0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #460 -: Февруари 11, 2013, 14:47:09 pm »
Незнам защо всички се захванахте с тоя хайвер, решила съм, дала съм. Въпросът ми беше кога може да се дават морски дарове като скариди и калмари. Детето ми яде бяла риба веднъж в седмицата. Не разбирам как от този си въпрос изведнъж трябва вече да щадя детето си, та от някои постове даже си мисля, че си представяте детето ми със сурови калмари в устата.
Благодаря на тези, които ми отговориха директно на въпросът който зададох.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #461 -: Февруари 11, 2013, 14:57:34 pm »
Криси, калмарите предимно се правят пържени, панирани и на скара. Нито един от начините на приготвяне не е подходящ за бебе на 9 месеца. Да не говорим, че калмарите са ужасно жилави и предварително се киснат в някаква марината. Защо трябва да даваш такава тежка храна на бебе. Има време, нека порасне, тепърва ще се запознава с нови вкусове детето. За моя 35-годишен стомах калмарите са тежка храна, а какво остава за едно бебе.



*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #462 -: Февруари 11, 2013, 15:25:08 pm »
alia_alia , като каза бира -днес заварих Андреа качила се на масата и взела едно бирено шише  и се опитва да пие. добре, че беше празно. Май е време за цацата :-).

Будала! Не виждаш ли - ядки казват, давай уиски с ядките, каква бира :lol:
Еее, Вени, нали ме знаеш, че тези правила не ги спазвам :-). Аз си спазвам препоръките от педиатричните асоциации и толкова, пък те нямат ограничения за нищо такова. Ядки не давам, защото мъжът ми има алергия към фъстъци и ме е страх, че ако те са я наследили, са много малки да си кажат, а нея може да не я забележиш външно, понеже на него например му се стяга гърлото, нищо дрго не му става. Та ще дам, когато могат да си кажат, въпреки че на Ивана тестовете за алергия показват, че няма. Но всички деца в детската градина от както са прояли маат филии с фъстъчено масло - 2пъти в месеца ги има в менюто. На моите дават със сладко, понеже ги уплаших, че имат алергия, ама те реално може и да нямат.

Криси88,  не виждам как ще ги сдъвче калмарите, да не се задави. Аз правих преди месец понеже много обичам и с мъжа ми ги хапнахме без децата, точно защото ме беше страх да им дам заради жилавото. А и бая тежки са. Но няма проблем да даваш, ако искаш и детето ти понася пържено и може и иска да ги дъвче. А дали е полезно - ми не е полезно понеже освен, че е пържени, , в самите калмари по принцип няма грам полезнина,те са една жилава тръба, но това вече си е според човека и как е решил да се храни по принцип. Този форум обаче не е за здравословно хранене ( каквито пак да кажа, калмарите не са), а за захранване по принцип, така че конкретно на въпросът ти - няма ограничения.
« Последна редакция: Февруари 11, 2013, 15:42:01 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #463 -: Февруари 11, 2013, 15:31:20 pm »
Всички ядки са алергени, затова аз знам че е добре да се изчака с тях до трите годинки, макар че и след това може пак да предизвикат алергия.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #464 -: Февруари 11, 2013, 15:47:27 pm »
да, мой колега на 25г. е направил алергичен пристъп от шам фъстък, точно както Боби описва, стягане на гърлото, подуване на езика и задушаване. към други ядки няма проблем.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #465 -: Февруари 11, 2013, 15:51:42 pm »
да, мой колега на 25г. е направил алергичен пристъп от шам фъстък, точно както Боби описва, стягане на гърлото, подуване на езика и задушаване. към други ядки няма проблем.
даа, много е гадно. Няма обрив, няма други симптоми, а направи в дишането удрят. Моят мъж направи на 35 години алергия. Мен затова ме е страх. Но ядките иначе са много полезни, само да може детето да си каже, ако му има нещо, само това ми е на мен.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #466 -: Февруари 11, 2013, 16:56:29 pm »
Благодаря ви момичета за отговорите. След прочетеното май ще се въздържам засега от даването на всякакви ядки.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #467 -: Февруари 11, 2013, 17:40:13 pm »
Момичета, ядките от каква възраст можем да даваме. Според нашата педиатърка е добре да започнем да даваме сега /1 година и 2 месеца/ орехи, бадеми, лешници - ситно смлени. Да не даваме фъстъци.
Също и мед - захаросан, да се стопи на водна баня минимум 20 минути /така изчезвали вредните му там неща свързани  с бутолизма/
Аз не бих бързала с ядките.Още повече, че наскоро детето на едни познати което е на почти 2г. беше оперирано заради парче фъстък в белия дроб.Случайно го откриха.Детето кашляше повече от месец и накрая се сетиха да му направят рентген.Оказа се въпросното парче.Претърпя две лапороскопии.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #468 -: Февруари 11, 2013, 20:05:59 pm »
Незнам защо всички се захванахте с тоя хайвер, решила съм, дала съм. Въпросът ми беше кога може да се дават морски дарове като скариди и калмари. Детето ми яде бяла риба веднъж в седмицата. Не разбирам как от този си въпрос изведнъж трябва вече да щадя детето си, та от някои постове даже си мисля, че си представяте детето ми със сурови калмари в устата.
Благодаря на тези, които ми отговориха директно на въпросът който зададох.
Криси, в предния си постинг сама си си отговорила. Щом живееш на място, където си сигурна, че доброто качество на рибните продукти ти е гарантирано, и са добре приготвени...
Честно казано, аз бих била много по-скептична да дам шаран на бебето си, хванат от кой знае кой забутан язовир в някое село в България, и хранен с кой знае какви отпадъци, отколкото добре приготвени морски дарове от Южна Франция.



*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #469 -: Февруари 11, 2013, 20:29:26 pm »
Vaci, извинявай, но как се гарантира добро качество на мекотели, изкарани от морето? За мидите е неслучайна приказката, че са филтъра на морето (както и другите мекотели). Аз не знам вече да е останало чисто море за съжаление...
А в постовете на момичетата ставаше въпрос, че това не е храна подходяща за стомахчето на бебе от гледна точка на това, че освен да натовари стомаха, няма нищо полезно в тази храна. На големи хора им става лошо след консумация на такива храни, да не говорим за деца.
Има неща, без които спокойно може да мине едно бебе/дете в храненето си, не е задължително да ядат всичко, което и ние.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #470 -: Февруари 11, 2013, 21:08:46 pm »
Мими, не искам да навлизам в дебати. Въпросът на Криси беше – “кога мога да давам ххх” – няма ограничения – според дебелите книги, след 4 месеца могат да се въвеждат повечето храни, с изключение на броени (мед, няколко вида риба, заради висока концентрация на живак, ядки). Препоръчва се да се започне с по-малко алергенните храни. Морските дарове могат да причинят реакции, но и млякото е високо алергенен тип продукт.

Дали ще ги дадеш на 9 месечно бебе? Ти може би не. Други – да. Аз лично не съм. Ако живеех на място където са достъпни – може би, но при нас качеството на тези продукти е под въпрос. Сигурна съм, че хората, които ежедневно консумират морски дарове могат да ги приготвят толкова добре, че да не свършат в спешното отделение. Както казах, много повече ме притеснява качеството на някои от продуктите които се считат за “приети”.  Често дори риба тон, която е толкова разпространена като вид риба, може да е с високо съдържание на живак, в зависимост къде е хваната.

И защо трябва да се счита, че някой тук има последната дума.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #471 -: Февруари 11, 2013, 21:16:21 pm »
Иизвинявай отново, че те попитах :) Мислех, че си запозната с технологията на отглеждане и вадене на морски продукти, щом казваш че може да се гарантира произхода. Беше ми любопитно :)
Това за последната дума не го разбрах...
П.П.Между другото мъжа ми всяко лято вади рапани и миди, имам пресни винаги у нас, но не съм дала точно поради изброените от мен причини.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #472 -: Февруари 11, 2013, 21:46:29 pm »
 На всеки като преяде с пържено ще му стане тежко, това не е нещо уникаллно за децата и свързано със захранването. Има си тема за здравословни рецепти.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #473 -: Февруари 11, 2013, 21:54:58 pm »
Мецани аз лично купувам пресни калмари, режа си ги сама на кръгчета и после ги варя в доматена паста/сос :) Стават страхотни :) иначе пържено/панирано аз самата не ям, да не говорим на детето да давам.

Bobbie Благодаря ти за отговора, това исках да чуя, просто отговор на въпроса може ли и кога. Но, наистина не се бях замисляла до колко "хранителен" е. Сега ще взема да разгледам в Гугъл. Иначе аз онзи ден готвих и ми стана интересно просто дали може някой път и на нея да дам.

vaci благодаря и на теб за отговора


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #474 -: Февруари 12, 2013, 00:12:49 am »
морските дарове са изключително полезни и голямо количество деца не ядат бурканчета, а си хапват храната на семейството си, която включва риби, морски дарове и водорасли дори. да, има проблем със замърсяването и съдържанието на токсини в рибата, но това важи и за всички зеленцучи и меса, които не са органични "био". ади , например когато е яла миди и скариди не е имала никакъв проблем със стомаха си.

криси, може би ще ти е интересна тази книга - http://www.amazon.co.uk/Complementary-Feeding-Nutrition-Culture-Politics/dp/1905177429

по повод на ядките - тук често се практикува да се използват масла от ядки - аз съм купувала бадемово масло и слагам понякога по малко, когато правя бисквити например, може и на филийка да се намаже. ако няма притеснения, че има алергия в семейството след годинката може и дори препоръчват да се дава. както стана ясно ако има алергия тя ще се прояви, ако ще и на 35.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #475 -: Февруари 12, 2013, 02:04:04 am »
Ядки и мед предложих след 2г, и то под формата на кекс, мъфин, меденка. Сега на 4 г. давам лъжица мед всяка сутрин. Ядки по желание (бадеми предимно).

И риба предложих късно, пак след 2 години, ядем поне 2 пъти в седмицата риба, не черноморска, не българска - ципура, лаврак и сьомга най-често.

Салами, луканки, хайвер, калмари, мекотели и подобни не ям, не давам и на детето.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #476 -: Февруари 12, 2013, 02:40:56 am »
Ох пусти калмари  :lol:

Понеже вече се уточни, че те не са някаква необходима за балансираното меню на детето храна и кое в морските храни изобщо се счита за неподходящо за деца - няма да се занимавам с това аз лично.

Записки кое кога съм давала, водих до 10-я месец, та сега карам по спомени. Риба дадох преди годинката и давам редовно и сега. Приготвена по всякакъв начин, вкл. моят син обича маринована риба със зехтин и лимонов сок. Не съм имала никакъв проблем с коя да било риба, която е ял - все едно какъв вид.
Беше малко над годинката когато яде калмар. Аз обичам калмари и често купувах от "Била" една таква салата, от деликатесния им щанд. Калмари на шайби в някаква марината, бяха приятно овкусени и крехки /вероятно от нея/ т.е. при дете което дъвче добре - стават за дъвкане както и всяка друга по-твърда храна. Т.е. поне моето дете е яло калмари, на посочената възраст, сдъвка, смели, не е имало никакъв проблем. Но моето дете не е "всички деца", та споделям с чисто информативна цел. От морските - ял е и скариди. Октопод аз не обичам и не съм предлагала, също стриди не обичам. Миди обичам, ама не ям и не бих дала по всеизвестни причини. Ако ми попаднат миди с гарантиран произход и качество - бих се натъпкала с тях до ушите  :lol: и на него бих дала да опита.

Храната лично за мен не служи само за наяждане, за осигуряване на всичко нужно в точните пропорции, за мен тя е и удоволствие. В този смисъл - ям и неща, които с нищо може да не са ми полезни, но са ми вкусни и ако не са супер вредни и откровено опасни същите - давам и на детето си. Естествено, че с мярка и съобразно възрастта му.
Пуканките - не са полезни с нещо, нито имат някаква хранителна стойност, нито са жизнено необходими за малкия, ама и с нищо не му вредят. Та не виждам причина да не му давам да яде пуканки чат-пат щом му харесват и с нищо не му пречат на нормалното хранене с "каквото трябва". Предпочитам да яде пуканки, вместо да ме врънка за някой пакетиран боклук от вида на пръчици с едно кило сол и още толкова Е-та. Изобщо, "всичко с мярка" е ОК за мен що се отнася до хранене, не само детско.

За ядките. Аз не обичам ядки и просто не ми идва наум да купя, та у нас по принцип - ядки няма. За малкия предвид, че са известен алерген - също не се затърчах да давам, въпреки полезността им от друга страна. По случайност яде фъстъци, бяха БИО, подарени ни от приятели, затова и посмях да му предложа. Беше това лято. Появи се някакъв локален, лек обрив около врата и по гърдите след като яде - реших, че може да е от жегата, или друго. Не го свързах с алергия към храна. Изчезна обрива, след няколко дни пак яде фъстъци - пак се появи обрив, не мога да съм сигурна, че от тях е било, но все пак не рискувах и повече не дадох ядки. Засега. Бих била внимателна в бъдеще, поне в нашия случай и конкретно за ядки, но защото вече имам реална ситуация и "нещо да ме човърка" по въпроса.

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #477 -: Февруари 12, 2013, 06:07:12 am »
Като сме подхванали за алергиите, ето списъка с 8те най-често аллергенни храни при децата:
- мляко
- яйца
- фъстъци
- дървесни ядки(орехи,лешници и т.н.)
- риба
- миди
- соя
- пшеница

Никой не оспорва, че на малко дете тбява да се дава мляко (АМто е краве мляко, изменено но със същите алергени), че трябва да му се дават неща направени с брашно, да се дава яйце, а реално те са  също често срещани алергени. Така че наличието на алергии от нещо не е причина да не се опитвате да давате това нещо. Иначе всички шяхме да си храним децата със соево АМ превантивно.... опа, забравих, че то и соята е алерген :-).

Жбрул, ако наистина има алергия към фъстъци, може да се усили, ако яде пак. Лошото е че по принцип истинска алергия не се получава никога, когато човек за първи път се сблъсква с алергена, а след това. Някога някакси в него е попаднал алергена на фъстъка, я с кърма, я с нещо друго.  И винаги следващият път е по-силна, освен ако не е минало много време. Аз бях дала на Ивана яйце преди да ми се обрине от главата до петите от четвърт жълтък.

При вяко положение трябва да се наблюдават децата, не само при хранене за първи път, а по принцип. Ако детето започне да кашля, да му свирят дробовете или да не му стига въздух, дори и да сте давали тази храна преди, не си лежете на това ушенце, че няма алергия, понеже вече го е яло, а го заведете веднага в спешното. Пожелавам на никого да не се случва,но човек е добре да си знае.



  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #478 -: Февруари 12, 2013, 06:27:53 am »
хмм, снощи Стефи яде шам фъстък, а към фъстъчено масло имаше реакция
яла е други ядки в сурово и печено състояние- орехи, бадеми, лешници, за това си позволих
за сега реакция няма,като си спомня от фъстъченото масло каква светкавична беше
морски дарове на децата не бих дала, самата аз не ям- Криси, ти колко често ядеш храните, които даваш на детето
виж риба- обожават, особено 'онази розовичката'
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #479 -: Февруари 12, 2013, 07:34:31 am »
Кой каза ,че в морските дарове и в частност калмари и скариди няма полезни неща?Ами абсолютно не е вярно-съдържат желязо,магнезий,Б12,йод и още доста по "чисти"съставки от наблъсканото с хормони пиле,от което на момчетата им растат гърди.Аз поне не съм чувала за скариди инжектирани с хормони,Те конкретно са организми силно чувствителни към замърсена среда и просто не виреят в такава,ако имам възможност да си купя пресни скариди бих ги предпочела пред всяко месо.Ние ядем много морски дарове,голямата ми дъщеря лапа повече от мен,никога досега не сме имали стомашни проблеми.Не знам в какъв вид сте ги консумирали,за да ви стане тежко,но ако с на грил са в пъти по леки от порция кюфтета,Никога не ми е ставало тежко от морски дарове,виж от пържоли да.Миди само не ядем.За малката аз със сигурност ще давам след година и половина,ще захраня както с всеки друг продукт и ще следя за реакция,ако няма ще си хапва заедно с нас.Има страни,в които морето е основен източник на храна и изобщо не съществува въпрос да ядат ли децата или не такава храна.От както сме тук не съм видяла затлъстял тайландец,въпреки че ми се струва че все ядат.Вчера в мола едно хлапе с взе няква манджа с ориз и морски дарове и сложи две лъжички лют пипер,две лъжици захар и лимонов сок...направо се опулих ,беше на около 4-5 години,седна си и си хапна като пич:)))Нали нямат пюрета тук и ми беше интересно как захранват,та най после намерих една масажистка,дето говореше приличен английски и я питах,беше и трудно да ми схване въпроса,вика как с какво с храна:))Викам ама каква и тя ами каквато съм сготвила,само без люто.Само че това ставало около 8-9 месеца,дотогава само ги кърмела има 4 деца.
Та така драмите със захранването май е патент на белите.
То и в мазните пържени картофи няма нищо полезно,ама масово се дават на деца,за безалкохолните да не говорим...
Храненето на детето е такова,каквото на родителите няма как да обяснявам колко е вреден салама пък аз да бухам ката ден:)
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.