0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #400 -: Септември 18, 2015, 15:26:03 pm »
Ти сигурна ли си, че знаеш с какви средства учителите са ходили на екскурзия?

От друга страна, да не си помислите, че в богатата Германия е безплатно. И там се събират пари за материали, носят се кърпички, мокри и сухи, памперси и прочие. А в училище стават дори повече парите. Затова пък в България таксите за градина са ниски. И когато е болно детето, ти връщат част от нея. Не се оплаквам, нито пък се карам на някого. Но не ми харесва и да чувам непроверени изказвания като горното. Всички знаем, че учителите носят огромна отговорност. И също така знаем за колко пари работят.

Леко започване на ясла или градина на всички деца!

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #401 -: Септември 18, 2015, 16:34:27 pm »
Може да има някъде и черни овци, но не ми се вярва да е масова практика. В нашата градина поне за цялата минала година съм дала сумарно макс 100 лв. (извън таксите): за щори и пребоядисване на помещението, което се вижда; помагала, части от които ни се връщат под формата на апликации и рисунки, театър, играчки - все неща, за които имам обратна връзка, че съществуват и са се случили. Тази година поне половината от тези пари няма да ги дадем, че ремонти и подобрения няма да се правят. Ако си запиша детето на 2 допълнителни занимания и посещава пълен месец градината ще платя около 100 лв. месечно, а там го хранят, занимават, а през зимните месеци и ми пестят от целодневно отопление. При всички случаи във финансово отношение е много по-изгодно.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #402 -: Септември 18, 2015, 22:17:25 pm »
При нас за по-големите неща да речем, че събират пари по-елегантно. От време на време (винаги в петък) се организира продажба на сладкиши, направени от родителите на определена група. Продават се на символични цени (по едно евро парчето, при положение, че в хлебарницата е по-скъпо). Пресни са, всичко е задължително домашно. И с парите от продажбите - около 150 евро (зависи колко сладкиши са приготвили и продали) се купуват по-големи неща. Всяка група го прави това веднъж годишно. Който няма възможност да приготвя, може да стои на щанда и да продава. А може и двете, разбира се.
В края на годината се организира празник за децата, където те изнасят малка програма, после могат да си избират къде да играят. Всички учители се включват задължително, като разясняват и организират игрите. И тогава също всеки прави по един сладкиш или нещо солено и пак се събират пари, които отиват за градината. Ремонтите се плащат от общината, но оборудването като катерушки, играчки, музикална уредба за часовете по музика, всичко това е купено по този начин.

Храната за обяд е на символична цена, но също се плаща. Ако детето ще закусва или ще яде следобедна закуска в градината, трябва да си носи кутия с нещо за ядене от вкъщи. Само водата и млякото се дават на място.
В училището е по същия начин, но там и вода трябва да си носят. Нямат лавка.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #403 -: Септември 19, 2015, 15:27:44 pm »
Ти сигурна ли си, че знаеш с какви средства учителите са ходили на екскурзия?

От друга страна, да не си помислите, че в богатата Германия е безплатно. И там се събират пари за материали, носят се кърпички, мокри и сухи, памперси и прочие. А в училище стават дори повече парите. Затова пък в България таксите за градина са ниски. И когато е болно детето, ти връщат част от нея. Не се оплаквам, нито пък се карам на някого. Но не ми харесва и да чувам непроверени изказвания като горното. Всички знаем, че учителите носят огромна отговорност. И също така знаем за колко пари работят.

Леко започване на ясла или градина на всички деца!
Абсолютно подкрепям изказването ти, Деси!

Детето ми за три години посещава трета детска градина. В София, Банско и сега в Кюстендил. И в трите градини материалната база е под всякаква критика. Сменени са само дограмите и е санирано. Общински са и трите, таксите символични според мен/60,20 и 50 лв./ За тези пари няма как да искам и мокри кърпи да осигурят на детето ми. 4 хранения + отглеждане на детето по цял ден. А колко много научи там, това няма как да измеря с пари. Допълнително пари не са ми искали, само за учебни помагала, но те се купуват в цялата страна. Само за предучилищната са безплатни.
Когато бях в София се радвах, че детето ми е прието в ясла, че 500-600 лв. нямаше как да давам всеки месец за частна, както го правят доста родители  :(

