0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте! Със съпруга ми живеем и се осигуряваме в чужбина и искаме да си осиновим дете от България.  Моля ако някой има информация и е минал по този път, нека ми пише! Запознати сме с процедурата на национално ниво, но нямаме възможност да се осигуряваме в България? Има ли някаква "вратичка", има ли някакъв шанс да се случат нещата?
Благодаря ви предварително!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Мариа, за съжаление като живеещи в чужбина можете да осиновите само по международна процедура. Единствената съществуваща "вратичка" е, някой от вас да се прибере в България за известно време и да докаже "обичайно местопребиваване" в България. Тогава той ще може да осинови по национална процедура като самостоятелен кандидат-осиновител (това закона го допуска, макар и да сте женени), като след време и другият съпруг би могъл да осинови детето... Важно е, разбира се, и в коя държава живеете... 
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Разбира се е има, имам проблем с клавиатурата, но ще намеря начин да ти пиша какво да направите. Но Chandra е права, поне един от двамата ще трябва да се прибере за 2 или 3 месеца.
Yes, I am harsh.
 I'm also demanding,
 stubborn, self-sufficient and always right.
*
Здравейте, момичета ! На моето семейство отново ни предстои да изминем  пътя на осиновяването. Преди 11 години си осиновихме една малка принцеса , сега вече е буйна тинейджърка. Много искаме да си има братче или сестриче, а и богатството на дома са децата. Проблема в момента е , че вече живеем извън страната... Може ли да ме посъветвате какво трябва да направя за да осиновя детенце като български гражданин , а не по процедура за международно осиновяване.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
NG, както пише по-горе, за да осиновите по национална процедура е  задължително условието да живеете в България... (пък дори и да е само един от вас и само за известен период). На вас възможно ли ви е това? Също така е от значение и в коя държава живеете, дали там ще бъде признато едно такова осиновяване и евентуално как ще стане това.
Ако имаш конкретни въпроси, питай, ще се опитаме да отговорим...  :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Здравейте. Имам нужда от съвет.Мои близки живеещи постоянно в Испания от 20 години ,семейство на 50 години. С жилище и успешен бизнес там, искат да си осиновят дете от България.Имат двойно гражданство ...две пораснали деца ,които са тръгнали по своя път....искат си осиновят детенце ,за да да се грижат и да му осигурят бъдеще .Молят ме да проверя как да постъпят за да стане по лесно осиновяването? Много противоречиви неща изчетох ...и попаднах тук.Ще бъда благодарна ,ако помогнете...не разбрах от изчетеното колко време трябва  да живеят тук за да имат предимство като български граждани....
Здравейте, момичета! Живеем във Великобритания и много искаме да си осиновим дете от България. Разбрах, че ако искаме да осиновим по национална процедура, единият от нас трябва да се прибере в България и да докаже "обичайно местопребиваване". В случая аз бих могла и искам да го направя.  Нямам имоти и доходи в България. Постоянният ми адрес е в апартамента на родителите ми, в който съм живяла до преди 2 години и половина.

Някоя от вас да има опит с това и ако има възможност да даде съвет как ще бъда благодарна от все сърце!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #7 -: Септември 30, 2014, 15:19:15 pm »
Знам, че малко късно отговарям, но едва сега видях темата. Доколкото знам, има указателно писмо (мисля, че от 2012г.), според което вече не е важно само понятието "приоритетно местопребиваване", а се изисква кандидатите да са "ТРАЙНО УСТАНОВЕНИ" в страната. Т.е., ако тръгнеш по този път, трябва да доказваш, че живееш поне от година в България и имаш намерение да поостанеш.  Това означава, че ще се наложи да обясниш правдоподобно, защо сте разделени със съпруга си и какви са ви плановете. Ако съпругът ти е българин, тогава е малко по-лесно. На него също трябва да се извърши социална проверка, макар и да не е осиновител, понеже сте женени. Ако имаш въпроси, можеш да ми пишеш и на лични. Успех!
