0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #120 -: Октомври 05, 2012, 14:58:50 pm »
съмнява ме да не е уговорено в институциите в които съм работила и работя, ще попитам :wink:
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #121 -: Октомври 05, 2012, 15:10:39 pm »
Момичета, ако някоя от вас се интересува от безплатни детски занимания тази събота в работилничката „Сръчковци“ в Сити Център София, заповядайте повече информация:

https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%83/106207126099547


И една статия за местата в детските градини:
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5182811
« Последна редакция: Октомври 05, 2012, 15:12:37 pm от blue_sky »

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #122 -: Октомври 05, 2012, 15:29:35 pm »
момичета, аз открих "топлата вода", но сега за първи път ми попадна в КТ, че майките с 2 деца има право на 2 допълнителни дни платен годишен отпуск освен полагащия се стандартен, а тези с 3 на 4 допълнителни дни - чл. 168, ал.1.
Някой възползвал ли се е, на мен до сега не са ми начислявали такива допълнителни дни? :P
Да, има такива дни, но трябва когато си попълваш молбата за отпуск да напишеш, че искаш да ползваш тези дни точно и пишеш имената на децата и дата на раждане. В нашето КТД дори сме договорили 2+2 дни (в браншовото ни е заложено така). Така, че търси си ги. Тези дни обаче не са с натрупване, трябва да ги ползваш през съответната година.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #123 -: Октомври 05, 2012, 15:32:57 pm »
Като стана дума за местата в градините и яслите,да отбележа.От както съм регистрирала детето в нашия и в съседни райони има точно нула места.Не мога да активирам дори регистрацията вече 5 месеца.
И да попитам:синдикатите излизат със становище за предоговаряне на парите за майчинство.Зачатие ще прави ли някакви мероприятия,протести....нещо там?


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #124 -: Октомври 05, 2012, 15:41:06 pm »
Момичета, наближава рожденият ни ден. Някоя да е купувала от тук http://vegatoys.com/view/5949.htmlонлайн или на живо във Варна?
А да сте виждали в Софето нейде такива китари на такива пари? Щот' китара ще е, но има и още други сто неща в списъка, а не ми се вижда смислено да даваме луди пари за китара, която най-вероятно ще потроши за три дни. Тази на картинка изглежда точно каквото търсим, но дали и на живо е така?

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #125 -: Октомври 05, 2012, 15:41:51 pm »
съмнява ме да не е уговорено в институциите в които съм работила и работя, ще попитам :wink:

туй намерих в една консултация в Интернет:

"Но правото на отпуск имат само тези майки, които членуват в синдикат, страна по колективен трудов договор, или са се присъединили към него. И когато в колективния трудов договор или в индивидуалния изрично е уговорен този отпуск.

Ако е уговорено в колективен трудов договор, работничка или служителка с 2 живи деца до 18-годишна възраст има право на 2 работни дни, а с 3 или повече деца до 18 годишна възраст - на 4 работни дни платен отпуск за всяка календарна година. Този отпуск се ползва, когато майката пожелае, и не може да се компенсира с парично обезщетение освен при прекратяване на трудовия договор. Отпускът се ползва и за календарната година, в която някое или всички деца навършват пълнолетие."
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #126 -: Октомври 05, 2012, 15:42:53 pm »
Кисела, а какво искат синдикатите, дай линк?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #127 -: Октомври 05, 2012, 15:44:43 pm »
И да попитам:синдикатите излизат със становище за предоговаряне на парите за майчинство.Зачатие ще прави ли някакви мероприятия,протести....нещо там?

Целите, заложени в устава на "Зачатие", са доста по-различни. Сдружението няма отношение към синдикалните дела.

личното ми мнение е, че по отношение на майчинството - срокове и заплащане - България дава много на майките и не виждам на какво отгоре някой би искал повече.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #128 -: Октомври 05, 2012, 15:47:34 pm »
а какво искат синдикатите

искат, дрън-дрън...

дойде есен и номенклатурните лидери почват да си оправдават заплатите.

"Синдикатът не приема и планираното замразяване на обезщетенията и помощите при майчинство и счита, че те трябва да нарастват даже по-динамично от пенсиите."

