0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #40 -: Август 11, 2006, 12:43:40 pm »
Цитат
Но въпроса е наистина какво да се прави, за да не станат после рани и да се чудя какво да правя. Та моля ви, тези дето кърмите да споделите какво сте правили и как е сега положението.

Здравейте!

Бих искала да споделя моя опит в кърменето, ако с това мога да помогна. Предварителна подготовка на гърдите не съм правила. Единствено ги мажех с крем за да не се нацепи кожата. Моята дъщеря я кърмих 1г. и 2м. Кърма имах много, но детето трудно захващаше зърната. Затова си купих силиконови такива, които се използват, когато зърната са наранени или не са добре оформени. (сега може да има и по-модерни приспособления!) Имаше период, когато малката не искаше да сучи и се наложи около 2 месеца да се изцеждам. Тогава си обливах гърдите с гореща вода и кърмата тръгваше, но беше много изморително, още повече, че трябваше на едно хранене да изцеждам по 150мл и така 5 пъти на ден.
През цялото време на кърмене не съм имала здрав сън. Детето се събуждаше по няколко пъти и това продължи докъм 3та година. Но това не се отрази на количеството кърма. По-скора силен стрес може да повлияе. Все пак си мисля, че всичко е индивидуално.
Желая ви много успех! И ако нещо ви интересува питайте, ще се радвам да бъда полезна.
Поздрави
П.С От бозата много полза няма!  :D
*
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #41 -: Август 11, 2006, 12:45:08 pm »
Абе как се обтриват гърди, това не разбирам. Те сега отвреме на време бая ме болят. Момичета и друго ме смущава моите зърна не са от най изпъкналите, едни казват няма проблем, други има проблем вие какво ще кажете.
Купих си едни нещица на AVENT за събираме на кърма уж, реших да ги нося преди да родя за да ми изпъкнат зърната,обаче е ужасно неудобно това. Да не говоря, че циците ми стават едни остри такива като от клип на Мадона :D и не ги нося.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #42 -: Август 11, 2006, 12:52:36 pm »
Цитат
Момичета и друго ме смущава моите зърна не са от най изпъкналите, едни казват няма проблем, други има проблем вие какво ще кажете.

Надин, проблем би имало само ако бебчо не успее да засмуче зърното. Но както писах по-горе, продават специални силиконови зърна, които могат да решат това!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #43 -: Август 11, 2006, 12:55:19 pm »
на мен Мели ми беше казала да не си пипам гърдите докато съм бременна, защото стимулацията им води до контрахиране на матката.
чела съм и другаде, че не е нужно и даже не бива да се прави някаква подготовка на гърдите преди раждането, особено ако нямате проблеми като хлътнали зърна.

я да подхвана една друга тема, че го обърнахме на кърмачески форум.
темата е за флуорните добавки.
като бях бременна, никой не ми е казвал, а и не съм попадала на такова четиво, че трябва да се приемат флуорни добавки. след раждането, много педиатри изписват на бебетата Зимафлуор - за укрепване на зъбния емайл.
обаче, това се оказва много дискусионен въпрос. едни педиатри и стоматолози подкрепят даването на флуор, други го отричат яростно и привеждат страшни ужасии като доводи. притеснява ме, че в повечето случаи тия ужасии звучат като теории на конспирацията.

