0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
ПлеткитЕ...
« -: Октомври 29, 2014, 10:28:06 am »
Пускам тази тема, за да споделяме общата си страст по плетките.
Линкове към стари теми, може да има нещо интересно:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45477.0
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=13265.msg339034#msg339034

Аз доскоро плетях на две игли, но от скоро едната кука ме грабна и ми стана много интересно. Засега шалове и шапки, но мисля, че скоро и други неща ще подхвана.
Споделяйте тук плетки, видове прежди, от къде може да купим, абе всичко, което се сетите.

У наше село/Банско/ магазин за прежди няма. Основно пазарувам онлайн от /Александър /, а като отида в Кюстендил на място пак от същата фирма. Има огромен магазин, като луд с картечница съм в него  :D
Проблем при онлайн пазаруването от Александър ми е, че цветовете се различават.

Споделям една от първите ми шапки.
шапка - Оса  :D
модел: София
« Последна редакция: Октомври 29, 2014, 11:01:57 am от Ники »

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #1 -: Октомври 29, 2014, 10:35:14 am »
И мен ме е хванала тази краста.
Търся модели за шапки, шалове.
Добре е да съберем в първи пост схеми за начинаещи.
Аз знам две плетки и толкоз.

Тук сме много зле с магазините. Има само един в Несебър.
Май и аз ще се оглеждам за онлайн такъв.
Сега търся дебели куки за шал и пластмасова игла за шиене.

Ники, ако можеш, обясни как става тая шапка.
Аз съм плела като ученичка на една кука - може би ще вляза бързо в час.
Даже си намерих една дебела кука вкъщи.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #2 -: Октомври 29, 2014, 10:39:31 am »
С едната кука мога да ви помогна ако има нужда. С две и аз съм плела 2 вида плетка, хич не ми се отдава, на схеми пък съвсем не разчитам.
Ники, благодаря за магазина и темата!
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #3 -: Октомври 29, 2014, 10:41:57 am »
Такаааа, аз схеми все още не мога да чета. Модели си търся в Youtube, много ми е лесно там. Показват бавно и няма как да не го разбереш.
Ето клип за шапка Оса

Щом си плела, няма как да не влезеш в час, Елфи.
Ще кача в първия пост няколко клипа за начинаещи  :wink:

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #4 -: Октомври 29, 2014, 11:22:03 am »
ей, къде без мен  :lol:
аз съм по-добра с двете куки, така че мога да ви покажа плетките които знам.
но искам и на една кука да задобрея, за сега там съм факив на цветенцата само :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #5 -: Октомври 29, 2014, 11:29:51 am »
ей, къде без мен  :lol:
аз съм по-добра с двете куки, така че мога да ви покажа плетките които знам.
но искам и на една кука да задобрея, за сега там съм факив на цветенцата само :lol:
Кръжок ще правим скоро  :wink:

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #6 -: Октомври 29, 2014, 17:11:55 pm »
Днес си припомних защо не плета и съм зарязала всичките си опити  :x Най-голямо разнообразие има при една баба(не е много възрастна да кажем под 65, но супер изкукала). Отивам днес, подкукуросана от Ники ще плета шал и шапка в два цвята. Искам си два цвята от една марка и с еднакъв състав естествено, да са мекички. Първо ми предлага вълна, после тя едва ли не се опитва само мостри да продава, навадила по едно чиле от цвят де що има, хубаво ги омешала, горе-доле на дебелина на нишката да ги докара и се опитва да ми ги продаде така, накрая ми заяви "Ми аз клиенти с изисквания като вас не съм имала"  8O 8O 8O Нищо не си купих, сега гледам в сайта, чилетата под 3лв, тя ги продава на 5, е с доставката няма да ми стигнат на 5. Влязох и на друго място, че тази ме ядоса, но разнообразието наистина малко и не можах нищо да избера. Та пак си викам, четири баби плетат на детето шалове, шапки и пуловери, аз де ще ходя да се ядосвам с тия  :lol:
Стефи, на едната кука като си научила синджирче и стълбче да правиш, то друго няма бе  :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #7 -: Октомври 29, 2014, 20:23:10 pm »
Айде и аз при плетачките :)

Самоука съм, от ютуб се учих преди година. За сега само на 2 куки.
И аз сега съм на вълна шапки и шалове.
Модели си избирам от www.ravelry.com и мога да помагам с превод на схеми.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2014, 10:03:53 am »
Днес ще допълня, че вчера писах от телефона и ми беше трудно да поствам снимки и линкове.

Ето една от последните ми шапки.
Случих на дете  :D Каквото й оплета винаги много й харесва и си го носи с удоволствие и гордост. И ме хвали навсякъде че съм голяма плетачка.  :lol: Последната поръчка от вчера е че няколко момичета от класа искали несесер като на Алекс


Ето още два онлайн магазина http://www.magazin.hobiyarn.com/index.php http://stenliyarn.com/en/
Ето и един руски форум http://club.osinka.ru/forum-12

Аз съм на Вие с руските термини, така че предпочитам английски сайтове и видеа.
Eто една таблица с основните съкращения в схемите на английски http://www.dummies.com/how-to/content/how-to-read-knitting-abbreviations.html
В www.ravelry.com търсачката е много добра. Въвеждаш ключовата дума и оттам ти дава опции за избор на номер игли, степен на трудност, дали е на една или две куки и всякакви други екстри.

От скромния ми опит установих, че щом научиш основното - лицева, опакова плетка, свивки, наддавки и наметки, си готов да изплетеш почти всичко. А ако нещо не знаеш как става, в youtube има видеа за всичко :)


« Последна редакция: Октомври 30, 2014, 10:08:52 am от sia »
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #9 -: Октомври 30, 2014, 10:20:15 am »
Ехааа чудна темичка си спретнахме, много се радвам :D
Ми, да по принцип ми е ясно това за едната кука, но мисълта ми беше, че не знам плетки там, но вчера прегледах линка на ники за шапката пчела, верно не било трудно :lol:

Сиа, манекенката е супер, как няма да иска да носи тези прекрасни неща, които твориш, моля ти се :D

И моите момичета за сега много се радват на творенията ми и си ги носят с удоволствие :)
ето и последния "шедьовър"
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #10 -: Октомври 30, 2014, 11:53:49 am »
Браво  :balk_47: страхотни сте наистина. Много оригинални модели.
Записвам се! Ще се пробвам и аз като ми мине изпитът. Мога да плета само на две куки.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #11 -: Октомври 30, 2014, 12:26:56 pm »
Страхотна тема! Ще я следя с интерес. Аз мога да плета на една и две куки, но от доста години нищо ново не съм правила. Но майка ми плете усилено на децата и на мен  :lol:. Харесвам шапките от този вид, който е показала sia. Ще взема да се пробвам.


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #12 -: Октомври 30, 2014, 13:54:21 pm »
Тук може да е много интересно, като гледам.
Учиха ме мама и баба, лека им пръст, учиха, ама то като не ти идва отвътре .... Преди можех всичко да плета та 2 игли, ама „с мама“. Тя започва, свива, смята кое колко и т.н. Сега нямам такъв помощник и .... мъка. Даже една проста плетка „шкембе“ не помня как беше. Но може и да се прежаля да пробвам.
Точно като шапката показана от sia искам да спретна за малката. Та ако може обяснение, кое как става (ама като за идиоти като мен).
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #13 -: Октомври 30, 2014, 14:18:11 pm »
http://www.ravelry.com/patterns/library/fancy-ribby-hat
Пешек, моделът е безплатен.
Опитай да го свалиш пдф-а. Може да се наложи регистрация.
Ще се опитам да го преведа основните неща довечера, но се извинявам ако някои термини на български не са ми точни, но се учих директно от английски видеа и някои не ги знам как се казват.

На Алекс конкретно я плетох с игли 4мм. Преждата е Ализе Кашмира Батик. http://alexanderyarn.com/prejda/prejda-alize/alize-kashmir-batik.html около 60-70 гр излезе.

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #14 -: Октомври 30, 2014, 14:41:43 pm »
Сиа, а не й ли боцка 100% вълна, моите кокони особено малката все нещо й боцка, та гледам да купувам вълна с примеси :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #15 -: Ноември 01, 2014, 15:09:52 pm »
Сиа, а не й ли боцка 100% вълна, моите кокони особено малката все нещо й боцка, та гледам да купувам вълна с примеси :lol:

Плета шапките с Ализе Кашмира и не се е оплакала, че боде. И за мен съм си плела от същата прежда и съм доволна.
А пък тази шапка
е плетена с екстра софт мерино, подарък от съфорумка  :thankyousign: http://www.yarn.com/product/smc-select-extra-soft-merino-color-yarn/
Изобщо не боде, 100 % мерино, мека и най-доброто - може да се плете в пералня.

Пешек, извинявам се за закъснението, но не успях по-рано. Алекс трябваше да е на гости с преспиване, но домакините се разболяха и си остана в къщи. Пратих ти го във фейсук. Бих го качила и тук, но не знам начин за качване на текстов файл
« Последна редакция: Ноември 01, 2014, 15:17:04 pm от sia »
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #16 -: Ноември 01, 2014, 15:55:22 pm »
Ааааа чудесно, ще я пробвам тогава и аз тази прежда, до сега се въздържах, но щом няма оплаквания. :)
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #17 -: Ноември 04, 2014, 08:08:05 am »
Имам въпрос относно ръкавици с 1 пръст, ако някой е плел - как се избягват дупките около пръстчето? Вадите додълнителни бримки или има и друг трик?
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #18 -: Ноември 04, 2014, 08:53:37 am »
Тук не съм се записала. Преди много плетях - блузи (на моя мъж пуловер), бебешки неща за племеницата ми (вече е на 16), каренца на 1 кука, на 5 също, но напоследък няма време. Последното нещо бяха терлици от чоропогащник на малките. Имам една блуза за довършване, ще вземете да ме амбицирате да я свърша. Иначе аз не плета по схеми, а сама си мисля моделите. Ако се сетя ще снимам някоя блуза.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #19 -: Ноември 04, 2014, 09:18:55 am »
Имам въпрос относно ръкавици с 1 пръст, ако някой е плел - как се избягват дупките около пръстчето? Вадите додълнителни бримки или има и друг трик?
Сия, баба ми едно време като плетеше чорапи там където ще е петата го плетеше с един червен конец, като оплете чорапа вади конеца и нанизва бримките и оплита петата отделно, не съм забелязвала да има дупки, може би и с пръстчето така ще се получи?