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5173671&play=1
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #129 -: Октомври 05, 2012, 15:48:46 pm »
Искат предоговориране на парите за отглеждане на дете от 1 до 2 години (от 01.01.2013) да станат 270 или 290.Сега като чукнеш на бюджет 2013 излизат разни новини...аз гледах по Нова сутринта в новините.

а какво искат синдикатите

искат, дрън-дрън...

дойде есен и номенклатурните лидери почват да си оправдават заплатите.

"Синдикатът не приема и планираното замразяване на обезщетенията и помощите при майчинство и счита, че те трябва да нарастват даже по-динамично от пенсиите."

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5173671&play=1
Дрън дрън,ама ако има протести що да не отидем? :D
« Последна редакция: Октомври 05, 2012, 15:50:28 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #130 -: Октомври 05, 2012, 15:49:47 pm »
Inke Tinke, имаме същата. Купувах я от Карфур, но края на миналата година. Свирят копчетата (поне е рок), струните са хлабави и не дрънкат добре. Още е цяла, та може и да е добра инвестиция. Някъде имам клипче с китариста ни, ако искаш ще ти пратя, за да знаеш какво си причиняваш предварително :D
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #131 -: Октомври 05, 2012, 15:56:20 pm »


личното ми мнение е, че по отношение на майчинството - срокове и заплащане - България дава много на майките и не виждам на какво отгоре някой би искал повече.
Щото в Европа и в Америка е различно,нали?Ама ние сме малко встрани от Европа...виж
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5182811


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #132 -: Октомври 05, 2012, 15:59:08 pm »
Дрън дрън,ама ако има протести що да не отидем? :D

ми иди бе, кисела, кой те спира? :P

запознай се с броя месеци платено майчинство, отпускан в САЩ и страните от ЕС и ще видиш, че в България този брой е най-голям. тук има достатъчно хора от тези страни, които могат да ти кажат каква е истината.

запознай се и с положението с яслите и детските градини в цитираните от теб страни - също многократно е обсъждано в тая тема - и не си мисли, че е по-розово от тук.

тоя линк, извинявай, ама е нонсенс по темата.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #133 -: Октомври 05, 2012, 16:03:39 pm »
ок,аз проблем нямам....моето ще направи две през август.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #134 -: Октомври 05, 2012, 16:09:01 pm »
запознай се с броя месеци платено майчинство, отпускан в САЩ и страните от ЕС и ще видиш, че в България този брой е най-голям. тук има достатъчно хора от тези страни, които могат да ти кажат каква е истината.
Веднага казвам - тук няма платено майчинство, няма платени болнични, няма всъщност въобще задължение да ти дават болнични. Единственото, което има по закон, е право на 3 месеца неплатен отпуск, през който си губиш здравната застраховка ( ако имаш такава, понеже и това няма по закон)от работата. Когато някой има майчинство това е по добра воля на фирмата, за която работи, няма закон, който да го задължава да ти го дадат. Стандартно се смята 6 седмици, понеже след тази възраст приемат бебета в яслите.  Андреа я пратихме на 8 седмици.

Колкото до детските градини - сигурна съм, че има места в частни градини. Тук аз поне никога не съм чувала за държавна градина. държавата дава помощи на изключитлено бедни семейства, ако се налага, за да платят за градина, но това е много трудно да вземеш. Всички си пращат децата по частни градини. На мен градината ми струва повече от половината ми заплата.

Според мен тези 2 години в България на гърба на данъкоплатците са пълен абсурд.
« Последна редакция: Октомври 05, 2012, 16:10:33 pm от Bobbie »


  
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #135 -: Октомври 05, 2012, 16:22:55 pm »
запознай се с броя месеци платено майчинство, отпускан в САЩ и страните от ЕС и ще видиш, че в България този брой е най-голям. тук има достатъчно хора от тези страни, които могат да ти кажат каква е истината.
Веднага казвам - тук няма платено майчинство, няма платени болнични, няма всъщност въобще задължение да ти дават болнични. Единственото, което има по закон, е право на 3 месеца неплатен отпуск, през който си губиш здравната застраховка ( ако имаш такава, понеже и това няма по закон)от работата. Когато някой има майчинство това е по добра воля на фирмата, за която работи, няма закон, който да го задължава да ти го дадат. Стандартно се смята 6 седмици, понеже след тази възраст приемат бебета в яслите.  Андреа я пратихме на 8 седмици.

Колкото до детските градини - сигурна съм, че има места в частни градини. Тук аз поне никога не съм чувала за държавна градина. държавата дава помощи на изключитлено бедни семейства, ако се налага, за да платят за градина, но това е много трудно да вземеш. Всички си пращат децата по частни градини. На мен градината ми струва повече от половината ми заплата.

Според мен тези 2 години в България на гърба на данъкоплатците са пълен абсурд.

Боби,не смятам да емигрирам.Дърво с корен съм :D.Благодаря за информацията,ама да те информирам,че и аз,и семейството ми плащаме данъци.Не харчим парите на онези някакви си будали данъкоплатци.
И да-годините не са 2,а една.Пълна заблуда е,че първата година държавата ми плаща процент от заплатата.
Защото ако нямаш трудов стаж...няма майчинство.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #136 -: Октомври 05, 2012, 16:35:25 pm »
Привет!
Аз малко на друга тема, но актуална:
Картите за автобусите на децата до 7 години. Аз вчера разбрах от една дружка за тях и дори не съм слушала новините. Попрочетох тук-там, но не знам всъщност от кога влиза в сила това безумие?
Не че се возим всеки ден на автобус, но открих "топлата вода" като слизането ми до центъра с автобус е много по-удачен вариант, отколкото с кола. И тъкмо ми хареса и.......
И снимка искат - ами да си го снимат "господата"! "Безплатните" карти ще искат сигурно 10лв за снимка. А по кой начин ще седи моето диваненце на стола във фотото?!?!?!!?
Та някой възползвал ли се е и има ли опашки вече?
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #137 -: Октомври 05, 2012, 16:37:51 pm »
Така е, но според мен не може да се правят подобни сравнения..
В САШ например какъв е процента на осигуровките и данъците и какви са облекченията и колко пари ти връщат на края на годината ако нямаш необходимия минимален доход??? Има ли изобщо фонд ОЗМ, за който ни удържат солидни суми всеки месец на нас тук в БГ? Какъв е прираста на населението в САЩ или някоя цивилизована европейска държава? Какъв е процента на "черните паразити", заради които работят всички данъкоплатци? Колко години трябва да работиш за да получиш право на пенсия? Има хиляди подобни въпроси, които могат да се зададат...
Все пак не мисля, че едно майчинство би накарало някой да промени решението си дали да ражда или не деца, но от няколко години аз например съм започнала да разсъждавам така- "Каквото мога да измуфтя от държавата ще го направя" Извинете, ама внасяме стотици левове всеки месец за осигуровки, а накрая гадната мизерна циганка, която ме е прередила в социалното ще вземе в пъти повече от мен и дори няма да ги похарчи за челядта си....почти е сигурно. От тия стотици левове дето внасяме кое точно някога ще ползваме аз и ти? Когато се разболеем почти никога не разчитаме на лекарите в системата, а си цакаме на частно да ни е мирна главата. Едва ли някой ден ще дойде ред да се пенсионираме, щото няма да доживеем най-вероятно до тогава или пък точките няма да ни стигнат, или ако ни стигнат точките, пенсията ще ни стигне само да си платим лекарствата.... И какво излиза, плащаме маса осигуровки, които какво всъщност ОСУРЯВАТ- едно голямо НИЩО!!!
А бе дълга тема...


*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #138 -: Октомври 05, 2012, 16:39:28 pm »
Според мен тези 2 години в България на гърба на данъкоплатците са пълен абсурд.
Дали да не вземем и тук да забраним здравните осигуровки, да направим платени училищата и детските градини и като връх на всичко насред министерството, събиращо данъци да тупнем един синдикат, за да можем да си запазим поне отпуските, след като загубим право на болничен и майчинство.
Боби, ако например закона за движението по пътищата ти се вижда абсурден кажи навреме, за да можем и него да променим заедно с другите. А после може и законите на физиката да нагодим към точно определени нужди.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #139 -: Октомври 05, 2012, 16:43:39 pm »
Картите за автобусите на децата до 7 години
За София пишеше, че от 01.01.2013 ще трябва да пътуват бебетата с карти. Но снимката не е задължително да е паспортна. Носиш каква да е снимка, те си сканират каквото им трябва и ти я връщат. За сега опашки има само към 8:30 сутрин и 18:30 следобед в работни дни. Иначе при нас няма опашки.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.