0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

И друго - всяка учебна година, макар и да говорим за детска градина, също има такава, се утвърждава правилник за дейността на детското/учебно заведение, в който правилник са разписани правилата по които протичат учебната дейност и самото пребивавне на децата в институцията - график на учебните занимания, правила за безопасност, дневен режим и др. с права и задължения на учителите/персоналът, учениците/децата и родителите. С този правилник срещу подпис всяка година се запознават родителите, а в училищата и учениците. Той е утвърден от директорът, прима се на Педагогически съвет и се подписва от РИО. С такъв правилник не са ли ви запознавали?
За да се предприемат действия за ангажиране на други институции - Отдел "Закрила на детето", Детска педагог. стая  и др. такива би трябвало да има предварителна документация по случая и разглеждане детайлно на същият - доклади, обсъждане и решение на ПС, с което трябва да са те запознали. Ако е сигурно, че сигналът е от директорката случаят прилича на саморазправа и злоупотреба с влияние.
Успех и не се отказвай!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Ей това най-много ме тревожи мен - че се защитават повече правата на доносника, а потърпевшия по подразбиране е виновен. Защо да не може Боби да получи информация за това, кой е подал сигнал срещу нея? В това няма здрава логика.

Коментирам го, защото по същия начин ми беше отговорено и на мен - всеки може да те клевети, но неговите права не бива да бъдат нарушавани, независимо от това, че проверката доказва правотата ми. А че моите права са нарушени, никой не се интересува.

Боби, защо не се посъветваш с адвокат?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Олеле,две деца,на работа и тая чудесия на главата...
Боби,дано имаш сили да се бориш с това.Не считам,че е кауза пердута,но време,нерви,вероятно и средства.
Така описано по точки,плюс това което казва Жбрул,мисля че картината е завършена.Остава да действаш..



*
Мели, ако не греша системата е такава, че "доносника" остава "скрит" за този, срещу когото е подал сигнал, защото въпросната агенция, би следвало да се занимава с истински проблеми, а не с такива измислярщини, както в случая на Боби.
Примерно, ако моят съсед е тежък алкохолик, агресивен тип, който си смазва редовно детето от бой и аз подам сигнал срещу него - наистина бих предпочела той да не знае, че именно аз съм подала сигнала и като ме засече на стълбището - да ме смаже от бой, заради това, че са го привикали във въпросното държавно звено, създали са му проблем и пр. А и двете знаем, че при реална такава ситуация - е много вероятно наистина да ми се случи гореописаното и няма да има кой да ме защити превантивно от подобна случка. Освен по този начин - комшията да не знае, че аз съм го "топнала".

Обаче пък в ситуация като тази на Боби, когато сигналът идва от шеф на институция и вероятността Боби да напердаши директорката на детската градина, заради това че е подала сигнал срещу нея е доста ниска - не виждам нужда да я "пазят" въпросната директорка чаааак толкова.
Или пък от "закрила на детето", след като са констатирали по съответния ред, че подаденият от директорката сигнал срещу Боби - реално си е кьор фишек и опит за разчистване на лични сметки (не защото Боби така казва, а защото те самите са установили, че сигналът всъщност е купчина мазни лъжи) - би било логично да й дадат възможност тя да потърси сметка (ако ще чрез съда) от лицето, което я е топнало без основание. А за целта - тя трябва да има "черно на бяло" все пак, кой, какво е казал, кога, че да се стигне до тази ситуация. Обаче не, май няма предвидена такава възможност.

Съвсем отделно (поне според мен) от "закрила на детето" - следва да имат възможност за някакви "дисциплинарни санкции" спрямо тази директорка, заради това, че им губи време и ресурс подавайки скалъпен сигнал срещу родител. А, че е скалъпен - са установили те самите все пак, щом ще пишат "позитивен доклад" за Боби. Има разлика според мен, сигнал да бъде подаден от редови гражданин, на който "нещо му се сторило", ама същия все пак няма достъп до чуждото семейство и какво става там и може наистина да сгреши, съвсем неволно. И това длъжностно лице, в качеството си на такова - да подава сигнал без реално основание и да ги занимава с ненужно разследване на някакъв случай. Все пак, това е ръководител на детско заведение, имащ достатъчно добро понятие, кога РЕАЛНО дадено дете е в риск, кога не е, че да приемат как тя жената "неволно и от добро чувство" леко се е пообъркала... :wink: Обаче гарван гарвану...знаем.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Според мен те направо трябва да я докладват, ако да кажем е наложително да се запази сигнала, но тя да си получи наказанието за лъжата си. Направо са срам за професията такива хора, такъв пример ли ще дава на децата?!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Приумица някаква тяхна е това с не извеждането на първа група. Нашите още есента (а Ники тръгна октомври) ги извеждаха. Поне на верандата пред стаята им по пантофи, но ги извеждаха. А по това време на годината редовно ги намирах навън. И да не излизат с тоя номер 25 - 30 деца - някои могат да се обуват и обличат сами от рано.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Обаче пък в ситуация като тази на Боби, когато сигналът идва от шеф на институция и вероятността Боби да напердаши директорката на детската градина, заради това че е подала сигнал срещу нея е доста ниска - не виждам нужда да я "пазят" въпросната директорка чаааак толкова.
Или пък от "закрила на детето", след като са констатирали по съответния ред, че подаденият от директорката сигнал срещу Боби - реално си е кьор фишек и опит за разчистване на лични сметки (не защото Боби така казва, а защото те самите са установили, че сигналът всъщност е купчина мазни лъжи) - би било логично да й дадат възможност тя да потърси сметка (ако ще чрез съда) от лицето, което я е топнало без основание. А за целта - тя трябва да има "черно на бяло" все пак, кой, какво е казал, кога, че да се стигне до тази ситуация. Обаче не, май няма предвидена такава възможност.

