0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Сещам се за нещо много интересно по този повод. Веднъж на лекция по антропология в университета (завършила съм културна и социална антропология) ни показваха филм за ескимоси. Професор Баликси го беше заснел и дълго време беше прекарал там. Та във филма в едно иглу едно голичко бебе го люлееха и то се смееше щастливо. На въпроса ни колко градуса е вътре, че бебето е голо, ни отговориха: " А вътре е топло, минус 20. Навън е минус 40").  :)Въпрос на генетична предразположеност вероятно, на климатично привикване, както и на културна традиция. Аз лично от жега никога не съм се оплаквала, при 39 градуса си се чувствам съвсем добре, но на студено не ми е конфортно и това е.
<br />[link=http:
*
Рачко, при вас не се ли полага място на малкото братче или сестриче в градината на голямото? В Германия е така. За сина ми имахме късмет с мястото. Приеха го точно в тази градина, където искахме и не сме чакали изобщо. Поради по-горното правило ни предложиха място и за щерката, което отказахме, когато тя беше на 8 месеца и приехме една година по-късно. В нашата ги взимат веднъж годишно (общинска е), за да можели да си планират бюджета.

Аз явно съм свикнала с климатичните особености на Западна Европа (поне брат ми така твърди), защото на 20 градуса мога да се пусна по къс ръкав. За 24 градуса вкъщи не мога и да си помисля, защото още един отгоре и мъжът ми ще почне да пуфти, че му е горещо. Дори иска да спи на отворен прозорец цяла зима, което обаче на мен не ми понася.

*
Рачко, при вас не се ли полага място на малкото братче или сестриче в градината на голямото? В Германия е така. За сина ми имахме късмет с мястото. Приеха го точно в тази градина, където искахме и не сме чакали изобщо. Поради по-горното правило ни предложиха място и за щерката, което отказахме, когато тя беше на 8 месеца и приехме една година по-късно. В нашата ги взимат веднъж годишно (общинска е), за да можели да си планират бюджета.



По принцип сме с предимство пред останалите, но аз все още ще съм в майчинство, а това е и условие майката да работи, а януари като ни трябва място никой няма да ни вземе. Но децата и тук се приемат веднъж в годината, по средата на учебната година е почти невъзможно да приемат дете. По тяхната логика излиза, че всички деца трябва да са родено септември или майките тогава да тръгват на работа  :lol:.


Аз си мислех, че само в София има проблем с детските ясли и градини, но явно не е така.  :(
*
Аз си мислех, че само в София има проблем с детските ясли и градини, но явно не е така.  :(

При нас местата са заети до септември 2016, тава е за частните. Държавните приемат документи ноември, декември за следващата есен, но само на тях не мога да се надявам, че доста често се случват изненади. И като ми се обадиха от една частна градина, че има място за септември 2015 направо скачах от радост  :lol:.


И като ми се обадиха от една частна градина, че има място за септември 2015 направо скачах от радост  :lol:.
:lol:
Тук поне за частните има място, но цените им в много случаи са колкото една заплата. Ние имаме една по-евтина в квартала, та в нея евентуално ще се записваме като стане на 2. За държавна нямаме шанс.
Проблемът с частните е, че са в много малки пространства организирани. 
*
Я каква хубава тема сте захванали :lol:
Аз сега например ако искам да кандидатстваме за ноември 2015 кога трябва да се регистрирам в системата и да правя документи 8O И аз като 47 Smiles мисля, че нямаме шанс, но бих се пробвала :) А и бих искала някаква градина където да не "гледат" и "пазят" децата, а да се занимават с тях - знам, че има и такива държавни, но всичко ми се струва много сложно...
*
Аз сега например ако искам да кандидатстваме за ноември 2015 кога трябва да се регистрирам в системата и да правя документи 8O
Може да се регистрираш началото на годината. Февруари обявяват свободните места. Началото на май е класирането, ако го приемат тръгва септември/октомври. Може и ноември, ако се договорите с директорката  :wink:

Ники, т.е. може да започнеш само от началото на "учебната" година, няма как да се включиш например през януари или февруари?
*
Аз направих регистрация, уплътних времето, докато Иво спа на обяд, но не съм попълвала кандидатури. А документите имат ли срок, за който са валидни? По-точно при мен е точка 5 - Служебна бележка, че ххххххх хххххххххххххххххх е в отпуск за гледане на дете от .................... Тази бележка от работодателя ли я искам и каква валидност има?
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Аз направих регистрация, уплътних времето, докато Иво спа на обяд, но не съм попълвала кандидатури. А документите имат ли срок, за който са валидни? По-точно при мен е точка 5 - Служебна бележка, че ххххххх хххххххххххххххххх е в отпуск за гледане на дете от .................... Тази бележка от работодателя ли я искам и каква валидност има?

