0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #60 -: Април 17, 2015, 00:39:13 am »
И какво толкова важно се случва при завършване на ДГ, както и при звършването на средното училище, балове

... сватба, раждане на дете...

Ами това са етапите от живота ни, Бени. Не виждам нищо лошо да се отбележи, когато преминеш успешно един от тях.

Е, ясно Неда, но не със събиране на цялото село /цялата рода/, биене на тъпаните, ядене и пиене на корем... и все от сорта по българския обичай... аз това имах предвид.
Разбира се, че трябва да се отбележат и отпразнуват подобни етапи, но има далеч по интелигентни начини.

А завършването на ДГ, по мое мнение не е от "чак толкова от важните ти етапи в живота", детето едва ли ще си спомня нещо , например какво си подарил на възпитателките му :D А и те самите, едва ли след като са минали 20 випуска по време работата им
« Последна редакция: Април 17, 2015, 00:42:31 am от albenanedelcheva »

*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #61 -: Април 17, 2015, 00:41:18 am »
Бени, има балове и в Германия, но са други. ;-) На тях родителите и детето присъстват на тържество в училището, където има и опънати маси. Не помня точно какво се яде и пие, но май не е нещо кой знае какво. После дечурлигата излизат сами. Няма софри, роднини до десето коляно. Вкъщи нищо не се прави.

Синът ми тази година завършва детска градина. Не знам какво ще измислят отговорните родители. Този път ще гледам да си трая. За края на годината и за Коледа им подаряваме по един ваучер за ресторант, книжарница (на дъщеря ми в групата събрахме малко повече пари и купихме ваучер за спа център). За родителите не е важно. Няма да казвам как събирахме по 1,50 евро на учителка (при сина ми са три). Не, няма грешка в сумата. 15 деца са. Накрая се ядосах, понеже триста пъти казах, че е много малко. Купих на всяка по една кутия хубави бонбони и казах да ги добавят към подаръка. Едно кафе в заведение е поне 2 евро. А тези хора ни възпитават децата. Синът ми е научил невероятно много. И накрая толкова не могат да съберат пари за нещо читаво, ами 15 деца подаряват ваучер за 20 евро. Страшна работа! Не е до нямане на пари. Просто е до манталитет.
А Стефи разказва за фотоапарати и екскурзии.

Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #62 -: Април 17, 2015, 00:46:26 am »
Бени, има балове и в Германия, но са други. ;-) На тях родителите и детето присъстват на тържество в училището, където има и опънати маси. Не помня точно какво се яде и пие, но май не е нещо кой знае какво. После дечурлигата излизат сами. Няма софри, роднини до десето коляно. Вкъщи нищо не се прави.


Е точно това имах предвид Деси,
Да има балове в Де, но точно по начина който описваш.

Няма софри, родители до 9то коляно, ресторанти, няма тъпани, някой дори не обличат официални дрехи

*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #63 -: Април 17, 2015, 00:49:49 am »
Аааа, шъ ви замолим. И тримата бяха с костюми (единият не завърши в Германия, но и там беше с бял костюм и шапка).  :lol:

Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #64 -: Април 17, 2015, 00:59:52 am »
Синът ми тази година завършва детска градина. Не знам какво ще измислят отговорните родители. Този път ще гледам да си трая. За края на годината и за Коледа им подаряваме по един ваучер за ресторант, книжарница (на дъщеря ми в групата събрахме малко повече пари и купихме ваучер за спа център). За родителите не е важно. Няма да казвам как събирахме по 1,50 евро на учителка (при сина ми са три). Не, няма грешка в сумата. 15 деца са. Накрая се ядосах, понеже триста пъти казах, че е много малко. Купих на всяка по една кутия хубави бонбони и казах да ги добавят към подаръка. Едно кафе в заведение е поне 2 евро. А тези хора ни възпитават децата. Синът ми е научил невероятно много. И накрая толкова не могат да съберат пари за нещо читаво, ами 15 деца подаряват ваучер за 20 евро. Страшна работа! Не е до нямане на пари. Просто е до манталитет.
А Стефи разказва за фотоапарати и екскурзии.
[/quote]

Точно така е, до манталитет.
Който аз оправдавам, в дадената ситуация.  На Възпитателките това им е работата, и немците така го разглеждат. Не виждат особен случай, в това, че детето му е дошло време да излезе от ДГ, та да отбелязват с фойерверки и особени подаръци събитието.
Иначе се правят тук малки подаръци на учителките/възпитателките за празниците, като Коледа например, Събирахме по 2-3 евра, по желание и им подарихме цветя /това в Хорта на Дара/, просто те са много готини, децата много ги харесват, и от родителския комитет решихме да им направим малък подарък.

