0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #40 -: Октомври 02, 2012, 13:20:43 pm »
Деси, помня свикването на Кай и като разказвам на приятелки ме гледат леко като смахната.
Всички са били навън и деца и персонал. Аз и на тях им влизам в положението, защото са 2 жени на 18-20 деца и е трудно да ги опазят. А и моята е най-малка, е не е съвсем бебе, но си е малка.
Здрави да са и през това ще минем.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #41 -: Октомври 02, 2012, 14:33:35 pm »
Чаршафчетата и пижамките са си наши и ги взимаме в петък да ги перем, в понеделник ги връщаме, също и хавлийката ,с която им бършат краката лятото. Пантофите си седят там, а дрешки съм оставила по 2 комплекта (потници, слипчета, чорапки, тениски, панталонки и тънки блузки с д.р.) за двамата, което си е доста обемно.

То си е за куфар, не за раница  :)

http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #42 -: Октомври 02, 2012, 14:40:19 pm »

УТРО


Как да кажа на Господ, че нямам, когато
тишината на сънища детски ухае!
...През завесата хлуят прашинки от лято,
а денят се изтяга безкраен...

В миг такъв ми изглежда, че всичко е вечно -
до въздишката тънка на топлото мляко!
Иде Малкият принц, с пижама облечен,
без да помни, че снощи е плакал...

А след него тупурка Малка сънена мис,
във врата ми се гуши, бъбри нещо щастливо...
Как да кажа на Бог, /неприличен каприз/,
че животът е графика в сиво? (Мая Дъгчева)

Хубав ден момичета !
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #43 -: Октомври 02, 2012, 15:01:14 pm »
Добро утро :D

На мен ми се изпари ентусиазма за яслата. Тази сутрин заведох момата и се показа една жена(не разбрах лелка ли е сестра ли е) не се представи, при все, че ме вижда за първи път. Децата(София и племенницата) влязоха в групата и тя хлопна вратата. При хлопването моето диване се сети да мамосва. Подадох с ръка шишетата за вода и биберона на София и останах отвън. Бая време си порева детето.
Сега си мисля така ли трябва да стават нещата. Да се представиш е част от възпитанието ти. Когато взимат нови деца би трябвало да питат за навиците им и т.н
Не можах да кажа, че на обяд ще я вземе майка ми, което според мен е важно. Абе, нищо не можах да кажа, тя просто си влезе и останах  8O . Не посмях да вляза вътре, за да не разстроя детето още повече...
Свило ми се е сърцето, и в обедната почивка ще тичам да я прибера и да я видя :oops:

Хубав ден ви пожелавам, пък аз ще се опитам да поработя :wink:

Споко Ники, така е навсякъде почти. В Германия също. Дъщеря ми когато тръгна на ясла /на 1г. и 8 мес./ също ми направи впечатление, че никой не й обърна особено внимание, като на новопостъпила. И аз като тебе имах същите разсъждения и терзания.
Така е винаги в началото, децата свикват след известно време, ще се наредят нещата, ще видиш :)

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #44 -: Октомври 02, 2012, 15:28:14 pm »
Абе Мимс, ти верно куфар тябва да носиш, защо оставяш толкова много дрехи, един комплект сезонни дрехи не е ли достатъчен, ако се нацапат, на другия ден ще занесеш друг резервен, или така ви искат? Все пак става дума за големи деца, не ясленичета. Ние също не носим чаршафи и хавлии, само пижамка, която си взимаме да изперем в петък.
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 16:07:53 pm от StefiZ »
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #45 -: Октомври 02, 2012, 16:02:03 pm »
Спокойна и здрава седмица и от нас:)

Децата вече са почти здрави, майка им също:)

В четвъртък ги заведох на градина, което си е моя грешка, че не изчаках да се уверя, че са напълно здрави и вечерта Дани вдигна наново температура а цяла нощ го боля ухо. В петък ги заведох на лекар и се оказа, че Ники и Дани са с начален стадий на отит. Лекуваме се още и мисля и тази седммица да останат тук, че и доста кашлят.

Пазарлъците за градината продължават но вече са някак по,по..спокойни:)

И аз с куфара носих дрехите и чаршафите в градината. Бях занесла 2 комплекта чаршафи и завивки (без калъфки-не им разрешавали да имат възглавници на 1-ва група) и по един комплект резервни дрехи. госпожата ми каза, че е крайно недостатъчно и помоли да занеса още, защото много се мокрели като се мият, или като ходели до тоалетна ако имало случайно вода по земята обирали всичко с панталоните си.

Ники, дано лесно се адаптира София.

И мен ме вълнува темата за зелените карти за САЩ.
Пуснете ако искате една отделна тема.
Аз съм подавала документи преди няколко години но не спечелих. Интересува ме и варианта с адвокат?
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #46 -: Октомври 02, 2012, 16:10:42 pm »
Пфууу, писах-писах и се изтри... :x
Ники, това, което разказваш е все едно Дари преди две години, когато тръгна на ясла. Е, беше малко по-голяма от София, но пак си беше доста малка според техните критерии. И често в началото на въпросът ми "Как е детето" ми се отговаряше "Ми...малка е", което според тях явно обясняваше всичко. И да, първият ден беше си охлузила носа, а сестрата най-спокойно ми каза "Ми така ще е, ще пада, ще се спъва..." :( Единственото положително, според мен, а и според други майки при ранното тръгване на ясла е, че децата много по-бързо се адаптират от 2 и повече годишните. Те вече много повече разбират, повече време са прекарали с мама и са по-провързани и т.н...съответно много повече реват и им трябва по-дъбго време да се адаптират. Споко, ще свикне момата, само да е здравичка! То за нас, майките, явно е по-трудно, но така ще е цял живот :wink:
Хубава и спокойна седмица, момичета!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #47 -: Октомври 02, 2012, 16:22:00 pm »
И да, първият ден беше си охлузила носа, а сестрата най-спокойно ми каза "Ми така ще е, ще пада, ще се спъва..." :(

Хе хе ми то си е така де. Тук пък аз им го казвам това, понеже като паднат и ми се оябсняват все едно кой знае какво се е случило. Един ден ми се извиниха, ча Ивана я ухапал комар :-).

Аз въобше не държа там много дрехи. Ивана има 2-3 фланелки и Андреа 2 бодита.


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #48 -: Октомври 02, 2012, 16:51:04 pm »
Ето линк към официалната страница, на която са изброени различните видове критерии за получаване на зелени карти: http://www.us-immigration.com/cart/category/green-card.html . Ние получихме по линия "работодател". Ако някой има въпроси, може да ми пише на лични.

Ники, успех на София  :D!
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #49 -: Октомври 02, 2012, 17:33:32 pm »
Също като elle, приканвам всички, които имат нужда от информация или помощ за лотарията да ми пишат на лични.

Вчера чух по новините, че само 8 студенти започват обучение по математика Софийски Университет тази година:

Цитат
Справката с останалите вакантни места за прием потвърждава схващането, че българските младежи нямат интерес към точните науки. В четири от специалностите във Факултета по математика и информатика има излишък от непопълнени студентски бройки, като най-много са по „Статистика” – 10. Но тази цифра бледнее пред равносметката на Физическия факултет, където незаети места има в цели 9 специалности, като някои от тях имат недостиг на кандидати и в редовната, и в задочната форма на обучение. Със свободни бройки са дори атрактивно звучащите „Ядрена техника и ядрена енергетика”, „Астрофизика, метеорология и геофизика”, „Медицинска физика” и др.

Следя седмичната тема от дълго време и наблюдавам голямото желание на майките децата да учат от малки чужди езици. Ако опитът ми служи за нещо, ето ги моите пет лева: език се учи на всякаква възрааст - добре, не толкова добре, но се учи, когато е нужно, на нивото, което е нужно.

Но доброто владеене на чужди езици не компенсира липсата на интерес и знания в някаква дисциплина. Горната новина само потвъждава, че и в България, както и в Щатите (а и в Западна Европа, мисля), младежта не иска да изучава математика и точни науки, а точно там има много хляб и добре платена работа. Това са някои от най-динамичните области на човешката дейност днес и в бъдеще. Познавам българи млади и стари, които с математика, физика, химия или биология вършат много интересна и отлично платена работа по света.

Така че нека показваме на децата и тези хоризонти.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #50 -: Октомври 02, 2012, 17:45:18 pm »

Но доброто владеене на чужди езици не компенсира липсата на интерес и знания в някаква дисциплина. Горната новина само потвъждава, че и в България, както и в Щатите (а и в Западна Европа, мисля), младежта не иска да изучава математика и точни науки, а точно там има много хляб и добре платена работа. Това са някои от най-динамичните области на човешката дейност днес и в бъдеще. Познавам българи млади и стари, които с математика, физика, химия или биология вършат много интересна и отлично платена работа по света.