аз още не давам и не знам какво да правя. какъв е опита на мамите от чужбина ми е интересно? Гане, Роминагам, останалите?
ако и Мели даде мнение, ще бъде супер.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #44 -: Август 11, 2006, 13:01:44 pm »
На мен д-р Даскалов ми назначи още в самото начало на бременността ми Зимафлуор от по 1 мг дневно, та ще си го пия и след раждането. Естестевно в Бургас го отричат, но те почти всичко ми отричат така ,че аз се доверявам на Васко. :)
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #45 -: Август 11, 2006, 13:06:41 pm »
Svangemi, наистина ли си изцеждала 5 пъти на ден по 150. Аз допреди 2 седмици изцеждах по три пъти на ден, но напоследък минах само на схема вечер да изцеждам. И пак от тази помпа сутрин ръката ми е схваната и не мога да хващам добре, а уж е най-хубавата ръчна, която се продава (AVENT ISIS). Да не си докарам от онази болест на китаристите и машинописките ...
jam, никой досега не ми е казал за Зимафлуор, ще питам педиатърът другата седмица.
Nadin и StefiZ, честно казано и на мен ми го казваха за това обтриване с хавлиена кърпа, ама нали съм си мързел нищо не направих, все отлагах и накрая се отказах. Но не ми се и разраниха де, само първите 2 седмици ме наболяваха малко.
И ви казвам на всички - четете сега, защото има свободно време много, а после със сигурност няма да ви стига. Мен като ми казваха така, не слушах и сега се чувствам толкова невежа и притеснена от това.
Nadin Наде аз сега не разбрах този Зимафлуор от кой се пие - от майката или от  бебето???????
« Последна редакция: Август 11, 2006, 13:09:14 pm от cygnus »
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #46 -: Август 11, 2006, 13:22:09 pm »
Здравейте!
Аз отсега чета книжката за хранене на бебето на д-р Л. Трифонова, ама имам чувството, че като му дойде времето всичко ще забравя...
За Зимафлуор-а ми каза зъболекарката ми и си го купих. После и аз прочетох доста противоречиви мнения и реших все пак да си смуча по едно хапченце вечер. Четох, че в Германия е задължителен. От друга страна, трябва да се внимава да не се предозира, че става кофти - напр. ако пиете мин. вода с флуор, хапченцето отпада. На бебенцата се дават капки с флуор, като профилактиката продължава докато стане на 18г. поне (и за това има много проиворечиви мнения). В крайна сметка всеки да си решава...
"Всичко е възможно! Невъзможното просто отнема повече време"
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #47 -: Август 11, 2006, 13:41:08 pm »
това с търкането на гърдите с кърпи е супер варварско според мен :lol: аз от началото на 8 месец се мажа с крем Гармастан, който има задачата да подготви гърдите за кърменето. освен това прочетох, че е добре да се ходи без сутиен - така се постига ефект от търкането на зърната в дрехите. напълно ясно ми е, че не всички могат да си позволят да ходят без сутиен навън, но евентуално вкъщи може.
бе имах съмнение, че имането на кърма не зависи само от доброто желание...
а не се ли захранваше първо със зеленчукови пюрета? тия плодови киселини не докарват ли колики на пупите? знаех си, че трябва да запиша Медицина със специалност Педиатрия :lol:

ПП а за флуора такива гадости прочетох, че предпочетох да не пия.
*
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #48 -: Август 11, 2006, 13:42:32 pm »
Nadin Наде аз сега не разбрах този Зимафлуор от кой се пие - от майката или от  бебето???????
Аз в момента го пия ,след това докато кърмя също, по нататък през кой месец незнам вече кога се дава на бебето. Трябва педиатър да каже.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #49 -: Август 11, 2006, 13:48:36 pm »
И аз не пия флуор, пък и никой не ми е казал :dontknow:
Едва вчера на ЖК доктора ме попита дали ми кървят венците, ама те не кървят :)
Абе няма нужда да се тъпчем с излишни медикаменти :D
*
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #50 -: Август 11, 2006, 13:53:20 pm »
това с търкането на гърдите с кърпи е супер варварско според мен :lol:
Ми и на мен така ми звучи ,пък и като ме наболяват как да си ги обтърквам идея си нямам.
ПП а за флуора такива гадости прочетох, че предпочетох да не пия.
Абе кога ви остава време да четете бе. То винаги има за и против, аз обаче реших  и се доверих на д-р Даскалов. Все пак е доктор, има опит и честно да ви кажа се уморих, да чета  как вечено на черното се казва бяло. Идея си нямам кое парвилно и кое не и на помощ ми идва вярата,че всичко ще е наред и бог е с нас.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #51 -: Август 11, 2006, 14:19:38 pm »
Цитат
Svangemi, наистина ли си изцеждала 5 пъти на ден по 150. Аз допреди 2 седмици изцеждах по три пъти на ден, но напоследък минах само на схема вечер да изцеждам. И пак от тази помпа сутрин ръката ми е схваната и не мога да хващам добре, а уж е най-хубавата ръчна, която се продава (AVENT ISIS). Да не си докарам от онази болест на китаристите и машинописките ...