На Дара на учителката също подарихме картичка и цветя за Коледа, никой не се изхвърля тук с такива подаръци, според мен никой няма и да приеме :D

*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #65 -: Април 17, 2015, 01:03:22 am »
Започването на у-ще обаче го празнуват. Само семейството иска да покани мъжът ми. И понеже сме италианска фамилия, ще стане (почти) като един абитуриентски бал в България.

Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #66 -: Април 17, 2015, 01:06:20 am »
Аааа, шъ ви замолим. И тримата бяха с костюми (единият не завърши в Германия, но и там беше с бял костюм и шапка).  :lol:

 :D Е може би баварците са малко селяни /поне така им се носи славата :D/, но съм ги виждала и по бермуди на балове.
Включително гаджето на щерката на най-добрите ни приятели, които живеят в Баден-Вюртенберг, беше по спортни бермуди на бала си, понеже беше голяма жега /което лично аз не одобрявам, любимата му беше в дълга бална рокля, представи си картинката, каква двойка са били :D

*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #67 -: Април 17, 2015, 01:10:19 am »
Хахаха! Ами, да, то за кравите в Алпите костюм не трябва.  :lol: Шегувам се, разбира се.

Поздрави към Бавария!

*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #68 -: Април 17, 2015, 04:49:49 am »
Разговорът зави в друга посока. Аз разбирам, че родителите оценяват милото отношение на учителките и възпитателките, и просто правят жест на признателност накрая. Това е хубаво, не укоримо.

За Коледа и Свети Валентин и тук се подмятаха ваучери за учителките в американската детската градина. Аз това не го приемам. Накрая ще подаря и аз лично нещо със сигурност. Но не е редно да се прави през годината, защото поставя децата в неравностойно положение - кой подарил, кой не... Някои хора нямат пари за такива жестове. А и се питам дали после отношението на учителките към децата не се влияе според щедростта на родителите.

Въртим, сучем, ама общият подарък в края на годината май е най-доброто решение. Подарете картина.  :wink:
*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #69 -: Април 17, 2015, 06:53:54 am »
Манее,то било голяма скука да си абитуриент в Джърмани  :( :( Да "чукам на дърво"  :lol: :lol: Добре .че си избутах средното в БГ  :wink:. Въобще не се виждам на една огромна дървена маса,седнал на огромна дървена пейка, с 1л халба в ръка , а в другата вилица с набоден вурст и поклащащ се ,заедно с другите юнаци в ритъма на някаква немска популярна песен,по-скоро приличаща на китайски марш.  :lol: :lol: Скука,скукаааа.Но на Октоберфест много ми се ходи,мамка му :wink:.
Деси,ти нали готвеше някаква сватба??? Как се развива "процеса"? :lol:
Събирам опит с детските градини.че има -няма,след 4-5 години ще ми трябва :lol: :lol:. Може би всичко опира до самата възпитателка-ако е готина и внимателна,нека бъде възнаградена с обич и уважение,ама все пак-"яваш"  :wink:.
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #70 -: Април 17, 2015, 08:47:53 am »
Въртим, сучем, ама общият подарък в края на годината май е най-доброто решение. Подарете картина.  :wink:
Картината не спада ли към суверенните подаръци, които се чудиш после   в кои шкаф и  къде да  набуташ  ?
За мен е много  неподходящ подарък .Ваучер за козметичен магазин , спа , козметик , бижутерия , книжарница и подобни неща всяка жена ще оползотвори .
Лично на мен да ми подарят картина , ще ми е  крайно чудно какво да я правя . Домът ми е подреден с  определена идея и няма място за неподходяща ,случайно избрана от   някого картина.

Майка ми е   била учителка-замислям се  сега какво са й подарявали преди 20-30тина години   и какво още   помни - страхотен сервиз за чай -и сега го ползваме ; сребърно украшение - брошка ,  обеци  ; красиви и стилни подноси  за сладки , плодове.Разбира се  тези неща не важат за всеки вкус  и някои от тях са  лични . 


 
... сватба, раждане на дете...
Ами това са етапите от живота ни, Бени. Не виждам нищо лошо да се отбележи, когато преминеш успешно един от тях.
И аз така  мисля -  вече до   характер е  кой ще го отбележи с цялата рода , кои по друг начин - комуто както му харесва , няма лошо във веселието и поводите , нали това е живота .