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #8 -: Февруари 16, 2016, 13:45:57 pm »
Привет момичета живеещи в чужбина,търся съвет,помощ,а защо не и нови приятели.Със съпруга ми живеем в Германия,отдавна мислим да осиновим детенце от бг,има ли някой намерил вратичка?Мисля формално да се прибера в бг,какво ми е необходимо?Документи,доходи,нека вървим заедно:)))Хубав ден на всички бъдещи мами :D
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #9 -: Февруари 17, 2016, 08:17:30 am »
Здравей Полет!:)
Ние със съпруга ми осиновихме от България вече две деца (през 5 години) и с радост бих ти помогнала, но подробностите са толкова много и според конкретния случай, че вероятно ще се наложи да си пишем и на лични. С две думи, обаче:
Да, трябва формално да се приберете. Хубаво е, най-напред да проверите в ГРАО  (съответно ЕСГРАОН), дали се водите с постоянно местожителство в България. Ако не - трябва да се регистрирате. Това става с една проста декларация: "От еди кога си живея на адрес еди какъв си". Ако отдавна сте в чужбина, добре би звучало при кандидатстването за осиновители да кажете, че поне от около година сте се завърнали. Няма точен закон за това нещо (освен онзи момент с "приоритетното местопребиваване"), но социалните работнички не са толкова мнителни ако кажете, че от доста време, установено и трайно сте в България. После идва въпроса за доходите. Хубаво би било да ви "назначи" някой на работа за последните 6 месеца. И трябва да спомена, че вероятно ще се наложи да плащате осигуровки в България до самото осиновяване, защото на осиновителното дело съдиите често искат документ за доход. Може да изберете граждански договор,някакви "поръчки" - не е казано, че договора трябва да е трудов. Удобството е, че граждански договор може да се напише и със задна дата.Ако имате други доходи - от наеми,продажби и т.н. - описват и тях. Аз казах също,че мама и сестра ми от чужбина подкрепят семейството ми финансово всеки месец. Не е много хубаво да казвате, че съпругът ти е в чужбина - ние имахме вече този проблем. Ако кандидатствате двамата,трябва да декларирате, че и двамата живеете ПРИОРИТЕТНО в България (т.е. в чужбина сте максимум 6 до 9 месеца). Можете, например, да споменете,че съпругът работи сезонно по 6 месеца годишно... После идва ред на здравните осигуровки. Аз първия път си бях възстановили правата, но втория път пропуснах и не беше проблем. Трябва да си определите време, в което да извадите всички документи за подаване на молбата и кога ще идват социалните на срещи с вас. Вземането на заповедта за вписване в регистрите (към 3 месеца след започване на проучването) по правило също става лично. Но във всеки случай трябва да имате сигурна поща и сигурен упълномощен,  който да ви взема препоръчаните писма.
След осиновяването в Германия е лесно. Регистрите детето с новия акт за раждане, след което спокойно можете да кандидатствате за Kindergeld, ggf Elterngeld usw. Регистрацията в здравната каса става само с акта за раждане. Интернационалния (на английски) също върши работа...
Това е на първо време. Ако имаш въпроси,питай... :)  и
Успех! :)
« Последна редакция: Февруари 17, 2016, 09:10:20 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #10 -: Февруари 17, 2016, 22:21:33 pm »
Здравей Чандра,тоооолкова се зарадвах,че получих отговор от някой минал по този път.Четохме двамата с мъжа ми и като че ли видях лъч надежда.Сърдечно благодаря.Бих искала да те питам някои неща на лични,дано нямаш нищо против.Приятна вечер,благодаря за подкрепата и много щастие на твоето вече голямо семейство....
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #11 -: Февруари 18, 2016, 01:05:49 am »
Здравей пролет!  :)
Пиши ми, когато решите, ще се радвам да споделя опита си. :)
Само исках да спомена (вероятно и за други, които четат) още нещо важно, за което се сетих. Преди време съществуваше възможност, в случаите когато единият член на семейството живее в чужбина, за осиновител да кандидатства само пребиваващият в България и след осиновителното дело другият да припознае детето. Но от известно време насам този вариант вече не е възможен - след някакъв прецедент има издадено указателно писмо да не се допускат такива случаи...
