0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #780 -: Октомври 25, 2012, 22:06:53 pm »
абе гърнета, идва им времето на децата, няма нужда от гърнета. аз съм споделяла и преди, че никога не съм купувала гърне. Деси беше на 2.2г. като махнахме памперса, направо на тоалетната с детска седалка си ходеше детето, а Елена беше на 1.5г. като каза кратко и ясно посочвайки тоалетната "Аз акам там" и от тогава нямаме пропуск :)
така че специално по този въпрос изобщо не споделям приучването на детето от 6м. например да седи на гърне, безмислено, започва играта на котка и мишка, хем миете гърне, хем памперси сменяте до 2г. пак.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #781 -: Октомври 25, 2012, 22:33:28 pm »
абе гърнета, идва им времето на децата, няма нужда от гърнета. аз съм споделяла и преди, че никога не съм купувала гърне. Деси беше на 2.2г. като махнахме памперса, направо на тоалетната с детска седалка си ходеше детето, а Елена беше на 1.5г. като каза кратко и ясно посочвайки тоалетната "Аз акам там" и от тогава нямаме пропуск :)
така че специално по този въпрос изобщо не споделям приучването на детето от 6м. например да седи на гърне, безмислено, започва играта на котка и мишка, хем миете гърне, хем памперси сменяте до 2г. пак.
и аз така мисля, обаче като по-бавно схватлива го разбрах чак след като купих не едно, а 2 гърнета ( едно за куклата :-) ). Сега имаме и едно сгъваемо за навън, но това е друго.  добре, че домашното гърне като се затвори става и на стъпалце, че съм го сложила пред тоалетната и Ивана си се качва на него и си ходи на детската седалка. Много е по-добре така, по-лесно и по-чисто.



  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #782 -: Октомври 25, 2012, 22:54:33 pm »
Елена, много мило за целувките  :). Целуни го детенцето и от нас  :bighug:
Това за гърнето не го споменах, за да предизвиквам спорове кога да се започва. Както казах, вярвам, че толкова малко дете няма как да се научи да си казва и да ака в гърне и това, че си го заловил и изакал там не е особено постижение в тази насока. (Е, сигурно има и изключения.) За мен лично имаше смисъл, защото явно помага на детенцето да се изходи, което иначе му е трудно. Позата ли, липсата на памперс ли, не знам какво е, но действа. Като напъва с памперс често или няма резултат или са едно-две топчета, дори да я държа на ръце свита. На гърнето като напъне поне топчетата са повече :)
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #783 -: Октомври 25, 2012, 23:02:04 pm »
абе гърнета, идва им времето на децата, няма нужда от гърнета. аз съм споделяла и преди, че никога не съм купувала гърне. Деси беше на 2.2г. като махнахме памперса, направо на тоалетната с детска седалка си ходеше детето, а Елена беше на 1.5г. като каза кратко и ясно посочвайки тоалетната "Аз акам там" и от тогава нямаме пропуск :)
така че специално по този въпрос изобщо не споделям приучването на детето от 6м. например да седи на гърне, безмислено, започва играта на котка и мишка, хем миете гърне, хем памперси сменяте до 2г. пак.

Стефи, мед ми капе на сърцето като чета това.  :lol: Вече ми подариха едно гърне, а две майки с по-големи деца ми предложиха назаем тези на техните деца /вече не ги ползват/...Всичко това в "деликатен опит" да се сетя, че вече е време за гърне. Аз разбира се съм неделикатна и си им казвам: "Мерси, не смятам да се занимавам засега". Мога да си представя и коментарите им зад гърба ми  :lol:, но не ми пука грам. От всичко, което знам по въпроса - с гърне, без гърне - все около една и съща възраст идва ред на тоалетната и се свалят памперси. Истински недоумявам какъв е този мерак у някои хора, поне година-година и половина преди този момент да си отварят хамалогия и в крайна сметка пак да ползват памперси.

Знам къде живея, знам и, че при някои семейства този стремеж е продиктуван от финансови съображения, разбирам ги. Но опиталите от тях - нищо не постигнаха по темата. Пак между 2 и 3 години на децата някъде успяха да си спестят трайно разхода за памперси, а някои още бебета на 7-8 месеца ги слагаха на гърне.

vanyush, ти го правиш по други съображения и щом помага - ОК. Но повечето майки не драпат за гърнето по такива причини. Доста от тях - от едната "амбиция" натискат за гърне непроходили дечица.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #784 -: Октомври 25, 2012, 23:10:25 pm »
Аз бих драпала за гърне само по една причина-имаме борба за памперс, пълен празен не си ги дава човека и това е. Като го съблека да го къпя обаче, иска първо на гърнето, ми не отказвам.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #785 -: Октомври 26, 2012, 11:03:35 am »

Знам къде живея, знам и, че при някои семейства този стремеж е продиктуван от финансови съображения, разбирам ги. Но опиталите от тях - нищо не постигнаха по темата.

Има и такива майки наистина. Аз за това вече и не коментирам темата с гърнетата. Преди време случайно с една майка се срещнахме на детската площадка. Момиченцето и беше с няколко месеца по-малко от Свилен /той тогава нямаше 2 годинки/, а беше без памперс. Вярно, от време на време майката я препитваше дали има "пиш" ама каза, че откакто е навършила 1 г и 4 месеца е нямала наакани и напикани гащи. Тъкмо мислех да си отворя устата да кажа нещо, но жената сподели, че просто не може да си позволи да купува повече памперси и ако трябва ще пере насрани гащи, но няма друг избор. Чак ми стана гузно, че аз мога да си позволя "удоволствието" да оставя моето дете само да реши кога ще махне памперса.
Иначе е вярно и това, че много майки просто са "притискани" психически. На мен също са ми давали такива съвети и то от мои близки, които обичам и уважавам и знам, че не са го направили за да ме дразнят. Те просто вярват, че колкото по-рано започнеш да опитваш, толкова по-вероятно да успееш, че като пораснат децата стават по-трудни за "убеждаване".


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #786 -: Октомври 26, 2012, 13:20:48 pm »
Джиджи, аз неслучайно отбелязах и факторът "средства за памперси" в коментара си. Да не влезе темата пак в посока "ситият на гладния не вярва" и защото наистина си давам сметка къде живеем и какви неща могат да са проблем като разход за някои родители. За съжаление. :(

Също знам за случаи, в които деца по-малки от моето сега - просто си казват, че има пиш, или друго и това се постига с леко подбутване от страна на родителите, а не с едва ли не часове изтезания с гърнето.  :lol: Донякъде е въпрос и на по-ранно проговаряне при някои, или проява на любопитство конкретно към темата тоалетна и опит да се имитира мама. Трябва да се отчитат винаги индивидуалните особености на детето, все едно за какво говорим.

Но ако съм твърдо "против" нещо - то е да учим детето на нещо под външен натиск, без самите ние да считаме, че е време за това, детето е готово, за да не е "по-назад" от връстниците си и от сорта. А и ти знаеш предполагам - доста такива родители има. Колкото до това, че е по-трудно по-голямо дете да бъде убеждавано в нещо - не намирам логика лично аз. С по-голямо, разумно и по-разбиращо човече е по-лесно да обясниш, да те разбере... Поне моят личен опит е такъв, но пък моето дете не е показател за всички деца, наясно съм.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #787 -: Октомври 26, 2012, 14:06:24 pm »
Моето скромно мнение относно тенденцията на доста родители да се състезават относно ползването на гърнето е следното: Според мен корените на тази тенденция идват от времето, когато всяка БГ майка (и нашите съшо)е перяла по около 3 пелени на напикаване/ наакване. Ако ги нямаше пелените за еднократна употреба, повярвайте ми аз сигурно и преди 6 мес. щях да се опитвам да си слагам бебето/детето на гърне. А пък в годините се предава (тази тенденция) от поколение на поколение и в днешни дни явно (според мен) се толерира предимно от състезателно настроени родители (както за всяко друго "първо" нещо - първо зъбче, първа думичка и т.н.). Разбира се със сигурност има и такива семейства, които както сте писали просто не могат да си го позволят.
При нас нещата се случиха така: Педиатърът ни даваше наклон да го слагаме на гърне след 6 мес., защото иначе той щял да ни се наложи?! Аз обаче, като си знам детето изобщо не ми е и минавало през ума да го слагам по това време. Правила съм някакви опити след като навърши годинка да махам памперса лятото и все едно имахме малко кученце вкъщи - за 5 минути се появяваха около 5 локвички по ламината. На следващото лято пак същата работа. Това лято обаче в месеца в който навършваше 3г. свалих памперса и трябва да ви кажа, че нито съм насилвала, нито съм обяснявала кой зне колко. Детето вече само осмисля нещата и му трябват само малко напътствия.
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #788 -: Октомври 26, 2012, 14:23:11 pm »
 :good_post:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #789 -: Октомври 26, 2012, 14:25:34 pm »
Педиатърът ни даваше наклон да го слагаме на гърне след 6 мес., защото иначе той щял да ни се наложи?!

ето това ме изкарва от нерви ужасно. поне педиатрите би трябвало да знаят базова физиология, която казва, че това ако не е невъзможно на 6 месеца, то не е общопроявление. а пък педиатър, който гледа детето по такъв параноиден начин - че се опитва да се налага, да манипулира и тн, това е според мен "парадигмален проблем". добре, че повечето майки могат да устоят на това, а тези дето не могат, не знаят?

колкото до скъпите памперси, може би на тези хора трябва да им се каже, че има памперси за многократна употреба, пък вече във всяка къща има пералня. тоест, това, което казвам, не е оценка на майките, за които споменахте, а че има неща, които да решат проблемът на възрастните, като "оставят детето на мира".
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #790 -: Октомври 26, 2012, 17:13:34 pm »
Елена с памперсите за многократна употреба може да решават въпроса с екологията, но от финансова си е инвестиция, пък пада и пране.
То може и да има деца, които си казват, ама моето казва като свърши работата  :D
Пък за състезаване чак ме дразнят някой като се хвалят понякога за неща, които не са верни. Пример една мама преди 3-4г, която разправяше, че бебето и проговорило на 6м  :lol: Като им дойде времето за основното ще го научат, пък за уникалните способности Божа работа.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #791 -: Октомври 26, 2012, 18:40:11 pm »
м-и то и нашите проговориха на 6 месеца, казвайки ааа и дада, ако това ще го броим за говорене. според мен "съзтезателността" идва пак от идеята, че има график, който бебетата трябва да спазват, не се отнасяме с тях като с хора, а като с градския транспорт, примерно. "чакаме го да проговори", учим го да ходи и други подобни.

иначе са инвестиция многократните пелени, но се изплащат. поне тук е така, мисля в българия поради някаква причина са безбожно скъпи.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #792 -: Октомври 26, 2012, 20:10:35 pm »
Пример една мама преди 3-4г, която разправяше, че бебето и проговорило на 6м  :lol:
а сега вероятно смята диференциални уравнения за забавление :-)


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #793 -: Октомври 26, 2012, 22:20:28 pm »
Да си призная, и мен много са ме ръчкали, че закъснявам с гърнето. Детето трябвало да свикне, нищо, че има поне година, докато ще може да си казва...  8O. Е, сега може и да получа потупване по рамото  :lol: Ще кажа колко е помогнало ранното ни клечене като дойде време да махам памперси.
За щастие моята девойка не протестира, но пък този половин час ли колкото там се получава сумарно на ден можех по-добре да си го използвам, ако не се налагаше да киснем на гърне :(. А, и не виждам как това ще спестява разходи. Броят на използваните памперси не е намалял, въпреки че много често освен акото си има и пиш в гърнето. Но като е пишнала и в памперса, пак си трябва нов.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #794 -: Октомври 26, 2012, 22:51:46 pm »
Да си призная, и мен много са ме ръчкали, че закъснявам с гърнето. Детето трябвало да свикне, нищо, че има поне година, докато ще може да си казва...  8O. Е, сега може и да получа потупване по рамото  :lol: Ще кажа колко е помогнало ранното ни клечене като дойде време да махам памперси.
За щастие моята девойка не протестира, но пък този половин час ли колкото там се получава сумарно на ден можех по-добре да си го използвам, ако не се налагаше да киснем на гърне :(. А, и не виждам как това ще спестява разходи. Броят на използваните памперси не е намалял, въпреки че много често освен акото си има и пиш в гърнето. Но като е пишнала и в памперса, пак си трябва нов.


Защо го правиш, ако не си убедена, че е правилно?

Аз съм споделяла, че ползваме гърне след 10 м възраст. Не съм се опитвала да махна памперса досега, макар че ползваме по 2 на денонощие. Просто мисля, че детето ми не е готово. 
Напълно съм съгласна с Miriam за съревнованието. Само че напоследък наблюдавам и другата крайност - научаваш детето на нещо и веднага те сочат с пръст като "амбициозна майка".
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #795 -: Октомври 27, 2012, 06:26:31 am »
а като мислиш, че не е готово защо го правиш? има доста противоречие в това ти поведение, което аз лично не мога да си обясня, честно
« Последна редакция: Октомври 27, 2012, 06:37:06 am от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #796 -: Октомври 27, 2012, 11:18:06 am »
Елле, аз бях останала с впечатление, че отдавна Тереза си казва като има нещо за вършене.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #797 -: Октомври 27, 2012, 14:16:12 pm »
Да се оплача пак Криси от снощи с Т 38,3 и то петък,че 18ч.Педи.вече си е тръгнала нищо,че работно време е до 19ч.сложих свещичка ефералган и хайде в болницата да го види дежурния лекар.до като стигнем Т падна,гърло леко зачервено,гърди чисти.Изписаха му АБ-Панацеф,но лекарката препоръча да не бързам да го давам да изчакам Т,сама може да се пребори с инфекцията,да дам АБ,ако Т е упорита.Е така де,ама не мога да преценя сама днес дали да давам този АБ.Детето снощи в 2ч.пак вдигна 39 дадох Норуфен и за 30мин. падна и вдигна чак днес на обяд 38,3,сложих свещичка Еферлган падна Т и сега си спинка спокойно.Иначе днес през цялото време е жизнен,храни се,играе,пее мамо,мамо,мамо(това е Мила,моя мама).
Да му взема някакъв сироп за гърлото ли?До сега не съм давала сироп,само на Марти Хустагил когато веднъж кашляше.Или направо АБ да взема?
Ако не се влоши на мен ми се искам да изчакам до понеделник да го види неговата лична и да пуснем секрет,но като го знам,че слабото му място като на мама му е гърлото.


Докторе,АБ Панацеф който изписаха трябва да е 1 прием на ден 5мл.,но в стари теми намирам,че вие препоръчвате друг да е приема да този АБ.Как трябва да се дава.
« Последна редакция: Октомври 27, 2012, 15:08:24 pm от бина »
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #798 -: Октомври 27, 2012, 15:15:12 pm »
а като мислиш, че не е готово защо го правиш? има доста противоречие в това ти поведение, което аз лично не мога да си обясня, честно


Мен ли питаш, Мини? Нищо особено няма в поведението ми. Купихме гърне след разговор с педиатъра ни, относно инфекциите при момиченцата. За разлика от баткото, който не беше готов за него и на 2 и половина г, Тереза прояви "интерес" и се справя чудесно.
Слагам я на него след сън, а започна да си "казва" /доста често да се шегува  :lol:/ от около седмица. Не казвам, че не е готова за гърне, напротив. Казвам, че не сме готови да махнем памперса, макар че дефакто пишка в него предимно докато спи.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #799 -: Октомври 27, 2012, 17:17:55 pm »
. Само че напоследък наблюдавам и другата крайност - научаваш детето на нещо и веднага те сочат с пръст като "амбициозна майка".
да те сочат, не им обръщай внимание. Аз не виждам нещо лошо в това да си амбициозна майка. Ше взема да го пусна това  в общата като имам време, че не е за тук