*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #71 -: Април 17, 2015, 10:26:45 am »
Ние подаряваме на госпожите и лелята вече втора година малки подаръчета. Правим го веднъж годишно, на пролетното тържество. Заедно с букет цветя, получават нещо дребно, за около 10-15лв. Миналата година взехме красиви шалове, а тази им поръчахме комплект гривна и обеци от естествени камъни. Те и трите са млади жени и много си харесват подаръците, защото искрено им се зарадваха, а ги виждам, че си ги носят. Аз съм "касиер" на групата и сме се уговорили с другите родители в началото на учебната година да събирам определена сума, с която покриваме разходите. Явно всички сме достатъчно интелигентни, защото до сега не е имало проблеми. Определяме период от дата до дата и парите са събрани. Като гледам в съседната група какво чудо са.... С триста зора събраха пари за мартенички на децата си  :?
     
*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #72 -: Април 17, 2015, 11:20:29 am »
Бени, кое е щедрото 25 лв. ли? Идеята е прекрасна, вместо да подаряваме картини, статуетки, ваучери и тем подобни глупости, които жените да се чудят къде да сложат и да подмятат из къщи?

Аз нито веднъж за край на година в ДГ не съм подарявала подаръци, освен букет цветя с картичка, които детето подарява на тържеството за края на учебната година. Екскурзията беше завършващия подарък, така да се каже, след 4г. :wink:

А както писах балове не са правени, в учебната им стая госпожите бяха подготвили чудесен празник - песни, стихотворения, сценки и т.н. :)

Ето сега за завършването, "новото поколение родители" са решили да се събират по 50 лв. на дете и то за бижу, ето това е безумно за мен, но дадох, както писах изобщо не ми се занимава...

А това с баловете след средно отново е до разбиране и манталитет, и обобщението което правиш е отново типично нашенска черта :wink: Ето, аз съм завършила средно точно преди 20 г., бал не са ми правили с цялата рода. Бяхме баща ми, майка ми, брат ми и баба и дядо, все пак в една къща живеехме, няма как да ги изгоня тях :lol: Това беше т.нар. ми бал в деня в който се организираше и в училището.
« Последна редакция: Април 17, 2015, 11:26:44 am от StefiZ »
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #73 -: Април 17, 2015, 11:27:03 am »
Много ми хареса идеята на Стефи за екскурзия. Веднага я откраднах и я предложих на родителите във ФБ групата ни. Предложих им тридневна екскурзия до Румъния "Страната на Дракула".
Изчислих, че за двете учителки ще трябва да съберем по около 15лв. на родител.

До сега не сме подарявали нищо на учителките на децата, като изключим цветя, мартеници, картички и нещо от този сорт. А са били заедно четири години.
Предложих да им подарим нещо, което ще им остане като скъп спомен. Не сувенир, не картина, а спомен, който ще носят в душите си.

Учителките ни бяха страхотни. Определено смятам, че имаме късмет. И двете много си обичат професията, обичат също и нашите деца, а и ги научиха на много неща.
Мисля, че заслужават такъв незабравим подарък.

Писах, че се наемам да организирам събирането на пари, както и закупуването на двата ваучера.
Ха да ги видим сега.  :?
За сега само една прие идеята присърце. Другите са пас. Няма отговор. :? :(


П.П. Стефи, писали сме заедно. Напълно подкрепям мнението ти.
И моят бал преди 19 години беше като твоя. И аз не обичам "големи панаири".
Дори и за изписването на бебето пак не сме правили панаири. За дъщеря ни - просто отидохме с мъжа ми и си я прибрахме след един месец и бяхме много притеснени.
А за сина ми - поисках да дойдат и да ме посрещнат само мъжът ми и дъщеря ни. :)  :D
« Последна редакция: Април 17, 2015, 11:31:41 am от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #74 -: Април 17, 2015, 22:52:52 pm »
и при нас един татко предложи картина,но и за мен не е подходящ подарък.Подарявала съм картина,но на свекърва ми -знам и интериора,знам и вкуса.А така на непознати хора ,не мисля.Ние имаме 3 картини от сватбата - едната сме я сложили в кухнята и е екстра ,ама другите никога няма да ги сложим- нито ни се връзват цветово,а едната не ни и харесва.
 За завършване на година не сме подарявали никога до сега (само цветя на последното тържество),но тази година е по-специално -все пак е последна.Подаряваме цветя за 8-ми март и подаръци всяка Коледа.Никога не сме успявали да съберем пари от всички родителите.Обикновено от 28 деца ,дават пари родителите на 17-18 ( едни не искат,други не успяваме да открием,за да им кажем и т.н.),но винаги подаряваме подаръка от името на цялата група.
<br />
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #75 -: Април 18, 2015, 12:50:23 pm »
Подаравяли са ми картини. Едната - масло с 3 рози я харесах, но пак след около година чак и намерих място и то не особено видно. Другата - някъв евтинджак с красив иначе пейзаж. Ами дадох я на едни роднини, дето поне я харесаха. У дома съм си накачила само мои гоблени и икони + розите. Като правя подарък гледам да е нещо лично за човека и сравнително практично, че имам кашони с джунджурийки, сувенирчета и т.н.
Моят кандидат-батко след месец ще тръгва на ДГ - тук наблизо нямаме удобна ясла и ще го вземат в градина. Притеснява ме, че ще е най-малкият :( Не е много боен, обикновено лесно отстъпва на всички и не знам да не го тормозят по-големите. Но с второто бебе на път ми се иска да ходи на ДГ, че да имам повече възможност за почивка и "да се пазя", както всеки ми казва. То хубаво да се пазиш, ама баткото и той още е бебе :) Дано се адаптира лесно и да е щастлив с децата.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #76 -: Април 19, 2015, 13:44:45 pm »
Покана от Puls.bg