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #404 -: Септември 23, 2015, 09:55:03 am »
Във Видин  , когато стана въпрос да съберем повече пари за ремонт на стаята в 1-ва група , много от майките замълчаха , изразиха несъгласие  - ами по- нататък , по-малко  на части и т.н.  Намеси  се една майка  -учителка в гимназия и  обясни  , че като човек  , които има поглед  и е вътре в системата  , знае , че няма как базата да се подобри без наша помощ .
Персонала се включваше с труд , но   материали няма  -една елементарна боя  дето се вика. Бяха им пратили  от Общината  работници по програми за временна заетост  -ами те тези работници  хем нищо не им се прави , хем няма и с какво да боядисват например. Сумата от Общината недостига   и те молят за дарения  нас . И аз с удоволствие отделно от определената сума , съм дарявала допълнително , защото е за децата ни и  съм доволна от грижите и  вниманието .
В едната градина събраните от родителите пари стояха в госпожата и тя се отчиташе какво са купували , в настоящата стоят в родител-касиер   и   госпожите , ако има нужда нещо да се купи  , й се обаждат .
Друг е въпроса  с делегираните бюджети и как  и за  какво ги разпределят .
Или когато персонала  се държи така ,  все едно  , че родителите са им длъжни  и едва ли не ни правят услуга , гледайки ни  децата .  Ами това им е работа и получават заплата
По повод носенето на консумативи  в градината   , едва ли за някого е проблем   ,  а ако персонала е опрял и изпаднал до  там да си вземе от занесените  кърпи , здраве да е  . Наша съфорумка тук писа как    лелките  си разпределяли останалите от месеца салфетки помежду си , ако помните. Така , че има  всякакви хора , свят шарен.
« Последна редакция: Септември 23, 2015, 10:01:08 am от nimika »


Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #405 -: Септември 26, 2015, 22:15:06 pm »
Ти сигурна ли си, че знаеш с какви средства учителите са ходили на екскурзия?

От друга страна, да не си помислите, че в богатата Германия е безплатно. И там се събират пари за материали, носят се кърпички, мокри и сухи, памперси и прочие. А в училище стават дори повече парите. Затова пък в България таксите за градина са ниски. И когато е болно детето, ти връщат част от нея. Не се оплаквам, нито пък се карам на някого. Но не ми харесва и да чувам непроверени изказвания като горното. Всички знаем, че учителите носят огромна отговорност. И също така знаем за колко пари работят.

Леко започване на ясла или градина на всички деца!

Аз няма как да бъда сигурна,споделено ми е от родител,чието дете е било там. Факт е, че след извършена проверка тази личност вече не е директор. Аз работя в сферата на образованието и уважавам всички колеги, но подобни изпълнения ме дразнят и петнят името на тази благородна професия!
« Последна редакция: Септември 27, 2015, 05:13:18 am от mishanta »
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #406 -: Септември 27, 2015, 00:21:26 am »
Значи това са корумпирани единици и не следва по тях да правим изводи за всички директори или учители. Изисквайте отчетност, щом имате съмнения. Такава е задължително да съществува.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #407 -: Октомври 02, 2015, 13:52:53 pm »
Момичета, имам малък проблем с приема на Никола в детската ясла.
Директорката ми иска медицински документ, че не може да започне да посещава заведението, а пък педиатъра ни казва, че няма нужда от такъв, тъй като общинската наредба дава толеранс от 90 дни на децата, родени през месец декември.
Писах до системата и копирам запитването ми и отговора им:

Уважаеми господин/госпожо,

На 16.09.2015г. получихме запитване със следното съдържание:
Здравейте!
Детето ми е родено през месец декември 2014 г. и е прието в 30 ОДЗ "Радецки". Все още не е проходил и не е на обща храна, поради което бих искала да се възползвам от предоставяната възможност за отлагане тръгването на детска ясла с 90 дни. Намеренията ми са да започне да посещава детското заведение през месец февруари 2016 г.
Бих искала да попитам с какви документи мога да оправдая отсъствията на детето ми през първите 90 дни, както и след като изтекат те? И каква е обвързаността ми със заплащане на таксата?
Предварително ви благодаря за съдействието.
С уважение,