Така че нека показваме на децата и тези хоризонти.

Напълно подкрепям! Точно това си говорим с мъжа ми от дълго време.
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #51 -: Октомври 02, 2012, 18:28:50 pm »
Ми, аз пък не споделям особено това мнение... Може би, защото съм завършила техническа специалност, а език съм учила още от преди училище... Общо взето, чуждият език винаги е в полза по всяко време, за разлика от математическите специалности, които все пак са с по-малко приложение. Освен това, от нивото на езика зависи и точността, стила и отношението в комуникацията - ако имаш килийно ниво просто отношението към теб ще е пренебрежително. А, нивото се качва трудно - с години упражнения и практика - затова обучението започва още от детската градина. Така, с годините, се усвоява конкретното произношение и леката лееща се реч. И колкото повече чужди езици усвои човек, толкова повече ще са му от полза и ще му разширят кръгозора, като изучава самите страни и техните обичаи, забележителности, и контактува и упражнява езиците с чужденците. Чуждите езици имат приложение във всички свери и през целия живот са от полза.
Относно техническите специалности, които са супер, мога да кажа също, че имат голямо приложение, но от всяка пръчка свирка не става! Ако, детето не усвоява добре математиката защо трябва да се мъчи? Ако не му е интересна биологията, защо трябва да се занимава с нея? С този избор на родителите съм била свидетел на твърде големи грешки... Една от тях беше и още е един познат, който по настояване на родителите си стана лекар, при който просто не ви трябва да ходите, защото може би щеше да е по-добре да беше станал стругар или нещо което му се отдава и влече. Аз съм на мнение, че езиците са задължителни, а вече според интересите на детето се и си избира насоката на професията евентуално... Но, най-важното е, че срамна работа няма, когато тя се върши с желание, амбиция за развитие и професионализъм. Относно специалността математика, как да има желаещи, като реализацията е главно учител по математика, а всички се стремят към специалностите после с високите заплати?!    
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 19:01:10 pm от rosefromstars »
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #52 -: Октомври 02, 2012, 18:30:19 pm »
Когато бях в УПК половината ми съученици бяха от езикова гимназия, другата половина от МГ. Непрекъснато се разменяха едни сборници и се обсъждаха задачи. Нито един от езиковата не кандидатства някаква филология. От тях разбрах, че учителят им по математика, освен че ги натискал да решават задачи, все им повтарял, че езикът им е само за помощ при избраната бъдеща професия. Много интересно ги беше мотивирал - имаха клуб по спортен бридж и всяка свободна минута играеха. Аз като скарана с математиката и картите, не разбирам и до днес близката връзка между двете.
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 18:33:24 pm от Pesheck »
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #53 -: Октомври 02, 2012, 18:55:19 pm »
Но доброто владеене на чужди езици не компенсира липсата на интерес и знания в някаква дисциплина. Горната новина само потвъждава, че и в България, както и в Щатите (а и в Западна Европа, мисля), младежта не иска да изучава математика и точни науки, а точно там има много хляб и добре платена работа. Това са някои от най-динамичните области на човешката дейност днес и в бъдеще. Познавам българи млади и стари, които с математика, физика, химия или биология вършат много интересна и отлично платена работа по света.

Така че нека показваме на децата и тези хоризонти.
Напълно съм съгласна с цигу. Езикът средството за комуникация. Без него не може и в един момент ще се научи, няма начин. Той може да се ползва, владее и дори да бъде професия в определени случаи. Изключително важен е езикът, но ако липсва всичко останало, само това не е достатъчно, с изключение на случаите, когато е професия. И в предни теми съм писала, че интересът към природата, обществото, явленията е движещото в детското развитие и въображение. Четмото и писмото, компютрите, както и езиците са инструменти към всичко това. Иначе по темата за английския вчера започнахме с Британика за първи път. Първите впечатления на децата са прекрасни. Надявам се интересът им да се задържи.
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 21:26:55 pm от cygnus »
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #54 -: Октомври 02, 2012, 19:05:39 pm »
Бени, учудена съм от това, което споделяш, защото аз разказах точно за немската градина. Седях няколко дена с учителката в стаята, после в коридора. Докато седях вътре, тя ми обясняваше за децата, режима и прочие, като беше една-единствена на 16 деца. С часове ми е говорила. Чак се чудех как не се умори. Сега имат и едно момче, който обаче не е педагог, но все пак си е възрастен човек и той й помага. Полага се на групата още един учител, но за момента не могат да намерят никого с френски.  :(

*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #55 -: Октомври 02, 2012, 22:17:49 pm »
Мога да кажа опита на мой близък с ядрената физика. От 10 приети, завършили са 3!!! поради сложността на материята. Моят човек докторант стана, в ЦЕРН работИ, нещо прещрака и сега се е отдал на рисуване.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #56 -: Октомври 02, 2012, 22:29:24 pm »
Значи в никакъв случай не позволявай детето ти се увлече по ядрената физика. Гледай само колко е вредна за здравето.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #57 -: Октомври 02, 2012, 22:30:36 pm »
Абе ако го влече, да учи, ама ако е като мен - аз математиката я мразя и в червата си, та няма да има шанс да се занимава. Виж ако е като баща си, да му щрака математически мозъка - супер, да е жив и здрав, ще се подреди :D
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #58 -: Октомври 02, 2012, 23:11:59 pm »
Но доброто владеене на чужди езици не компенсира липсата на интерес и знания в някаква дисциплина. Горната новина само потвъждава, че и в България, както и в Щатите (а и в Западна Европа, мисля), младежта не иска да изучава математика и точни науки, а точно там има много хляб и добре платена работа. Това са някои от най-динамичните области на човешката дейност днес и в бъдеще. Познавам българи млади и стари, които с математика, физика, химия или биология вършат много интересна и отлично платена работа по света.

Така че нека показваме на децата и тези хоризонти.
Напълно съм съгласна с цигу. Езикът средството за комуникация. Без него не може и в един момент ще се научи, няма начин. Той може да се ползва, владее и дори да бъде професия в определени случаи. Изключително важен е езикът, но ако липсва всичко останало, само това не е достатъчно, с изключение на случаите, когато е професия. И в предни теми съм писала, че интересът към природата, обществото, явленията е движещото в детското развитие и въображение. Четмото и писмото, компютрите, както и езиците са инструменти към всичко това. Иначе по темата за английския вчера започнахме с Британика за първи път. Първите впечатления на децата са прекрасни. Надявам се интересът им да се задържи.

Дони, абсолютно съгласна съм с горе изложеното от теб мнение. Със забележката, че езика се учи най-лесно и резултатно в детска възраст. Това е и физиологично и умствено обусловено. Имахме някаква тема в курсовете по немски, че до 12 год се научава най-лесно чужд език, заради изграждането на невроните.

Аз например дойдох в Германия на 33 год. Не знаех бъкел немски. И ми беше много, и изключително трудно да го науча.... и сега ми е трудно.Да не говоря за произношението ми / и това на всички чужденци тук/.
В същото време, дъщеря ми говори немски като майчин език / научен от ДГ и ТВ/, в къщи говорим на бг само, когато сме навън използваме немски, ако се налага.
Така, че , за мене има значение по кое време се учи езика, дали на 5 или на 35 год.
За останалите неща - четем и ние книги за подходящата възраст, на научни и природни теми, но някой неща не могат да се обяснят на 5 год възраст. Например за хим. съединения, вериги на полимери и т. н. За което ме пита оня ден Дара, гледайки едно детско предаване.
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 23:46:39 pm от albenanedelcheva »

Re: Слънчева и ведра Октомврийска седмица 01.10.-07.10.12
« Отговор #59 -: Октомври 02, 2012, 23:30:20 pm »
Бени, учудена съм от това, което споделяш, защото аз разказах точно за немската градина. Седях няколко дена с учителката в стаята, после в коридора. Докато седях вътре, тя ми обясняваше за децата, режима и прочие, като беше една-единствена на 16 деца. С часове ми е говорила. Чак се чудех как не се умори. Сега имат и едно момче, който обаче не е педагог, но все пак си е възрастен човек и той й помага. Полага се на групата още един учител, но за момента не могат да намерят никого с френски.  :(

Деси, при нас поне така беше, аз стоях почти 2 седмици с нея по няколко часа, по време на Eingewoenungszeit-a, Възпитателката я посрещаше с добро утро и до там свършваше интереса. Пфлегерката прояви малко по-голям интерес, та затова Дара се беше лепнала за нея като гербова марка първите няколко месеца :)
Но всичко си идва на мястото, децата привикват. Никога не съм се втелявала чак толкова. Мисля, че моето дете/независимо че е мое/, няма нужда да се ползва с повече превилегии от останалите деца.... Мое мнение