0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #300 -: Юли 01, 2014, 08:49:53 am »
Мисля, че е това тестът, прави се и тук: http://www.ivf.bg/dom/index.php/bg/nace
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #301 -: Юли 01, 2014, 13:51:51 pm »
Точно това исках да разбера, дали този тест е идентичен с тестовете, които се предлагат у нас.
Тук се правят три подобни теста, но изследват трите най-често срещани генетични аномалии (тризомиите 21, 18 и 13), докато този, който е правила Цигу, явно е по-разширен.
От това, което изчетох излиза, че предлаганите тук са идентични, но има разлика в цената, и тъй като потърсих информация по въпроса, ще я публикувам  и тук, на някой може да е от полза:

Тестът NACE  http://www.ivf.bg/dom/index.php/bg/nace  е с цена 1760.00 лв.,
http://www.ivf.bg/dom/index.php/bg/prenatalni-griji ;

PrenaTest  http://www.prenatest.bg/   -  1899 лв. ,
http://www.prenatest.bg/za-prenatest/investiciata/ ;

Тест Harmony  http://www.ariosadx.com/   - 1075 лв. ,
http://shterevhospital.com/pregnancy/%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D0%B8%D1%81/  .
« Последна редакция: Юли 08, 2014, 00:50:20 am от marsi »

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #302 -: Юли 07, 2014, 08:17:34 am »
Момичета,някои с повече познания  :wink:.може ли да направи сравнение,поне по информацията в сайтовете,има ли съществени разлики в обхвата на тестовете? Цигу,"покрива " ли се теста ,който ти си правила с предлаганите в БГ? Анализа ще бъде много полезен,според мен, предвид и разликата в цените.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #303 -: Юли 07, 2014, 16:58:05 pm »
Рачо, и аз бях изправена пред такъв избор: 4 лаборатории (компании), 4 различни теста, с различни параметри и цени.

В крайна сметка затова са генетичните консултанти. Добре подготвеният и опитен специалист може да ориентира пациента какъв вид тест е нужен, какви са рисковете, ползите и недостатъците на всеки един от тях. Аз се бях засилила да правя инвазивен тест, за да изследват и муковисцидоза (носител съм на мутации). Но се оказа, че каквото е разумно и практично да се изследва с инвазивния тест, се покрива и от кръвния ДНК тест.

Истината е, че всяка клиника или болница, или поне генетичният консултант, ще си имат някакви пристастия или предпочитания (или дори обвързаности) с конкретен тест. В моя случай консултантката в прав текст ми заяви кой тест препоъчва и защо.

Дотам опира всичко: правиш табличка/матрица с отделните тестове и с аномалиите, които изследват, и слагаш лястовичка, ако се покриват. Втората стъпка е да се прецени какви изследвания за точността и надеждността на тестовете са публикувани, особено в научни журнали и форуми.

Понякога този избор дори не е на дневен ред, ако семейството не може да плати по-скъпия тест. Тризоммите са най-проблеми и дори само те да се изследват, пак си струва.
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #304 -: Юли 07, 2014, 17:22:12 pm »
Много се радвам, Цигу. Лека и безпроблемна бременност :).
Момичета, искам само да поясня, че никой от четирите теста не изследва плода загенетични болести, причинени от хромозомно аберации като ДНК инверсии или транслокации.
Както съм споделяла и друг път, въпреки твърденията, че коментираните cell-free fetal DNA tests заместват 99 % от резултатите, давани от амниоцинтезата, това е твърде далеч от истината, според доста генетици, става въпрос за чиста реклама.
Аз бях се ориентирала към Хармони тестът на Щерев, но след консултация с няколко генетика и предвид възрастта ми / ще съм навършила 40/, когато родя, се наложи, макар и с нежелание да преосмисля решението....


[161551.gif[/img][/url]
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #305 -: Юли 07, 2014, 17:33:27 pm »
Както съм споделяла и друг път, въпреки твърденията, че коментираните cell-free fetal DNA tests заместват 99 % от резултатите, давани от амниоцинтезата, това е твърде далеч от истината, според доста генетици, става въпрос за чиста реклама.
Абсолютно! За нашата двойка не биха могли да дадат отговор, а дори не става дума за нещо трудно откриваемо или сложно. За транслокациите, да не говорим за всякакви по-дребни и често срещани проблеми изобщо не могат отговорят. А парите не са малко!
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #306 -: Юли 07, 2014, 17:46:27 pm »
А каква е практическата полза от откриването на ДНК транслокации и инверсии, пък било то с амниоцентеза?

И това беше част от подробния ми разговор с генетичната консултантка. Дори да се установи фактът, ефектът му върху физическото и умствено развитие на плода не е ясен и еднозначен. Единици са подобни мутации на генно (не хромозомно) ниво, които са с ясни и тежки последици. Това още е мътна вода в науката и подобни резултати мен само биха ме объркали и спънали, без да ми помогнат да реша дали да прекъсна бременността и ако не го направя, какъв е рискът за бебето.
*

    Crystal

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #307 -: Юли 07, 2014, 18:21:19 pm »
Безкрайно много се радвам, че вече има избор от неинвазивни ДНК тестове. Казвам го като човек, преживял 2 пъти амниоцентеза и правил 1 аборт по медицински показания в 19 г.с. Амниоцентезата е най-"нискорискова" след 18г.с., докато неинвазивните тестове може да се направят още в 12 г.с. и травмата (физическата, не психическата) от евентуално наложил се аборт ще е несравнимо по-малка. Психическата травма също би била по-малка, защото едно е да усещаш вече ритничета и да знаеш, че ще убиеш това бебе, друго е в 12 седмица, дори в 13 или 14. Това, че има частни случаи, за които въпросните тестове не вършат работа, не значи че трябва да ги отричаме. Всеки си преценява какъв тест да избере и изобщо да се тества ли, ще кажа за n-ти път, че ако когато правих двете АЦ тези тестове ги имаше, не бих се колебала да ги избера, ако ще кредит да тегля, за да си ги платя.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #308 -: Юли 07, 2014, 19:12:14 pm »
Никой дотук не е отрекъл тези тестове, просто подчертаваме, че поне засега рекламата че заместват на 99% амниоцентезата е меко казано невярна.
*

    Crystal

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #309 -: Юли 07, 2014, 19:18:00 pm »
Аз такова твърдение не съм видяла. Твърди се, че точността им е над 99 %, което е нещо съвсем различно.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #310 -: Юли 07, 2014, 19:54:12 pm »
Никой дотук не е отрекъл тези тестове, просто подчертаваме, че поне засега рекламата че заместват на 99% амниоцентезата е меко казано невярна.

lili2011, пак ще кажа: амниоцентезата е процедурата за вземане на тъкан. Изследванията на тази тъкан след това могат да са 2 или 200. Категорично не на всеки изследват всичко възможно, дори след амниоцентеза.

Аз конкретно, в моята ситуация и с моите рискови фактори и обремененост, предпочетох кръвния тест точно защото 98-99% покриваше параметрите, които амниоцентезата щеше да изследва.

Останалите 1-2% са
- изследването за муковисцидоза, което на мен и мъжа ми ни го правиха при предишната бременност с кръвна проба, и отхвърляйки най-често срещаните 100 геннни мутации
- изследването за спина бифида, което се прави въз основа на алфа-PAP протеин с кръвна проба и после се потвърждава при оглед на феталната морфология в 20-та седмица
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #311 -: Юли 07, 2014, 21:26:38 pm »
А каква е практическата полза от откриването на ДНК транслокации и инверсии, пък било то с амниоцентеза?
Въпросът е дали става въпрос за небалансирани преустройства/инверсии или транслокации/, или за балансирани такива. Небалансираните водят до болни от хромозомни болести деца. Отговор на този въпрос дава само и единствено амниоцинтезата и то не със обикновено ДНК изследване, а се прави и цитогенетичен анализ. Всяко семейство само преценява приемливостта а раждането на такова детенце....Отделно честотата на хромозомните болести при двойки с абсолютно нормален кариотип се засилва след 40 г. което допълнително усложнява положението.... А иначе резултатите от ранния БХС дават същите прогнозни резултати, както и тези неинвазивни прескъпи тестове... [quote author=цигу
« Последна редакция: Юли 07, 2014, 21:40:10 pm от dara ivanova »


[161551.gif[/img][/url]
*

    Crystal

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #312 -: Юли 07, 2014, 22:14:36 pm »

[/quote]
 А иначе резултатите от ранния БХС дават същите прогнозни резултати, както и тези неинвазивни прескъпи тестове...
[/quote]
Това категорично не е вярно. БХС може да покаже нисък риск, а детето да е болно и обратното. Това изобщо не е 99,99% точност.
Амниоцентезата също може да не открие съществуващ хромозомен дефект. На моят резултат от АЦ пишеше следното: "Рутинно използваната методика за цитогенетичен анализ не дава възможност за диагностициране на малки хромозомни преустройства, нискостепенен мозаицизъм и микроделеционни синдроми"
Наистина след 40г. рискът от хромозомни аномалии е много голям . Феталната морфология и БХС изобщо не са гаранция за нищо. Но колко хора съзнават това и колко от бременните над 40 си правят АЦ? А основната причина да не я правят е че крие риск за бебето. Аз говоря като човек, минал през нелеки неща и знам какво ми костваха двете АЦ, особено втората, защото бях на 41 тогава и ми беше ясно, че ако нещо се случи с бебето ми, едва ли ще имам друг шанс да забременея.
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #313 -: Юли 07, 2014, 22:49:24 pm »
Кристал, имах предвид, че ако БХС покаже висок риск, тогава може да се направи някой от неинвазивните тестове/при нежелание за амнио/. Така бях посъветвана от генетик при предходната си бременност/под 40 г./ Сега нещата са различни.
Иначе съм съгласна, че и амниоцинтезата не може да открие всички генетични грешки. Тя е ориентирана по скоро към големите хромозомни преустройства или ако търсем някаква конкретна хромозомна болест....


[161551.gif[/img][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #314 -: Юли 08, 2014, 00:04:46 am »
А иначе резултатите от ранния БХС дават същите прогнозни резултати, както и тези неинвазивни прескъпи тестове...

невярно твърдение!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #315 -: Юли 08, 2014, 00:10:06 am »
вижте, всичко зависи от това, за какво си платите.

в единия случай имаме рисково и инвазивно вземане на амниотична течност.
в другия случай имаме безрисково и неинвазивно вземане на кръв от вена.

после, според това за какво си платите, могат върху взетия биологичен материал да ви изследват за 2 неща, за 5 неща, за 100 неща, образно казано.

и при стандартната амниоцентеза, покривана от касата, не изследват материала за вся и всьо. изследват горе-долу за това, за което изследват и при тестовете Прена, Насе и прочие

(апропо, оправете цената на теста Хармони при Щерев - не е 975, а 1075. той е очевидно орязан и тества само за Даун синдром, затова е по-евтин).

като човек, плакал една седмица с горчиви сълзи, преди да вземе решение да се подложи на рискова амниоцентеза на 39 години с опасност да загуби единствения си може би шанс за бебе (въпреки отличния БХС и фетална морфология, да подчертая!), оценявам изключително високо пренаталните неинвазивни тестове.

бих платила колкото ми поискат, само и само да няма риск за ценния ми плод. не знам кой може да измерва живота на бебето си в хилядарки....
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Crystal

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #316 -: Юли 08, 2014, 10:04:30 am »
Кристал, имах предвид, че ако БХС покаже висок риск, тогава може да се направи някой от неинвазивните тестове/при нежелание за амнио/. Така бях посъветвана от генетик при предходната си бременност/под 40 г./ Сега нещата са различни.
БХС е подходящ по-скоро за жени под 35г. За тези с по-висока възраст, дори и БХС да е с нисък риск, дори и ФМ да не показва никакви проблеми, пак е възможно да има хромозомни проблеми и е почти задължително да се направи АЦ или неинвазивен тест. Да не кажа че е задължително, но разбира се никой никого не може да задължава за каквото и да е. Иначе аз съм не 100%, а 200% съгласна с jam.
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #317 -: Юли 08, 2014, 21:34:33 pm »
Успех на всички момичета, да се сдобиете с букет от пролетно-летни / 2015г./ кокичета!


[161551.gif[/img][/url]
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #318 -: Юли 09, 2014, 09:36:09 am »
Благодаря ви за отговорите ,момичета. Получи се много полезна дискусия. При всяко пложение ще трябва мнение на специалист-генетик./ за тях ще питам,когато му дойде времето  :wink:/.
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    Crystal

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #319 -: Юли 09, 2014, 14:24:23 pm »
Между другото, отново прегледах информацията за Пренатест. Мисля, че той покрива най-много хромозомни аномалии (от тестовете, предлагани в България) и е логично да е най-скъп. Възможно е и да съм в грешка, разбира се, NACE също покрива дефекти, свързани с половите хромозоми, но не е дадена информация точно кои-така че който се интересува ще намери по-точна информация.
PrenaTest™ е трето поколение скринингов ДНК тест за пренатална диагностика в първия триместър на Синдром на Даун, Синдром на Едуардс, Синдром на Патау (тризомии 21, 18 и 13) и най-честите дефекти свързани с половите хромозоми (синдроми на Търнър, Клайнфелтер, Тризомия X и Тризомия XYY).

Тези тестове са много сериозен научен пробив, а всяка новост е скъпа в началото. Мисля, че е доста вероятно цените им да паднат с течение на времето.
« Последна редакция: Юли 09, 2014, 14:29:55 pm от Crystal »