Нашият отговор:
Съгласно т. 2.3.9. от Правилата за приемане децата, класирани за прием през септември в яслени групи, трябва да постъпят в детското заведение до 90–тия ден, като съгласно решение на Работната група срокът за постъпване се отчита от 15.09.2015 година, т.е. вашето дете трябва да постъпи до 13.12.2015 година. Една седмица преди да изтече 90-дневния срок за постъпване, родителите ще получат предупредителни съобщения от системата, ако детето не е постъпило или не е представен медицински документ, удостоверяващ невъзможността детето да посещава детското заведение. В медицинския документ трябва да бъде посочено заболяването и периода, в които детето няма да може да посещава детското заведение. Този документ и срокът му се въвеждат в системата от директора. Ако до определения краен срок за постъпване детето не постъпи или не се представи документ, системата ще изпише детето и ще се наложи санкция – детето няма да може да кандидатства за съответното детско заведение до началото на класиранията за следващата учебна година, а ако се направят кандидатури за други детски заведения за участие в следващи класирания точките за новите кандидатури ще се изчислят по следния начин: класираните и записани по първо желание ще имат 2 точки по първо желание, 1 точка по второ желание, 0 т. за трето и по-ниско желание; класираните и записани по второ желание ще имат 3 точки по първо желание, 1 точка по второ желание, 0 т. по трето и по-ниско желание; класираните и записани по трето желание ще имат 3 точки по първо желание, 2 точки по второ желание, 0 т. за трето и по-ниско желание. За конкретни въпроси се обръщайте към директора на детското заведение, ролята на оператор "Обратна връзка" е да информира родителите по "Правила за приемане на деца в общинските самостоятелни детски ясли, обединени детски заведения и целодневни детски градини на територията на Столична община".

Поздрави,
Екип за обслужване на ИСОДЗ към Столична община

П.С.: Ако имате проблеми или въпроси, пишете ни чрез формата за обратна връзка: http://kg.sofia.bg/?page=feedback

От така полученият отговор, аз разбирам, че медицински документ трябва да се предостави след изтичането на тези 90 дни, ако детето не започне да посещава детското заведение.
Моля да споделите, ако има и други деца в подобна ситуация и как процедират директорите при вас или ако смятате, че аз погрешно тълкувам отговора.


Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #408 -: Октомври 02, 2015, 16:28:20 pm »
И при Елиа беше така, тя е родена на 15-ти декември и я приеха в ясла, дълго е да го пиша, ако искаш ми се обади и ще ти обясня.

Поздрави.



Момичета, имам малък проблем с приема на Никола в детската ясла.
Директорката ми иска медицински документ, че не може да започне да посещава заведението, а пък педиатъра ни казва, че няма нужда от такъв, тъй като общинската наредба дава толеранс от 90 дни на децата, родени през месец декември.
Писах до системата и копирам запитването ми и отговора им:

Уважаеми господин/госпожо,

На 16.09.2015г. получихме запитване със следното съдържание:
Здравейте!
Детето ми е родено през месец декември 2014 г. и е прието в 30 ОДЗ "Радецки". Все още не е проходил и не е на обща храна, поради което бих искала да се възползвам от предоставяната възможност за отлагане тръгването на детска ясла с 90 дни. Намеренията ми са да започне да посещава детското заведение през месец февруари 2016 г.
Бих искала да попитам с какви документи мога да оправдая отсъствията на детето ми през първите 90 дни, както и след като изтекат те? И каква е обвързаността ми със заплащане на таксата?
Предварително ви благодаря за съдействието.
С уважение,


Нашият отговор:
Съгласно т. 2.3.9. от Правилата за приемане децата, класирани за прием през септември в яслени групи, трябва да постъпят в детското заведение до 90–тия ден, като съгласно решение на Работната група срокът за постъпване се отчита от 15.09.2015 година, т.е. вашето дете трябва да постъпи до 13.12.2015 година. Една седмица преди да изтече 90-дневния срок за постъпване, родителите ще получат предупредителни съобщения от системата, ако детето не е постъпило или не е представен медицински документ, удостоверяващ невъзможността детето да посещава детското заведение. В медицинския документ трябва да бъде посочено заболяването и периода, в които детето няма да може да посещава детското заведение. Този документ и срокът му се въвеждат в системата от директора. Ако до определения краен срок за постъпване детето не постъпи или не се представи документ, системата ще изпише детето и ще се наложи санкция – детето няма да може да кандидатства за съответното детско заведение до началото на класиранията за следващата учебна година, а ако се направят кандидатури за други детски заведения за участие в следващи класирания точките за новите кандидатури ще се изчислят по следния начин: класираните и записани по първо желание ще имат 2 точки по първо желание, 1 точка по второ желание, 0 т. за трето и по-ниско желание; класираните и записани по второ желание ще имат 3 точки по първо желание, 1 точка по второ желание, 0 т. по трето и по-ниско желание; класираните и записани по трето желание ще имат 3 точки по първо желание, 2 точки по второ желание, 0 т. за трето и по-ниско желание. За конкретни въпроси се обръщайте към директора на детското заведение, ролята на оператор "Обратна връзка" е да информира родителите по "Правила за приемане на деца в общинските самостоятелни детски ясли, обединени детски заведения и целодневни детски градини на територията на Столична община".

