0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #40 -: Януари 10, 2013, 14:57:07 pm »
Ей тва е, ся като са ни големи децата и не са ходили на такова... Трябва да си посипя със сол главата 8O
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #41 -: Януари 10, 2013, 18:41:00 pm »
Ето защо не можем да се научим да ходим в тоалетната!Трябвало ни гърне с държач за айпад, предполагам и айпад трябва!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #42 -: Януари 10, 2013, 20:44:07 pm »
Делица, все пак помогни му да  научи  цифрите до десет на това сладурче.
Разбирам как се чувстваш, защото и на мен на края на първи срок ми дадоха един лист/репорт карта/ и вътре на Антъни всички оценки бяха "задоволително". Стана ми направо неприятно от факта, че все пак учителите имат някакви критерии и той изостава.
Те точно така и ми казаха - "всичко е нормално, но все пак е малко по-назад от другите".
Може би затова вашата учителка ти е направила забележка - хем да не се обидиш много, хем да си знаеш на какво да работиш.
И аз малко го понатиснах Антъни да работи повече, да кажем 10 минути на ден повече. И веднага имаше резултат :)

« Последна редакция: Януари 10, 2013, 20:56:53 pm от ema2 »
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #43 -: Януари 10, 2013, 23:08:31 pm »
Момичета, мога ли да ви помоля да дадете по едно лайкче за моето момченце?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=397182267034167&set=a.395402613878799.95480.163129237106139&type=1&theater&notif_t=like

Цък на линка и после харесвате снимката!
Много ви благодаря  :P

*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #44 -: Януари 11, 2013, 08:32:11 am »
А пък аз доживях първата "училищна" критика,детето ми не знае цифрите до 10.Вчера учителката и написала цифрите на картончета, а от мен се искало ако имам време разбира се да сложа броя на точките според числото  :wink:.И горкото дете си дава кураж че има срок до другата седмица а не до петък.След това следва изречението от учителката,е то и догодина има време да ги научи  8O,та хем има време хем ги не знаела.Аз лично не напъвам детето си излишно ако има интерес обеснявам пишем букви и числа,чете доста от буквите,има доста творческа памет и все прибавя нещо от себе си не иска да учи на изуст а тя да си съчинява,обаче тази критика ми дойде в повече.Не знам дали ще ме разберете правилно но ме е яд на стереотипите в образуванието,не се оправдавам,ама лично нямам проблем дали към момента детето ми знае или не числата до 10,има достатъчно време сега трябва да си играем.
Онзи ден приятелско дете наборче брои на масата до 100 ама така отегчи всички и малки и големи,похвално е това но за всичко си има време и място според мен.

При нас пък точно обратното. Брои над сто на бълг., до десет на английски и немски. Независимо какво прави, дали реди пъзел или се храни, през 10 мин. пита "а колко е 9+3?, 12+12?, 10-2?" От няколко дни темата е "защо безкрайност е най-голямото число, какво следва след това?" Никой не го подтиква, дори се опитвам да отвличам вниманието към по-детски занимания...
И запомня всичко наизуст. Играем разни сценки от приказки, и само ако сбъркам някоя реплика, или сменя думичка от приказката - веднага ми прави забележка.



*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #45 -: Януари 11, 2013, 08:47:13 am »
Да Ема всичко е заради някакви критерий,началото на промиване на мозъци е поставено "цифрата на числото 1 е..........." а че не е ясно какво е цифра и какво число няма значение папагалчета.Разбира се,че ще научи цифрите,тя ги знае в общи линии но със сигурност няма да си тормозя детето още от сега,само защото някой някъде е решил,че трябва на 5 да повтаря като папагал "цифрата на числото 1 е..........."
http://az-deteto.bg/ima-li-razlika-mezhdu-tchislo-i-tsifra/8053/view.html

като прочетете коментарите,става ясно ,че и на девет  годишните им е мъгла това с цифрите и числата, и защо ли защото някъде назад във времето е било по-важно да повтарят като папагали "цифрата на числото 1 е..........."
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #46 -: Януари 11, 2013, 09:44:21 am »
Delica аз честичко питам, има ли нещо в което изостава, за да поработим малко. Идеята на това е не да превърнат детето ти в папагал, ами под формата на игри и песнички да получи някакви знания по основни неща като цифрите и буквите и когато започне да учи този материал, да е запознато и да не му е трудно. Така децата са по-стимулирани да работят. Така от малки свикват да помнят и след това по-лесно успяват да се справят с материала. Не мисля, че с лошо е подходила жената, напротив. Според мен това, да водиш занятия с деца и да информираш родителите за случващото се с детето им е съвсем нормално нещо. Незнам кое те ядосва. Да повечето деца, включително и моето се надпреварват да научат все повече и повече неща и да получат одобрението на родителите. Аз я подкрепям, щом има желание. Не е ясно какво е цифра и число, ама от там идват въпросите в главичката му, търси отговори и така се учи. Особено в диалог между родители. Например снощи се върна от англииски и в колата ми каза, че иска бананче. Пошегувах се, кажи ми го на английски и спираме в магаина. Последва едно пъшкане, измъдри I. Продължих, какъв е глагола. Какво е глагол? Думата с която вършиш нещо, харесваш, обичаш...  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #47 -: Януари 11, 2013, 11:13:04 am »
Например снощи се върна от англииски и в колата ми каза, че иска бананче. Пошегувах се, кажи ми го на английски и спираме в магаина. Последва едно пъшкане, измъдри I. Продължих, какъв е глагола. Какво е глагол? Думата с която вършиш нещо, харесваш, обичаш...  :)

lidia, с най-добри чувства - прекаляваш малко :)