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #12 -: Февруари 18, 2016, 16:23:45 pm »
Оооо Малко се разстроих,мислех аз да се прибера приоритетно,мъжът ми има фирма тук от доста време,тря ва да е луд да я затвори...Но мисля си е ли възмо но да отвори клон във Варна?????Отворвна съм за идеи.:))))Нали държавата е мащеха.Чандра колко големи бяха твоите съкровища,когато ги осинови.Бих искала да знам какви са реалистичните изисквания. Мислим до 2години,смесен,бг произход,здраво.Вие как процедирахте?поздрави :P
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #13 -: Февруари 18, 2016, 17:46:03 pm »
Супер звучи идеята да се отвори клон в съответния град в България. Важно е да се докаже, че той приоритетно е в България, че домът му е в България (с пребиваване вродината 3 - 6 месеца годишно).
Ние първия бяхме писали здраво дете до година, без изисквания за произход и скоро ни се обадиха за 5 месечна госпожица. Делато се проточи и нашата дъщеря си дойде у дома на 8 месеца. Втория път поставихме същите ограничения + ограничение за момиче. Месец след вписването в регистрите ни се обадиха за момченце и така - няколко пъти. 7 месеца след вписване в регистрите бяхме избрани за осиновители на 3 месечно здраво бебе от български произход. Отказахме осиновяването, защото по това време случайно разбрахме, че в дома на дъщеря ни е настанена нейна биологична сестричка. Борихме се много и успяхме да я осиновим. Но тя дойде при нас почти на годинка и с много проблеми, за които не бяхме информирани. Така или иначе сестричките са си вече заедно и са наши и ние - техни.. ;)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #14 -: Февруари 18, 2016, 21:19:29 pm »
Питам се има ли по голямо щастие от това?Пожелавам ви м ого уют и обич,едно шумно и весело семейство.Чандра,а вие как доказахте пребиваване в бг,живеете в чужбина или не съм разбрала правилно?Ако не е удобно,пиши ми лично.Сигурно ли е това,че не мога да осиновя сама?????Хубава вечер семейство!!!!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #15 -: Февруари 19, 2016, 16:44:13 pm »
Благодаря за пожеланията! :)
Сиурно е, че вече не допускат само един кандидат от семейство.. Ще ти пиша на лични...
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #16 -: Февруари 24, 2016, 21:23:20 pm »
Здравейте! Може ли да ви попитам, дали знаете, как стои въпросът след осиновяването - прочетох, че  социалният работник, през 6 месеца, в рамките на 2 години, трябва да идва на посещения, за да се увери, че детето е добре? Това означава ли, че нямаме право да заминем в чужбина 2 години след осиновяването?
Една позитивна мисъл за утре, може да промени целия ти ден!
Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2016, 14:33:49 pm »
Здравей Пепилота,ние също сме на път да си вземем детенце,живеем и ние в чужбина.Това,което питаш вълнува и мен,бих искала някой да сподели опита си.Ще бъдем благодарни, нали?А вие докъде стигнахте,вписани ли сте в регистрите?Хубав ден.
Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #18 -: Февруари 27, 2016, 23:02:25 pm »
Здравей Пролет! Все още не сме подали документите. Малко се забавиха нещата при нас, но сме запланували за април месец вече да ги подадем. Обаче много силно ме вълнува този въпрос, а няма къде другаде да питам! Дано се включи някой, който е минал през този път вече!
Вас вписаха ли ви в регистрите? Курса минахте ли го?
Една позитивна мисъл за утре, може да промени целия ти ден!
*
Re: Осиновяване на дете от българи, живеещи в чужбина
« Отговор #19 -: Февруари 27, 2016, 23:07:37 pm »
Момичета, Чандра е много заета в момента, но вие пишете тук! Ако не ви отговори скоро, ще я помоля със съобщение във ФБ да се включи.