0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Аз това за качеството на храната не съм го мислила много (доста голяма част ми е домашна де), другото съм го избирала сезонно или замразено.
Стоека реално е захранила 6-8 неща, никак не са много за месец и половина. И на мен ми се стори ранно захранването предвид, че е недонсена Мария, но всеки си решава. Не се издържа на постоянно дуднене, че ще кърмиш до първи клас и тем подобни и под натиск се вземат и някой грешни решения.
Аз бих давала няколко дни зеленчуци и пак бих се върнала към захранване на месата, но с друго месо, пуйката може би след 2месеца (аз пуйка дори не съм захранвала, не съм сигурна и ние яли ли сме пуйка през последните 4 години де).
Жълтъка често се въвежда преди месото, не е задължително да е след него.
м-и,  за месец и 10 дни са въведени 5 групи храни, не просто 6 зеленчука или 6 плода, това имах предвид. На мен педиатрите са ми казвали, че всяка група храна се въвежда в отделен месец, т.е. не може в един месец време да въведеш едновременно зеленчук, плод, каша, месо, жълтък, както е направила стоека. Нека да правим разлика между група и вид.
<br />[link=http:
Здравейте, ще заместваме следобедното кърмене с каша. Но доколкото разбрах не е добре да се дава всеки ден каша. Било добре да редувам с кисел и крем. От кашите съм давала само оризова. Киселът с царевично брашно ли да направя? Трябва първо да въведа отделно плод ли, за да не се застъпи въвеждането на плод и царевично брашно? Давате ли кисел и домашен ли правите или купувате готов? А за крема въобще нямам идея от какви продукти да правя    като за начало. Ще ви бъда благодарна ако споделите  :D
« Последна редакция: Февруари 18, 2015, 16:05:31 pm от Хейли »
*
На мен педиатрите са ми казвали, че всяка група храна се въвежда в отделен месец, т.е. не може в един месец време да въведеш едновременно зеленчук, плод, каша, месо, жълтък, както е направила стоека.
Не е точно така, дори напротив по-добре е да редуваш примерно вид месо, вид зеленчук, за да има почивка между месото. Също може да редува плод и зеленчук при въвеждане и в последствие и глутеновите. То е ясно, че всеки педиатър си има схема, но на мен лично никой не ми е казал по начина, по който описваш ти, нито съм го и прочела някъде. Ще ми е интересно да прочета доводите, ако има някъде написано нещо такова.
В крайна сметка няма ред дали ще е първо морков или картоф, или ябълка, или ориз, важното е да е в подходящата възраст и да се започне с храни, които не са сред алергените или са сред рядко алергизиращите. После си се въвеждат постепенно жълтък, месо, глутен, млечни според възрастта, като се обогатява менюто с плодове и зеленчуци между тях.
Няма смисъл сега да нищим дали е бързала Стоека и вкарала 6 храни за месец и половина или е трябвало 5. За този период не са много, нова храна се въвежда от 3 до 5 дни според решението на майката. И 3 дни са достатъчни, за да се счита че храната е въведена и да се прениме към нова храна. Важното е след тази реакция тя да си следи и да остави алергичните храни за по-късничко.
Хейли, незнам на колко е детето, но не е задължително да да ваш кисел или крем. Просто можеш да слагаш каша в плодовото пюре (аз така правих) и да даваш следобяд.
*
Момичета, искам само да кажа, че няма правило, че недоносено бебе се захранва по коригирана възраст. Дори напротив - обикновено се започва по-рано не въпреки а именно защото е недоносено! Доколкото помня Мария се роди едва няколко седмици по-рано. Ние също започнахме захранване на 6 календарни а не коригирани месеци и то след съвет от неонатолог и педиатър, а сме доста по-недоосени. Причината е, че има много полезни вещества за първите месеци на кърмачето, които се натрупват именно тези последни седмици в организма, а нашите бързачета нямат и няма как да набавят от кърма или АМ. Вярвам, че Стоека си е преценила всичко с лекарите и изследванията и не го прави на посоки :)

