0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #20 -: Януари 10, 2013, 14:02:30 pm »
Амалгамени, м-и.

Разбира се, че миенето е от изключителна важност!
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #21 -: Януари 10, 2013, 15:40:30 pm »
Малко за флуора  :wink:

бел.мод. Линкът от постинга е премахнат. Моля, давайте линкове към авторитетни и достоверни източници, а не към блогове на "магове" и сайтове за световна конспирация! темата е сериозна и отговорна.
« Последна редакция: Януари 10, 2013, 17:12:16 pm от jam »
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #22 -: Януари 10, 2013, 18:12:01 pm »
м-и, зная, че кърмиш още нощем, затова ти препоръчвам да упорстваш с миенето на зъби и създаването на навика и умението у детето. Четох в добър американски форум на майки за сериозни проблеми с млечните зъби при кърмачета като твоето и моето, които могат да се избегнат с добра зъбна хигиена. И разбира се, добри гени за здрави зъби, но това е извън нашия контрол.
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #23 -: Януари 10, 2013, 20:28:49 pm »
м-и, зная, че кърмиш още нощем, затова ти препоръчвам да упорстваш с миенето на зъби и създаването на навика и умението у детето.

Тази вечер успях, леко и безболезнено без рев. Просто казах, че няма да има баня ако не мием зъби. Друг път започва да реве или отказва да зяпне и аз не насилвам, че да не се задълбочи. Изглежда с моето дете ще трябва да се заредя с много търпение, защото всичко, което не му е по желание става с много говорене и обяснения.
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #24 -: Януари 10, 2013, 21:15:16 pm »
Ще препиша тук стихчето от една книжка, която много впечатлява Теди, особено "отвратителните микроби", които мием с четката  :lol:.

Здрави зъбки, автор Ангелина Жекова

Във гората зайче сиво
си живееше щастливо.
Но, разбирате ли вие-
зъбките не ще да мие.

- Четка! Паста! Щуротия!
Няма зъбките да мия!
И с немити зъбки хруска
морковчета на закуска.

До градината изтича,
че и зеленце обича.
След закуската голяма
изведнъж му се додряма.

Спи си Зайко и сънува.
Но в съня си той дочува
някакъв ужасен глас:
- От кога те търся аз!

Ето, че те пипнах днес.
Аз съм страшен Кариес,
а това са мойте роби-
отвратителни микроби!

Простичка е мойта сметка:
щом не ползваш зъбна четка,
наш приятел си любим.
Много ти благодарим!

Ние мразим зъбки здрави
и сега ще им направим
черни дупки незабавно,
в тях ще си живеем славно!

Стресна се горкото зайче
и завика: Мамо! Майче!
В мен на гости са дошли
Кариес с микроби зли!
На нахалниците - край!
Бързо пастата ми дай!

И със четката завчас
вън ще ги прогоня аз!

Мама гушка свойто зайче:
- Непослушко, вече знай,
че щом са зъбките измити,
няма там микроби скрити!
     
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #25 -: Януари 10, 2013, 22:38:08 pm »
мием зъбите откакто е поникнало първото - с накрайник, но тя започна да иска сама, беше ме страх, че може да глътне накрайника и й дадох четка. мием зъбите заедно, само като чуе, "да мие зъби" и се озъбва и с борда крачка към банята, носи си стола и протяга ръка. доста често отказва аз да ги четкам, но аз пробвам, не бих я насилвала,

ето за кърменето и кариесите аз какво съм чела, тя краси вече го е написала, но който иска да чете повече:
http://kellymom.com/health/baby-health/tooth-decay/

боби, как го правиш това с конеца, аз не мога щото ми е много неприятно, но поне тя ако се научи - има ли конци за толкова малки деца, тя може да се нарани с "нормалния" или да се дръпне и аз да я нараня?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #26 -: Януари 10, 2013, 23:22:53 pm »
Bobbie, ама много те обичам, като почнеш така... :) кой по-точно те направи на луда тук, че си питала за миене на зъби на дете?
Имаше подигравки от няколко разбрали-недоразбрали, които изкараха, че искам детето да може само да си мие зъбите, когато аз само исках да знам как да я накарам да ми позволи да и ги мия, понеже пищеше. И после ироничните подигравки от други участници за това, че детето ми имало режим на спане и те са си още там. На ти да си четеш: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=46973.140, , аз не мисля да се връщам повече назад, минало е.