Именно. Тази практика, която се отнася за всички сфери в обществото ни, разперва чадър и дава възможност честни и почтени хора да бъдат клеветени и да се упражнява спрямо тях институционален тормоз.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Аз честно казано разбирам защо са анонимни сигналите, няма как за едни да са, за други да не са. Но това да намесват и другата институция, преди да са ме оценили, малко в повече ми дойде.


  
*
Боби, те може би ще ги питат за проблеми при тях, за да имат по-пълна представа дали или...
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Боби , какво е развитието на случая ?

Всъщност реда за извеждане навън се определя  с  правилник на детската градина или с друга наредба , важеща за всички градини - разбра ли как стои този въпрос ?
Питам чисто информативно . Нашите са все навън - дори  едната госпожа каза веднъж , че  по наредба  ,  при температура над 4 градуса трябвало по 2 часа да са навън , но аз не успях да питам как и  с каква наредба се регламентира това. 


*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Според мен, ако директорката е била загрижена за детето и е подала сигнал е разбираемо. От нейна гледна точка Боби може да е една луда майка. И по-добре да бъде подаден и проверен неоснователен сигнал, отколкото да се разбере за проблем едва след като има пострадало дете. И тогава ще се окаже, че всички са знаели за проблема, ама са си мълчали.

За мен е ясно, че директорката е подала сигнала с цел сплашване. Но каквото и да подаде насреща Боби директорката ще намери начин да се измъкне. Едва след като много майки подадат сигнал за тормоз ще има ефект.

Според мен е правилно Боби да подаде сигнала за тормоз, но да не очаква реакция веднага. Много е възможно и да изкарат директорката "много загрижена за децата" и затова се е обърнала към институциите.
А може и да не е подаден сигналът от директорката, а от някоя майка-юристка, която е решила, че детето е болно и заразно. А това, че е без яке да е чудесен повод. Някакъв текст "учителките потвърдиха, че детето ходи неадекватно облечено" да ги е накарал да кажат, че сигналът е подаден от институция.

За директорката, която беше в градината на сина ми, повече от три години подавахме жалби. След три години я преместиха в друга детска градина, а в нашата докараха директорката от другата градина, срещу която също е имало много жалби. Двете градини са в Младост 2 "Ян Бибиян" и Младост 3 (не знам коя). При това жалбите не бяха за подадено оплакване, а затова че в детската градина температурата е под 14 градуса, че децата редовно бягат от градината и съседски майки ги подслоняват до вечерта, за бити и плашени деца, за нарушения в приема...

За съжаление в Абсурдистан всичко е възможно.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Няма развитие, написала съм го , но не съм го изпратила. Толкова неща ми се събраха на глаата, че въобще не стигнах до там. Междувременно същата директорка е станала супер любезна с мен, да не повярва човек, че до скоро не говореше, а сега сама се бута да  ми обяснява на какво съм била имала право :-).

Със сигурност е подаден сигналът от нея, защото след като им казах, те признаха ( по-скоро се изпуснаха) така че нямам съмнения, че е от нея.  А е пределно ясно, че не е от загриженост, понеже цяла зима не се е обадила, а сега се сетила. Аз дори и това ги попитах - защо не се обади февруари, а се обажда сега.

Като слушан за вашите проблеми ми се изправя косата - как е възможно? Трябваше да стигнете до медиите.



  
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
На няколко пъти стигахме.

Исках само да кажа да направиш това, което ще те накара ти да се чувстваш спокойна. Но да нямаш големи очаквания. Директорката ще намери начин да се измъкне. Дано следващият път се замисли.

Ако имаш положителен доклад, си го вземи, че ако пак нещо ти се изребчи, да ти е под ръка.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.