Поздрави,
Екип за обслужване на ИСОДЗ към Столична община

П.С.: Ако имате проблеми или въпроси, пишете ни чрез формата за обратна връзка: http://kg.sofia.bg/?page=feedback

От така полученият отговор, аз разбирам, че медицински документ трябва да се предостави след изтичането на тези 90 дни, ако детето не започне да посещава детското заведение.
Моля да споделите, ако има и други деца в подобна ситуация и как процедират директорите при вас или ако смятате, че аз погрешно тълкувам отговора.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #409 -: Октомври 02, 2015, 16:33:59 pm »
Еми, през 2012 г. не се даваха тези 90 дни толеранс за родените през м. декември. Тази промяна в Наредбата е от тази година и за това ми се иска, ако има мами със същия казус, да се включат с коментари и съвети.

П.П. Звънях ти, но не вдигаш  :P


Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #410 -: Октомври 06, 2015, 15:11:11 pm »
Здравейте,
Искам да попитам карали ли са ви да подписвате разни декларации в детските градини и ясли, които да освобождават персонала от отговорност.
Днес понеже ги предурпедих, че Дани се захласва, та до директорката беше стигнало дори че си гълта езика и ми се обади да подпиша декларация за това.
Като й казах, че той не си е гълтал езика до сега поиска да подпиша декларация само за захласването....
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #411 -: Октомври 06, 2015, 15:33:41 pm »
Не съм подписвала такива документи аз специално. Договор уреждащ финансовите параметри, другото в текста беше, от вида , че се задължавам да осигурявам редовни посещения на детето си в детското заведение т.е. да не отсъства без "основателна причина" - болест например. За отсътвия по други причини - семейни почивки, или както ние по 2-3 месеца седим на село лятото - подписах, че се ангажирам да предупредя предварително и дължа такса Х на месец, в тези случаи за "пазене на място", което може до 3 последователни месеца. Над този период "ънблок", примерно 4-5 последователни месеца - с изрична уговорка с директора на градината е възможно, ако тя се съгласи. Документ в смисъла, че те не носят отговорност при някакъв физически/здравословен проблем възникнал с него докато е там - не съм подписвала. Категорично. На медицинската сестра е представена цялата му документация налична до момента за поставени ваксини, изкарани заболявания, вписано е, че предполагаме алергия към фъстъци и продукти съдържащи фъстъци и не желая да му бъдат давани такива. Колко е взето под внимание това - не мога да си заложа главата, но с хранителна алергия оттам не е идвал досега. Докато е при тях обаче, какъвто и здравословен проблем да се случи, хеле пък спешен - тяхно е задължението да отреагират адекватно и да се справят с него, докато аз успея да дойда и да поема, след като са ме уведомили за ситуацията. Т.е. - отговорността в тяхна и следва да бъде в такава ситуация.

Ти убедена ли си си, че това, което те карат да подпишеш не е в режим "уведомяваш ги за потенциални рискове за детето", а не "те не са отговорни, ако има проблем с нещо такова" и пази Боже последствия? Разбира се, че носят отговорност за ненавременна и неадекватна реакция спрямо поверено на грижите им дете. Иначе що да е там? То ако никой няма да носи отговорност за него - заключваш го у вас и отиваш на работа, пък...каквото стане докато се върнеш.
« Последна редакция: Октомври 06, 2015, 15:35:39 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #412 -: Октомври 06, 2015, 15:40:23 pm »
Да, няма да се казва в прав текст, че не носят отговорност. Само ще пише, че ги уведомявам, че детето има този проблем. Но все пак идеята предполагам е, ако наистина стане нещо, това да се използва в тяхна полза.

Една приятелка ми каза, че дори са я карали да подпише, че е съгласна, че те не носят отговорност, ако детето се нарани при игра.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #413 -: Октомври 06, 2015, 19:53:00 pm »
Смайли, аз разбира се - опит нямам освен с едно такова детско заведение и споделих за там кое как е било като документи. Ако искаш да изровя договора (само да го намеря) и да ти цитирам, или снимам, но смисъл няма - щото те всичките тези заведения - по едни закони и правила работят. Каквото и да те карат да подпишеш - детето ти за времето на пребиваването си там е тяхна отговорност за всичко. В училище - е общо взето същото. Не носят отговорност само за ситуация/ проблем, в които те са направили всичко по протокол и както трябва и все пак е завършило кофти. Т.е. нещастен случай, дано никого не спохожда в детско заведение и извън него.... Но много опростено казано - ти им делегираш своите права И задължения спрямо детето си, докато е при тях, в почти пълен мащаб. Т.е. делегираш им отговорността и задължението да се справят адекватно с всякакви физически и други проблеми, за времето, докато те уведомят и ти дойдеш да поемеш, ако това се налага. Каквито и там "самоделки" да подпишеш - в съда, ако се стигне дотам - ще се окажат противоречащи на закона по който бачкат и няма смисъл да го правят изобщо с тази цел.