Заповядайте на поредния Форум бременност и детско здраве на Puls.bg. Този път той ще протече в два поредни дни, 25 и 26 април, когато бъдещи и настоящи родители ще могат да получат полезна информация за храненето през бременността, захранването на бебето и типичните за топлото полугодие инфекции при децата.

Лектори на форума ни ще бъдат д-р Росица Попова, специалист по хранене и диететика, д-р Георги Николов, акушер-гинеколог, д-р Мариета Искилиева, акушер-гинеколог, Йонка Петкова, консултант по кърмене, д-р Снежа Шаламанова, педиатър, проф. д-р Пенка Переновска, експерт по детски и белодробни болести, д-р Христо Пседерски, началник детска реанимация „Пирогов“, д-р Явор Пукалски, асистент от клиниката по детска ортопедия и травматология.

Други акценти в програмата ни са:

-          Болката по време на раждането – може ли да се преодолее, техники на овладяването й;

-          Какво представлява кърменето, освен акт на естествено хранене на бебето;

-          Има ли „летен грип“ и кои са разпространените при децата стомашно-чревни инфекции. Най-важното, което трябва да знаем за тях;

-          Летни инциденти при децата – как да разпознаем тревожните признаци и как да дадем първа помощ на детето при травма и отворена рана, топлинен или слънчев удар, алергичен шок, удавяне и други, до получаването на медицинска грижа.

 

Повече можете да разберете на events.puls.bg. Форумът започва от 9.00 ч. в Интер Експо Център. Необходима е регистрация за присъствие. Входът е свободен.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #77 -: Април 19, 2015, 23:39:51 pm »
Но на Октоберфест много ми се ходи,мамка му :wink:.


Рачо, хич не ти и трябва :D Не можеш да си представиш каква свинщина е. Буквално.
Блъсканица, пияни, крясъци, повръщано на всякъде....... . Обикновено през уйкенда не можеш да си намериш място никъде, нито в палатките, нито отвън,
А на другия край са въртележки, люлки, разни там екстремни влакчета, абе панаир :D

Някой мюнхенчани се изнасят по време на октобер феста.
А и бирата на миналогодишния струваше над 10 евра / 1 л/. Всяка година я качват

Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #78 -: Април 19, 2015, 23:49:47 pm »

Моят кандидат-батко след месец ще тръгва на ДГ - тук наблизо нямаме удобна ясла и ще го вземат в градина. Притеснява ме, че ще е най-малкият :( Не е много боен, обикновено лесно отстъпва на всички и не знам да не го тормозят по-големите. Но с второто бебе на път ми се иска да ходи на ДГ, че да имам повече възможност за почивка и "да се пазя", както всеки ми казва. То хубаво да се пазиш, ама баткото и той още е бебе :) Дано се адаптира лесно и да е щастлив с децата.

Бебе, прекрасна и лека бременност, много се радвам за вас.
Аз само да ти напомня, че децата като тръгнат на ДЯ/ДГ, се разболяват ужасно много /поне повечето деца/, мъкнат заразите в къщи и прекарава повече време у дома а не в ДГ.
Е лятото са по-малко наистина.

Дъщеря ми беше на 3г и 4 мес. Калоян като се роди. И ходеше на ДГ. Две години ми мъкна непрекъснато вируси и бактерии и Калоян разбира се се разболяваше автоматично.
Това разбира се не значи че трч-ябва да г=ходи на Дг, но го имай едно на ум

Поздрави

*
Re: Априлска тема - нека да ни е пролетно в душите
« Отговор #79 -: Април 20, 2015, 23:30:30 pm »
Бени, тя сигурно е тръгнало направо на градина. При нас до тригодишна възраст младежът вече си беше изболедувал каквото имаше и като се роди сестра му, май само два пъти е бил болен оттогава и не е успявал да я зарази.