Аз днес мислех да вкарам морков, но не ми се получи, защото свеки ми обърка програмата и се наложи да ходя на лекар за мен заедно с малкия :x и не ми остана време... Виждам, че обсъждате кашата и даването и всеки ден. Матей не е акал последните 24ч и се чудя може ли да е от оризовата каша, че я яде вече 5 дни подред :ask: Иначе пръцка като за двама възрастни, ама само толкоз :? И се чудя, ако приемем че се е запекъл от оризовото брашно дали вместо с морков да не пробвам с тиква например, че да подпомогнем положението :ask:
На мен педиатрите са ми казвали, че всяка група храна се въвежда в отделен месец, т.е. не може в един месец време да въведеш едновременно зеленчук, плод, каша, месо, жълтък, както е направила стоека.
Не е точно така, дори напротив по-добре е да редуваш примерно вид месо, вид зеленчук, за да има почивка между месото. Също може да редува плод и зеленчук при въвеждане и в последствие и глутеновите. То е ясно, че всеки педиатър си има схема, но на мен лично никой не ми е казал по начина, по който описваш ти, нито съм го и прочела някъде. Ще ми е интересно да прочета доводите, ако има някъде написано нещо такова.

Нека да поясня -ако сте започнали на 6 месеца зеленчук, то от шестия месец до навършване на 7, т.е. за 4 седмици могат да се въведат няколко зеленчука и евентуално плод. Ако първият зеленчук се въвежда 5 дни и направите 2 дни почивка след това,  а всеки следващ може да се въвежда и за 2 дни, то за 1 месец могат да се въведат 4-5 зеленчука или 3 зеленчука и 1-2 плода. Но това е една група храна. При навършени 7 месеца ако се захранва с месо, то естествено, че може да се продължи с въвеждсането на зеленчуците, но те вече не са нова група храна, като група вече са въведени. Новата група се явява само месото. Така в рамките на 1 месец могат да се въведат трите вида месо, подходящи за възрастта и да се вкарат още зеленцучи или плодове -в зависимост от случая. Онова, което педиатрите ми са имали предвид е да не се прави точно това, което стоека е направила -5 групи храни в 1 месец. Организмът на детето има нужда да свикне с всяка група поотделно, а не скоростно. Както казах има разлика дали говорим за 6 зеленчука или 6 различни вида храни. дано сега да е по-ясно.
<br />[link=http:
За кашите много зависи как наддава бебето. При дъщеря ми казаха да въведа каша не по-рано от 7 месеца и да давам най-много 2 пъти седмично. тя наддаваше доста добре. През останалите дни правех млечен шейк с АМ и плодово пюре в съотношение 50:50. При синът ми, който въобще не наддаваше започнахме захранване с каша и я давах всеки ден -не му се отрази на теглото по абсолютно никакъв начин. Кисели и двамата не обичат. Доколкот знам се прави с плодов нектар и нишесте, но никога не съм правила. Като въведете изварата, може и плодови дуети с извара за следобедна закуска.
<br />[link=http:
Mousyt, ще ти кажа какво стана при нас с акането. Като ббеше изцяло на кърма акаше по 4-5 пъти дневно. След захранването започна да ака веднъж на 3-4 дни, макар че давах тиква всеки ден, било то и по 50 грама. Детето беше спокойно и не се напъваше. Но последния път го видях, че се напъва цял ден, а нищо. Беше получил запек, а не съм му спирала тиквата. Явно ще е необходимо повече време докато привикне стомахчето към твърдата храна. Правя масаж на коремчето. Караме колело. Мисля че точно от моркова се запече, макар че яде около 50 грама. Според мен пробвай с тиква.
« Последна редакция: Февруари 18, 2015, 17:54:19 pm от Хейли »
Mousyt, наистина казват, че оризът действа запичащо (макар при нас да не беше така). По-добре дай сега тиквата и после моркова.
Дани започна да ходи по-често до тоалетна като започнахме захранването, но той беше само на АМ преди това.
*
А дали има еднокомпонентна тиква на готово пюре, защото честно казано нямам домашно откъде да намеря такова нещо в момента...
Една позната ми даде разни пюренца купувани на hipp и babylove, които са и останали. Там например има пюре от праскова с маракуя и пише 4 месеца  8O Ама аз тези двете неща няма как да ги въведа сега, още повече поотделно... също има на Хип оризова каша с ябълка и праскова. Това значи ли, че след като съм въвела ориза трябва да въведа и ябълката и тогава мога да го опитам за да остане само прасковата като нов компонент (не съм се засилила да ги пробвам, питам само хипотетично за ориентир :lol:)
... също има на Хип оризова каша с ябълка и праскова. Това значи ли, че след като съм въвела ориза трябва да въведа и ябълката и тогава мога да го опитам за да остане само прасковата като нов компонент (не съм се засилила да ги пробвам, питам само хипотетично за ориентир :lol:)
Да, точно така. Само виж тази каша дали наистина само това съдържа, да няма и мляко например вътре.

