0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #140 -: Февруари 22, 2015, 23:26:47 pm »
Момичета, моля за съвет за моя приятелка.

Бебето й се роди на 12 февруару. Майката е имала тежко раждане (секцио). Въпреки това кърмата й тръгва, докато преди няколко дена получава стомашни проблеми и твърди, че кърмата й много е намаляла. Отделно, че бебето явно е много омаломощено от жълтеницата и само спи. Дори и от шише не иска да пие. Какво да прави?

*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #141 -: Февруари 23, 2015, 00:02:49 am »
Ако иска да го кърми е много важно точно в този момент да не реши, че заради другите неразположения кърмата и спира. Най-вероятната причина да и намали е именно, че бебето суче вяло в комбинация с нейния стрес. Аз имах няколко такива момента в началото и само мобилизация помага. Трябва да се храни редовно - ако ще да не е гладна, да си осигури режимно и здравословно хранене - аз и сега често подценявам този фактор, но като усетя привечер че ми е намаляла кърмата и се върна назад виждам, че не съм се хранила добре през деня, така че това е важно! И другото е да се цеди колкото може по-често с помпа, за да поддържа лактацията докато бебето засуче. Ако може дори на 2-2.5часа не е често, защото тя е още в началото и сега гърдите се "учат" колко да им е капацитета за в бъдеще и ако станат мързеливи после ще и е по-трудно! Стискам и палци дано да намери сили да се справи, защото най-тежко е емоционално човек да се стегне в този момент - другото само си идва :)
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #142 -: Февруари 23, 2015, 00:17:25 am »
Blue sky, съветите са стандартни, затова и много жени ги пренебрегват, но всъщност те са ключът към успешното кърмене:
Много вода
Много сън/почивка
Често слагане на бебето на гърда или цедене с помпа
Пълноценно хранене (протеини, мазнини)
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #143 -: Февруари 23, 2015, 07:56:18 am »
Аз само ще добавя към съветите на момичетата - ЖЕЛАНИЕ. До сега не съм срещала случай, когато жена да иска да кърми (истински да иска) и да не успее.
Правилото за водата е чаша вода на всяко кърмене.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #144 -: Февруари 23, 2015, 08:57:25 am »
Здравейте,
малко е рано да питам, но в момента така да се каже се образовам по бебешките въпроси и в тази връзка останах много зачудена от някои указания във връзка с кърменето. Затова бих искала да попитам опитните мами.
Наистина ли беберонът залагалка пречи на сукателния рефлекс на бебето?
Другият ми въпрос е, наистина ли не трябва да се дава в първите седмици кърма на бебето от шише, тъй като и това пречело на сукателния рефлекс?
Благодаря предварително за споделения опит!
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #145 -: Февруари 23, 2015, 09:09:19 am »
За тези твърдения няма нАучни доказателства. :wink:
Биберон не се препоръчва в първите 2-3 седмици, защото тогава всеки сигнал на бебето е свързан САМО с глад. Затова и се препоръчва кърмене на поискване, а не под час. После е въпрос на избор даването на залъгалка.
Аз лично не намирам логична причина да се дава кърма от шише на толкова малко бебе. Дори и за най-сложните анатомични особеност (хлътнали зърна) има техники на кърмене и дори начин да се извади зърното още преди раждането (има доста филмчета в нета). Разранените зърна пък са вследствие на лошо захапване от страна на бебето и след коригиране проблемът отпада.
Връщане на работа, оставяне на бебето на баба да го храни и др. подобни ми звучат направо нелепо, особено в този форум.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #146 -: Февруари 23, 2015, 09:24:19 am »
Аз само ще добавя към съветите на момичетата - ЖЕЛАНИЕ. До сега не съм срещала случай, когато жена да иска да кърми (истински да иска) и да не успее.
Правилото за водата е чаша вода на всяко кърмене.

Има, има. Аз с първото дете не успях да кърмя, макар че имах огромното желание и Бог ми е свидетел, че направих всичко възможно. Бях се подготвила предварително с четене на книги, статии и прочие, но бебето никога не засука. цедях докато имаше -накрая цял денцедене за 10-15 мл. общо количество, но не се получи. С второто дете се спрявих, но бебето засука веднага. Има огромно значение дали бебето суче или не. Ако не желае като дъщеря ми, реве и се дърпа, няма какво ад се направи. приемаш го и даваш АМ -пак ще порасне.
<br />[link=http:
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #147 -: Февруари 23, 2015, 09:26:03 am »
Здравейте,
малко е рано да питам, но в момента така да се каже се образовам по бебешките въпроси и в тази връзка останах много зачудена от някои указания във връзка с кърменето. Затова бих искала да попитам опитните мами.
Наистина ли беберонът залагалка пречи на сукателния рефлекс на бебето?
Другият ми въпрос е, наистина ли не трябва да се дава в първите седмици кърма на бебето от шише, тъй като и това пречело на сукателния рефлекс?
Благодаря предварително за споделения опит!
И двете ми деца отказаха биберон залъгалка, така че няма никаква гаранция, че ще се пристрасти ако му предложиш. Явор ползва няколко пъти, но дотам, а Мия въобще. Колко пъти съм си мечтала да мога да я успокоя с един биберон, ама не стана. Спокойно. Бебето ще си покаже.
<br />[link=http:
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #148 -: Февруари 23, 2015, 09:47:19 am »
Мешко, аз говоря за случаите, когато няма проблем с бебето. При Мия сте имали усложняващи обстоятелства.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #149 -: Февруари 23, 2015, 09:53:18 am »
Благодаря за съветите! Ще й предам.

Приятелката ми със сигурност има огромно желание да кърми. Първия път й казах да си извика консултант по кърмене и шест месеца кърми със сонди. Пращах й и някакви френски ли, белгийски ли прахчета, които увеличавали кърмата. И какво ли още не. Имаше малко кърма и голямо, много гладно бебе (4300 или 4500 се роди първото).

Златни сте! Знаех си, че мога да разчитам на вас..  :D

*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #150 -: Февруари 23, 2015, 13:00:38 pm »
kati_vm, аз от едно бебе опит трудно мога да твърдя, до колко си зависи от бебето - момичетата могат са казали, че и това е важно. Аз също го вярвам, защото моето няма много от нормалните рефлекси и до ден днешен, но този го проима от раз!
За твоя утеха ще споделя обаче, че поради преждевременно раждане и дълъг престои в болницата, моето бебе се храни първите 4 месеца изключително от биберон и цедена кърма, но след това засука и сега вече си иска гърдата, а не биберона! Залъгалката по-скоро не я иска, отколкото обратното :lol: Така че, както си зависи от бебето, така и не може да се твърди, че отказването му да суче е само защото някой му е предложил биберон! Ето, моето дете го опровергава ;)
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #151 -: Февруари 23, 2015, 13:17:30 pm »
Моята идея е, когато почнем разходките да му давам кърма от шишето, че някакси не се виждам да си заголя гърдите в морската градина и затова малко се учудих на тези указания за кърмене. Естествено ще процедирам, в зависимост от това какво иска бебето в крайна сметка.
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #152 -: Февруари 23, 2015, 13:23:07 pm »
Кати, има големи шалове, с които да се покриваш, ако кърмиш навън.
Ако бебето може да суче и майката - да кърми, според мен не е добра идеяда се цедиш с помпа и то да пие от шише.

*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #153 -: Февруари 23, 2015, 13:23:40 pm »
Кати, просто мяташ един шал върху теб и бебето и кърмиш. Не е срамно да извадиш шише, а кърменето е срамно. Това не го разбирам.Основната функция на гърдите е да произвеждат и доставят мляко за бебето. :wink:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #154 -: Февруари 23, 2015, 13:24:50 pm »
Благодаря за идеята, изобщо не се бях сетила за шал.  :)
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #155 -: Февруари 23, 2015, 13:35:14 pm »
Момичета, а като стана дума за кърмене навън :) Аз не се притеснявам, но досега не ни се е случвало, защото беше студено и не бяхме навън. Сега обаче все повече ще скитаме и имам от тези специалните наметала тип шал за кърмене и мисля да се възползвам, Кати, сама ще се убедиш като свикнете с кърменето колко по-лесно, бързо и удобно е - и аз на теория мислех като теб, но сега само идеята да мисля какво да нося ме отказва :lol:
Та на въпроса - вие като по-опитни срещали ли сте неудобрение при кърмене навън и въобще в БГ как са нещата - аз май не съм засичала, а може и да не съм обърнала внимание да има много кърмещи навън :)
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #156 -: Февруари 23, 2015, 13:54:19 pm »
kati_vm, синът ми ядеше много начесто през час-2, така че се налагаше да кърмя навсякъде, че иначе никаква разходка нямаше да направим. Покривах се с пелена и кърмех без притеснения. Лятото е лесно, виж зимата си беше проблем, предвид многото дрехи, но пак се справяхме. Никога не съм кърмила, така че всички да видят -ето това е нещо, което на мен лично не ми прави добро впечатление. Виждала съм жени, които го правят съвсем открито, но аз смятам,ч е кърменето е нещо лично между майката и бебето, няма нужда да го демонстрирам на целия свят. А и ми се вижда прекалено. Все пак около теб има деца, мъже и т.н.
<br />[link=http:
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #157 -: Февруари 23, 2015, 15:12:32 pm »
Аз пък съм от тези, които кърмят навсякъде, по всяко време и без грам притеснение. Децата ми възприемат кърменето като най-естественият начин за хранене на бебе  и дори са ме питали учудено " Мамо, защо това бебе пие мляко от бутилка?".
При кърменето единственото, което се вижда голо са 5-10 кв. см кожа, нищо друго. Ако някой има проблем с това, съжалявам. :)


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #158 -: Февруари 23, 2015, 15:27:47 pm »
Моят опит със залъгалките е добър. На първото ми дете му тикнаха една в устата още в болницата, просто защото не бях предупредила изрично да не го правят. Изобщо не му попречи да суче и много го успокояваше; ползваше я до шестия месец и изведнъж я отказа. На второто ми дете аз му я дадох към десетия ден и то също суче добре. На моменти залъгалката върши по-добра работа от гърдата, когато нуждата е да суче, а не да пие мляко, иначе се ядосва и се бори с мен и гърдата.
*
Re: Кърменето!Материали и дискусии - 4
« Отговор #159 -: Февруари 23, 2015, 15:56:56 pm »
И залъгалки съм давала, и от шише съм хранила, не съм имала проблем с кърменето, така че не се притеснявай. Също не се чувствай виновна, ако ти се наложи да храниш от шише, вместо да кърмиш. Ситуации много и различни. Аз навън не съм кърмила, само от шише съм хранила. Моите имаха еднакъв режим и нямаше как да ги кърмя едновременно навън. А и се чувствах по-спокойна - като ревнат им давам веднага шишетата, без да се чудя къде да се скрия или да седна и т.н.

П.П Нищо че сме в този форум и ние сме майки като всички останали, имаме си своите нужди, така че не се чувстайте виновни, ако се наложи някой друг да храни бебето. За да се чувства детето добре, и вие трябва да сте добре - най-вече спокойни.