0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #80 -: Октомври 03, 2012, 13:53:59 pm »
Но моя близка приятелка детето започна да учи английски на 7 години. Частни уроци, два пъти седмично в къщи.
В 7 клас говореше много добър английски и влезе в испанска гимназия. След завършено средно ще владее два езика :D

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #81 -: Октомври 03, 2012, 13:55:16 pm »
мдам, това може би е по-добрия вариант, с частните уроци :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #82 -: Октомври 03, 2012, 14:00:43 pm »
не мисля, че някой от нас е компетентен да обучава детето си на чужд език в домашни условия. нека не се заблуждаваме. по принцип, родителят изобщо не би трябвало да се опитва да замества учителите по никоя дисциплина - нито е наясно как се обучават малки деца, нито е наясно с материята на професионално ниво, нито има винаги достатъчно време, нито има нужния имидж пред детето.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #83 -: Октомври 03, 2012, 14:21:42 pm »
не мисля, че някой от нас е компетентен да обучава детето си на чужд език в домашни условия. нека не се заблуждаваме. по принцип, родителят изобщо не би трябвало да се опитва да замества учителите по никоя дисциплина - нито е наясно как се обучават малки деца, нито е наясно с материята на професионално ниво, нито има винаги достатъчно време, нито има нужния имидж пред детето.


я, как хубаво си го казала, те това ми беше мисълта :wink:
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #84 -: Октомври 03, 2012, 14:31:13 pm »
не мисля, че някой от нас е компетентен да обучава детето си на чужд език в домашни условия. нека не се заблуждаваме. по принцип, родителят изобщо не би трябвало да се опитва да замества учителите по никоя дисциплина - нито е наясно как се обучават малки деца, нито е наясно с материята на професионално ниво, нито има винаги достатъчно време, нито има нужния имидж пред детето.
И аз така мисля :D

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #85 -: Октомври 03, 2012, 14:34:48 pm »
не мисля, че някой от нас е компетентен да обучава детето си на чужд език в домашни условия. нека не се заблуждаваме. по принцип, родителят изобщо не би трябвало да се опитва да замества учителите по никоя дисциплина - нито е наясно как се обучават малки деца, нито е наясно с материята на професионално ниво, нито има винаги достатъчно време, нито има нужния имидж пред детето.


Именно!Миналата година си счупих нервите да обяснявам сътношението м/мм/см/дм-нямаше ефект.Дали зад десетичната запетая има 1 или 5 нули за нея нямаше никакво значение.Накрая я изпратих при майката на една приятелка,която е учител по математика и всичко си дойде на мястото.Жената после ми се обади и ми казва-Не е виновно детето майката е за бой.Аз в стремежа си да помогна само съм объркала детето още повече!
Така,че съм стигнала до извода,че няма смисъл да изземаме ролята на учителите.Като не разбира нещо-на уроци.И с математиката и с английския действам така.С другото за сега няма проблеми.
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #86 -: Октомври 03, 2012, 14:55:22 pm »
по принцип, родителят изобщо не би трябвало да се опитва да замества учителите по никоя дисциплина

Никога няма да забравя баща ми как ме изпитваше по английски във втори клас и ме караше да си преразкажа урока. А сигурно знаеше три думи на английски. :lol:
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #87 -: Октомври 03, 2012, 15:13:54 pm »
абе ще слуша, надявай се :lol:

не знам, може и аз да съм сбъркана нещо, но все си мисля че, когато се учи нещо то трябва да се научи, а не след това аз в къщи още 2 часа да се обучавам с нея, ами не е нормално. нито след това да изкарвам още веднъж основното образование, ами не искам :P

Добре дошла в клуба!!! Изобщо не е нормално, а когато плащаш е и неморално  :wink:. Знаш какви дебати с администрацията на Британика водих миналия втори срок ... Първия срок изобщо не сме учили в къщи - просто каквото го питах от учебника всичко си знаеше детето. Не се е налагало изобщо да се занимаваме допълнително. Втория срок, кака ви си учи като стой та гледай, просто защото в противен случай парите ми щяха да отидат в боклука.