Относно месеците написани на бурканчето, не означават че може да даваш след тези месеци, а означава колко ситно/едро е смляно пюрето. Иначе според ХИП на 4 месеца може да даваш вече почти всичко  :lol:
*
... също има на Хип оризова каша с ябълка и праскова. Това значи ли, че след като съм въвела ориза трябва да въведа и ябълката и тогава мога да го опитам за да остане само прасковата като нов компонент (не съм се засилила да ги пробвам, питам само хипотетично за ориентир :lol:)
Да, точно така. Само виж тази каша дали наистина само това съдържа, да няма и мляко например вътре.

Относно месеците написани на бурканчето, не означават че може да даваш след тези месеци, а означава колко ситно/едро е смляно пюрето. Иначе според ХИП на 4 месеца може да даваш вече почти всичко  :lol:
:lol: Е нали трябва да им го купиш :wink: Мерси за инфо-то :)
Има някакви много странни - с горски плодове и маракуя например и прочие :lol:
Доки иска от средата на март да въведа месото и глутеновите каши!!!Изготви ни и хранителен режим-сутрин плодово пюре,на обяд зеленчуково с месце,след обяд кисел или нишесте, а вечер кърмене. За момента сме само на картоф и тиква.Към края на седмицата смятам да въведа и морков.
Детето е родено за прегръдки.
То идва само с вяра и живот.
И с този дар в ръцете ти разцъфва
една вселена – цяла от любов...
До крайните предели на душата ти,
до сетните надежди на сърцето,
ти вече ще съзираш небесата
единствено в очите на детето...
С целувки ще възпираш дъждовете,
и всяка болка ще лекуваш с ласка,
от вятър ще го пазиш, като цвете,
което се полива само с щастие,
и то ще бъде твоят сбъднат зов,
животът продължил във твоите стъпки.
Вълшебство се отглежда със любов.
Защото е родено за прегръдки.

*
Доки иска от средата на март да въведа месото и глутеновите каши!!!Изготви ни и хранителен режим-сутрин плодово пюре,на обяд зеленчуково с месце,след обяд кисел или нишесте, а вечер кърмене.
Той доктора иска, но ти решаваш . Всеки ден месце?
 Хейли, аз съм дала точно два пъти кисел, колкото да не е без хич и да знам, че е "минал"  кисела. Не виждам кой знае какво полезно в него. Следобедниата закуска в началото беше плодово пюре и/или каша. След като започнахме суровите плодове замених пюрето с тях и наблягам повече на плодовете.
Mousyt, има еднокомпонентни тиква, ХИП, Овко, Гербер, Ганчев също.
За ходенето - когато бяхме на кърма и АМ по 5-6 пъти на ден, в началото на захранването станаха 4, сега 1-2. В процеса на захранване, докато се ориентирам кое действа затягащо един ден прескочи, обадих се на педиатърката и тя ми каза ако още 24часа не се изходи тогава да я търся, според нея ако прескочи ден не е повод за тревога. Повече не се е случвало, но и горе долу комбинирам храните според това коя как действа... и вода разбира се. Тиквата си е класика за разхлабване, когато са въведени круши и сини сливи също, това винаги поддържам да имам под ръка в каквато и да е форма, компот/пюре/замразено във фризер, пюре от шипки също за обратното, но още не се е налагало
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Мешко, това правило за почивките между въведените храни само ти го спазваш тук ( всъщност никъде не съм чела за нужда от такова). За мен в 30 дни при въвеждане на ново нещо за 3 дни са 10 храни и всичко е ок. Групи храни и т.н. няма за мен.
Десисм, много бърза вашият педиатър. До годината е най-добре бебето да е на над 50%млечна храна(дали не бяха и повече). Това да заместиш (според мен рязко) 3 хранения за един месец е много. Има бебета, които добре си приемат храна и хапват, но има такива, които сериозно се "съпротивляват"  :lol: та аз бих се водила по бебето, не по Педиатъра. И друг път съм писала, че не е негова думата за храненето и захранването. Нашият винаги се е интересувал какво се случва, но никога не е налагал мнение, не ми е давал и препоръки. Кисела не съдържа нищо ценно, което бебето да извлече от него, за разлика от АМ(кърма).
Доки иска от средата на март да въведа месото и глутеновите каши!!!Изготви ни и хранителен режим-сутрин плодово пюре,на обяд зеленчуково с месце,след обяд кисел или нишесте, а вечер кърмене. За момента сме само на картоф и тиква.Към края на седмицата смятам да въведа и морков.
Dessism, аз не слушам моята докторка.
Всичко се въвежда бавно и постепенно. Месо и глутен накуп и толкова рано си е брррр......

Аз лично кисел не мисля да давам някога (поне засега така си мисля). Смятам както Авалон, че не е нещо толкова полезно и нужно. След като се въведат пресните плодове, плодовите пюрета ми се струват съвсем излишни. Лично мнение.
Мешко, това правило за почивките между въведените храни само ти го спазваш тук ( всъщност никъде не съм чела за нужда от такова). За мен в 30 дни при въвеждане на ново нещо за 3 дни са 10 храни и всичко е ок. Групи храни и т.н. няма за мен.

Ами всеки сам решава за собственото си дете, но от чиста математика -за да се въведе едно пюре за три дни, при положение, че цялото пюре се явява около 32 лъжички, то наистина ли започваш всяка нова храна с 10 лъжички?! Аз може и да съм спазвала почивка от 2 дни между новите храни първоначално, но 10 лъжички за първо въвеждане ми се вижда безумно много.
<br />[link=http:
Аз нямам никакво намерение да го слушам.Решила съм да въвеждам храните постепенно.Живот и здраве март ще въведа месце и някой плод.За кашите мисля по-натам.
Детето е родено за прегръдки.
То идва само с вяра и живот.
И с този дар в ръцете ти разцъфва
една вселена – цяла от любов...
До крайните предели на душата ти,
до сетните надежди на сърцето,
ти вече ще съзираш небесата
единствено в очите на детето...
С целувки ще възпираш дъждовете,
и всяка болка ще лекуваш с ласка,
от вятър ще го пазиш, като цвете,
което се полива само с щастие,
и то ще бъде твоят сбъднат зов,
животът продължил във твоите стъпки.
Вълшебство се отглежда със любов.
Защото е родено за прегръдки.

*
Мешко, аз не разбрах тази математика. Защо "резултата" по обратния път до изчерпване на пюрето е 10 лъжички за първоначално даване. Не съм смятала така, не съм и броила колко лъжички има едно пюре. Започнах захранване с пюре, защото в този сезон нямше необходимите зеленчуци, отварям пюрето давам първоначалните лъжички, на другия ден повтарям с увеличено количество, след това изхвърлях пюрето. За да изхвърлям по малко взимах малки бурканчета, малко по-късно излязоха пресните зеленчуци и продължих с тях.
Не съм спазвала правило за 2 дни почивка.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Точно като Авалон съм действала с купените пюрета. Давам днес, утре и изхвърлям. На третият ден като отворя ново бурканче, давам колкото иска и на следващия го смесвам с ново. Никога не съм слагала пюре във фризера (купешко де, веднъж правих доза пюрета и тях там ги прибрах, но нещо не ми хареса и не съм повторила).