Elena B, това е правилният начин http://www.youtube.com/watch?v=dRqiGhRCLko. Всеки би трбявало ва го прави. На мен преди да започна, всички кариеси ми бяха именно на повърхностите между зъбите. За съжаляние в България като бях малка я нямаше тази култура да се позлват конци, а е добра практика. Не виждам как ще я нараниш, то се търка страничната повърхност на зъба. Ако се дръпне, пускаш.


  
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #27 -: Януари 10, 2013, 23:37:41 pm »
ето за кърменето и кариесите аз какво съм чела, тя краси вече го е написала, но който иска да чете повече:
http://kellymom.com/health/baby-health/tooth-decay/


Противоположната позиция:http://parents.berkeley.edu/advice/nursing/toothdecay.html

Тук има дискусия за бебета и деца, кърмени продължително време нощем, с кариеси и други сериозни проблеми със зъбите. Не теоретични постановки, а реални случаи. Всеки да си прецени рисковете и начините за справяне с тях.
« Последна редакция: Януари 10, 2013, 23:44:39 pm от цигу »
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #28 -: Януари 10, 2013, 23:51:24 pm »
Още един трик за миене на зъби да предложа. Дани никога не се е опъвал - напротив, само че както се сещате сам не може да четка ефективно. Първо даваше да мия аз т.е. да насочвам четката и уж мие той. Скоро взе да се сърди, че му се меся и ако му пипна четката - стиска устата. Дадох втора четка, че докато я размахва - аз да мия. Скоро и тази хитрост ми усети. Последната версия при нас е взаимно миене на зъбите.  :lol: Много е удобно за мен поне.
Давам му моята четка и зяпвам, а той "мие". Аз пък мия неговите зъби с неговата четка, така не се чувства прецакан, защото правим едно и също нещо, а не аз "нещо повече от него". Друго удобство е, че охотно имитира всичко, което аз правя докато той "мие моите зъби". Като искам достъп до кътниците - зяпвам широко, казвам "Ааааа", той прави същото - аз си мия и така.

Естествено после си мия зъбите човешки сама. При бутафорното миене и на моята четка слагам от неговата паста, че бая време отнема и ако е нормална - ще трябва да гълтате и да леете сълзи.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #29 -: Януари 11, 2013, 09:17:18 am »
Хихих Жбрул за ефикасното миене ще пробвам така. Знаех си аз, че майките на по-големите са изучили доста номера  :D
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #30 -: Януари 11, 2013, 09:54:59 am »
цигу, не искам да навлизам в спорове, но ти си дала линк към форум. Разбира се, че има деца/бебета с развалени зъби, независимо дали сърмени или не, колко дълго и през кое време на денонощието.
Ще се повторя, но при сукането от гърда, зърното стига до мекото на небцето и млякото няма как да облее зъбите, или да се задържи дълго време в устата.
Една от основните причини за развалянето на зъбите е наследственост.
Разбира се, и ние родителите също спомагаме за предаването на тези бактерии на децата си като им облизваме шишета, биберони, лъжички...
Във форума, който споделяш прочетох, че единия зъболекар казва, че зъбите на детето са развалени, заради понижено рН в устната кухина и препоръчва диета за детето, а не прекратяване на нощното кърмене. Наистина, изследвания показват, че кърмата съвсем малко, почти незначително променя рН в устната кухина, спрямо проплакването с вода.
[/url]
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #31 -: Януари 11, 2013, 10:16:53 am »
Краси вероятно зъболекаря е гледал да не изглежда краен в препоръките си. Кърмата си  минава през устата и вероятно оставя следи, все пак и соковете помагат за образуване на кариеси, а са течни(не се задържат в устата).
 И в частност ми се иска да не спорим за кърменето тук(затова и темата е отделна), а да обсъждаме миенето на зъбите, както поддръжката и възможността да ги запазим бели, здрави и хубави.
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #32 -: Януари 11, 2013, 10:31:24 am »
м-и, не казвам, че защото кърмата е течност и за това не се застоява в устата, а заради начина, по който бебето суче от гърдата.
Но съм съгласна с теб, че не е въпрос на спорене.
Исках само да споделя някои факти, за да не чета препоръки за спиране на нощното кърмене, защото било вредно за зъбите.
[/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #33 -: Януари 11, 2013, 11:07:30 am »
Bobbie, ама много те обичам, като почнеш така... :) кой по-точно те направи на луда тук, че си питала за миене на зъби на дете?
Имаше подигравки от няколко разбрали-недоразбрали, които изкараха, че искам детето да може само да си мие зъбите, когато аз само исках да знам как да я накарам да ми позволи да и ги мия, понеже пищеше. И после ироничните подигравки от други участници за това, че детето ми имало режим на спане и те са си още там. На ти да си четеш: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=46973.140, , аз не мисля да се връщам повече назад, минало е.


Elena B, това е правилният начин http://www.youtube.com/watch?v=dRqiGhRCLko. Всеки би трбявало ва го прави. На мен преди да започна, всички кариеси ми бяха именно на повърхностите между зъбите. За съжаляние в България като бях малка я нямаше тази култура да се позлват конци, а е добра практика. Не виждам как ще я нараниш, то се търка страничната повърхност на зъба. Ако се дръпне, пускаш.

1. Bobbie, не си коректна. прегледах внимателно линка, който си дала. Не видях да те подиграват заради това, че си внедрила ранно миене. А ти точно това твърдеше в първия си постинг - че тук те подигравали заради желанието ти да миеш зъбите на детето от рано. В линка хората най-спокойно обсъждат с теб проблема, който си поставила и ти обясняват това, което и сега написах в тази тема - че малките деца под 3-4 г. е нормално да не се справят добре самостоятелно с миенето и имат нужда от помощ.

Изобщо, следя с интерес как дебнеш всяка буква, написана от Бърди в темата за ваксините и си изключително прецизна в изискванията си към него относно това какво казал и колко било вярно. А ти самата си позволяваш доста манипулативни изказвания и твърдения, в които фриволно играеш художествена гимнастика с истината. Не е честно така. С което искам и аз да приключим отклонението и да се върнем на темата.

2. По повод кариесите по контактните повърхности между зъбите - на моя син всички кариеси са му такива. има 5 броя, въпреки двукратното старателно миене на зъби всеки ден. зъболекарката обясни, че при малки деца са основно от тоя тип кариесите, че при моето дете има допълнително усложнение от природно по-тесни процепи между зъбите, което затруднява миенето и препоръча миене с конец.

да, но аз не мога да се справя с тоя конец! устичката му е толкова малка, че изобщо не успявам с моите пръсти да проникна навътре и да изтъркам с конеца точно ония задни зъби, дето прави кариесите! трябва да го разчекна буквално! той самичък не може да се справи, никак не е лесно. пробвах и с едни конци във формата на лък, там пък преживяхме авария, като му заседна веднъж тоя лък между зъбите и не мога да го извадя - ужас! струва ми се кауза пердута миене с конец на задни малки детски зъбки в малка детска уста.

вие как успявате да го правите така, че да има смисъл, и то при бебета - чакам съвети?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #34 -: Януари 11, 2013, 14:50:02 pm »
м-и, не казвам, че защото кърмата е течност и за това не се застоява в устата, а заради начина, по който бебето суче от гърдата.
Но съм съгласна с теб, че не е въпрос на спорене.
Исках само да споделя някои факти, за да не чета препоръки за спиране на нощното кърмене, защото било вредно за зъбите.

По въпроса за наследствеността нищо не можем да направим и той не е предмет на спора. Има я, важна е.

Когато детето суче нощем и заспива сучейки, описаният от теб механизъм на сукане не предпазва, защото млякото тече, пълни устата, събира се около зъбите и дори изтича навън. Знам го твърде добре, защото имам безброй петна от кърма по чаршафите от нощното кърмене всяка седмица.

Когато детето има много зъби, това е сериозенриск, за разлика от децата, които нямат. Моето дете вече има 16 зъба - това е необичайно за толкова ранна възраст. Категорична съм, че за моето дете предпочитам да го лиша от нощно сукане, отколкото да го изложа на риска да направи кариеси.

Ти предлагаш един линк от един блог. Аз предлагам линк от форум със споделени проблеми на много родители, консултирали много зъболекари и преобладаващото заключение, че нощно кърмене и наследственост водят до развалени зъби. Защо приемаш, че единствено твоята позиция е вярна? Аз не адвокатствам за спиране на нощното кърмене, а предупреждавам за риска при конкретна група деца, по презумция големи, със зъби и сучещи нощем за заспиване.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #35 -: Януари 11, 2013, 16:28:12 pm »
Изобщо, следя с интерес как дебнеш всяка буква, написана от Бърди в темата за ваксините и си изключително прецизна в изискванията си към него относно това какво казал и колко било вярно. А ти самата си позволяваш доста манипулативни изказвания и твърдения, в които фриволно играеш художествена гимнастика с истината. Не е честно така. С което искам и аз да приключим отклонението и да се върнем на темата.
добре бе джам, как мини обосъди с мен  проблема, освен че написа да не ми давали на мен съвети и т.н. и иронизира това, че децата ми имат режим на лягане?  Как стефи обсъди с мен пробллема освен да каже „спри се бе жена“ все едно аз съм някаква луда майка. да , другите, включително и ти го обсъдиха, но тези две лица се държаха подигравателено и аз мисля с право, съм се почувствала обидена от това отношение, какво още има ва обсъждаме.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #36 -: Януари 11, 2013, 16:44:02 pm »
Ами Боби, ще напишеш истината, щом си любител на точността!

ще напишеш:

"СтефиЗ и мини ме иронизираха, че искам детето ми да може да си мие зъбите само на година и х месеца"

а няма да пишеш:
"тука ме направиха на луда, че съм искала да мия зъбите на детето си от ранна възраст"

защото двете неща са тотално различни по смисъл!

човек, ако е решил да се прави на прецизен и буквоед, трябва да си спазва принципите :)

айде сега кажи за конеца, защото ме интересува живо темата...


"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #37 -: Януари 11, 2013, 16:52:54 pm »
Боби, нямам време да се връщам да чета темата, нито пък си спомням някога да съм правела някой на луд.... Това което съм казала е било именно да те успокоя, че едва ли някое дете на 1г. може да си мие зъбите само. Но ти както обикновенно реши, че действа световната конспирация и всички са против теб :wink:

Аз на моите деца сигурно до 2г. съм им мила зъбите със силиконов накрайник, дори не съм се замисляла да им купувам четки сами да се мият. В което очевидно не съм виждала драма, едногодишни деца да не могат да си мият сами зъбите и по този повод съм коментирала написаното от теб.

Извинявамс е за спам, но всяко търпение си има граници, както обичам да казвам :lol:
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #38 -: Януари 11, 2013, 17:51:49 pm »
http://www.usmivka.bg/elgydium+clinic+trio+compact+%D1%82%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-+%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0+%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%B8+0%2B38%D0%BC%D0%BC/1/MdK7ItaDMZK7cJaLcFazYRWrc1e3MZeHc1KnYJObYZKXMZeLIxKTcdODY5KLMNKjc9ebIZObMJKDYRKTI9Kr
Джам, на линка има интердентална четка, разглеждала ли си ги за да прецениш дали не биха били от полза? За конеца не знам, то аз в моята уста трудно се справям с него  :D :D
 Бих ползвала силиконов накрайник, но детето хапе яко при всеки опит да бръкна в устата му.
*
Re: Зъбки бели като гъбки!
« Отговор #39 -: Януари 11, 2013, 18:38:32 pm »
http://www.pakostnik.com/bg/productdetails.php?id=6117&cat=53

Тези ползвах аз за Алекс и съм доволна. Едното е масажор с ограничител - 6 м., който не позволява бебето да си бръкне прекалено навътре докато го джвака. Второто е силиконова четка за зъби - 6-18м. и третата вече е стандартна четка за зъби 18м.+.
С масажора Алекс си се оправяше сама, под мой контрол, и го ползвахме не за миене, а за чесане на венците и за дъвкане.
С четките предимно аз съм мила зъбките, като е имало плахи опити и от страна на Алекс. Имало е и откази, естествено, да си отвори устата, но с леки хитрини, измислени от мен песнички и едно пясъчно часовниче, замаскирано като крокодил, помогнаха да се справим и с това.
Резултатът засега е повече от чудесен. Ходим на зъболекар само профилактично и за да си взима Алекс играчки от коша на д-р Маркова. :D