освен това, не е този начинът да се учат малки деца на език. не пренасяй твоя опит от курсовете по английски върху детето. методиките при малки деца са съвсем други.
тоя тип тренировки са безсмислени.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #48 -: Януари 11, 2013, 11:13:49 am »
Аз гледам да обяснявам, ако прояви интерес към нещо. Дори на безумни и сложни въпроси, които със сигурност няма да разбере още, гледам да намеря отговор. Вече знае, че енциклопедията знае повече от мама  :wink: и там се търси информация.
*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #49 -: Януари 11, 2013, 11:26:34 am »
Накратко против съм агресивността с която се случват нещата.Това е смятам се за достатъчно разумен човек за да не си оставя детето математически непросветено например.Много обичам "специалните" умени на деца до 6г но статистиката показва друго за 13-18 годишните.
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #50 -: Януари 11, 2013, 12:21:15 pm »
Аз съм категорично против деца в градинска възраст и начални училищни класове да "изучават" англйски и други чужди езици, както и да се учат да са компютърно "грамотни"!
Лидия, извинявай, но независимо дали му пееш на английски, или му говориш, детето си повтаря като папагал, до момента, до който не започне да осмисля това, което чува. А според мен започна да осмисля, когато знае най-напред българските букви, може да чете на български и да пише на български. В противен случай няма как да говорим за транскрипция, правопис на чужд език и прочие, а не схване ли това- то си е папагал отвсякъде. Детето си има детство, което трябва да изживее, а за езиците и компютрите има цял живот!
От много "надарени" деца в градината и в 1 клас, накрая на 12 години не може две изречения да напише без грешка, не знае къде се слага -ЪТ, запетая, ако няма "6" не знае "ш" ли е, "щ" ли е или пък "ШТ" и не може да го напише правилно и прочие.
Айде няма нужда...

*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #51 -: Януари 11, 2013, 12:26:47 pm »
Delica, напълно съм съгласна с теб, но се чудя на вашата госпожа. Говорила съм по темата с нашите госпожи и с една позната начална учителка - всички са категорични, че никаква подготовка предварителна не е необходима, напротив - по-добре да оставим всичко на госпожите, защото има риск децата да се объркат по-нататък - нито с четене, нито с писане, нито с математика. В момента се занимавам с тяхното образование само при проявен интерес към нещо и то на достъпен за тях език, а интереса го провокирам не с цел учене, а с игра предимно - ако има интерес има, ако не минаваме на друга игра :) Момичета, като чета за части на речта, цифри и числа, смятане до 100 - какво ще правят децата от 1 до 3 клас :) За всички тези неща моите спомени са, че съм ги учила на чин и с черна дъска с тебешир пред мен :) Отдавна беше, но това са ми спомените :) (вярно, че четях на 4-5, но в края на първи клас целият клас четеше така, че голяма полза от това не знам да има)
« Последна редакция: Януари 11, 2013, 13:24:09 pm от cygnus »
*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #52 -: Януари 11, 2013, 13:09:58 pm »
Абсолютно и нашите госпожи като на Дони, изрично са ни казали да не учим в къщи децата, няма нужда, каквото е заложено в програмата за предучилищна те го правят там. Иначе и аз като Дони, само при проявен интерес обяснявам. Дори не знаех, че на 5г. трябва да знае каква е разликата между цифра и число.
*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #53 -: Януари 11, 2013, 13:16:00 pm »

Момичета, като чета за части на речта, цифри и числа, смятане до 100 - какво ще правят децата от 1 до 3 клас :)

И на мен това ми е голямата чуденка. И притеснение, дали няма да загуби интерес точно когато трябва да ги учи тези неща...
Споделих и с учителките в градината тези си мисли. Съветите на всички са - щом му е интересно на детето - нека си смята и пише, не го спирайте...
Абе не ми се струва много нормално на 4 год. да си говорим за хиляди, милиони, милиарди и трилиони...
Не знам кое е правилното.



*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #54 -: Януари 11, 2013, 13:51:37 pm »
Сега няма да седна да ви се оправдавам тука, като някое девойче 3 клас.  :lol: Всеки има право на мнение и в зависимост от това и характера на детенцето да прецени реално какво му е нужно, има ли смисъл, има ли желание и т.н. Както казах, снощи просто се пошегувах, но въпреки това, девойката сътвори изречението. И аз се учудих.
Питала съм госпожите, има ли проблем. Честичко ми казват, че се справя много добре и ме питат, дали се занимавам допълнително с нея в къщи. Еми отговора е НЕ, колкото и да ви е странно. Просто с влизането където и да е, тя си тръгва с нова книжка. Иска да чете, иска да попълни задачите от учебника за 2 клас на кака Иви, който баба и и е подарила. Иска като мен, да чете и английските приказки. Общо взето, аз нямам време да се занимавам с нея. Тя взима книжка, тетрадка или каквото и да било и ме кара да и проверя какво е направила като госпожите или да и напиша задачи или ме изпитва по английски по нейните думи. Понякога се сърди дълго, защото все знам повече от нея. Как да кажа, децата са много различни. Мнението на госпожите е, че трябва да поддържам интереса и, щом има желание. Не е лишена от игри, напротив. Има много нови приятели и в английската група и в спорта. Излизаме с тях и семействата им, ходим на свободна пързалка с другите деца и няма да ви казвам какъв невероятен кеф е за децата. Решили сме и на ски да ги качим заедно живи и здрави тази година. Цяло лято изкара със съседчетата и колелета и ролери навън. Общо взето, важното е хората да се чувстват добре с това което правят. А моето дете иска да ходи на английски като съседчето, иска да спортува, иска нова рокля, за да се чувства харесвана, както всяко едно дете. Никой от преподавателите не ме е питал, какво ще прави 1 клас. И никой не е на мнение, че ще и е скучно или ще знае всичко. И да, искам да запиша детето си в училище от висок клас със сериозен човек, който ще се занимава с тях. И да, мисля че това е много важно за децата. И не, не мисля, че правилното отношение и начин на поднасяне на материала, ще ги натоварва повече.Напротив, мисля си, че ще им е в голям плюс. Та така, това е моето мнение, това е моето дете и неговият характер, това са неговите интереси и неговият живот. Никой не ангажирам с горенаписаното и не казвам, че прави нещо грешно, напротив. Сигурна съм, че всички тук сте грижовни родители и искате и правите най-доброто за децата си. Да на 16-18-20 моето дете може да попадне в лоша среда и да стане неграмотен тъпагъос, ОК, това няма как да го знаем, но аз както и сега ще се старая да дам каквото мога, тя да се чувства добре и да поддържа интересите си в дадена област.  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #55 -: Януари 11, 2013, 13:53:50 pm »
Например снощи се върна от англииски и в колата ми каза, че иска бананче. Пошегувах се, кажи ми го на английски и спираме в магаина. Последва едно пъшкане, измъдри I. Продължих, какъв е глагола. Какво е глагол? Думата с която вършиш нещо, харесваш, обичаш...  :)

lidia, с най-добри чувства - прекаляваш малко :)

освен това, не е този начинът да се учат малки деца на език. не пренасяй твоя опит от курсовете по английски върху детето. методиките при малки деца са съвсем други.
тоя тип тренировки са безсмислени.

Да ясно ми е това, просто исках да видя реакцията  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #56 -: Януари 11, 2013, 14:23:10 pm »
 И аз да се включа: не пришпорвам детето си с нищо, и нашите госпожи май са на този принцип, поне за тази година - първа подготвителна или предучилищна, незнам как е точно да се каже /5 годишни/. Работят си с децата по програмата със съответните помагала, но не ги товарят с очаквания непременно да запомнят и повтарят всичко. Мисля, че това е правилно. Много се страхувах да не им насядят още от сега усещането, че обучението е тежко и неприятно време. Може би следващата година, последна преди първи клас, бих приела вече за нормално да ни се обръща внимание, ако детето се затруднява с възприемането на определен вид информация и поизостава от другите дечица. Но това трябва да става много деликатно. Пази боже детенце още в предучилищна възраст да остане с впечетлание, че е "изоставач" и да започне да се възприема като по-различно от другите. Те миличкте са толкова крехки още и чувствителни. Трябва всячески да бъдат поощрявани и да вярват, че могаг, че са умни, че имат успехи.
*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #57 -: Януари 11, 2013, 14:29:30 pm »
И при нас работят по програмата, без да имат изисквания за допълнителна подготовка, но самата програма е доста странна. В програмата за първа група учат за прости изречения  8O , ми има 3 годишни деца, които не могат да говорят добре и не ми се вижда нормално да учат граматика под каквато и да било форма.
*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #58 -: Януари 11, 2013, 15:47:06 pm »
Е Лиде, спокойно де, теб кой те напада, ние по-скоро се изказвахме по повод случката с детето на Делка :)
И нашите деца ходят на английски, на спорт, карат ролери, ски от 3 годишни и т.н., не сме ги оставили съвсем на самотек и изобщо не сме искали да се засягаш :wink:
« Последна редакция: Януари 11, 2013, 15:52:49 pm от StefiZ »
*
Re: Нова седмична тема 07.01.2013 - 13.01.2013г.
« Отговор #59 -: Януари 11, 2013, 16:29:20 pm »
Въх,само мойто ли е на самотек?Не по мое желание разбира се,но това дете нищо не го влече-нито английски,нито песнички,нито приказки,нито рисуване с моливи,нито пластелин...едно огромно НИЩО.Вече взимам да се притеснявам като ви чета :?