0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #340 -: Февруари 23, 2017, 09:29:18 am »
Здравейте пак,
Йоли да ти кажа честно аз пуснах само БХС в 13  и 6 г.с с първата ФМ, сега в 20 и 6 г.с правих пак ФМ , но втори БХС не съм пускала,(консулт с двама лекари и всичко е наред с бебко), но за себе си съм решила че дори и да го направя и не дай боже открият нещо аз бременността си няма да прекъсна и ще си гледам така желаното бебче какво и как ще да е .Не знам как бих постъпила на твое място след като са ти създали тревога вече, но според мен малко изчакване и спокойствие не би навредило - СПОРЕД МЕН...но ти ще го усетиш най добре сама.
И пак да  питам имаме на тавана печка  инфрачервени лъчи която не излъчва светлина, а само топлина, тя е между спалнята и леглото на бебо където ще бъде,някой знае ли вреди ли на новородени деца или не
Иначе си топли чудото доста добре
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #341 -: Февруари 23, 2017, 09:48:04 am »
Йоли,аз бих отишла някъде за 2-3 дни,да се поуспокоя малко първо и след това бих го мислила.Ако говорим само СД ,бих си направила неинвазивен тест,чисто ако излезе + да съм наясно какво ме очаква,но не бих прекъснала бременноста.
*
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #342 -: Февруари 23, 2017, 16:09:12 pm »
Аз също бих направила неинвазивен тест, не само за СД, но и за другите аномалии. За мен това ще е една яснота и доза спокойствие.


Всеки миг е още един шанс...
*

    Shushi18

  • ***
  • 192
  • Луда стажант лекарка
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #343 -: Февруари 23, 2017, 20:45:20 pm »
Здравейте,имам въпрос,свързан с майчинството. Вярно ли е,че когато се взимат болнични по време на бремеността,се намалява майчинството?
Любовта е сила !

Re: Тема на бременните 99
« Отговор #344 -: Февруари 23, 2017, 21:02:31 pm »
Да вярно е,защото болничните се изплащат на 80% и после тази сума ти става осигурителен доход,който влиза в изчисляването на майчинството (взима се 24 м.)
*
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #345 -: Февруари 23, 2017, 21:05:20 pm »
Да, намалява се майчинството. То  е  90℅ от дохода за 24 мес. назад. Когато има болнични те се изплащат на 80℅ след третия ден. Така дохода върху който се изчислява майчинството намаля, респ. намалява и размера на майчинството.
Не знам как го обясних, не знам и да има промени напоследък. Дано се включи някой HR, за да обясни по-точно.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #346 -: Февруари 23, 2017, 21:10:51 pm »
Счети съм :D
Авалон добре го обясняваш.Първите 3 дни са 70% от рабитодателя.
Шуши ако ти е интересно колко приблизително би взимала отиди до НОИ и си вземи ПИК код (безплатен е),така в страницата им ще можеш да си сметнеш на калулатора.Другия плюс е че ще си следиш статуса на болничните,майчинството по-късно,обещетения за безработица....абе полезен е.
*

    Shushi18

  • ***
  • 192
  • Луда стажант лекарка
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #347 -: Февруари 23, 2017, 22:34:13 pm »
Добре,обаче 24 месеца назад??? Не искаха ли 18 месеца трудов стаж за майчинство? И колко стаж трябва да имам,за да взема болнични :) не ми се смейте много,просто нищо не разбирам от такива неща.
Любовта е сила !

Re: Тема на бременните 99
« Отговор #348 -: Февруари 24, 2017, 00:57:30 am »
24 месеца е вече трудовия стаж.За болничните искат 6 м.  осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство.Гражданските договори,макар и да се плащат осигуровки по тях,не дават правото на болничен и майчинство
*
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #349 -: Февруари 24, 2017, 08:32:32 am »
Ето защо един калкулатор онлайн ми искаше толкова назад във времето доходите, то станало 24 месеца...
Шуши, напиши майчински обезщетения в гугъл и ще ти излезнат разни калкулатори. Това, което мен ме изненада е, че месечните майчински се смятат на база брой работни дни в месеца и от там всеки месец идват разлики. С други думи - взимаш по-малко пари през декември, отколкото през ноември.
Аз до момента не съм посмяла и един ден болничен да си взема, за да ме прецакват накрая. Знам, че ако решиш да излизаш болничен, то по-добре не го прекъсвай, а максимумът е 6 месеца, ти май вече си ок с този срок?
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #350 -: Февруари 24, 2017, 08:46:20 am »
Тези калкулатори ,не са точни.Най добре е това с ПИК кода от НОИ,защото ти взима данните подадени от работодателя(реално човек едва ли помни за тези 24 месеца дали не си е взел 3 дни болничен).Другата условност е за момичетата,който се осигуряват близо до минималната работна заплата(от 01.01.2017 вече 460лв).Както Йоли каза то е среднодневно възнаграждение и се изплаща на базата на работните дни,но не по-малко от среднодневно за страната(пример ако се осигуряваш на 560лв(24 месеца) среднодневното нетно се пада около 21.24 лв,но среднодневно за страната е 25.56 лв).
*

    Shushi18

  • ***
  • 192
  • Луда стажант лекарка
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #351 -: Февруари 24, 2017, 08:52:17 am »
Май,май,няма да взимам болничен. Общо взето майчинство в най-добрият случай ще взема,когато бебчо е на 6-7 месеца. Думи нямам за цялата ситуация. Абсолютно абсурдна е.
Любовта е сила !

