0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
ПлеткитЕ...
« -: Октомври 29, 2014, 10:28:06 am »
Пускам тази тема, за да споделяме общата си страст по плетките.
Линкове към стари теми, може да има нещо интересно:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45477.0
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=13265.msg339034#msg339034

Аз доскоро плетях на две игли, но от скоро едната кука ме грабна и ми стана много интересно. Засега шалове и шапки, но мисля, че скоро и други неща ще подхвана.
Споделяйте тук плетки, видове прежди, от къде може да купим, абе всичко, което се сетите.

У наше село/Банско/ магазин за прежди няма. Основно пазарувам онлайн от /Александър /, а като отида в Кюстендил на място пак от същата фирма. Има огромен магазин, като луд с картечница съм в него  :D
Проблем при онлайн пазаруването от Александър ми е, че цветовете се различават.

Споделям една от първите ми шапки.
шапка - Оса  :D
модел: София
« Последна редакция: Октомври 29, 2014, 11:01:57 am от Ники »

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #1 -: Октомври 29, 2014, 10:35:14 am »
И мен ме е хванала тази краста.
Търся модели за шапки, шалове.
Добре е да съберем в първи пост схеми за начинаещи.
Аз знам две плетки и толкоз.

Тук сме много зле с магазините. Има само един в Несебър.
Май и аз ще се оглеждам за онлайн такъв.
Сега търся дебели куки за шал и пластмасова игла за шиене.

Ники, ако можеш, обясни как става тая шапка.
Аз съм плела като ученичка на една кука - може би ще вляза бързо в час.
Даже си намерих една дебела кука вкъщи.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #2 -: Октомври 29, 2014, 10:39:31 am »
С едната кука мога да ви помогна ако има нужда. С две и аз съм плела 2 вида плетка, хич не ми се отдава, на схеми пък съвсем не разчитам.
Ники, благодаря за магазина и темата!
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #3 -: Октомври 29, 2014, 10:41:57 am »
Такаааа, аз схеми все още не мога да чета. Модели си търся в Youtube, много ми е лесно там. Показват бавно и няма как да не го разбереш.
Ето клип за шапка Оса

Щом си плела, няма как да не влезеш в час, Елфи.
Ще кача в първия пост няколко клипа за начинаещи  :wink:

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #4 -: Октомври 29, 2014, 11:22:03 am »
ей, къде без мен  :lol:
аз съм по-добра с двете куки, така че мога да ви покажа плетките които знам.
но искам и на една кука да задобрея, за сега там съм факив на цветенцата само :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #5 -: Октомври 29, 2014, 11:29:51 am »
ей, къде без мен  :lol:
аз съм по-добра с двете куки, така че мога да ви покажа плетките които знам.
но искам и на една кука да задобрея, за сега там съм факив на цветенцата само :lol:
Кръжок ще правим скоро  :wink:

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #6 -: Октомври 29, 2014, 17:11:55 pm »
Днес си припомних защо не плета и съм зарязала всичките си опити  :x Най-голямо разнообразие има при една баба(не е много възрастна да кажем под 65, но супер изкукала). Отивам днес, подкукуросана от Ники ще плета шал и шапка в два цвята. Искам си два цвята от една марка и с еднакъв състав естествено, да са мекички. Първо ми предлага вълна, после тя едва ли не се опитва само мостри да продава, навадила по едно чиле от цвят де що има, хубаво ги омешала, горе-доле на дебелина на нишката да ги докара и се опитва да ми ги продаде така, накрая ми заяви "Ми аз клиенти с изисквания като вас не съм имала"  8O 8O 8O Нищо не си купих, сега гледам в сайта, чилетата под 3лв, тя ги продава на 5, е с доставката няма да ми стигнат на 5. Влязох и на друго място, че тази ме ядоса, но разнообразието наистина малко и не можах нищо да избера. Та пак си викам, четири баби плетат на детето шалове, шапки и пуловери, аз де ще ходя да се ядосвам с тия  :lol:
Стефи, на едната кука като си научила синджирче и стълбче да правиш, то друго няма бе  :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #7 -: Октомври 29, 2014, 20:23:10 pm »
Айде и аз при плетачките :)

Самоука съм, от ютуб се учих преди година. За сега само на 2 куки.
И аз сега съм на вълна шапки и шалове.
Модели си избирам от www.ravelry.com и мога да помагам с превод на схеми.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2014, 10:03:53 am »
Днес ще допълня, че вчера писах от телефона и ми беше трудно да поствам снимки и линкове.