Сигнусче,
защо не пробваш с пръсти да изцеждаш? Аз също имах помпа, но много по-добър ефект се получава с пръсти. (палецът го поставяш под зърното, а показалеца и средния - над и дърпаш) То аз изцеждах по 150 мл., ама питай колко изяваше бебока. Много злоядо!
*
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #52 -: Август 11, 2006, 14:52:40 pm »
Цитат
Svangemi, наистина ли си изцеждала 5 пъти на ден по 150. Аз допреди 2 седмици изцеждах по три пъти на ден, но напоследък минах само на схема вечер да изцеждам. И пак от тази помпа сутрин ръката ми е схваната и не мога да хващам добре, а уж е най-хубавата ръчна, която се продава (AVENT ISIS). Да не си докарам от онази болест на китаристите и машинописките ...

Сигнусче,
защо не пробваш с пръсти да изцеждаш? Аз също имах помпа, но много по-добър ефект се получава с пръсти. (палецът го поставяш под зърното, а показалеца и средния - над и дърпаш) То аз изцеждах по 150 мл., ама питай колко изяваше бебока. Много злоядо!
Ами не ми се удава явно щото опитах. Добре, че напоследък и двамата се научиха да сучат, в противен случай ми се налагаше да прекарвам половината от времето си с помпата. А в началото си бях взела някаква за 5 лева, както казаха акушерките, че нямало значение каква ще е помпата и ако не беше jam да ме светне, че AVENT няма нищо общо  с тези помпи не знам какво щях да правя. Поне си заслужи парите нацяло.
« Последна редакция: Август 11, 2006, 14:55:03 pm от cygnus »
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #53 -: Август 11, 2006, 15:00:14 pm »
Хайде Мацки, аз изчезвам към Созопол за два дни, че като ви чета, като се роди бебо има да помпам...
Хайде целувки и до Понеделник  :D
"Всичко е възможно! Невъзможното просто отнема повече време"
*
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #54 -: Август 11, 2006, 15:13:15 pm »
ооо, то  не е задължително, setakap :) Ако засуче бебчето ти няма да има никакви проблеми да ти се налага да помпиш по много :)
Весела почивка на морето  :balk_175: :beach1: :surfinga:
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #55 -: Август 11, 2006, 15:52:56 pm »
Аре, са да се изкаже и кака ви!
Първо: що не ме открехвате по-рано за тази мноооооого ценна тема, пък и за къде съм бляла, че не я видях - вчера влизах тука!
Второ: чудно е, че има такава тема - това значи, че вече има много бременни и родили проблемни момичета!
Сега по темите - не подготвайте гърдите с нищо! като засуче бебето/дай боже да го направи/ ще почувствате дисконфорт, но има решение! Едното е крем за зърна на Авент! имах го на 2-3 мостри от училището на сп. 9 месеца и направо се родих! Другото е въпростия Гермастан, но той трябва да се отмива, а крема на Авент - не!Второ: няма такова понятие като липса на кърма! Процента на жените, които наистина нямат кърма е толкова малък, че направо е нищожен! Знам, че при близнаците по-сложно, а при Джама да намесени страничните ефекти от прекараните по-тежки състояния, но ако всичко е наред знайте - вие имате кърма! И ще имате! Най -добрия начин да не ви достига кърмата да дохравате! тогава организма ви не получава информация за необходимостите на бебето ви от мляко и започва да произвежда по-малко мляко! Колкото по-малко се източва, толкова по-малко се произвежда! Вярвайте ми, цеденето не е сукане! Неможе да го замести! Имам опит и с двата слечая - ще ви пусна едно писмо, което писах до в-к Марица и което отпечатаха по случай Световната седмица на кърменето! Там разказвам за случката с Лора и за сега!
« Последна редакция: Август 11, 2006, 15:55:20 pm от venus_melena »
Матей - 1.04.2006 г
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #56 -: Август 11, 2006, 15:56:11 pm »
Здравейте! Казвам се Венера Ганева и съм майка на почти 7 годишната Лора и четри месечния Матей! Когато се роди Лора беше малко бебе – 2950 и още в болницата неискаше да засуче! Обикновенно спеше като ми я доведат, като не спеше незнаеше какво да направи, за да хване зърното! Притеснявах се, че е малко бебе и много ще спадне на тегло и помолих за добавка! Обясних, че имам кърма, но бебето не иска да засуче! Дойде една сестра от детското отделение да ми помогне, но тя не постигна успех! Дадоха ми добавката! Като ни изписаха вече в къщи се изправих пред трудностите на кърменето! Бебето плачеше пред пълната гърда и не искаше да суче! Дали от два пъти хранене с шише искаше пак да получи храна по този начин или просто нямаше сили / изписаха я 2620 кг/ незнам, но силно се тръвмирах от ситуацията. Бебето ти плаче, а ти нищо неможеш да направиш! Притисних се и се разплаках! Почуствах се много зле – неможех да нахраня детето си! Тогава ми хрумна, че мога да се изцеждам и да и давам! Така започна кошмарът! 7 пъти дневно цедене и даване с шише на изцеденото, следене за грамажи – колко е изяла и защо не е изяла всичко!!! Спях по 4-5 часа, защото цедях и нощем! През деня бях твърде ангажирана с проблема за изхранването и и защо не си изяжда всичко, за да спя! Станах роб на храненето! Бях развила страхова невроза и предпочитах някой друг да и дава шишето с кърмата! Срамувах се от това че не кърмя детето и на никой извън семейството не казвах!