Re: Тема на бременните 99
« Отговор #352 -: Февруари 24, 2017, 09:25:31 am »
Мисля ,че имаш право в такъв случай на така нареченото "социално майчинство" до периода на придобиване на стаж и право на майчинство по КСО,но тук не съм компетентна,най-добре е да се обърнеш към Дирекция социално подпомагане
*

    Shushi18

  • ***
  • 192
  • Луда стажант лекарка
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #353 -: Февруари 24, 2017, 09:31:52 am »
Това открих в сайта на НОИ и счетоводителката го потвърди
Любовта е сила !

Re: Тема на бременните 99
« Отговор #354 -: Февруари 24, 2017, 09:36:22 am »
Добро утро!

Тути, добре съм, благодаря ти, че ме мислиш. И само да кажа - "имането" на кърма не е до късмет. Кърмата не е нещо, която я се появи, я не и ако се появи, е някакво количество, което в един момент свършва. Кърмата се прави от бебето - колкото повече суче бебето, толкова повече кърма имаш. Най-благотворно е нощното кърмене за поддържане на добра лактация. Много жени не успяват да кърмят, защото слушат безумни съвети като - кърмене на 3 часа и нито секунда по-рано; сукане по 5-10 минути от едната гърда и още толкова от другата и после - край; махане на нощното кърмене веднага и т.н. А любимото ми е - ако бебето огладнее преди заветния трети час, значи кърмата е нехранителна и трябва да се дават добавки. Тези четирите неща са най-прекия път към намаляване и спиране на лактацията, заедно с даването на вода и захранване със сокчета от 40тия ден. Другото е неправилно поставяне на бебето на гърдата, което води до лошо засукване и съответно  -разранени зърна, болка - и понякога майката просто не издържа и се отказва. Та извинявам се за лекцията, но на мен ми е много болно как жени, които искат да кърмят получават неадекватни съвети или не получават никакви и в крайна сметка всичко приключва рано-рано.


Re: Тема на бременните 99
« Отговор #355 -: Февруари 24, 2017, 09:39:27 am »
 Shushi18
Това е така,ако го нямаш този стаж:
Закон за семйните помощи за деца
чл.5а(2)(Изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
(3) Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

и чл.8(5) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато майката (осиновителката) е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а и чл. 52а от Кодекса за социално осигуряване, тя има право на месечна помощ за отглеждане на дете при условията и по реда на този закон за времето до придобиване на необходимия осигурителен стаж.
*
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #356 -: Февруари 24, 2017, 10:00:30 am »
Здравейте мами настоящи и бъдещи,
Подкрепям идеята за ПИК от НОИ и там най добре може да се види колко ще е майчинството,аз съм в болнични от самото начало - реших за себе си майната му на парите кое как се изчислява, мисля за себе си и детето - то пък стана и по препоръка на доктора след като бях в болницата декември 2016.Та реално с  ЛКК съм взела до момента 60 дни, но ще си остана до края така.И това лесно може да се види с тоя ПИК код и аз си имам и си следя нещата в сайта на НОИ, и може би зависи сумата на осигуряване но при мен дали 80 или 90 % разликата не е фрапираща:)
ДриймОн радвам се че сте добре:)
Аз съм малко под пара че днес ще оперират баба ми а е на 85 и сме леко притеснени, но каквото такова.....
Моето мъниче си рита доста осезаемо вече и ми е  много приятно :)
Момичета от както съм забременяла съм качила 7 кг дали да се притеснявам или не ,ям каквото и колкото ми се яде - но не за двама, отчитам и факта че преди да забременея бях дигнала килцата:(
*
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #357 -: Февруари 24, 2017, 10:03:25 am »
Шуши, ти не беше ли студентка? Мисля, че за студентките имаше някаква еднократна помощ, ако не са я махнали.

Тути, да мине всичко леко за баба ти!

Re: Тема на бременните 99
« Отговор #358 -: Февруари 24, 2017, 10:07:28 am »
Тя е за редовно обучение и майката не трябва да е на трудов договор
*
Re: Тема на бременните 99
« Отговор #359 -: Февруари 24, 2017, 10:12:09 am »
Бебешок знае всичко. Хубаво е да си имаме човек, който е толкова информиран по темата. Благодаря за допълнението!