Ето една от последните ми шапки.
Случих на дете  :D Каквото й оплета винаги много й харесва и си го носи с удоволствие и гордост. И ме хвали навсякъде че съм голяма плетачка.  :lol: Последната поръчка от вчера е че няколко момичета от класа искали несесер като на Алекс


Ето още два онлайн магазина http://www.magazin.hobiyarn.com/index.php http://stenliyarn.com/en/
Ето и един руски форум http://club.osinka.ru/forum-12

Аз съм на Вие с руските термини, така че предпочитам английски сайтове и видеа.
Eто една таблица с основните съкращения в схемите на английски http://www.dummies.com/how-to/content/how-to-read-knitting-abbreviations.html
В www.ravelry.com търсачката е много добра. Въвеждаш ключовата дума и оттам ти дава опции за избор на номер игли, степен на трудност, дали е на една или две куки и всякакви други екстри.

От скромния ми опит установих, че щом научиш основното - лицева, опакова плетка, свивки, наддавки и наметки, си готов да изплетеш почти всичко. А ако нещо не знаеш как става, в youtube има видеа за всичко :)


« Последна редакция: Октомври 30, 2014, 10:08:52 am от sia »
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #9 -: Октомври 30, 2014, 10:20:15 am »
Ехааа чудна темичка си спретнахме, много се радвам :D
Ми, да по принцип ми е ясно това за едната кука, но мисълта ми беше, че не знам плетки там, но вчера прегледах линка на ники за шапката пчела, верно не било трудно :lol:

Сиа, манекенката е супер, как няма да иска да носи тези прекрасни неща, които твориш, моля ти се :D

И моите момичета за сега много се радват на творенията ми и си ги носят с удоволствие :)
ето и последния "шедьовър"
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #10 -: Октомври 30, 2014, 11:53:49 am »
Браво  :balk_47: страхотни сте наистина. Много оригинални модели.
Записвам се! Ще се пробвам и аз като ми мине изпитът. Мога да плета само на две куки.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #11 -: Октомври 30, 2014, 12:26:56 pm »
Страхотна тема! Ще я следя с интерес. Аз мога да плета на една и две куки, но от доста години нищо ново не съм правила. Но майка ми плете усилено на децата и на мен  :lol:. Харесвам шапките от този вид, който е показала sia. Ще взема да се пробвам.


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #12 -: Октомври 30, 2014, 13:54:21 pm »
Тук може да е много интересно, като гледам.
Учиха ме мама и баба, лека им пръст, учиха, ама то като не ти идва отвътре .... Преди можех всичко да плета та 2 игли, ама „с мама“. Тя започва, свива, смята кое колко и т.н. Сега нямам такъв помощник и .... мъка. Даже една проста плетка „шкембе“ не помня как беше. Но може и да се прежаля да пробвам.
Точно като шапката показана от sia искам да спретна за малката. Та ако може обяснение, кое как става (ама като за идиоти като мен).
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #13 -: Октомври 30, 2014, 14:18:11 pm »
http://www.ravelry.com/patterns/library/fancy-ribby-hat
Пешек, моделът е безплатен.
Опитай да го свалиш пдф-а. Може да се наложи регистрация.
Ще се опитам да го преведа основните неща довечера, но се извинявам ако някои термини на български не са ми точни, но се учих директно от английски видеа и някои не ги знам как се казват.

На Алекс конкретно я плетох с игли 4мм. Преждата е Ализе Кашмира Батик. http://alexanderyarn.com/prejda/prejda-alize/alize-kashmir-batik.html около 60-70 гр излезе.

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #14 -: Октомври 30, 2014, 14:41:43 pm »
Сиа, а не й ли боцка 100% вълна, моите кокони особено малката все нещо й боцка, та гледам да купувам вълна с примеси :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #15 -: Ноември 01, 2014, 15:09:52 pm »
Сиа, а не й ли боцка 100% вълна, моите кокони особено малката все нещо й боцка, та гледам да купувам вълна с примеси :lol:

Плета шапките с Ализе Кашмира и не се е оплакала, че боде. И за мен съм си плела от същата прежда и съм доволна.
А пък тази шапка
е плетена с екстра софт мерино, подарък от съфорумка  :thankyousign: http://www.yarn.com/product/smc-select-extra-soft-merino-color-yarn/
Изобщо не боде, 100 % мерино, мека и най-доброто - може да се плете в пералня.

Пешек, извинявам се за закъснението, но не успях по-рано. Алекс трябваше да е на гости с преспиване, но домакините се разболяха и си остана в къщи. Пратих ти го във фейсук. Бих го качила и тук, но не знам начин за качване на текстов файл
« Последна редакция: Ноември 01, 2014, 15:17:04 pm от sia »
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #16 -: Ноември 01, 2014, 15:55:22 pm »
Ааааа чудесно, ще я пробвам тогава и аз тази прежда, до сега се въздържах, но щом няма оплаквания. :)
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #17 -: Ноември 04, 2014, 08:08:05 am »
Имам въпрос относно ръкавици с 1 пръст, ако някой е плел - как се избягват дупките около пръстчето? Вадите додълнителни бримки или има и друг трик?
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #18 -: Ноември 04, 2014, 08:53:37 am »
Тук не съм се записала. Преди много плетях - блузи (на моя мъж пуловер), бебешки неща за племеницата ми (вече е на 16), каренца на 1 кука, на 5 също, но напоследък няма време. Последното нещо бяха терлици от чоропогащник на малките. Имам една блуза за довършване, ще вземете да ме амбицирате да я свърша. Иначе аз не плета по схеми, а сама си мисля моделите. Ако се сетя ще снимам някоя блуза.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #19 -: Ноември 04, 2014, 09:18:55 am »
Имам въпрос относно ръкавици с 1 пръст, ако някой е плел - как се избягват дупките около пръстчето? Вадите додълнителни бримки или има и друг трик?
Сия, баба ми едно време като плетеше чорапи там където ще е петата го плетеше с един червен конец, като оплете чорапа вади конеца и нанизва бримките и оплита петата отделно, не съм забелязвала да има дупки, може би и с пръстчето така ще се получи?
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #20 -: Ноември 04, 2014, 09:57:52 am »
То това с нанизването на конец си е метод с който се оставя място, което после ще се доплита.
Абе обяснявали са ми основни положения и основни плетки, ама на - лапешки ми акъл, къде чула, къде не съвсем ... Доста време и да си започвам сама плетка не можех, макар че ме бяха учили. Е като ми затрябва - сетих се.
Та според мен ( спИциалистката :P) в ръкавичка с 1 пръст, няма начин да не остане дупчица на палчето. По скоро има начин някакъв да се остави там по-дълъг конец и после да се пришие някак.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #21 -: Ноември 04, 2014, 10:14:28 am »


Имам предвид дупката, която ще остане, след като съединя бримките, за да изплета палеца. Не знам дали се вижда на снимката.
На мен ми е по-лесно да ги слагам на безопасни игли, от тези специалните за задържане на бримки.
Ще извадя четири бримки от страната, където сега няма бримки и после ако има дупка ще зашия, но се чудя дали няма и други хитринки.

Пешек, дано да не си права и да има вариант :)
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #22 -: Ноември 04, 2014, 12:36:29 pm »
Имаш предвид двете успоредни страни от които няма бримки нали? Що не мушнеш с куката и да направиш бримка  и там и няма да има дупка :)
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #23 -: Ноември 04, 2014, 14:09:06 pm »
Точно това направих, само че извадих 4 вместо една. Видимо няма дупка.  Харесва ми как стана, така че почвам и втората. :)
Благодаря за помощта :)
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #24 -: Ноември 14, 2014, 18:50:52 pm »
ето ме и мен с последното творение

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #25 -: Ноември 15, 2014, 08:05:03 am »
Ники, страхотна е. И цветът в много хубав. Ще споделиш ли каква е преждата?
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #26 -: Ноември 15, 2014, 11:44:18 am »
Интересна тема! В последно време ми минават мисли за плетки, така че ще я следя. Преди много години баба ми, лека и пръст, ме учеше да плета, на една кука и на две игли. Определено съм забравила, но имам желанието да си възвърна това умение. ;)
Момичета, творенията ви са страхотни!
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #27 -: Ноември 15, 2014, 17:16:06 pm »
Ники, това на една кука ли е плетено? Давай и модела  :D Много ми харесва и на манекенката добре и седи  :P
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #28 -: Ноември 16, 2014, 23:23:24 pm »
sia, преждата е Ализе Лана голд № 193. Фирмата е кюстендилска, но имат магазини в София.
Ето инфо:
гр.София- Магазин, ул.Стефан Стамболов № 17 тел:0879 595 085 - Пепи Vivacom
Работно време: от понеделник до петък - от 10:00 до 18:30, Събота - от 10:00 до 17:00, неделя- почивен ден

