0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #100 -: Октомври 04, 2012, 12:13:57 pm »
ммда... хем го знаех когато беше на Борис ... сега ме е яд. Наистина са много добри или поне бяха преди няколко години
В очакване ....
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #101 -: Октомври 04, 2012, 14:27:52 pm »
Първо, да се разберем какво означава "ранно чуждоезиково обучение"- това не е обучение на деца над 4-годишна възраст. Става дума за 1-2-годишни и колкото литература по въпроса съм изчела(поради професионален интерес), все не мога да намеря стаблилно доказателство за смисъла от това нещо.
Аз литература по въпроса не съм чела, но имам много примери пред очите си и знам, че на тази възраст децата учат език както се учат да говорят. На тях не им трябва да знаят какво е подлог примерно или сказуемо,за да могат да съставят правилно изречение на езика, ня който им се говори от малки. дъщеря ми е на 2 годинки и вече разбира 2 езика, без да е правила усилия, просто и е отвърте като е в средата. Знам дете, което от детски предавания по телевизията научи англисйки при положение, че живееше в българско семейство и не ходеше на градина. Така че смисълът според мен е, че на тази възраст не е дори обучение и не смятам, че би трбявало да се нарича така. На тази възраст те го учат така както учат майчиния си език понеже до този момент никакъв език не знаят.

Абсолютно съгласна съм. В момента сина ми е на етап проговаряне, виждам колко лесно запомня и повтаря думите, и на немски и на български. Като попивателна е. :D
Верно е, че нашите деца живеят в чуждоезикови държави, но и в Бг само да са, пак има смисъл да се започне от много рано.
Както казах, ние в къщи говорим само на бг. Калоян на ДГ не ходи, заедно сме постоянно. Аз му казвам думите и на двата езика. Запомня ги. До един етап ги смесват езиците. Например той казва на съседката "Хало баба, ома" :D, но в по-късен етап ги различават безпрогрешно.
Дара в момента превежда безпогрешно от единия на другия език :).
Мисля, че е добре на съвсем малките/ 1 -3г/, просто да им се казват думите, по картинки или да им се говори в къщи и на двата езика /който умее разбира се/. За БГ имам предвид.

И аз мисля, че децата слушат,  учат и запомнят дори и в по-големи групи, дори да нямат възможност да си отварят устата постоянно. Просто при децата, става лесно.
А за граматика, писане и т. н. се говори вече в по-голяма възраст.
« Последна редакция: Октомври 04, 2012, 14:30:54 pm от albenanedelcheva »

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #102 -: Октомври 04, 2012, 14:46:33 pm »
Знам го аз на БиБиСи центъра, да, отзивите са много добри, имам колежка на която дъщеря й е учила там, но там няма обучение на толкова малки деца като нашите. Групите са за деца в училищна възраст. И най-неудобното е че е само един и то на центъра. Подходящ е вече като станат 4-5 клас и могат сами да се предвижват с градски транспорт, например.
« Последна редакция: Октомври 04, 2012, 16:35:32 pm от StefiZ »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #103 -: Октомври 04, 2012, 15:25:21 pm »
аз съм скептична най-вече към способността на детето да гледа на родителя като на учител и обратното - на родителя да гледа на детето като на ученик.


моят баща беше университетски преподавател, но никога не успяхме да учим заедно. в редките случаи, когато съм прибягвала към него за помощ в разбирането на някои уроци (от неговата компетентност), винаги сме стигали до караница.

имам и други наблюдения, които ме карат да мисля, че домашната педагогика не е работа.
Аз също мога да споделя личния опит -с двама родители учители , като майка ми ми беше и преподавател по математика. Е , никога , ама никога ,не са се занимавали с мен да преподават , обясняват  и т.н. у дома.  Дори си мислех , че много малко ме наблюдават как се подготвям . А баща ми ми разписваше бележника предварително -без да има оценки срещу празни редове, аз много се кефех на доверието му. Всичко това е давало резултат, защото аз бях старателна и ученолюбива и оправдавах доверието , без да са ме проверявали как се подготвям  и  натискали да уча.

За дребните 1-2 годишни и чуждия език - мисля като Смарайди - че го усвояват именно в двуезични семейства или растящи в среда , където свободно се комуникира на двата езика.На моето дето още на български не ме разбира ,  а и аз не съм особено на ти с езиците , едва ли мога да го  уча на нещо  , но това си е  мое мнение.
 