rtfrtf, в системата попълваш само своите данни и тези на детето, съответно отбелязваш кои социални или други предимства ползваш. В твоя случай имаш +3 т. Системата калкулира точки за детето и чакаш класиране. След като бъдете класирани тогава подготвяш документите и ги носиш на директорката за записване. Няма нужда преди това. Имай предвид, че от датата на тръгване на градина ти се прекратява майчинството. Това е за редовното класиране, което се извършва април/май за следващата учебна година (от септември), но предполагам, че и за текущо класиране е същата схема.
*
Рачко, няма ли някоя Tagesmutter за такива случаи?
И щерката трябваше три месеца да я отглеждат две девойки вкъщи, докато стана август (когато започна ясла), защото иначе щях да си загубя мястото в моя отдел.
Тук може майката да получи място в градина, но е за по-малко часове и пак в зависимост от възрастта.
Нямате ли отпуск за родители (дори не знам какви са условията)?

Истината е, че никой не го интересува и всеки се спасява поединично.
В частните мисля, че ги приемат по всяко време на годината.
« Последна редакция: Ноември 25, 2014, 22:13:33 pm от blue_sky »

*
Dodich, ясно. Ще попълвам кандидатурите догодина. Иначе попълних данните и критериите, точките ги докарах. Намеренията ми са да го пускам на ясла от септември 2015, евентуално октомври 2015 (ако реша да си взема отпуск - повечето дни за 2015 + 1 останал ден от 2014), той навършва 2 години на 01.09. и ще ми спрат помощта, пък аз съм свикнала да разполагам със средства и сега ми е малко кофти като си "налягам парцалите".
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
rtfrtf, щом искаш да го даваш на ясла през 2015-та, не попълвай кандидатури сега. Има текущи класирания и предвид допълнителното предимство +3 т. може да го приемат по-рано, ако се освободи място.
Както и Додич ти е казала, документи се носят при записване, което става през месец май. Когато детето бъде прието в профила излизат необходимите документи, които трябва да занесеш. Детето реално започва да посещава септември/октомври.
Огледай добре градините около вас, набележи и до края на април трябва да попълниш кандидатурите.

*
Рачко, няма ли някоя Tagesmutter за такива случаи?
И щерката трябваше три месеца да я отглеждат две девойки вкъщи, докато стана август (когато започна ясла), защото иначе щях да си загубя мястото в моя отдел.
Тук може майката да получи място в градина, но е за по-малко часове и пак в зависимост от възрастта.
Нямате ли отпуск за родители (дори не знам какви са условията)?

Истината е, че никой не го интересува и всеки се спасява поединично.
В частните мисля, че ги приемат по всяко време на годината.

blu_sky, тия форми нещо не ми харесват, а и от доста места дочувам все неприятни меща и съвсем ме отказаха. Не мога да ползвам нищо допълнително като отпуск след майзинството, ако не искам да си загубя работата. Но Габи септември 2015 вече ще е на 1г. и 4 мес., батко и на тази възраст вече беше на градина. При двуезично израстващите деца според мен е по-добре да тръгнат точно до 2 г. на градина, че да се приспособят по-лесно. Иначе като поотраснат и не знаят език ми се струва че ще се чувстват доста изолирани от връстниците си.


*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Здравейте,

Аманда, благодаря за линка  :bighug:

Мога ли, да се присъединя към Вас?

 Не съм много редовна в писането, че времето ми е кът малко, но вечер ще намирам надявам се  :lol: Дано съм и полезна с нещо  :P


Добре звърнала се Dess_dess  :P
Как сте с малките хубавици?
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
47 Smiles :bighug: Доб,е сме вече се опитваме да ходим и сами и е много весе.о :lol: :lol: К.авиату,ата ми п,ескача някои букви и се по.учава нищо много инте,есно 8O


*
Момичета една питанка, че тук стана драма пак с родата :x 8O 8)
Правихте ли "погача" на бебето и колко/кои хора поканихте?
Аз искам да си поканя близките приятелки, но ми се налагат и някои роднини, а 14 човека ми се вижда твърде много някак си 8O
Моусит,в неделя ще правя "погача" с каката не съм правила та и аз приемам съвети...четох ,че се канят само жени и се сервират сладки неща,за да му е сладък живота и т.н. поканих само приятелки 6 броя и тъй като свекървещицата е тук е поканила и една братовчедка на мъжо ...ей така без да ме пита :lol: