0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
За и Против Хелоуин
« -: Октомври 30, 2015, 11:40:24 am »
Вероятно много от вас забелязаха как от днес фейсбук се препълни със статуси против Хелоуин. Интересно ми е да разбера вашето мнение.
Допустимо или недопустимо е да се празнува този празник? Как се възприема - като обикновено весело парти или като предателство към родината и конспирация към България и българската общност?
Вие сте  :D
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #1 -: Октомври 30, 2015, 11:51:37 am »
Днес толкова изписах във ФБ, че само ще се повтарям  :lol:
За мен това е само детско забавление, нищо повече...
Трябва да излизам, и нямам време. по-късно пак ще се включа  :?



*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #2 -: Октомври 30, 2015, 12:02:27 pm »
Хахаха, видяхме се с теб във фб. Да си призная честно, темата ми е продиктувана именно от дискусията, която се заформи след твоята публикация.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2015, 12:06:59 pm »
епа той фейсбук секи ден се пълни с нещо. народа съвсем на овчо стадо се превърна - блее там по сека шумка, дето шумне и след 3 минути е забравил и блее по следващата...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #4 -: Октомври 30, 2015, 12:11:32 pm »
На мен празникът не ми харесва в частта с количествата бонбони(но пък кой е казал, че трябва да се изядат днес, наведнъж или от децата :) ). Но нищо не ме притеснява в другите забавления-костюми, маски, изрязване на тиквени фенери. Еми страхотно забавление и емоция си е това. Не, не ми се струва, че предавам родината като/ако правя тия неща. Във ФБ виждам и доста публикации с украсени мъфини и т.н., децата много се забавляват и на тия неща. Защо не? Не ми се струва, че се отделя по-малко време на останалите празници и някак този празник не засенчва типични български празници.
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2015, 12:31:10 pm »
Джам, поради тази причина вече рядко влизам във фб.

И за мен този празник е забавление за децата и нищо повече от това.
Не мога да разбера хората, които буквално натирват децата, които са дръзнали да им звъннат на вратата. Миналата година в другия вход, една жена подгони съседските деца с крясъци и заплахи. Други пък се крият, все едно няма никой вкъщи....
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #6 -: Октомври 30, 2015, 13:10:08 pm »
"За" всеки повод за детско щастие и усмивка  :P
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #7 -: Октомври 30, 2015, 13:46:16 pm »
Абсолютно съгласен!!  :DНямам ФБ,ама явно здраво ги е затресла "патриотичната" вълна,която според мен няма никакво място тука  :lol:. Само като им видиш усмивките на малчуганите и ти се изпарява всичко"патриотично" :wink:. Там аз не виждам чуждопоклонничество и родоотстъпничество. Камо ли,пък,подмяна на традиции. Та те ,сладурите,едва ли въобще знаят какъв е тоя празник :lol:Просто са щастливи,какво лошо има,нали :wink:?
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2015, 13:46:58 pm »
По същия начин стои въпроса и със Свети Валентин, който се празнува също толкова истерично.

Лично за мен всеки повод за купон и забавление за децата е добре дошъл. А да си честваме нашите празници си зависи от нас, нали?! :wink:
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #9 -: Октомври 30, 2015, 14:06:36 pm »
е чак пък против не съм. възприемам го и аз само като забавление за децата, аз няма да се маскирам, разбира се :wink:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #10 -: Октомври 30, 2015, 14:18:16 pm »
"За" всеки повод за детско щастие и усмивка  :P

хубаво казано!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #11 -: Октомври 30, 2015, 14:27:33 pm »
"За" всеки повод за детско щастие и усмивка  :P
В  този аспект на празника , разбира се  съм съгласна .
Ама  то моето дете   ежедневно облича да нахлузва  костюми -от спайдърмен, батман  и Бъз от "Играта на играчките " , до маски на Нинджи и каквото още има.
До тук добре  -няма лошо децата да се повеселят .


е чак пък против не съм. възприемам го и аз само като забавление за децата, аз няма да се маскирам, разбира се :wink:
И аз така  - едни възрастни  тук дето лудват да са в костюми  и т.н. - не ги разбирам   - остаряла съм навярно .
И в частта с лудата комерсиална истерия за предлагане на всевъзможни продукти , и реклами, и   опитите за популяризиране и  едва ли не налагане на празника от търговците - ами не съм съгласна.

Не ме учудва ,ако има по-възрастни хора , които не отворят или се разсърдят на звънящите и крякащи деца  - не възприемат идеята , ново им е  , може да  им е аналогично с просещите ромчета по Коледа .
Всеки има право на избор .


*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #12 -: Октомври 30, 2015, 14:28:55 pm »
Аз имам малък проблем с Хелоуин тази година. Мони е много впечатлителен и тъкмо се запознава с понятията добро и лошо. В този празник доста от героите и костюмите са плашещи - скелети, магьосници, вампири. Попаднахме на една такава детска песничка и той после проверява на тъмно да не би да има и у нас такива същества. Хем се плаши, хем му е интересно и иска да я гледа пак. Ако бяха костюмите само позитивни герои, щеше да е по-добре. Как ли си решават тези проблеми американците...