*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #104 -: Октомври 04, 2012, 16:06:01 pm »
ами много зависи от детето ... аз бях (и все още съм) много по живота, старанието ми в училище  приключи в 8ми класи и ако нямаше контрол, кой знае до къде щях да го добутам. 
В очакване ....
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #105 -: Октомври 04, 2012, 17:23:28 pm »
Малчо вижда, че с бати учим заедно и някак си знае, че така се учи. Друг е въпросът, че при най-малката трудност започва да се лигави. Но много е вероятно аз да бързам повече отколкото той би могъл да поеме.
Иначе големият не иска да учи това, което аз преценявам, че е важно. Чака в училище да му кажат. Ако обаче нещо не му е ясно от училище разчита на родителите. Ако чуе нещо странно за някое животно пита пак родителите "защо".
Нещата в училище ги приема, нещата вкъщи ги разбира.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #106 -: Октомври 04, 2012, 17:25:56 pm »
До 8 клас бях усвоила умението да слушам и говоря едновременно. Но въпреки, че бележника ми беше пълен с „Говори в час по ....“ се справях без много четене в къщи. Така лошо подведох и брат си - кака не чете много и има добри оценки, значи и аз мога. Може ама .... Но начален курс четях уроците задължително на глас, докато мама шеташе из къщи. Задавахме уточняващи въпроси и така, докато тя се убеди, че съм разбрала, а не просто наизустила. В гимназията много лошо се научих да разгадавам учителките и да знам при коя какво минава и как изпитва. Ако минаваха тези номера де. Понеже химичката нямаше система на изпитване - имала съм 13 оценки за един срок. Няма да уча ли .... При физичката пък 2 еднакви оценки за срока ти оформяха успеха. Напъвах се в началото и после нито знаех къде ми е учебника, нито до кой урок сме. Да ама сега по-бързо ще си спомня химията отколкото физиката.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #107 -: Октомври 04, 2012, 21:35:12 pm »
Боби, на вас ви е в средата да учат децата ти английски. На мен като не ми е в средата как да се учи на английски от раждането? Как така ще научи едно бебе английски само от ТВ при положение че мама и татко, и всички около него говорят български?
Ми не знам как, ама учат от детските предавания, които са за най-малките. Един приятел дойде, когато дъшеря му беше на година и половина и тя започна да разбира английски преди да е тръгнала на градина, а в тях се е говорело само български понеже те английски не знаеха и без това. Явно, че няма да и е токова богат речника така, но все пак е начало, което за детето е естествено и не му се налага както по-късно в живота да седне да го учи. То си го схваша някакси естествено. Особено слуха им се развива страхотно в тази насока. Наистина нямам наблюдения как е точно,когато това става в България, но какво пък пречи да се пробва, ако и без това даваш да гледа детски. На него в момента едва ли му пука на кой език ще ги гледа.
« Последна редакция: Октомври 04, 2012, 21:39:13 pm от Bobbie »


  
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #108 -: Октомври 04, 2012, 21:55:52 pm »
Боби, не знам какъв слух им се развива.. на моето явно нещо не му е наред слуха, защото постоянно му пущам най-различни клипчета от тубата докато се храним, повечето от които на английски. Наскоро пожела да гледа Рали и се случи някакво, в което участва Кими Райконен. Човека закъса с колата и някой от публиката се провикна "Go Kimi, go" На нашия му стана много смешно това и сега мине се не мине все се провиква "о кимибо"  :lol: И други подобни имаше, но сега не се сещам за да ги дам като пример за лошия му слух  :)


Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #109 -: Октомври 04, 2012, 22:09:05 pm »
Човека закъса с колата и някой от публиката се провикна "Go Kimi, go" На нашия му стана много смешно това и сега мине се не мине все се провиква "о кимибо"  :lol: И други подобни имаше, но сега не се сещам за да ги дам като пример за лошия му слух  :)
:lol: :lol: :lol:

