0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #540 -: Декември 08, 2013, 14:55:09 pm »
още един въпрос : възможно ли е да има друг проблем с тръбите освен запушване ( да не пропускат) и хидросалпинкс който да не може да се установи с ЦС?  тя да е наред , а всъщност да има друг проблем с тръбите който да не може да е диагностициран с ЦС ?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #541 -: Декември 08, 2013, 16:09:44 pm »
Не, какъв друг проблем да има? Нека разсъждаваме, тръбата би трябвало да пропусне сперматозоидите, в това отношение ЦС е установила, че няма проблем. Макар и нагънати, са пропуснали. При хидросалпингса, първо- при спонтанни опити имаме възпрепядстване на динамиката, второ- при инвитро, тази токсична течност спорадично се излива в матката и е вероятна причина за унищожаване на ембрионите. Ако има някакви образувания от външната страна около тръбите и лекарят да е видял някаква сянка, примерно, те ни интересуват в случай, че са в близост до яйчниците, защото това ще смути тяхната дейнаст. За проверка, може да се започне с фоликулометрия, не знам дали сте правили, проверяват се както нарастването на фол., така хормоналната динамика и установяване точния момент на овулацията.
Аз също имам една набързо направена операция в дясно преди около двадесет години.  Приемат ме по спешност с предварителна диагноза спукана киста и след като нищо не са открили там, махат апендисита. Некадърно направена операция с много голям белег. Предполагам с вътрешни сраствания,  защото дясната тръба изглежда неестествено прегъната, сравнено с лявата. В интерес на истината, забременях след овулация в ляво( на 41г.), но водещото според мен не е по-добрата тръба, а това, че в следствие на операцията, в десния яйчник  вече имаме редуциран я. резерв и това в последствие го установихме с пункции на ЕЦ- празни фоликули, но за теб това не важи, подчертавам, че съм доста напред с годините, все пак  :) .

Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #542 -: Декември 08, 2013, 16:13:27 pm »
Evm123, писах ти на лични.
Marsi, може ли и аз да попитам.
При мен беше установено срастване на тръбите за яйчниците и на яйчниците за таза (при лапарото).
Това само по себе си пречи ли на забременяването според теб?
Тръбите въпреки това бяха проходими.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #543 -: Декември 08, 2013, 16:37:32 pm »
Да, възможно е да има други проблеми, които ЦС да не открива, въпреки че е установена проходимост. За да функционира и да си върши работата както трябва, тръбата не е достатъчно само да пропуска. Ако е повреден фимбриалния апарат, то тръбата е неефективна, а той може да е повреден, дори тръбата да пропуска. Да, ще пропусне спермата, но примерно, ако настъпи оплождане, няма да може да придвижи ембриона към матката и той може да се загнезди в тръбата, а всички знаем какво означава това. Разбира се, не е задължително такова нещо да се случи, но вероятност за това винаги има, ако все пак по тръбите са установени изменения - нагъвания, външни сраствания и т.н. Тези изменения по фимбрията няма как да се видят на ЦС.

С няколко думи ще обясня за фимбрията, в случай, че не си подробно запозната - това са едни "власинки", условно казано, които се намират вътре в тръбата, те са микроскопични и постоянно се движат, движението им наподобява трептене, посредством което придвижват яйцеклетката и в последствие ембриона към матката. Ако те са повредени, например от малки сраствания, то съответно и няма как да си свършат работата. Оттам рискът от извънматочна бременност нараства, както и като цяло ефективността на тръбата и до бременност може изобщо и да не се стигне. Тези нарушения може да ги има и въпреки това тръбата да пропуска.

Еvm123, в твоя случай може би е уместно да изчакаш няколко месеца, за да пробвате по естествен път и ако не се получи, вече да помислиш за лапароскопия.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #544 -: Декември 08, 2013, 16:42:38 pm »
Чела съм, че при спонтанна бременност около Ову. матката прави леки контракции, което спомага придвижването на сперматозоидите, също има вътрешна динамика в тръбата. Ако тръбите са сратнали, вероятно е да се възпрепядства тази динамика, но дори и в този случай бременност е възможна. При инвитро тази пулсация вече не ни интересува, но срастването може да даде отражение върху работата на самия яйчник, което лекарят обикновено проверява преди лапарото.
« Последна редакция: Декември 08, 2013, 17:22:39 pm от marsi »

Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #545 -: Декември 08, 2013, 16:46:12 pm »
Благодаря и на двете ви  :P
*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #546 -: Декември 08, 2013, 17:13:09 pm »
sixsens точно това мисля да правя да пробвам няколко месеца и ако не стане да помисля за лапаро. Все пак в момента ЦС показва проходимост, хормоналните проблеми сме ги оправили уж и няма причина да не стане, ако няма друг проблем. Ако не стане ще търся друг проблем и ще направя лапаро.

Да те питам за фимбралния апарат, аз горе доло знам за него, но се чудя друго. Имам предвид по точно ресничките в края на тръбата които улавят яйцеклетката от яйчника и я пускат в тръбата. Знам, че ако са увредени може да залепнат една за друга и да се запуши тръбата там, а има ли някакво друго увреждане при тях освен да слепнат и да се запуши тръбата? Мисълта ми е хем да не са слепнали и запушили тръбата и хем понякакъв начин да не си вършат работата и да улавят яйцето, за да го пуснат в тръбата?

Сетих се още един въпрос. При лапарото се оглеждат тръбите външно, а как се разбира дали ресничките вътре в нея функционират нормално? Това което си обяснила е така, защото съм го чела и на други места, но ако власинките не функционират в тръбата как се установява?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #547 -: Декември 08, 2013, 17:42:57 pm »
Правилно си решила!
За фимбриалния апарат - власинките може да са слепнали, но да не запушват тръбата, така да се каже. Или да са слепнали една част. Зависи къде са срастванията. Тези реснички ги има и вътре по стените на тръбата, цялата е покрита с тях.
По другия въпрос - при ЦС тръбите се виждат на рентген. При лапаро се виждат "на живо". В малкия таз се вкарва камера и всичко се вижда в реално време. Част от инструментариума се поставя през влагалището, другата част през малките разрези по корема или пъпа. Не мисля, че камерата влиза в тръбите, но смятам, че доста по-добре могат да се огледат. Аз съм гледала диска от моята лапароскопия - вижда се всичко, доста е реално :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #548 -: Декември 08, 2013, 18:00:27 pm »
да де ама ми се иска ако стигна до лапаро да съм сигурна дали ще намери проблем ако има такъв. А и аз така знам, че оптиката влиза през разрез в коремната кухина и така се оглежда всичко, но се оглеждат тръбите от външната им част, а не от вътрешната им и ако власинките вътре в нея не работят правилно, то незнам как ще се установи, че не работят правилно дори и с лапаро.
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #549 -: Декември 08, 2013, 18:32:11 pm »
Твърде много задълбаваш. Обикновено ако има проблем, на лапарото се установява. Няма по-точен метод от него, а гаранции не може никой да ти даде. Така или иначе, няма какво повече да се направи освен лапароскопия, а ти все още не си опряла дотам. Действай стъпка по стъпка, постепенно нещата ще се наредят.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #550 -: Декември 08, 2013, 19:04:16 pm »
права си вече много задълбах и почнах вече прекалено да го мисля. Благодаря ти за отделеното време и търпение :)
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #551 -: Декември 09, 2013, 00:27:42 am »
Няма защо, насреща съм, ако имаш и други въпроси.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #552 -: Декември 21, 2013, 22:00:04 pm »
Момичета, предстои ми хидротубация при др Белчева в Ин витро клиника София и съм много притеснена. Някой правил ли е при нея и как протича? Аз имам операция от преди 10 год и много често ме придърпва в ляво, даже и ме боли понякога, но всички гинеколози до сега ми казваха "не се притеснявай, това вероятно са сраствания от операцията" , никои през годините не ми обърна внимание, че това може да причини запушване на тръбите. Сега след неуспешни опити от няколко месеца, стигнах до др. Владимиров и сега ми предстой хидротубация. Сигурно ли е на 100% че щом имам дърпане и болки в ляво, тръбата ми е запушена, според вас?
*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #553 -: Декември 21, 2013, 22:48:43 pm »
Разбирам притеснението ти. Мога само да те посъветвам да се опуснеш и да изчакаш резултата от изследването. Придърпването и болките вляво не означават задължително запушена тръба.
Операцията от какво е била?
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #554 -: Декември 22, 2013, 07:40:16 am »
Благодаря, Мецани. Ще се опитам наистина да се успокоя, че иначе май само ще навредя на изследването, ако направя някой спазъм. Оперираха ми 5 см. миомен възел, на задната лява страна на матката. Дано с тръбите всичко да е наред, поне с едната, в дясната ми е надеждата :-)
*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #555 -: Декември 22, 2013, 10:17:48 am »
Пожелавам ти успех!
Пиши после, за да споделиш как е минала процедурата и какъв е резултатът.
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #556 -: Декември 27, 2013, 14:37:22 pm »
Мина моята хидротубация. Не усетих нищо :-) болеше ме корема, ту в ляво, ту в дясно, но докато чаках отвън да ме приемат - от внушение и страх. То внушението какво не прави :-) по време на процедурата не усетих нищо, нито поставянето на инструментите, нито вкарването на течността. Др. Белчева е много внимателна. По принцип гинекологичните прегледи са ми били много по - неприятни от това изследване. Резултат: течността премина и през двете тръби, през лявата без проблем, през дясната др Белчева каза, че тече по -бавно, но все пак тече. А защо по -бавно, не е ясно. Цялата процедура със събличането и обличането беше 10-15 мин. 2 часа по-рано бях изпила 2 бускулизина. Успех желая на всички, на които им предстои и моя съвет е да не се притеснявате :-) Весели празници
*
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #557 -: Декември 27, 2013, 15:16:03 pm »
Ето, видя ли, че всичко ще е наред  :)
Радвам се за резултата.

Весели празници и на теб!
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #558 -: Април 01, 2014, 22:27:11 pm »
Здравейте, преди 3 седмици бях на цветна снимка. Резултата е: маточната кухина се контрастира с правилна форма и големина, без дефекти по контура. Лява мат. тръба  се презентира умерено нагъната като пропуска контраста в коремната кухина по форма на ..... (Тук не мога да го разчета) периампуларно .......  Дясна маточна тръба се изобрази леко нагъната,като контраста мина свободно в коремната кухина.
 Някой имал ли е подобен резултат? С лекаря обсъдихме резултата , според него ако бебето не се получи до няколко месеца е добре да се подложа на лапароскопия. Какво е вашето мнение?
Re: цветна снимка и хидротубация.
« Отговор #559 -: Април 01, 2014, 22:33:52 pm »
Здравей, Neshii  :) Аз също правих цветна снимка, която беше с добър резултат. Бебето обаче продължаваше да не идва и се реших на лапароскопия. Откриха ми лека степен на ендометриоза и леко удебеляване на стените на маточните тръби. Не казвам, че трябва да постъпиш като мен, но може би е добре да направиш лапароскопия след няколко месеца, ако не се страхуваш. При нея всичко се вижда и ще си сигурна има ли проблем или не. Пожелавам ти бременност в най-скоро време!