Към края на първия месец вече не успявах да изцеждам необходимото количество за дневния и порцион! Явно сме преживяли криза на ръстежа,но некърменето непозволява организма на майката да отговори на растящите нужди на бебето! Така започнахме дохранване с Фризолак! Изморена от непрекъснатото цедене, аз започнах да разреждам и от 6-7 пъти на денонощие цядах вече по 4-5 пъти! Така до края на 3 –тия месец успявях да изцедя само по 30 грама дневно! Когато стана на 3 месеца просто престанах да цедя! Спомням си, че някъде през третия месец или най-рано края на втория един ден се опитах да и дам гърда – любопитно ми беше дали ще засуче! Засука! Но аз вече бях свикнала да знам колко е изяла на хранене и кърменето ми се струваше несигурен начин! Така приключих с тази емоция рано-рано и с чувство на неудовлетворение! Тогава нямаше форуми, никой не съветваше майките! Личната лекарка / тогава участъкова/ на дъщеря ми никога не ме е питала имам ли кърма или да се интересувала имам ли проблеми! Захранваше се рано – 2-ри месец сок, трети –плодово пюре, четвърти – зеленчуково и т.н. Лора беше захранена по тази схема! На 7 месеца отказа да пие млякото си от шише! Принудих се да и давам каша 2 пъти на ден, за да поема мляко все пак! На 8 месеца дадох краве мляко в кашата и явно съм иала голям късмет, че това не е довело да нищо лошо! Все пак дъщеря ми израстна едно капризно и недоверчиво към храната дете! До две години тя ядеше пюрета на Ганчев, картофи и филия с маргарин!!! Беше 12 килограма, когато тръгна на ясла на 2 години и 1 месец!
   Такива работи!
   Мечтаех да кърмя и се надявах второто ми дете да засуче! В болницата го слагах на гърда, но и той не се скъсваше да яде! Често само спше, но аз бях решила да не се шашкам този път, а да действам спокойно! Изтисквах му по малко коластра в устичката, а през останалото време цедях! Гръдите ми бяха препълнени, като камък твърди, но не успявях с цедене да ги изпазня! В деня, когато ни изписаха, още в колата Матей си хапна добре! Когато се прибрахме, започнах хранене на поискване и до края на деня гърдите ми бяхя отпушени и изцедени! Момчето дърпаше здраво! Но искаше да се храни на 1.5-2 ч., а за майка ми това беше много странно! Изникнаха въпроси у нея / идваше да помага тогава/ дали имам достатъчно мляко и по колко поема детето, за да иска да суче толкова често! Опитах се да и обясня за храненето на поискване, но  самата аз небях много наясно, пък и старите страхове се бяха събудили! Имам ли достатъчно мляко?! Тогава у нас дойде един доктор, работил в Щатите и той ми каза по повод количеството, което бебето трябва да изяжда! Каза буквално следното: „Не ви интересува какво изяжда бебето! Не ви интесува колко кърма имате! Кърмете, когато бебето иска и колкото иска! Вие сте едно с него сега!” Майка ми беше впечатлена и успокоена – щом доктор го е казал, значи е вярно / знаете – тяхното поколение рубува на авторитети/! Аз, обаче, бях озадачена – как да не ме интересува! Бях свикнала да знам колко е изяло детето! Един ден реших да изцедя преди хранене гърдата – имаше 60-70 грама!!! Изумих се – бебето трябваше да изяжда по 100! Притесних се и поисках контролно мерене и пробно кърмене от личната лекарка! Тя се съгласи и ни извика на 14-тие дян от изисването! Реших дотогава да не го мисля и да карам на поискване, а на кърменето ще се види истината! Надявах се поне 300 грама да беше качил, защото четох в Интернет, че стойности над 600 гр. на месец са нормални! Дойде деня, измерехме Матей – за 14 дни беше наддал 560 грама!!! На пробното кърмене изсука 70 грама, но той се хранеше 8-9 пъти на ден и явно коменсираше! Проблем нямаше, но аз все пак продължих да се притеснявам до следващия път , когато беше качил за още 14 дни 600 гр! След това забравих да мисля за грамажи и режими! Открих кърмаческия форум в bg-mamma и прочетох в Библиотеката доста информация по въпроса! Реших да захраня по новите-стари методи – на 5 месеца, без да бързам, според желанието на детето!
   Сега Матей е на 4 месеца – 7700 гр и 70 см! Само на кърма е!
Матей - 1.04.2006 г
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #57 -: Август 11, 2006, 15:59:26 pm »
Ето и за захранването:

"Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете

Одобрен от Медицинския Консултативен Съвет на BabyCenter

Автор: Редакторски екип на BabyCenter

Ползвайте тези указания, за да разберете с какво и с колко да храните Вашето дете за всеки етап от развитието му от раждането до 3 годишна възраст. Не се притеснявайте, ако детето Ви яде повече или по-малко от количествата, описани тук, те са посочени като груб ориентир.

Възраст: От раждането до 4-ти месец
Поведение на хранене
• Рефлексът за търсене помага на Вашето бебе да се обърне в посока на зърното, за да открие храната

С какво да храните
• САМО с кърма или адаптирано мляко

Съвет за хранене
• Храносмилателният тракт на Вашето бебе все още се развива, ето защо твърда храна не се предлага засега.

Възраст: 4 - 6 месеца
Знаци за готовност за твърди храни
Вероятно бебето Ви няма да извършва всички тези неща - те просто указват, за какво да наблюдавате:
• Може да си държи главата права.
• Седи добре в столче за хранене.
• Прави дъвчащи движения с устата.
• Има значителен напредък с теглото (теглото от раждането се е удвоило).
• Показва интерес към храната.
• Може да затвори уста около лъжичката.
• Може да предвижи храната от предната част на устата към задната.
• Може да движи езика си назад и напред, но изоставя склонността си да избутва с език храната извън устата.
• Изглежда гладно след 8 - 10 кърмения или 1100 г от формулата дневно.
• Растат зъби.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Полутечна обогатена с желязо оризова каша, СЛЕД НЕЯ:
• Други зърнени каши като овесена или ечемичена.

Колко за деня
• Започнете с около 1 чаена лъжичка суха оризова каша смесена с 4 до 5 чаени лъжички кърма или формула (ще бъде много течна).
• Постепенно сгъстявайте консистенцията и увеличете до 1 супена лъжица суха зърнена каша смесена с кърма или формула, два пъти дневно.

Съвети за хранене
• Ако бебето Ви не изяде зърнената каша на първия опит, опитайте пак след няколко дни.

Възраст: 6-8 месеца
Знаци за готовност за твърди храни
• Същите както за "4 - 6 месеца".

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, овесена).
• Пюрирани или изцедени плодове (банани, круши, ябълков сок, праскови).
• Пюрирани или изцедени зеленчуци (авокадо, добре сготвени моркови, плодова каша и сладки картофи).