Считам, че е наистина с цел да са уведомени писмено за потенциални проблеми към които е склонно детето ти, че ако стане нещо такова - да няма от твоя страна "Ама аз им казах като го записах", а те да твърдят, че не си, или не помнели. Или ти наистина да не си, ама при проблем да твърдиш, че си предупредила предварително... Като за Дани и фъстъците, дето не е доказано, не го пише в картона му, но има сериозни опасения, че е риск и затова писмено си го отметнаха хората, за своя сигурност. Не е само моето дете там, че да помнят всичко за всяко :)
Явно и си имат метод да следят такива неща, защото съвсем в началото му в ДГ е било, учителката ми се обади по повод РД на друго дете в групата, че имало торта, ама била с филирани бадеми и може ли бадеми, или не може никакви ядки, или само за фъстъци не можело. Казах, че само за фъстъци, да му дават торта спокойно и така. Та считам, че "вътрешни досиета" един вид правят на децата, за да са подготвени за по-вероятни проблеми с някое от тях. Това не са концлагери, хората се стараят и разбират от деца. Първи ден ти е във филма, нормално да си напрегната, но няма защо наистина :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #414 -: Октомври 06, 2015, 21:38:34 pm »
Цитат
Една приятелка ми каза, че дори са я карали да подпише, че е съгласна, че те не носят отговорност, ако детето се нарани при игра.

А за какво носят отговорност тогава?

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #415 -: Октомври 07, 2015, 09:42:22 am »
Jbrul, реших и аз да го погледна точно през тази призма - предупредила съм ги, че детето се захласва и ги предупреждавам да внимават. Написах им декларацията като завърших с това, че ги моля да вземат това в предвид при грижите си за детето ми.
Но явно са се наплашили. 100 пъти ме питаха написала ли съм декларацията. Днес като направи проблем в буса, с който го взимат (разплака се много) и те веднага започнаха да кършат ръце, че се бил захласвал. Определено не знаеха какво да го правят. Уфффф....
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #416 -: Октомври 07, 2015, 10:03:44 am »
Смайлс, няма ли да е по-лесно за адаптацията, ако в началото го водите вие, а не пътува с бусчето?

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #417 -: Октомври 07, 2015, 10:16:45 am »
Смайлс, няма ли да е по-лесно за адаптацията, ако в началото го водите вие, а не пътува с бусчето?

Смайли, след като така реагира на бусчето - съгласна съм с Блу, че май ще е по-добре за начало да го водите и взимате вие. Аз ти споделих в другата тема, че при Дани баш обратното пък стана, въпреки моята убеденост, че ще го водя и взимам аз в началото, че да се адаптира по-лесно - той пък се тръшна, че искал и той с автобуса и набързо смених "стратегията". Но все пак - всяко дете си е за себе си, а и моят Дани все пак беше доста по-големичък и осъзнат вече, много добре говорещ - респективно и добре разбиращ какво обяснявам. Оттам и наясно, че няма да отиде в градината вовеки веков и повече да не ме види, или каквото там си мислят малките деца в такава ситуация. Пробвайте утре вие да го заведете, да видиш как ще е. Ако е по-спокоен така - така процедирайте за момента. Като свикне - бусчето няма да е проблем си мисля. Успех!  :D

П.П. Аз първите  10-ина дни след ДГ му давах подаръци. Бях накупила 10-ина играчки, от тези, които в онзи период харесваше. След градина - подарък и пояснение, че го получава, защото е ходил на градина и се е държал много добре там. Целта беше да сързва ходенето си там с нещо приятно и да го поощрявам, че ходи. Друг въпрос, че за него конкретно - се оказа излишно де. У нас е обратният проблем - страда като не ходи дълго време, ама пусти болести...  :?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #418 -: Октомври 07, 2015, 10:18:01 am »
Смайлс, няма ли да е по-лесно за адаптацията, ако в началото го водите вие, а не пътува с бусчето?
Да, така ще направим. Днес като цяло много неадекватно реагирахме и ние, и персонала при създалата се ситуация. Много ужасно се получи...  :(
Ще видим как ще е, като го оставяме ние.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #419 -: Октомври 07, 2015, 11:27:40 am »
Спокойно! Ще свикне. Просто едно по едно с новите неща.  :)
За подаръчета Джей ти е дала идея. Аз не съм се сещала.