гр.София- Магазин, магазина се премести на ул.Цар Борис 119тел:0878 990 803 - Тоня Vivacom
( откъм пазар Красно село в локалното платно срещу спирката на трамвай № 5 )
Работно време: от понеделник до петък - от 10:00 до 18:30, събота - от 10:00 до 16:00, неделя - почивен ден
Плете се с номера 4-6 куки, аз плетох с 5, за да стане малко по-рехава. С четворка би станало по-стегнато, но и по-тежко. За шапката на София ми остана малко от едно кълбо от 100 гр.

м-и, тези модели се плетат по два начина:
вариант 1 - започваш да плетеш от долу и малко преди края свиваш
вариант 2/по този плетох/ - правиш шапката като нормална шапка, започваш я отгоре на кръгче. Дължината е два пъти повече от другите шапки или мериш колко искаш да виси. Как го обясних  :oops:

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #29 -: Ноември 17, 2014, 07:42:37 am »
А това само стълбчета ли са? Изглежда ми различно при ластика. Обяснението го схванах, продължавай така  :D
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #30 -: Ноември 17, 2014, 08:34:37 am »
Мерси, Ники. Знам го и магазина, и преждата. А цветът, който си избрала е уникален. Не съм го виждала.
Последните прежди точно оттам ги купих.
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #31 -: Ноември 17, 2014, 09:17:46 am »
Момичета, тази прежда, която сте коментирали - Ализе Кашмир (100% вълна), подходяща ли е според вас за бебешко елече или по-добре да е смес вълна с нещо друго?
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #32 -: Ноември 17, 2014, 09:47:56 am »
За бебе аз бих плела с памук. Изкуствените материи запарват и наелектризират, вълната и ленът боцкат малко или много. А като се има предвид, че бебета при най-малкия дискомфорт плачат.

А има и още нещо - ако е за подарък, убеди се, че ще е носено. Защото повечето майки не обличат децата си в плетени дрешки, колкото и хубави да са.

Иначе аз съм фен на Ализе кашмира. Ето няколко неща, които съм плела с нея:
http://www.ravelry.com/projects/ujasia/good-tree-cardigan жилетка
http://www.ravelry.com/projects/ujasia/wurm-2 към този шал ще плета и шапка, че когато го подарявах, нямах време :)
http://www.ravelry.com/projects/ujasia/vintage-sweet шапка
http://www.ravelry.com/projects/ujasia/official-kittyville-hat Хелоу кити шапка
http://www.ravelry.com/projects/ujasia/fox-scarf шал лисица
http://www.ravelry.com/projects/ujasia/autumn-hat и шапка към него
http://www.ravelry.com/projects/ujasia/8-square-socks---8-nelion-palatossut-4 Търлъчко-пантофко-чорапки
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #33 -: Ноември 17, 2014, 09:52:30 am »
А това само стълбчета ли са? Изглежда ми различно при ластика. Обяснението го схванах, продължавай така  :D
Ластика е плетка без наметка. Мушкаш, след това премяташ, получават се две нишки и ги изплиташ заедно. Така хем оформя ластик, хем стяга  :D
Тази шапка не е за фурии като моята. Непрекъснато скача при ходене и шапката се свлича върху лицето, иначе е много ефектна. За по-спокойни деца е  :D

Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #34 -: Ноември 17, 2014, 09:59:57 am »
Sia, знам, че боцка, но нали е елеченце и ще е върху други дрехи, та затова. А и ще е доста отворено около врата (квадратно деколте).
Памукът не се ли деформира (разтяга) при прането?
Иначе е за моето бебче. Свеки ще плете. Аз ще поръчам преждата он-лайн с доставка на нейния адрес.

Нещата, които си изплела са страхотни. Браво  :P Даже като ги гледам още повече се навивам за вълната.
И аз ще се пробвам с нещо по-лесничко, но другият месец.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #35 -: Ноември 17, 2014, 17:48:39 pm »
47 Smiles, има прежди 50% памук и 50% изкуствено. Майка ми плете с такива на моите деца че баткото ни е с АД и всичко с власинки ни дразни. Много са приятни и има разнообразни нюанси, дори и мелаж. Въпреки че е елече, пак ще се опира леко вратлето и брадичката, но както си решиш.


Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #36 -: Ноември 17, 2014, 18:04:14 pm »
Убедихте ме, а пък и като видях снимката от аватара - как си е подпрял врата на елечето  :lol: :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #37 -: Ноември 18, 2014, 08:46:43 am »
Никиии, снощи до 12 часа плетах и разплитах с тая една кука, ти си виновна :lol: :lol:
първия път стана като за 2 глави, втория като за 1 и 1/2, сега мисля, че оцелих, довечера ще докладвам дали ще имам нова шапка на една кука или ще хващам двете :lol: :P
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #38 -: Ноември 18, 2014, 09:20:45 am »
Ще имаш, Стефи, ти си сръчна булка :)

Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #39 -: Ноември 18, 2014, 16:21:09 pm »
Момичета много полезна информация има тук. Мерси!
Поръчах прежда от Александър - няколко цвята Ализе Котон Голд с памук и акрил (дано не скърца) и само едно кълбо вълнената Ализе Кашмира за терлички. Малко ги обърках с моето изискване да платя по банков път, защото адресът на доставка и плащане са различни. Те имаха опция само за наложен платеж. Общо взето цял ден си комуникирахме докато се получат нещата. 
Разглеждах модели в http://www.ravelry.com Страхотни са наистина и тооолкова много.  :P Изпратих десетина на свеки да си избере.

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #40 -: Ноември 19, 2014, 01:34:14 am »
Никиии, снощи до 12 часа плетах и разплитах с тая една кука, ти си виновна :lol: :lol:
първия път стана като за 2 глави, втория като за 1 и 1/2, сега мисля, че оцелих, довечера ще докладвам дали ще имам нова шапка на една кука или ще хващам двете :lol: :P
Чакам снимки  :)

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #41 -: Ноември 19, 2014, 09:12:57 am »
стана бе, като ми се ненадява човек :lol:
снимки довечера, че остава да й зашия една китка :)
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #42 -: Ноември 19, 2014, 21:26:17 pm »
айде компромати :lol:
като за първи опит бива :)
много странно, излиза с главата на долу, но като се кликни върху нея е ок :lol:
« Последна редакция: Ноември 19, 2014, 21:28:08 pm от StefiZ »
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #43 -: Ноември 19, 2014, 23:16:07 pm »
шапката е супер, браво  :D
и с глава надолу пак е много хубава  :lol:

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #44 -: Ноември 20, 2014, 09:53:17 am »
Шапката е чуденсна!

тоя ластик не мога да го направя на една кука  :oops:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #45 -: Ноември 20, 2014, 10:06:26 am »
а не мойш, ти пък, щом аз можах :lol:
ники беше пуснала едно клипче от ютуб май по-нагоре в темата, аз от там го понаучих :)

сега две приятелки са се наредили за коледни подаръци, та си вкарах беля аз :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #46 -: Ноември 20, 2014, 10:18:58 am »
Чудна е шапката, StefiZ

И аз имам поръчки за Коледа, пък още нищо не съм захванала. Трябва да поръчвам прежди и да почвам, братовчедите си чакат шаловете, а на бабите по една шапка ще направя :)
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #47 -: Ноември 21, 2014, 00:27:40 am »
айде компромати :lol:
като за първи опит бива :)
много странно, излиза с главата на долу, но като се кликни върху нея е ок :lol:
Чудна е, Стефи  :D
Китката много ми хареса. Кажи на Добри да ти направи клип на едно китка докато плетеш и ми го изпрати  :P

Ей това направих тази вечер, стана много добре  :D
« Последна редакция: Ноември 21, 2014, 00:33:20 am от Ники »

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #48 -: Ноември 21, 2014, 10:32:02 am »
николито ма, таз китка е под тук под там хахаха, да не мислиш че мога да я повторя :lol:
но ще ти покажа като се видим :D
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #49 -: Ноември 22, 2014, 23:08:25 pm »
http://vbox7.com/play:e82c46c650
Ники, ако имаш нерви да я изтраеш тази, това е принципа при цветята.
Аз вдянах ластика как става, остана да пробвам  :D

пп Тук няколко със схема http://danimond-hobby.blogspot.com/2011/12/blog-post_6031.html
« Последна редакция: Ноември 22, 2014, 23:11:25 pm от м-и »
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #50 -: Ноември 23, 2014, 09:31:22 am »
Ето тази книжка бях подарила за последния 8 март на свеки
https://www.orangecenter.bg/9789542612155.html
и веднага си поръчах да ми оплете едни калинки за освежаване на бебешката чанта  :lol:
Количката ни е червено и черно.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #51 -: Декември 30, 2014, 16:28:18 pm »
Здравейте, момичета,

Да ви кажа колко ми помогнахте с плетките - много благодаря :)

От моята работа ни предлагат благотворителни инициативи и компенсират с един ден платена отпуска доброволците. Аз се включих в кампанията "Изплети топлина". Беше ми лесно да се организирам благодарение на информацията от темата - поръчах игли и прежда от Александър онлайн, намерих лесен модел за шал от Ravelry.com, припомних си как се почва плетка с видео от YouTube :)

Ето го резултатът:



   La vita è bella
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #52 -: Януари 02, 2015, 18:21:54 pm »
Руми, супер е шала  :D

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #53 -: Януари 05, 2015, 09:39:34 am »
Браво Руми, чуден е! :D
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #54 -: Януари 10, 2015, 10:37:09 am »
Момичета, реших да започвам първата си плетка - гети, защото не бебо му е много груба кожата на краката от студа. А и крачет му се оголва отдолу.
От каква прежда ще ме посъветвате да ги направя като състав?
Иначе за плетката си мислех да е ластик, за да се разтяга при нахлузването.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #55 -: Януари 11, 2015, 19:33:40 pm »
Момичета, реших да започвам първата си плетка - гети, защото не бебо му е много груба кожата на краката от студа. А и крачет му се оголва отдолу.
От каква прежда ще ме посъветвате да ги направя като състав?
Иначе за плетката си мислех да е ластик, за да се разтяга при нахлузването.
Ако се носи върху чорап и т.н.  - вълна и акрил  /45/55, 50/50 / , ако е на голо краче - акрил  ... и на пет куки за на няма ръб. :)
 

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #56 -: Януари 11, 2015, 21:04:24 pm »
Мерси за включването, Denis  :P
Поръчах почти такава прежда, само че с по-малко вълна (25%) и повече акрил.
Ще са върху чорапче и крачолче. Не би следвало да е на голо.
Това с 5-те куки въобще не го владея  :oops:
Мислех да ги направя с копченца, така че да може долу да се получи нещо като цепка и да се нахлузват и по към ходилото.
Ще видим какво ще излезне. Плела съм само като дете  :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #57 -: Януари 11, 2015, 23:22:36 pm »
Не е задължително да е на 5 куки. Има техника и на обръч да се плетат. Аз чорапки, ръкавички и други малки неща в кръг само на обрач ги плета.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #58 -: Януари 11, 2015, 23:26:16 pm »
Смайл, то не е много различно плетивото ти е нанизано на 4 куки и с петата плетеш, като разглеждах преждите и видях, че продават едни кръгли назъбени, сигурно са удобни и те за такива неща.
Сия, просто обръча е голям и предимно пречи  :D
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #59 -: Януари 11, 2015, 23:52:15 pm »
Хич даже не пречи. Много е удобно.
Аз лично хич не мога да се оправя с 4 или 5 игли.
http://www.knittinghelp.com/video/play/magic-loop
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #60 -: Януари 12, 2015, 09:56:04 am »
Смайли, нищо няма да му убива, плети едно парче, заший го и готово :wink:
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #61 -: Януари 12, 2015, 10:47:10 am »
Смайли, нищо няма да му убива, плети едно парче, заший го и готово :wink:
Май, май, така ще направя, че се сетих, че не знам дупки за копченцата как да оставя .... ахахах  :lol:

Sia, много са полезни тези клипчета дето ги пускаш :) На мен ми куцат плетачните термини на английски и ако искам да потърся нещо, дори не знам как да го направя.
М-и, и аз като поръчвах преждата видях въпросния мини стан.
Засега имам обаче само обръчи.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #62 -: Януари 12, 2015, 11:56:06 am »
Аз преди година и нещо нищо не знаех, нито на български, нито на английски.
С четене, ровене и гледане всичко се научава.
Щом имаш само обръчи, пробвай magic loop. Лесно е като свикнеш.
Става за плетене дори на тънки миши крачета
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #63 -: Януари 12, 2015, 15:31:23 pm »
Какво сладко мишенце :) Браво :)



   La vita è bella
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #64 -: Януари 18, 2015, 16:20:32 pm »


изработено за мен от Ники  :) 

Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #65 -: Януари 20, 2015, 09:21:00 am »
Браво на Ники  :P Тара, уредила си се  :lol:

Аз искам да питам как завършвате плетката така, че да е стегнато? При мен вижте как се получи. Там откъдето съм започнала е ОК, но края е разтегнат. В случая няма да е голям проблем, защото разтегната част ще е откъм долната част на крака, където и без това трябва да е по-широко, но все пак....
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #66 -: Януари 20, 2015, 09:47:18 am »
смайлче, завършваш си го като взимаш две бримки и изплиташ, но просто стягаш конеца, няма друга философия. другия вариант е да взимаш по три бримки при положение, че плетеш по хлабаво и ти се получава така. :)
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #67 -: Януари 20, 2015, 10:00:36 am »
Явно плета хлабаво наистина. Ще пробвам следващия път с 3 бримки. Сега го правих с 2.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #68 -: Януари 20, 2015, 10:20:24 am »
Не го разбрах това с взимането на 2 или три бримки за завършването. Може ли клипче да се ориентирам.
На мен все ни стават стегнати и се налага да ползвам по-еластични начини на завършване.

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #69 -: Януари 20, 2015, 11:45:42 am »
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #70 -: Януари 20, 2015, 11:49:46 am »
 :lol: :lol: :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #71 -: Януари 22, 2015, 23:38:36 pm »
жекова, на ако не ти изплета такова чудо, ама имай си късемта да не го носиш :lol: :P
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #72 -: Януари 22, 2015, 23:39:51 pm »
жекова, на ако не ти изплета такова чудо, ама имай си късемта да не го носиш :lol: :P

Тя само по светло ходи  :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #73 -: Януари 23, 2015, 08:55:33 am »
изработено за мен от Ники  :) 
За мен беше удоволствие  :D

Шапката за тъмно къртиииииии  :D

*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #74 -: Януари 23, 2015, 13:55:31 pm »
жекова, на ако не ти изплета такова чудо, ама имай си късемта да не го носиш :lol: :P
Имаме една тъмна улица - много ще ми е полезна  :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #75 -: Януари 23, 2015, 19:28:59 pm »
Искам такива гащЯ!
Ако не сте чували за новия тренд  :lol:

http://www.boredpanda.com/crochet-shorts-schuyler-ellers-lord-von-schmitt/


Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #76 -: Януари 23, 2015, 20:32:30 pm »
Eееее, не  osi_12 :jump12:
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #77 -: Януари 26, 2015, 11:57:31 am »
Да ви покажа Дани с гетите, които му изплетох.
"Малко" са дърварски, но вършат работа по същество  :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #78 -: Януари 26, 2015, 12:59:10 pm »
чудни са, смайлче :)
като се видим ще ти кажа как се шие плетиво :wink:
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #79 -: Януари 26, 2015, 14:53:05 pm »
Ооо, мерси, Стефи :)
Аз се усетих, че трябва като съм почнала с опакова, после да завърша с лицева, за да може като се зашите да се запази подребата на ластика, но късно ....
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #80 -: Януари 26, 2015, 19:00:42 pm »
Смайл, чудесни са!
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #81 -: Февруари 04, 2015, 11:38:18 am »
Искам такива гащЯ!
Ако не сте чували за новия тренд  :lol:

http://www.boredpanda.com/crochet-shorts-schuyler-ellers-lord-von-schmitt/



Елфова, тези гащи са мъжки, не виждаш ли? Поръчай ги за мъжкия Елф за Св.Валентин  :lol:
« Последна редакция: Февруари 04, 2015, 11:40:57 am от mimi26 »
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #82 -: Януари 15, 2016, 16:27:56 pm »
Момичета, може ли да ми препоръчате най-лесния модел на шапка за дете (да не е на една, пет и друг брой куки, а на два шиша или обръч  :lol:).
Шалът мисля, че ще го оправя и без помощ  :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #83 -: Януари 15, 2016, 17:20:18 pm »
е к'во да ти препоръчаме по точно :lol:
шапките на две куки или два шиша, както казвам се плетат по един тертип, право парче в зависимост от големината на главата и свиване на края. тук е ако искаш да е от тези висналите или тип презервативче по главата :wink:
намери си в нета модел/снимка и ми я постни тук и ще ти кажа как се плете :)
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #84 -: Януари 15, 2016, 20:42:21 pm »
47 Smiles, пращам ти няколко обикновенни модела. Само дето са на немски обясненията.
https://www.youtube.com/watch?v=JSjwCoY2_94
https://www.youtube.com/watch?v=LjCwqy18Jt4
https://www.youtube.com/watch?v=x9p4Fa6zOJY
https://www.youtube.com/watch?v=YAmicehklS4


Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #85 -: Януари 15, 2016, 20:43:58 pm »
шапките на две куки или два шиша, както казвам се плетат по един тертип, право парче в зависимост от големината на главата и свиване на края
Идеално  :D
А нещо като кройка кога колко да свивам и накрая как да зашия, особено в центъра  :lol:

Ето нещо подобно:
http://criss.bg/userfiles/productlargeimages/product_769.jpg

ПП. Ра4ко, мерси! Ей сега ще ги разгледам.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #86 -: Януари 15, 2016, 21:38:39 pm »
Свате, тя тази шапка се плете най лесно.  Ще преброя колко бримки съм започвала шапката на Мария. Най-горе плетеш гладко няколко реда и свиваш с конеца всички бримки накуп. Ох, как обясних например остават 20 бримки плетеш гладко няколко реда и както са така стягаш а конеца и тя се свива шапката
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #87 -: Януари 15, 2016, 21:54:26 pm »
Свате, тя тази шапка се плете най лесно.  Ще преброя колко бримки съм започвала шапката на Мария. Най-горе плетеш гладко няколко реда и свиваш с конеца всички бримки накуп. Ох, как обясних например остават 20 бримки плетеш гладко няколко реда и както са така стягаш а конеца и тя се свива шапката
Конецът го прекарвам през бримките вместо шиша ли?
И като стегна връзвам?
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #88 -: Януари 15, 2016, 22:12:15 pm »
Да и тя се свива,  естествено от средата на шапката през няколко реда се свива бримка и до гладкото намаляват, кати изброя на Мария ще ти напиша.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #89 -: Януари 15, 2016, 23:15:22 pm »
абе не е баш така, правиш шапката право парче, колкото искаш да е дълбока, след това я разделяш примерно на 5, ако е с 50 бримки, свиваш всяка 9 и 10 бримка. Аз свивам винаги от лицевата страна, опаковата си ги изплиташ. На следващия лицев ред свиваш 8 и 9 бримка и така примерно 5-6 реда и след това нанизваш конеца през останалите бримки и събираш всички.
ако не свиеш изобщо, а директно ги събереш отгоре няма да стане така както е показано, а ще се е набрано. Дано да си ме разбрала, че как го обясних само :oops:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #90 -: Януари 16, 2016, 05:46:34 am »
Стеф и аз това казах, към средата започвам да свивам, но през няколко реда.
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #91 -: Януари 16, 2016, 08:59:40 am »
Момичета, разбрах ви  :P
Колко бримки е добре да останат накрая. Например започнал си с 50 и трябва да свършиш с 10 ли?
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #92 -: Януари 16, 2016, 09:57:10 am »
Смайли, аз малко на око карам, но 10 е добре при 50 започнати, мисля. Гледаш да не стане остра като на джудже отгоре. :)
И ако свиваш през няколко реда, не стават хубави свивките, на вид имам предвид де :lol:
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #93 -: Януари 16, 2016, 11:37:50 am »
Леле, все едно на китайски се говори тук. Аз се изнасям с бясна скорост.  :lol:

Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #94 -: Януари 16, 2016, 14:19:52 pm »
Иии че хубава темичка аз също плета и се записвам. В момента майстоя пелена 95/120 за нероденото си бебче. Като е готова ще пусна снимки. Плета на две куки добре, на едно зорлем. Ще сте ми добре дошли помощници за моделчетата.
*
Re: ПлеткитЕ...
« Отговор #95 -: Януари 30, 2016, 17:00:51 pm »
Ето какво измайсторих за Габи. А в момента плета един шал за Марти.