вместо готовите бебешки каши)Пшеницата и царевицата обикновено се отлагат за 9-12 месец
• Пресни плодове (цитрусите обикновено се отлагат за 9-12 месец)
• Зеленчуци
• Млечни продукти след 9-ия месец (кравето мляко се отлага за 12-18 месец)

Друг източник (Марни Ко в A Detailed Guide to Feeding Your Child: Uncovering the Myths of Infant Nutrition) изказва твърдение, че бананите и месото са твърде трудносмилаеми и не трябва да се използват като първа храна. Тя препоръчва вместо тях – ориз, картофи, сладък картоф, круша и просо.



Примерна възраст за въвеждане на храни-алергени

Ето препоръчителната възраст за въвеждането на някои от алергизиращите храни. Ако има силна фамилна предразположеност към алергии или ако вашето бебе има вече хранителна алергия, много от тези храни трябва да се предложат дори по-късно.
Примерна възраст за въвеждане на храни-алергени (за бебета, при които рискът от хранителни алергии не е толкова висок)
• Без „твърда храна” (включително и готови бебешки каши) и сокове – 0-6 месеца
• Пшеница, портокали и други цитрусови плодове, сирене, кисело мляко, соя, грах и други бобови растения(без фъстъци), жълтък и царевица – 9-12 месеца
• Краве мляко( включително извара, сладолед), свинско месо и домати – 12-18 месеца
• Яйчен белтък, месести семкови плодове – 18-24 месеца
• Шоколад – 2 години
• Риба и ракообразни, ядки (без фъстъци) – 2-3 години
• Фъстъци – 3 години

« Последна редакция: Март 21, 2007, 09:09:01 am от venus_melena »
Матей - 1.04.2006 г
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Рибата и месото са задължителна част от детското хранене.
Месо спокойно се въвежда от 7-8 месец, риба от 9-10 месец.
Хистамин се съдържа в кожата на някои видове риба-има огромно разнообразие от видове риба...по принцип не даваме скумрия като избор на риба.
« Последна редакция: Март 21, 2007, 11:55:12 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
А, ползвате ли микровълновата за подгряване на храната на бебетата? В Бон Апети били казали да не подгряване храна в микровълновата, защото ставала канцирогенна?! 8O
Матей - 1.04.2006 г
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
ужасно нещо е микровелето. да не говорим, че унищожава веществата.

а меда последно кога може да се дава на дечицата. някои казват след годинка, други - след 3. ако не е многоцветен, например, може ли да се тества някак (боров, акациев)
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Може да се учудите, ама аз не подгрявам пюретата.Всичко е със стайна температура
така свикнаха от началото бебетата, и млякото не им подтоплях.Топло не могат да ядат.
 :)
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
И аз също не подгрявам в микровълновата. Само на водна баня.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
моето бебе също яде храни и пие течности със стайна температура. не затоплям допълнително нищо.
д-р Спок пише, че на бебето може да се дава както студено, така и хладко или топло мляко, стига да е всеки път една и съща температурата.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

така е, Джами, ама аз като съм го свикнала на леко топло ядене - трябва да подгрявам, макар и малко!
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
ама аз като съм го свикнала на леко топло ядене - трябва да подгрявам, макар и малко!

да, точно така - трябва да му го правиш яденето с температура, както е свикнал.

хехе, но като стигнете до сладоледа - не му го притопляй ;) това ме подсеща, четох една тема в мамата, дето майката питаше как се притопля кисело мляко, с което хвърли публиката в оркестъра...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Е, не, н претомлям всичко, само ако е било в хладилника или супата, за да може да се разтвори сухара, пак и все пак супа е...
За сладоледа - ще почака, макар че етакава сладокусица, че незнам как ще ям аз, а той - не!
Матей - 1.04.2006 г
*
Започнах да давам оризовата каша с лъжичка и за моя голяма приятна изненада Тони, яде с голям апетит, та чак ушите му "плющят". Стигнахме до 100 гр. или мл. каша, като до два дни мисля да достигнем 150 гр/мл., това означава че можем да заместим едно хранене, което на нас ни се пада в 18 ч. Искам обаче още да изчакам с въвеждането на плод/зеленчук и реших да разнообразя кашите, но имам нужда от вашето мнение и съвет. Коя каша според вас е най удачно да дам след оризовата? Безмлечна от елда, безмлечна ориз и царевица или безмлечна ориз и ябълка. Трябва ли първо да съм въвела плод за да дам каша с плодове?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Наде, нали знаеш, че безмлечната каша се прави с АМ - това, което даваш в момента и в останалите хранения на Тони?