Нямам никакво намерение да уча с Никола, обаче ще го проверявам като сталински концлагерист ... изобщо нямам намерение да се доверявам на учителското "Всичко си знае детето, много е умен ..." после "утидъх да гледам фюм"

Смятам, че до 4то отделение мога да се справя  :wink:. Нямам никакво намерение да преподавам аз, но все мога да преценя дали знае или не и мога да го накарам да го разбере и да го научи ако има проблем. След 4ти клас ще му мисля
« Последна редакция: Октомври 03, 2012, 15:19:40 pm от Fussii »
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #88 -: Октомври 03, 2012, 15:25:22 pm »
аз съм скептична най-вече към способността на детето да гледа на родителя като на учител и обратното - на родителя да гледа на детето като на ученик.

моето дете, например, съвсем категорично отказва да получава знания от родителите си - буквално саботира опитите ни да покажем, да помогнем, да научим. същото това дете няма проблем да се учи от друг човек - "учител".

моят баща беше университетски преподавател, но никога не успяхме да учим заедно. в редките случаи, когато съм прибягвала към него за помощ в разбирането на някои уроци (от неговата компетентност), винаги сме стигали до караница.

имам и други наблюдения, които ме карат да мисля, че домашната педагогика не е работа.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #89 -: Октомври 03, 2012, 15:25:42 pm »
освен всички останали аргументи на Jam и Стефи, аз говоря английски като арабин и НЕ ИСКАМ да помагам по този начин
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #90 -: Октомври 03, 2012, 15:35:42 pm »
Аз мисля, че е хубаво да се развиват и други способности и умения освен езиковите, но в крайна сметка насила хубост не става. И майка ми искаше да не уча само езици, ами и някаква икономика, но не е за мен тази работа. Сега с езиците си изкарвам хляба и съм убедена в избора си. Това е, което умея, и което ми доставя удоволствие. Но е истина, че с годините научаването на нов език става все по-трудно и се изискват много повече усилия.

джам, аз така съм се опитвала да уча гадже на английски. Резултат - назубрени текстове за изпит, иначе реално нищо не научи.  :lol:

Приятен ден ви желая! :-)

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #91 -: Октомври 03, 2012, 17:16:53 pm »
Аз учих езици, макар и не от ранна детска възраст, удават ми се и добре ги научих, и също години наред си изкарвах хляба с тях.

Но съжалявам, че опортюнистки (точно както jam обобщи) избрах езиците, мислейки, че те ще ми отворят пътя към навремето трудно достъпната чужбина и сносен живот там (тук). И когато чужбинските ми връстници бяха завършили образование в избраните от тях дисциплини и понатрупали няколко години опит, аз тепърва учих математика и статистика. Отчитам, че не само емиграцията ме забави, а и неправилният дългосрочен избор на поле за професионална реализация.

Сега чуждите университети и работодатели са много по-достъпни. Затова просто казвам, че ако децата следват интересите си и талантите си, има по-голяма вероятност да направят удачен избор, когато му дойде времето. Каква работа има днес или какви "специалисти" се търсят нейде диктува късоглед подход.

Сигнус много хубаво го каза - ако поощряваме любознателност по отношение на всяка област от познанието, останалото ще се нареди.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #92 -: Октомври 03, 2012, 17:57:01 pm »
Това, което jam казва за родителя - учител, скоро го гледах наживо у приятелка. Тя учи сина си на нещо, бабата - детска учителка и тя. Без никакъв успех. Само за месец в яслите научи два пъти повече. А те и двете се бяха хванали за главата - това дете нищо не може да научи и какво ще правят с него. Ами научи, но когато му се казва/показва от госпожата, а не от мама и баба.
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #93 -: Октомври 03, 2012, 18:12:00 pm »
Аз със Мишето учих/пак ще се повторя/ по книжките на Просвета,но само това което бе показано,а то беше елементарно.До 3 клас успявах да помагам по бълг.език и математика за неясните неща.От миналата година е с уроци по тези два предмета-особено българският език ми е много сложен/не се смейте/.По английски език и до ден днешен не знам какво учи,но е факт,че го учи от 1 клас със голямо желание и сам и ми носи само шестици.Само едно не ми е ясно как едно време имаше часове и за вземане на нов урок и след това за упражнение/визирам математиката/,а сега на родителската среща миналата година самата госпожа се оплакваше от поднесеният материал в учебника,който трябва да предаде ,а той е всеки час-нов урок.Нямаха никакво време да се поупражняват над новия материал.Безумие...та без уроци не стават нещата поне при нас.

Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #94 -: Октомври 04, 2012, 02:07:32 am »
Първо, да се разберем какво означава "ранно чуждоезиково обучение"- това не е обучение на деца над 4-годишна възраст. Става дума за 1-2-годишни и колкото литература по въпроса съм изчела(поради професионален интерес), все не мога да намеря стаблилно доказателство за смисъла от това нещо. При 4-6- годишните вече е друго, но при тях понякога изглежда, че полза няма, но се трупат пасивни знания, които по-късно се осмислят и активизират.
10 деца или 8 в група- ако учителят си е на мястото- разлика няма.
"Британика"- хора, защо,бре? Нямате ли алтернативи? Вижте им само името-хем е откарднато от заглавието на най-голямата енциклопедия на английски език, хем е замаскирано като е направено с правописна грешка- Britanica вместо Britannica. Те открай време са гола-вода- плащат лошо и затова наемат учители откъдето им падне, включително студенти в първите години.
За София много по-удачен избор са АВО-3 или Британско-български информационен и езиков център(бившият БиБиСи Център).
А не бива и да се забравя, че има и хора, на които езиците просто не им се отдават- те какво да правят?Ще трябва и нещо друго да поназнайват...Езиците са в 90% от случаите средство, цел са само за разни смахнати филолози като мен! :D

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #95 -: Октомври 04, 2012, 06:03:21 am »
Първо, да се разберем какво означава "ранно чуждоезиково обучение"- това не е обучение на деца над 4-годишна възраст. Става дума за 1-2-годишни и колкото литература по въпроса съм изчела(поради професионален интерес), все не мога да намеря стаблилно доказателство за смисъла от това нещо.
Аз литература по въпроса не съм чела, но имам много примери пред очите си и знам, че на тази възраст децата учат език както се учат да говорят. На тях не им трябва да знаят какво е подлог примерно или сказуемо,за да могат да съставят правилно изречение на езика, ня който им се говори от малки. дъщеря ми е на 2 годинки и вече разбира 2 езика, без да е правила усилия, просто и е отвърте като е в средата. Знам дете, което от детски предавания по телевизията научи англисйки при положение, че живееше в българско семейство и не ходеше на градина. Така че смисълът според мен е, че на тази възраст не е дори обучение и не смятам, че би трбявало да се нарича така. На тази възраст те го учат така както учат майчиния си език понеже до този момент никакъв език не знаят.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #96 -: Октомври 04, 2012, 08:34:45 am »
За София много по-удачен избор са АВО-3 или Британско-български информационен и езиков център(бившият БиБиСи Център).

Inke, разкажи за второто - аз сефте го чувам. каква е разликата с Бритиш Кансъл?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #97 -: Октомври 04, 2012, 10:47:37 am »
Боби, на вас ви е в средата да учат децата ти английски. На мен като не ми е в средата как да се учи на английски от раждането? Как така ще научи едно бебе английски само от ТВ при положение че мама и татко, и всички около него говорят български?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #98 -: Октомври 04, 2012, 11:18:24 am »
Боби, говорим за деца, които не са естествено изложени на чуждия език- това си е друг случай. Така или иначе на деца, дори и на 7-годишни не е прието да се преподава граматика- ученето трябва да имитира ученето на роден език, но от моя опит това просто не се получава, когато децата не са изложени естествено на този език.
Българо-британски информационен и езиков център е бившият БиБиСи Център, който се намираше на" Борис Първи"- сега са се преместили на бул. "Македония". Това беше уникален,в смисъл, че нямаше друг такъв по света, информационен и езиков център, управляван от Българската редакция на БиБиСи. След влизането ни в ЕС, БиБиСи закри тази редакция и този център се трансформира. Там се работи по учебни системи на БиБиСи, има много голяма традиция в курсовете за деца.Преподавателите са квалифицирани и с огромен опит. Знам тези неща, защото като студентка работех там като "Фронт деск".

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #99 -: Октомври 04, 2012, 12:09:40 pm »
Инке, много полезна информация! :) Не знаех за този ценър на Би Би Си. ;)