 По мое време имаше училища Европа, където пускаха песен, например Жълтата подводница или Бъди щастлив и пеехме заедно и изваждахме думите от песента и така учехме.Бях малка, но още си го спомням и много ми харсваше, така учех всичко в час и вкъщи не се занимавах. Ще ми се след време да запиша и бебо там, ако са все още толкова добри, колкото бяха едно време
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #110 -: Октомври 05, 2012, 08:31:15 am »
Боби, не знам какъв слух им се развива.. на моето явно нещо не му е наред слуха, защото постоянно му пущам най-различни клипчета от тубата докато се храним, повечето от които на английски. Наскоро пожела да гледа Рали и се случи някакво, в което участва Кими Райконен. Човека закъса с колата и някой от публиката се провикна "Go Kimi, go" На нашия му стана много смешно това и сега мине се не мине все се провиква "о кимибо"  :lol: И други подобни имаше, но сега не се сещам за да ги дам като пример за лошия му слух  :)
Аа развива се, зарежи ти тази работа, че не се развива. Няма време когато да се развива по-лесно. Ивана казва „кико, кико“ на „twinkle, twinkle“,но това не значи, че не разбира звученето на dумите и че не разбира кога свършва еdната и започва другата. Много добре си разбира дори и испански разбира малко, понеже някои учителки и го говорят и като я викнат на испански отива. Вчера дори ми демострираха как си дава бузката за целувка когато учителката и каза на испански да даде целувка. Освен това се опитва да брои на испански и казаха, че знаела цветовете. Те сега са като попивателни, всички възприемат много лесно.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #111 -: Октомври 05, 2012, 08:47:00 am »
по повод ефективността на ранното езиково обучение. моето дете ходи от 4-годишно на уроци по английски, ако това може да се нарече урок - 1 път седмично по 1 час. освен това, методиката изискваше всеки ден по 15 минути задължително да слуша едни дискове с песнички и стихчета у дома. аз не ги пускам, де. е, и двете занимания по 30 минути в детската градина седмично, дето просто не ги броя.

не ги броя, ама то всичко се натрупва някъде там.... и доказателството - вчера.

снощи детето надига една бутилка вода и казва - виж, аз пих от английската вода. питам - я кажи на английски "аз пия английска вода" и той без никакво замисляне каза - I drink English water.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #112 -: Октомври 05, 2012, 10:11:58 am »
и моето е с много добър слух. вчера са имали английски и проведоха с баща си следния разговор:
- какво учихте днес по английски
- здравей и лека нощ
- как е здравей
- бжътбжът (или подобно)
- тати, да ме подсетиш утре да те отпишем от английски
- окей, тати
след което попита кога са уроците по шопски
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #113 -: Октомври 05, 2012, 10:18:34 am »
след което попита кога са уроците по шопски

теб шега, мен истина, ама в скоро време ще трябват и уроци по нашия native шопски, щото по улиците на София вече може да се чуе предимно мьекане и детето не може естествено да си "попие" родния акцент :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #115 -: Октомври 05, 2012, 10:25:15 am »
моето няма такъв проблем. каня ви да поиграете с нас събота и неделя, когато са повече деца по улиците. ще ти се уплаши ухото. на последните ми забележки за ударенията или "у къщи, у гащите" вече отговаря "ееее, стига вече, мамо, това е на испански"
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #116 -: Октомври 05, 2012, 10:42:08 am »
Моето хлапе от бебе имаше една музикална играчка на английски и към 1,3-4 м. повтаряше след като чуе "Бай!" без смисъл от негова страна. Боби, той не се заглежда по филмчета, не му привличат вниманието. Най - много определени реклами, не всички. Не знам може да е за радост, че не се заглежда още.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #117 -: Октомври 05, 2012, 14:33:48 pm »
момичета, аз открих "топлата вода", но сега за първи път ми попадна в КТ, че майките с 2 деца има право на 2 допълнителни дни платен годишен отпуск освен полагащия се стандартен, а тези с 3 на 4 допълнителни дни - чл. 168, ал.1.
Някой възползвал ли се е, на мен до сега не са ми начислявали такива допълнителни дни? :P
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #118 -: Октомври 05, 2012, 14:55:08 pm »
по повод ефективността на ранното езиково обучение. моето дете ходи от 4-годишно на уроци по английски, ако това може да се нарече урок - 1 път седмично по 1 час. освен това, методиката изискваше всеки ден по 15 минути задължително да слуша едни дискове с песнички и стихчета у дома. аз не ги пускам, де. е, и двете занимания по 30 минути в детската градина седмично, дето просто не ги броя.

не ги броя, ама то всичко се натрупва някъде там.... и доказателството - вчера.

снощи детето надига една бутилка вода и казва - виж, аз пих от английската вода. питам - я кажи на английски "аз пия английска вода" и той без никакво замисляне каза - I drink English water.



 :) Именно.
Аз бях страшно учудена с Дара /с Колян вече ми е познато :)/, когато на около 1г - 1год и половина, и разказвах минавайки по улиците, какво е това, какво е онова, тя още не можеще да говори. Не знаех дали ме разбира изобщо.След около половин година, минавайки по същите места, госпожицата ми посочва същите неща и възпроизвежда какво са им обяснила.

Така, че, майки не се заблуждавайте, мъниците, които още не могат да говорят, разбират всичко и по късно го споменават  :)

Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #119 -: Октомври 05, 2012, 14:56:46 pm »
на мен до сега не са ми начислявали такива допълнителни дни? :P
Защото не са длъжни,а само ако е уговорено в колективен трудов договор :)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia