0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #320 -: Юли 09, 2014, 15:55:45 pm »
Цитат
NACE е цялостен, неинвазивен пренатален тест. Той включва изследвания за откриване на аномалии в хромозоми 21, 18 и 13 (синдроми на Даун, Едуардс и Патау). Той включва също и изследване за най-често срещаните аномалии в половите хромозоми (X и Y). Нещо повече, технологията NACE ни позволява да получим информация и за допълнителни алтерации на други хромозоми, като анализира целия набор хромозоми.

от тук:
http://www.ivf.bg/dom/index.php/bg/nace?start=1

аналогични са двата теста. разликата в цената идва най-вероятно от това, че единият се работи в Германия, а другият - в Испания. аз поне така си го обяснявам.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #321 -: Юли 12, 2014, 09:54:15 am »
Здравейте момичета,  да се включа и аз - на 39, бременна след инвитро с близнаци
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #322 -: Юли 12, 2014, 19:33:56 pm »
Здравейте момичета,  да се включа и аз - на 39, бременна след инвитро с близнаци
:wave:
Чудесна новина! Лека бременност и успешен финал, щастливке!
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #323 -: Юли 12, 2014, 21:42:34 pm »
steisi79, честито, желая ти лека и спокойна бременност!  :D

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #324 -: Август 02, 2014, 20:16:29 pm »
Здравейте момичета,включвам се и аз.И аз съм почти на 41 и планираме вече второто дете но то ще бъде инвитро,та въпроса ми е има ли момичета като моя проблем?При мен се установи тубарен стерилитет,всичко друго е о.к.Благодаря.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #325 -: Август 06, 2014, 19:46:58 pm »
Връщам се пак на темата за неинвазивни тестове за хромозомни аномалии.

Оказва се, че лабораториите, които предлагат такива тестове, малко подвеждащо ги наричат cell free fetal DNA (cffDNA). Клетките, които се извличат от кръвната плазма на майката и се изследват, не произлизат директно от плода (fetus), а от плацентата. Теоретично това означава, че макар и много сходни, клетките не са идентични с тези на плода. Практически обаче разликата не е голяма. В редки случаи ccfDNA откриват висок риск за аномалии поради мозаицизъм на плацентните клекти, който после не се потвърждава при амниоцентеза.

В този смисъл при cffDNA и инвазината диагностика чрез хорионните въси (CVS) се изследва еднакъв материал. Затова ако кръвният тест покаже голям риск за аномалии, последващото категорично изследване е амниоцентезата.

И за не пиша съвсем встрани от темата за забременяване на 40+, откриха ми двуцевна пъпна връв с една артерия. Рисков фактор за такава аномалия е напредналата възраст на майката. Единична артерия в пъпната връв често се асоциира с тризомии. Разбира се, много здрави бебета са се родили след такава находка, но докато се родят, тревогите са големи и сега е мой ред да ги преживея.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #326 -: Август 07, 2014, 00:04:48 am »
Цитат на: цигу link=topic=49012.msg1060263#msgъ1060263 datхe=1407343618
И за не пиша съвсем встрани от темата за забременяване на 40+, откриха ми двуцевна пъпна връв с една артерия. Рисков фактор за такава аномалия е напредналата възраст на майката. Единична артерия в пъпната връв често се асоциира с тризомии. Разбира се, много здрави бебета са се родили след такава находка, но докато се родят, тревогите са големи и сега е мой ред да ги преживея.

Цигу, моята Калина беше с една артерия и една вена.
Правилото е кръвоносните съдове да са три, две артерии и една вена.
Едно на всеки двеста бебета е с двуцевна пъпна връв, а по препоръка на доц. Томова
пускахме доплер на всеки 15/20 дни за да следим крвопотока и храненето.
За да не допуснем недостиг, които да попречи на развитието на плода.
Спи до ме сега тази чудачка и си мисля, дали тези бебета са по палави изначално.
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Crystal

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #327 -: Август 07, 2014, 08:08:03 am »
Цигу, ти нали прави неинвазивен тест и беше с добър резултат? При това положение, мисля че трябва да си спокойна! Аз съм сигурна , че всичко ще е наред, просто, както ти е писала mishanta, следете по-често кръвотока.
По темата за тестовете, В Бг при лош резултат от хорионбиопсия се прави аборт без да се прави АЦ. Независимо от това, че се изследват клетки от плацентата, а не от плода.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #328 -: Август 07, 2014, 10:23:17 am »
При мен пък едната артерия не кръвоснабдяваше както трябва матката (при повечето прегледи, рядко сме я уцелвали при доплера да работи нормално). Имах notching (потърси в гугъл, ако искаш). И при мен, като при Мишето, правехме редовно доплер. Бебето се роди се в 42 седмица и тежеше 3050 гр. Лекарите казваха, че ако спре да расте, тогава първо ще ме вкарат в болница и ще ми вливат някакви разтвори. И ако това не помогне, трябваше да я извадим преждевременно. Но за мое щастие, всичко се разви по най-добрия начин.
И, да, Мише, по-палави са.  :lol:

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #329 -: Август 10, 2014, 01:57:57 am »
Теоретично това означава, че макар и много сходни, клетките не са идентични с тези на плода.
Цигу,  това ДНК, което те взимат, наистина идва от клетките на плацентата, но  то би трябвало да е индентично с това на плода, защото плацентата се образува от клетки, които идват от зародиша т.е. ако има тризомии или мутации, те ще са и в плода, и в плацентата.
Не е погрешно да се казва cell-free, защото от това, което прочетох, те не взимат клетки от кръвта ти, а ДНК, което си плува там свободно.

Което обаче ми стана интересно и исках да те питам - защо правите тест за мукувисцидоза, ако и двамата сте тествани и само ти си носител? Мукувисцидозата е aвтозомно рецесивно заболяване т.е. трябва да има 2 алела ( 2 броя мутации, по една на всяко от двете копия на хормозома) - една от теб и една от мъжът ти. Ако мъжът ти не е носител, няма как бебето да я има.

П.П. Не мисля, че има връзка с палавостта. Андреа беше с двуцевна пъпна връв и беше много кротко бебе. Спеше по 21-22 часа на денонощие и така откара целите първи 3 месеца.

« Последна редакция: Август 10, 2014, 02:13:33 am от Bobbie »


  
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #330 -: Август 10, 2014, 05:15:13 am »
Боби, аз подчертах като неправилно fetal, не cell free. Ей тук прочетох за разликата между частите на ембриона, които формират плацентата и плода (Fig.2):
http://www.downsyndromeprenataltesting.com/when-cell-free-fetal-dna-isnt/
Практически са почти идентични, но плацентата може да има клетки, които да доведат до резултати, с висок риск за аномалии, впоследствие опровергани след амниоцентеза. Коментарите на страницата сочат такива случаи.

Всъщност този път не ни изследваха за муковисцидоза. Това беше при предишната ми бременност - аз се оказах носител на една мутация, мъжът ми не. Споменах това заболяване като рисков фактор, който също може да се отхвърли с амниоцентеза и CVS, но не и от cffDNA test, но че конкретно при нас вече нямаше нужда да се изследва, затова и избрахме неинвазивния тест.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #331 -: Август 10, 2014, 10:12:21 am »
Ясно. Не съм те разбрала. Мислех, че за cell-free говориш.
 Да, реално, ако е мозайка може да ти даде грешнно,  за това не се бях сетила.



  
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #332 -: Септември 26, 2014, 09:58:58 am »
Включвам се, защото си бях обещала да дам надежда на големите момичета, ако при мен нещата минат успешно.
На 40 години направих два ин витро опита. На 41 години се роди момиченцето ми - да е живо и здраво. Възстанових се бързо след цезаровото сечение; чувствам се отлично; вече съм отминала възрастта да се паникьосвам при всяка пъпка и кихане на бебето. Не съжалявам нито за миг
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #333 -: Октомври 09, 2014, 14:16:11 pm »
Включвам се, защото си бях обещала да дам надежда на големите момичета, ако при мен нещата минат успешно.
На 40 години направих два ин витро опита. На 41 години се роди момиченцето ми - да е живо и здраво. Възстанових се бързо след цезаровото сечение; чувствам се отлично; вече съм отминала възрастта да се паникьосвам при всяка пъпка и кихане на бебето. Не съжалявам нито за миг
Какво по-хубаво от това! Както се казва - дай, Боже всеки му!
Благодарим ти за надеждата, която ни даваш!  :bighug:
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #334 -: Октомври 16, 2014, 12:21:13 pm »
Пожелавам успех на всички
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #335 -: Октомври 28, 2014, 20:15:27 pm »
пускам линк към този кратък материал, защото доста пъти съм спорила с жени, които не вярват в намаляването на фертилните възможности с възрастта и смятат, че щом са физически здрави и изглеждат младолики - значи могат да забременяват безпроблемно и на 45.

уви, това не е така....

Часовникът наистина тиктака
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #336 -: Октомври 28, 2014, 21:58:47 pm »
jam,

Много благодаря за линка. Аз лично съм далеч от това време все още, но като препатила от стерилитет все се опитвам да го обясня на приятелките си и ще ми е от полза :)
Напоследък обаче една мисъл ме гложди - то хубаво да ги замразиш както съветват до 30г, но нали законодателството в България позволява съхранение до 5г или това е само за ембриони? Известно ми е, че качеството не се влошава с годините на замразяване, но дали и как е нормативно уредено това ако някой ми каже :)

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #337 -: Октомври 28, 2014, 22:01:26 pm »
Факт и то неоспорим.
Аз съм абсолютно потвърждение. На 39 години беше първият ми неуспешен трансфер. Успях от втори опит, малко преди да навърша 40 години и на 40 родих първото си дете.
На 41 години започнах с опитите за второ дете, защото знаех, че времето не ми е съюзник.
Успях едва след шести трансфер, малко преди да навърша 43 години, въпреки че всички изследвания ми бяха в норма. Дори и яйчниковия резерв ми беше супер, нооооо за съжаление не може да се говори за необходимото качество на яйцеклетките. Преминах и през един мисед аборт.
Така че, моят съвет, продиктуван от личния ми опит е, че жени на тази възраст като моята трябва да се ориентират много бързо и да действат, ако искат да бъдат майки.


Re: Забременяване на 40+
« Отговор #338 -: Октомври 28, 2014, 22:19:31 pm »
Аз пък не успях в периода между 32-рата и 41-,вата си година,но се случи когато станах на 42.С което потвърждавам това,че не трябва да се бездейства докато сме млади,защото без многото изследвания,операции и изводи на лекарите след неуспешните опити,нямаше да се стигне до успешния.Малцина са щастливците,които успяват от раз или два,за това е хубаво да се действа "овреме" или както там се пише този благозвучен архаизъм.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #339 -: Октомври 28, 2014, 22:35:50 pm »
' Оценката на резерва на яйчниците е вид профилактично изследване, което е препоръчително за всяка жена след 35 години.' - както е написано излиза че се препоръчва на ВСЯКА жена над 35. А всъщност е за всяка жена над 35 която е преминала през шестмесечни неуспешни опити да има дете. Защото ако вече си имаш децата, които искаш защо ти е да правиш такова изследване?