   La vita è bella
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #13 -: Октомври 30, 2015, 14:43:58 pm »
епа той фейсбук секи ден се пълни с нещо. народа съвсем на овчо стадо се превърна - блее там по сека шумка, дето шумне и след 3 минути е забравил и блее по следващата...

Айде, моля ви се, да не се обиждаме на "фейсбук" :wink:. На този етап това ми е идеалната опция за "социални контакти" - седнали сме си с дребния на пода, играем си, и през 15 мин. проверявам какво става там  :lol:. И новини, и клюки, и някой и друг "горещ" спор. Нищо не изпускам :wink:



Хем се плаши, хем му е интересно и иска да я гледа пак.

Руми, при децата възприятията за страшно, забавно, тъжно и т.н. май не са добре оформени. Ти като малка не си ли искала да гледаш страшни филми, които сега не би гледала? Константин напр. все още започва да плаче, като чуе песента "мила моя мамо"...

Ето с какво отиде днес на училище - маска, купена преди 3-4 години, и ... риза на баща си. Да не мислите, че съм ходила в "мола" да му купувам костюм  :wink:

« Последна редакция: Октомври 30, 2015, 14:47:15 pm от Nedda »



*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #14 -: Октомври 30, 2015, 14:45:10 pm »
Ама те си гонят "лошото" така!! :lol: Както нашите кукери,ама "ония" ни изпреварват! :wink: Не се знае,обаче,дали пък ако можехме да им покажем нашите и те нямаше да ги възприемат,а :D?
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #15 -: Октомври 30, 2015, 16:39:22 pm »
Въпросът (за мен) е принципен. Ако по принцип празнуваш всички светски (езически) празници - това е поредният такъв. Ако ли пък не - има много да се пише и говори за произход, символ на празника и т.н.
Аз лично се дистанцирам от "празника на смъртта" - не виждам нищо за празнуване.
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #16 -: Октомври 30, 2015, 17:04:59 pm »
По-добре безделници, отколкото без празници! :P Определено съм "За". Щом децата се радват и аз се радван заедно с тях.


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #17 -: Октомври 30, 2015, 17:11:01 pm »
Аз пък се учудвам как толкова лесно възприемаме "чуждите" празници и ритуали, а също толкова лесно забравяме българските.

Празник за честване на мъртвите в БГ --> задушница, раздава се сладко (бонбони, вафли, жито и т.н)

Празник за гонене на зли духове с маски --> кукерството.

Ако празнуваме и сме наясно с българските празници и учим за тях в къщи и в училище, нямам нищо против да се осведомяваме за и участваме и в чуждите празници и обичаи.

Но има ли училища, които честват кукерство, или пък деца, които носят сладки на задушница за "Бог да прости"?

Това съвсем не е укор или заяждане, просто насочване на вниманието :)

В Англия в училищата има седмица на...(и тук различни държави и култури). Децата четат и учат за държавата, празниците, обичаите, храната и евентуално се обличат с костюм, но в Англия има много строго следване на униформата, та различните училища, различно постъпват.

Та в този ред на мисли, ако по програма се заложи, че в края на октомври, че се учи "Седмицата на САЩ" и децата си направят в училище парти за Деня на вси светии (<-- българското наименование; Хелоуин е американска дума, малко като юзър вместо потребител или да си казваме Хелоу вместо здравей, не че не го правим...ама аз си падам защитник на българското  :oops:)...та аз не бих се сърдила, ако го празнува, но бих се сърсила, ако в училищата и в къщи не ги учат на нищо (или недостатъчно, за да не изпадаме в крайности) български традиции, празници и обичаи.

Има ли още масово коледуване и лазаруване по училищата, както едно време, когато класната ще ни раздаде стихчета и коледни песни да научим, ще се изнамерят костюми, ще направи кратка програма и по Коледа ще ходим по библиотеки и читалища да изнасяме представлението и по ОФ клубовете, но те вече ги няма, ама аз нали съм си от старото време... :)

Поздрави и весел и усмихнат ден на всички?
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #18 -: Октомври 30, 2015, 17:48:47 pm »
Абсолютно ми е безразличен тоя празник. Като се зададе някакъв такъв, не влизам във фейса, че се задръства от еднотипни снимки и досада.
Много е възможно мнението ми да е повлияно от факта, че отдавна няма малко дете вкъщи.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: За и Против Хелоуин
« Отговор #19 -: Октомври 30, 2015, 20:24:27 pm »
Не ми пречи, не ме потриса, празнуваме у нас както българските, така и немско-американски празници  :D Само поводи да има за празник. Ето сега децата ме питаха ще ходим ли с тях за бонбони, баща им не иска, а аз сама не се наемам да ида, но съучениците им ходят, няма как и те да не поискат. Но пък на всеки един български празник децата знаят какво се прави. Даже класа и на двамата получава мартеници :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю