0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #720 -: Октомври 21, 2012, 16:28:15 pm »
Именно де Боби , вече наистина си говорим за съвсем едно и също.  :lol:

Ще онагледя с Дани, че ми е най-лесно така. Той не приема друг вид течност освен чиста вода, казваме, че течностите /каквито и да са те/при дете на неговата възраст, за денонощие е добре да бъдат - долна граница: 30-50мл. на килограм /горна граница 1,3 л. общо. Всички течности, не само чистата вода.
В случая, ако Дани пие 1,3 л. вода - няма проблем, ако пие 600мл. вода - също няма проблем, все е в "норма".
Проблем би имало евентуално, ако пие 200 мл. сок, 600мл АМ, 100мл. чай и към всичко това още 1,3л. вода примерно, защото общият обем течности става сериозно "над".

В България, /адски глупаво според мен поне/ в много примерни схеми за хранене -  течностите, които поема едно дете се дават по вид и съответни мл. за всяка от тях, вместо да се изведе един общ обем за денонощие за всички видове течност и това обърква майките. Можеш да я видиш тази глупост и в линка на м-и, който е документ на МЗ.

И тогава става следното: Една майка която кърми, дава сок, чай и отделно от това 240мл.чиста вода примерно, казва на друга майка, която освен чиста вода не дава друга течност на детето си, че 500, 800 мл. са твърде много. Което е вярно за първата майка, но не е вярно за втората и за нейното си дете. И оттам настава една паника, както в случая който провокира изобщо този разговор.

Затова и вчера си дадох труд, веднъж завинаги да ги изясним тези неща, да си говорим за общо количество течности и "норми" за тях, ама колко се получи - ще видим.  :lol:

бина - този тест се приема за базов и според резултата ЛЕКАР преценя дали има, или няма нужда от по-задълбочено изследване. Взимат се предвид и някакви други симптоми, ако има такива и будят тревога. Доколкото знам, при вас няма основания да ровите точно за това, но ако тоооолкова се съмняваш чак - иди при ендокринолог и си изложи опасенията пък - каквото "отсъди" той.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #721 -: Октомври 21, 2012, 16:41:23 pm »
Жбрул, 100% съм съгласна с написаното от теб.

Но в крайна сметка може ли да се отхвърли диагноза диабет при бебета само с изследване на глюкоза?
Бина, обикновено като глюкозата е в норма, не изследват друго. Поне аз не съм чувала. Ако не е в норма, тогава почват подробните изsледвания. Жбрул е права, ако ще се притесняваш, по-добре отиди на лекар да ти е сигурно.
« Последна редакция: Октомври 21, 2012, 16:47:54 pm от Bobbie »


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #722 -: Октомври 21, 2012, 21:21:46 pm »
Жбрул, 100% съм съгласна с написаното от теб.

Но в крайна сметка може ли да се отхвърли диагноза диабет при бебета само с изследване на глюкоза?
Бина, обикновено като глюкозата е в норма, не изследват друго. Поне аз не съм чувала. Ако не е в норма, тогава почват подробните изsледвания. Жбрул е права, ако ще се притесняваш, по-добре отиди на лекар да ти е сигурно.
И аз съм съгласна.
Жбрул това не го прочетох цялото, но и с това от 0 до 2г, което бях чела не бях напълно съгласна. Просто водата ме интересуваше.
Бина обсъди го с педиатъра това за водата, кажи и за изследването, нека лекар прецени пък и да е информиран той е наблюдаващия все пак. Аз нашия педиатър винаги го уведомявам за проблеми и дори и ако реша да правя нещо, различно от препоръчаното също.


Моят син вече седмица има пъпки по тестисите, педиатъра ги гледа и ми каза, че са от памперса, ако станат с бели връхчета да мажа с лилавото. Нямат бели връхчета, но и не намаляват(не се и увеличават де). Д-р Бърди съм чела да пише, че не се ползват мастила(пък и веднъж ползвах като беше много малък и ефект никакъв) . С какво да ги мажа?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #723 -: Октомври 21, 2012, 21:25:42 pm »
м-и съжалявам, ако казвам очевидното, но на мен судокрем много ми помага. ако си го пробвала, това не помага съм доволна от канистен, при ади беше точно пъпки и суха, люстеща се кожа. но тъй като и аз и тя имаме история на гъбички се поразрових и се оказа, че се ползвал при бебетата и при нас имаше добър ефект.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #724 -: Октомври 21, 2012, 21:39:49 pm »
Като заговорихте за пъпчици, ние имаме от известно време малко по долната страна на двете бузки, които не минават. Личната каза, че не е алергия,не каза и да ги мажа с нещо, но пък и той по това време се съдра да реве от нищо си по време на прегледа. Дали мога да ги мажа с някакъв козметичен крем? Ще се опитам да ги снимам, но те не са толкова явни и едва ли ще се видят на снимката.
Аз само още едно нещо да попитам за течностите  :lol: тъй като изглежда, че ние пием по-малко вода(мисля около 100мл.на ден), не давам сокчета, АМ пие само вечер, пък течни манджи яде на обяд и вечеря по най-много 250 мл. мислите ли, че е добра идея да давам още един два пъти през деня АМ, или пък да му давам сокове или пък нещо друго? Сега, не целя да станат тези прословути 1,3л.  :lol: ,но пък ако има възможност да поема малко повече течности, защо не.


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #725 -: Октомври 21, 2012, 21:42:54 pm »
иванита, виж го какво ще му хареса, на мен най-лесния начин да "дам" дова е като ме види мен да пие, задължително си иска и така... ако мислиш, че са ви малко млечните хранения, това е друг въпрос (казвам, щото питаш дали да даваш още АМ).
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #726 -: Октомври 21, 2012, 22:29:56 pm »
ivanita, ако искаш и имаш лесен начин да му предложиш още течности - направи го, няма да му навреди със сигурност. И да не го направиш, явно детето се чувства добре и така. Въпреки всичко изписано за "нормите" по въпроса, те си остават просто някакъв ориентир. Не нещо в което да се вторачим, да гоним на всяка цена и да скубем коси, ако не става. Хората не са машинки, че да се отнасят за тях някакви точни "технически параметри" и ако не са спазени точка по точка вечееее - голяма трагедия. Да говорехме за коли - ОК, може да се каже коя какъв разход има на 100км., какво масло се препоръчва за нея, какви гуми и ако се прави нещо друго - какви са проблемите, ама като говорим за деца...доста тъпо е.  :lol:

Пъпчици - едни червени, дребнички, очевидно неболезнени и несърбящи имаше и при Дани веднъж. Естествено, аз направих класическата грешка вместо да го заведа на кожен веднага - да понакупя няколко вида крем за дупе от препоръчаните тук, да мажа няколко дни с един, като няма промяна да пробвам друг, та трети... Пълна тъпанарщина от моя страна. Накрая го заведох при кожната, жената ми каза че си е класически обрив от гъбично естество, често се случва - все пак памперсът осигурява топла и влажна среда чудна за тия гадини и ми изписа "имазол". На третия ден мазане и помен нямаше от въпросните пъпчици, пък поне 2 седмици си седяха упорито. Оттогава - винаги си имам една тубичка от това мазило и ако мерна да избиват пак - мажа веднага и всичко приключва. След първия случай, още 3-4 пъти се е случвало да тръгнат да излизат.

Конкретно за кожни проблеми, поне аз предпочитам да заведа детето при специалист и той да поставя диагнози и да предписва лечения. GP-тата за такива неща - често нямат хабер какъв кожен проблем гледат в момента, знаят там 5 крема за мазане, изпишат някой, като не помогне - след седмица изпишат друг, после трети та "а дано нацелят" накрая, понякога успяват. Ама рядко от раз. Не ги обвинявам за което, няма лекар по "всичкология" каквито ги натиска да бъдат системата, ама и те рядко си признават, че просто не знаят нещо и направленията все са им кът...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #727 -: Октомври 21, 2012, 22:37:33 pm »
Пъпките са големи 2-3мм примерно, не можах да ги снимам добре, но ще пробвам пак.
Елена благодаря за Судокрем, но не става.
 
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #728 -: Октомври 22, 2012, 01:57:02 am »
много е вероятно да са гъбички, щото судокрема обикновено върши чудна работа, поне при нас, или пробвай с канистен, или както жбрул ти е писала, идете на лекар. а ако някой даде и контакт за (детски) дерматолог, цена няма да има
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #729 -: Октомври 22, 2012, 09:12:17 am »
Вмъквам се само да успокоя Бина :D
И ние имахме такъв период с много пиене на вода, ама наистина много...но отмина. Бяха на същата възраст като вас и по цяла нощ преобличах и сменях чаршафи. Не знам при другите деца как е, но при нас за два-три месеца нещата се нормализираха.




*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #730 -: Октомври 22, 2012, 09:34:45 am »
За зачервяване от памперс - Eryteal на Klorane, не веднъж сме коментирали върши чудна работа, с едно намазване.



Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #731 -: Октомври 22, 2012, 09:54:08 am »
Аз не знам дали ме разбрахте, но имах предвид бузките на лицето. :-D там имаме пъпчици.


*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #732 -: Октомври 22, 2012, 15:10:24 pm »
Благодаря ти Maxi,Благодаря и на всички който си направиха труда и бяха съпричастни с мен.
Някой може и да са ме помислили за луда,но аз бях доста притеснена!
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #733 -: Октомври 22, 2012, 16:22:11 pm »
Аз не знам дали ме разбрахте, но имах предвид бузките на лицето. :-D там имаме пъпчици.

За около устата и бузите съм ползвала този крем. Ето описание на български. http://www.on-live.bg/product/1562/bioderma-abts-derm-perioral-krem-40-ml.html

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #734 -: Октомври 22, 2012, 16:50:04 pm »
Относно електролитите и Бърди ставаше въпрос АМ да се прави с определеното количество вода дадено на опаковката, а не да се приготвя с повече вода, както обичат да го правят доста майки.

Не, Смарайди, друго имаше предвид. Спомням си, че една майка беше заобяснявала как детето и изпило наведнъж голямо количество вода или сок /не помня вече подробности/ и Бърди спомена за опасността. Даже имам спомен, че Боби добави, че дори има смъртни случаи при малки бебета.
Сега, моля да се отбележи, че нямам намерение да плаша или стряскам някой. Просто е хубаво да се знае, че поемането на големи количества вода НАВЕДНЪЖ /обаче/ от малки деца крие своите рискове. Нямам време да ровя да търся по темите, но който се интересува може да провери какво е писано по въпроса.

П.С: Запомнила съм случая, защото ми направи силно впечатление. До тогава съм си мислела, че няма нищо по-хубаво от това едно дете или възрастен човек да изпива колкото се може повече количества вода. Аз съм от тия дето почти не приемат течности и със големи усилия се опитвам да променя това, та не съм и предполагала подобни "опасности" като изключим разбира се така коментирания диабет....
« Последна редакция: Октомври 22, 2012, 16:54:03 pm от джиджи »


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #735 -: Октомври 22, 2012, 18:32:20 pm »
Даже имам спомен, че Боби добави, че дори има смъртни случаи при малки бебета.
Така е. Естествено става дума за малки бебета,но  тук сме в темата за над една годинка, така че не мисля, че е същото.


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #736 -: Октомври 22, 2012, 21:34:30 pm »
Относно електролитите и Бърди ставаше въпрос АМ да се прави с определеното количество вода дадено на опаковката, а не да се приготвя с повече вода, както обичат да го правят доста майки.

Не, Смарайди, друго имаше предвид. Спомням си, че една майка беше заобяснявала как детето и изпило наведнъж голямо количество вода или сок /не помня вече подробности/ и Бърди спомена за опасността.

Майката, която беше "заобяснявала" бях аз.  :lol: :lol: :lol: Ама ставаше въпрос за чай "лека нощ" на ХИП, пък и голямото количество не беше изпито наведнъж, но си беше наистина голямо. То и тогава до темата за водата пак се стигна покрай темата за неспането, ако не греша. Някой беше питал дали има файда от тези чайчета и аз отговорих, че много се съмнявам при положение, че веднъж Дани изпи почти 800мл. такъв чай...
Е, после наистина се наложи мнооого да се обяснявам, че детето ми не пие обичайно толкова течности, че няма диабет и какво ли не още. Покрай това обаче - по въпроса с течностите се изписа наистина много и полезна информация. Друг въпрос колко от нея е останала в нечия глава, така че няма лошо периодично да ги повтаряме някои неща мисля.

"Относно електролитите"...Има се предвид, че при прекомерен прием на течности е възможно концентрацията на натрий в кръвния серум да достигне опасно ниски нива, което нарушава физиологичният електролитен баланс. Възможните последствия са неврологични смущения като гадене, главоболие, липса на ориентация и в най-лошия случай – смъртоносен мозъчен оток. И за да не изпадне сега някой в паника на нова сметка - до смъртен случай не се стига с 200мл. течност "в повече", още по-малко става всеки ден. Пиша го просто информативно, за да не си говорим и в бъдеще за "нещо за електролитния баланс и водата...".
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #737 -: Октомври 22, 2012, 23:39:37 pm »
.....
"Относно електролитите"...Има се предвид, че при прекомерен прием на течности е възможно концентрацията на натрий в кръвния серум да достигне опасно ниски нива, което нарушава физиологичният електролитен баланс. Възможните последствия са неврологични смущения като гадене, главоболие, липса на ориентация и в най-лошия случай – смъртоносен мозъчен оток. И за да не изпадне сега някой в паника на нова сметка - до смъртен случай не се стига с 200мл. течност "в повече", още по-малко става всеки ден. Пиша го просто информативно, за да не си говорим и в бъдеще за "нещо за електролитния баланс и водата...".

Не мога само да разбера... отричаш че не е добре да се наливаш с течности или просто държеше да ми кажеш "да не се обаждам друг път неподготвена"? ;)

Боби, това че има смъртни случаи при бебета, не значи че ако при по-големите деца няма такива е добра идея да им нарушаваме електролитния баланс като ги оставим да се наливат с вода, па макар и да не ги убием /отново с намигване ;)/


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #738 -: Октомври 23, 2012, 00:03:40 am »
Не мога само да разбера... отричаш че не е добре да се наливаш с течности или просто държеше да ми кажеш "да не се обаждам друг път неподготвена"? ;)

Еми - пояснявам. ;) Актуалните в момента схващания по темата са, че жаждата е индивидуален и най-точен показател колко течности са нужни на някого персонално. Отхвърлят се теориите за "непременна необходимост от еди колко си течност в денонощие", понеже няма изследвания които да подкрепят подобна "полезност". Оттам следва, че хора като теб примерно - не трябва да пият течности когато не изпитват чувсто на жажда, само защото "така било полезно". Та няма как да отричам, че не е добре да се наливаш с течности, ако не ти се пият. Обаче важи и обратното - ако ти се пие - пий си, няма лошо. Дори да вземем мен и теб за пример в случая, предвид колко много течности пия аз и колко малко ти - би трябвало някоя от нас да е болна, а доколкото знам сме здрави и двете. /дано все така да е!/ Многократно съм опитвала да намекна, че вторачването в "норми" и демонизирането на едно или друго, особено когато си говорим за деца не е най-доброто, ама... Доброто за мен е конкретиката, поради което се старая да съм конкретна.
Не съм казала, че се "изказваш неподготвена", просто поясних каква е връзката между прием на вода и пустия електролитен баланс, че да не си го подмятаме само от пост в пост, без никой да казва за какво иде реч. Ако трябва да допълня - обезводняването също води до нарушаване в електролитния баланс. Пък извън водата - този същия може да бъде нарушен по м'найсе прични още.

П.П. Смъртни случаи статистически има най-много при непрофесионални спортисти в зряла възраст и то поради екстремно умишлено обезводняване, последвано от екстремно оводняване после - с цел "високи спортни постижения".Затова и в предния пост подчертах, че да не се ошашка някоя майка - не се мре от едно шише вода изпито в повече, че дори и три.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #739 -: Октомври 23, 2012, 00:32:28 am »
J-brul, хич не ми се спори, че до нищо няма да стигнем, пък и вече много ми се спи, ама не съм съгласна, че едва ли не "тялото само си казва от какво има нужда". Както една лекарка, на която много вярвам беше казала "Тялото е глупаво, не може да го слушаме какво ни казва". Щото нали се сещаш на наркоманите, на пушачите и на затлъстелите например какво постоянно "им говори" :) Разбира се случаят тук е съвсем друг, но никога не знаем причините, поради които едно тяло "иска" или "не иска" да пие вода. Аз лично мога да те убедя, че с чаша кафе сутрин, което естествено пия, не защото изпитвам жажда, мога да изкарам до вечерта без да изпитам нужда да пия, ама това не значи че се чувствам много добре и че тялото ми "не страда". Често ме боли глава например, не ходя до тоалетна и от там може би камъни в бъбреците.... Мога да изброявам още :) Пия вода като лекарство, защото знам че е добре за мен да го правя и изложените от теб по-горе теории биха ми действали "успокояващо" ако не бях се убедила сама в обратното.
В момента имам подобен проблем и с малкия, явно съм му предала по наследство "любовта към течностите' :) Налага се да му напомням да пие, че иначе не се сеща изобщо. Ако и аз забравя си припомням, като забележа, че не ходи с часове по малка нужда или се изходи оскъдно тъмно жълто на цвят. Не вярвам да му се отразява добре на бъбреците най-малко.
Също не знам колко добре би било за бъбреците отново обратния вариант примерно. Да наливам непрекъснато и да вися постоянно в тоалетната да речем. Ми и бъбреците са "хора" :) и те искат малко почивка, нали :)