Колко за деня
• 3 - 9 чаени лъжички зърнена каша, в 2 до 3 хранения.
• 1 чаена лъжичка плод, постепенно увеличаван до количеството от 1/4 до 1/2 чаша в 2 до 3 хранения.
• 1 чаена лъжичка зеленчук, постепенно увеличаван до количеството от 1/4 до 1/2 чаша в 2 до 3 хранения.

Съвети за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.

Възраст: 8 - 10 месеца
Знаци на готовност за твърди храни и за храни за ядене с пръсти
• Същите както за "6-8 месеца", ПЛЮС:
• Хваща предмети с палеца и показалеца.
• Може да прехвърля неща от едната ръка в другата.
• Слага всичко в устата си.
• Прави дъвчащи движения с челюстта си.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Малки количества от меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара (но без краве мляко до 1 годинка).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Намачкани плодове и зеленчуци (банани, праскови, круши, авокадо, готвени моркови, плодова каша, картофи, сладки картофи).
• Храни за ядене с пръсти (Леко препечени гевречета - нарязани; малки парченца узрял банан; добре сготвени спираловидни макарони, твърди бисквити за чесане на зъбките, О-образни зърнени продукти с ниско съдържание на захар).
• Малки количества протеин (яйчен жълтък, пюрирани меса и пилешко месо; тофу; добре уврели пюрирани бобови растения с меки обвивки - като леща, грах, шарен боб, черен боб).
• Не-цитрусов сок (от ябълка или круша).

Колко за деня
• 1/4 до 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• 1/4 до 1/2 чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• 1/4 до 1/2 чаша плод.
• 1/4 до 1/2 чаша зеленчук.
• 1/8 до 1/4 чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.

Съвет за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.

Възраст: 10 - 12 месец
Знаци за готовност за допълнителна твърда храна
• Същите като за "8-10 месец", ПЛЮС:
• Гълта храната по-лесно.
• Има повече зъби.
• Вече не избутва храна извън устата си с език.
• Опитва се да ползва лъжица.

С какво да храним
• Кърма или формула, ПЛЮС:
• Меко пастьоризирано сирене, кисело мляко, извара (но без краве мляко до 1 годинка).
• Обогатени с желязо зърнени каши (оризова, ечемичена, пшеничена, овесена, зърнена смес).
• Плодове нарязани на кубчета или лентички, или намачкани.
• С големина на хапки, меко-сварени зеленчуци (грах, моркови).
• Комбинирани храни (макарони и сирене; месо и пюре от картофи/ориз).
• Протеини (яйчен жълтък, пюрирани или фино смляни меса и пилешко месо, тофу, добре сготвени и намачкани бобови растения).
• Храни за ядене с пръсти (леко препечен хляб или гевречета, малки парченца узрял банан, спираловидни макарони, бисквити за чесане на зъбките, О-образни зърнени продукти с ниско съдържание на захар).
• Не-цитрусов сок.

Колко за деня
• 1/3 чаша млечен продукт (или около 15 г сирене).
• 1/4 до 1/2 чаша обогатена с желязо зърнена каша.
• 1/4 до 1/2 чаша плод.
• 1/4 до 1/2 чаша зеленчук.
• 1/8 до 1/4 чаша комбинирана храна.
• 1/8 до 1/4 чаша протеинова храна.
• около 80 - 110 г не-цитрусов сок.
Съвет за хранене
• Въвеждайте само по една нова храна, с най-малко 3 дни интервал между новите храни, за да се уверите, че бебето Ви не проявява алергия.


Матей - 1.04.2006 г
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #58 -: Август 11, 2006, 16:16:55 pm »
Вени, супер си!
Тази темичка ми стана любима.
Такива неща почти не съм чела, защото не обичам да влизам в бг-мама.
Надявам се някой ден да използвам тези знания.
На всички мами, които пишат тук:
БЛАГОДАРЯ, че сме заедно!
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Предложение или седмична тема 7-13.08.2006 г.
« Отговор #59 -: Август 11, 2006, 16:32:37 pm »
ммммм, браво, Вени!  :bighug:
беше писала нейде една мама, че момченцата са цицомани :balk_53: