0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #140 -: Октомври 05, 2012, 17:00:15 pm »
На крива ракета космосът й е виновен.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #141 -: Октомври 05, 2012, 17:31:10 pm »
И да-годините не са 2,а една.Пълна заблуда е,че първата година държавата ми плаща процент от заплатата.
Защото ако нямаш трудов стаж...няма майчинство.

кисела,

1. законът ти дава право на 2 години платен отпуск по майчинство + 6 месеца неплатен, през което време работодателят е длъжен да ти пази мястото. от тия 2 години платен отпуск, имаш 12 месеца с 90% от заплатата. КАКВО повече искаш и КЪДЕ дават повече от това? твърдя, че никъде.

2. ако нямаш трудов стаж, нямало майчинство. чакай малко - майчинството да не е нещо като държавна награда за това, че си решила да се самовъзпроизведеш? ако нямаш трудов стаж, няма и пенсия. по-точно - има социална пенсия. същото е и с майчинството. ако нямаш трудов стаж - получаваш минималното майчинство. пак е нещо, пак ти дават две години някакви пари, за да си гледаш детето. казаха ти го - това го няма никъде по света.

крайно време е да разберем, че възпроизвеждането на рода е личен въпрос и никой не е длъжен да ни отглежда децата, нито да ни плаща за това. огромна заблуда е това.

не коментирам посочените от джиджи проблеми, защото те нямат отношение към темата.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #142 -: Октомври 05, 2012, 17:34:41 pm »


крайно време е да разберем, че възпроизвеждането на рода е личен въпрос и никой не е длъжен да ни отглежда децата, нито да ни плаща за това. огромна заблуда е това.



Напълно съм съгласна.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #143 -: Октомври 05, 2012, 20:33:04 pm »


крайно време е да разберем, че възпроизвеждането на рода е личен въпрос и никой не е длъжен да ни отглежда децата, нито да ни плаща за това. огромна заблуда е това.



Напълно съм съгласна.


И аз.
Не казвам,че трябва да няма нищо както е тук. Тук е другата крайност. Някаква основа терябва да има, да речем 6 месеца или дори година. Но 2 години е прекалено дълго според мен. Тук сме все с проблемнпо забременяване и не сме си подбирали момента, но знам за няколко жени, които планираха децата си така, че да са непрекъснато в майчинство 5,5 г. Ми не е норнмално това. А ако има и 3 и ги роди през 2г и малко, може и към 7 години ( с времето преди раждането) да си изкара у дома.

джиджи аз не правя сравнения, а казвам как е по повод това, че някои се оплакват от това, което е при вас, при положение, че повече никъде няма. Така че хората трябва да са доволни от тази ситуация, а не да се оплакват като че ли някой им е длъжен повече да им  дава. Аз това мислене как някой трбявало да ми дава като съм здрава и права не го разбирам. Аз се разввам, че съм достатъчно здрава да не опирам да искам от държавата и до сега през живота си никога не съм стигнала до там. друго от живота не искам освен да мога да си позволя никога държавата да не ми помага. Разбира се социалната функция на държавата трябва да я има, не като тук див капитализъм. Но не да ни дондурка, а да ни помага, когато наистина имаме нужда.
« Последна редакция: Октомври 05, 2012, 20:35:27 pm от Bobbie »


  
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #144 -: Октомври 05, 2012, 21:09:41 pm »
знам за няколко жени, които планираха децата си така, че да са непрекъснато в майчинство 5,5 г. Ми не е норнмално това. А ако има и 3 и ги роди през 2г и малко, може и към 7 години ( с времето преди раждането) да си изкара у дома.

Аз го виждам да не е нито лошо, нито ненормално, просто е избор на жената - приветствам такова решение и евала на семействата, които го правят. Това си е вид работа на пълен работен ден [редактирано: пардон, на ненормиран работен ден] и е много по-тежка и отговорна от работата на много хора, а от моята със сигурност.

Но не е нормално да се очаква и изисква държавата със закони и работодателите (държавата, фирмите) с пари да поддържат такъв стил на живот. Защото от една страна сме майки, но от друга се препитаваме с малък бизнес, или сме колеги в големи фирми, и толкова дълго отсъствие е в ущърб на всички. Редно ми се струва майката, която се посвещава на отглеждането на децата си, да приеме, че няма да й се пази топло и гарантирано работно място години наред.

Това последното го мисля от преживяното в Щатите - тук никой не гарантира на никой никаква работа. Уволнява се без обяснение и причина от днес за утре. Обратната страна на монетата е, че работа винаги има - лесно се напуска, лесно се намира нова, защото на работодателите са им развързани ръцете за уволняване и наемане и пазарът на труда е много динамичен.
« Последна редакция: Октомври 05, 2012, 21:27:23 pm от цигу »
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #145 -: Октомври 05, 2012, 22:23:07 pm »
На крива ракета космосът й е виновен.

AAAA,нищо не ми е криво,моля те!Просто за себе си съм решила тук да раждам и отглеждам българчета,Боби.
И не смятам някой да ми отглежда децата, нито да ми плаща за това,jam .
Бях останала с впечатлението,че си завършила математическа гимназия,Дай да посмятаме какво ни дава държавата(щото и ти си в това число)
И да-годините не са 2,а една.Пълна заблуда е,че първата година държавата ми плаща процент от заплатата.
Защото ако нямаш трудов стаж...няма майчинство.

кисела,

1. законът НИ дава право на 2 години платен отпуск по майчинство + 6 месеца неплатен, през което време работодателят е длъжен да ти пази мястото. от тия 2 години платен отпуск, имаш 12 месеца с 90% от заплатата. КАКВО повече искаш и КЪДЕ дават повече от това? твърдя, че никъде.

2. ако нямаш трудов стаж, нямало майчинство. чакай малко - майчинството да не е нещо като държавна награда за това, че си решила да се самовъзпроизведеш? ако нямаш трудов стаж, няма и пенсия. по-точно - има социална пенсия. същото е и с майчинството. ако нямаш трудов стаж - получаваш минималното майчинство. пак е нещо, пак ти дават две години някакви пари, за да си гледаш детето. казаха ти го - това го няма никъде по света.

крайно време е да разберем, че възпроизвеждането на рода е личен въпрос и никой не е длъжен да ни отглежда децата, нито да ни плаща за това. огромна заблуда е това.

не коментирам посочените от джиджи проблеми, защото те нямат отношение към темата.


имаш 12 месеца с 90% от заплататаобаче ако имаш впредвид,че условието е 24 месеца назад да си осигурен за ОЗМ.
Ами процента върху брутната заплата(осигуровки+плосък данък)е 40процента.И тези пари ги внасяме всеки месец работодател и работник.
Ми аз на 1000 лв. ги смятам-400лв на месец.Значи се получава 24*400,нали?
И какво получаваш?Ми точно12 месеца получаваш 90процента,ама от чистата заплата(около840)айде смятай сега кой на кого дава(840*90)/100?Аз мисля,че просто финансираме,
Да бе!Вярно,че се пази работното място,ама ми го пази работодателя,а не държавата.Верно,че има закон,ама той е от държавата,а бърка в джоба на работодателя,разбираш ли какво се получава?Един поръчва,друг пие,трети плаща.
Е това го няма никъде!Ако няма да се плаща дай да поръчаме.
А втората година хич да я няма,а да подсигурят ясли и градини,и едно нормално съществуване...и без това тези социалните пак си ги плащаме.
До сега нямам един ден на борсата,и все се осигурявам,не ми се смята колко години...Обаче сега се запънах за втората година писна ми да внАсям само,искам да изнасям :D

 ако нямаш трудов стаж, няма и пенсия. по-точно - има социална пенсия. същото е и с майчинството. ако нямаш трудов стаж - получаваш минималното майчинство. пак е нещо, пак ти дават две години някакви пари, за да си гледаш детето.


Грешка!Дават,ама само 1 година и то голямо даване.
В ЦЯЛ СВЯТ ИМА СОЦИАЛНА ПЕНСИЯ,jam,повярвай.
« Последна редакция: Октомври 05, 2012, 22:31:47 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #146 -: Октомври 05, 2012, 22:46:15 pm »
От всичките тия думи нищо не разбрах, ама сигурно е от времето  :lol:.

Наскоро една приятелка започна да ми се оплаква как държавата нищо не правела за детето й, как нямала никакви облаги, макар да помагала за разрешаването на демографския проблем... Че в "белите" страни, като САЩ, всичко било уредено на майките и се отнасяли към тях с "уважение". Реших да й обясня, че не е така, както си представя и че това, което го "дават" в България, го няма никъде. Тогава тя отговори троснато, че не я интересувало как е в Америка, плащала данъци и си търсела правата  :lol:. Е, не си спомням кога за последно е работила  :wink:...
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #147 -: Октомври 05, 2012, 22:47:46 pm »
кисела, не че ще те успокои или убеди, но майчинството ми беше 20 седмици, през които си взимах пълната заплата (нямаше 45 дена болничен преди раждането) и следващите 6 месеца ми се полагаха около една трета от минималната заплата в страната, където живеех. На мъжа ми, който работеше в частния сектор, му даваха под минималната за следващите 6 месеца, през които той си остана вкъщи да гледа детето. Така че, България далеч не е прецедент. Става въпрос за много социална и богата държава в Европа. И не, не сме били безработни.
Да, джиджи е права за всичко. Животът в Бг е труден. Не съм заминала извън страната, защото много ми харесва, а точно защото ми писна от тази мизерия. Но по отношение на майчинството - наистина е доста дълго, дори и 270-те лева на практика да са крайно недостатъчни за гледане на дете.

ел, ами, нека да си ги търси жената! Защо я спираш?!  :lol:

Със здраве!
« Последна редакция: Октомври 05, 2012, 22:52:08 pm от blue_sky »

Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #148 -: Октомври 05, 2012, 22:50:44 pm »
Мойте не са толкова :D


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #149 -: Октомври 05, 2012, 22:51:36 pm »
А, Блу, не спирам никого   :).
За мен проблемът на държавата далеч не е в продължителността или размера на майчинството, а в други работи  :wink:.
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #150 -: Октомври 05, 2012, 22:55:40 pm »
[имаш 12 месеца с 90% от заплататаобаче ако имаш впредвид,че условието е 24 месеца назад да си осигурен за ОЗМ.
Ами процента върху брутната заплата(осигуровки+плосък данък)е 40процента.И тези пари ги внасяме всеки месец работодател и работник.
Ми аз на 1000 лв. ги смятам-400лв на месец.Значи се получава 24*400,нали?
И какво получаваш?Ми точно12 месеца получаваш 90процента,ама от чистата заплата(около840)айде смятай сега кой на кого дава(840*90)/100?Аз мисля,че просто финансираме,


кисела, ти ме срази с тези сметки. Две питания имам.
Защо пресмяташ всички осигуровки и данъци, които плащаш, при условие, че те покриват множество социални блага извън майчинството (здравеопазване, пенсия, образование и други), не само майчинството?
Очакваш ли по време на майчинството да носиш в къщи повече пари отколкото работейки, та уточняваш за нетната заплата?
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #151 -: Октомври 05, 2012, 23:00:13 pm »
Социални БЛАГА.... как само звучи :)
За миг си помислих, че живея в рая  :lol:


Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #152 -: Октомври 05, 2012, 23:02:47 pm »
Не смятам,аз ги плащам всеки месец/Не искам да почна да смятам какво съм платила до сега,щото пенсиите са около 200лв,а здравеопазване няма
На втория въпрос няма да отговоря.Това са си моите пари


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #153 -: Октомври 05, 2012, 23:07:43 pm »
Ами процента върху брутната заплата(осигуровки+плосък данък)е 40процента.И тези пари ги внасяме всеки месец работодател и работник.
Хе хе,виж ти каква сметка.  Ами те са и за всякакви неща, не са само за майчинство тези пари. Някакъв процент от хората са майки, а всички ги плащат тези неща.

Не е вярно, че в цял свят има социална пенсия. В страните от третия свят, които хич не са малко, няма.
« Последна редакция: Октомври 05, 2012, 23:10:08 pm от Bobbie »


  
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #154 -: Октомври 05, 2012, 23:12:47 pm »
Социални БЛАГА.... как само звучи :)
За миг си помислих, че живея в рая  :lol:


Точно така, социални са и блага са.
Преди 100 години такива в България не е имало.
В някои страни и до ден днешен няма.

кисела, не ти броя парите, само уточнявам, че ако работейки прибираш х лева, в майчинство прибираш малко по-малко, 90% от х лева - пак е добре.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #155 -: Октомври 05, 2012, 23:19:10 pm »
Ми добре бе цигу, заповядайте тука и вие да се блажите, що се правите на мазохисти ;)


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #156 -: Октомври 05, 2012, 23:22:33 pm »
Благодарим за поканата  :lol:!
Всъщност, за себе си мога да кажа, че не 270 лв. /аз взимах 115/ майчинство са ме изкарали от държавата, а други неща, за които с удоволствие бих се присъединила, ако решите да протестирате  :wink:.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #157 -: Октомври 05, 2012, 23:26:14 pm »
Еле, ами тогава поне пенсията, здравеопазването или образованието като благо може да те върнат обратно.... :)


Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #158 -: Октомври 05, 2012, 23:28:53 pm »
Благодарим за поканата  :lol:!
Всъщност, за себе си мога да кажа, че не 270 лв. /аз взимах 115/ майчинство са ме изкарали от държавата, а други неща, за които с удоволствие бих се присъединила, ако решите да протестирате  :wink:.

240 са,elle22.Не знаех,че си извън България,но благодаря.И да ти кажа от сега-нищо няма да се случи,пари няма
Ако има протести ще излезем шепа хора


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #159 -: Октомври 05, 2012, 23:31:05 pm »
джиджи, не разбирам. Като си недоволна от всичко - пенсия, здравеопазване, образование - защо ме каниш в България, вместо да потърсиш по-добър живот другаде?