0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #700 -: Октомври 20, 2012, 14:59:00 pm »
Доктор Бърди беше коментирал защо не е много добре малки деца да изпиват големи количества вода и то не беше свързано с диабета, а мисля с електролитите в кръвта. Може би търсачката би помогнала в случая...


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #701 -: Октомври 20, 2012, 15:31:58 pm »
Да и аз се сетих за електролитния баланс.
Изследването е хубаво нещо - ето сега е спокойна  :)(поне за това).
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #702 -: Октомври 20, 2012, 16:20:51 pm »
Ех, м-и - не е лошо нещо изследването и никога не е било. Д-р Бърди често казва и едно друго нещо на доста майки, та чак нарицателно е станало, а именно: "Оставете децата намира".  ;) Разбира се, всяка майка има право да истерясва и постоянно да търси проблеми там където такива няма, да изследва, да се панира... Границата между внимателен и грижовен родител и между паникьосан такъв - често е твъъъърде тъничка.

Водата и нейното количество. "Нещо за електролитния баланс"... какво е това "нещо"? Поне като захващате дадена тема - бъдете изчерпателни и ползвайте някакви коректни данни. В твой предишен пост чета:
Пиенето на вода го дават по 30мл на кг- тегло, 3 пъти повече е много.


Това е невярна информация, която в случая на Бина - създава неоснователни тревоги за майката. Именно затова обърнах внимание, че като решим да се изказваме за нещо - бива да не е половинчато и "оттук-оттам", защото това води до "обърквации" и започва често едно повтаряне из темите на некоректни данни и твърдения, шашкане на майките и това просто край няма.

Предлагане на вода над 6 месечна възраст:
Всяко дете е индивидуално и не може в тази връзка да се говори за точни цифри, но ориентировъчно въвеждането на вода в менюто на бебето започва заедно със захранването на бебето с твърди храни и дневното количество вода, което е добре детето да изпива до навършване на 1 годинка е около 100мл. на килограм тегло. Над 1 годинка се смята, че на детето са му нужни минимум 1л. течности на денонощие плюс 50мл. за всеки килограм тегло

Децата на Бина са над една годинка, следователно за тях се приема за нормално да поемат литър течност в денонощие + 50 мл. за всеки килограм тегло. Коректно е да отбележа, че в това количество се включват всички течности, не само водата, а и кърма, сокчета, супи и пр. Ако смятаме така - ще вземе да се окаже, че "много пиещото вода дете" на Бина - може и да е под този ориентировъчен прием на течности.  :lol: Ако смятаме по написаното от теб - "30 мл. на килограм" - то всички деца на тази възраст са вероятни диабетици. Отделен въпрос е, защо при добре развиващо се, жизнено и здраво дете трябва да се чудим какво да измислим да не му е наред. Ако Бина нямаше битови неудобства със среднощна смяна на памперси, дрехи, спално бельо, будене, пълнене на шишета и пр. - тя едва ли би решила, че нещо с детето й не е наред поради други "симптоми".
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #703 -: Октомври 20, 2012, 16:48:47 pm »
Jbrul не знам от къде си го копирала това за водата, но не може да е вярно. По тая сметка течностите на едно бебе на 1г, което тежи 10кг излиза, че му трябват 1.5л вода, а това са препоръчителни минимални количества за възрастни. Аз това за 30-те мл го четох в един документ на Министерство на земеделието като препоръки за хранене на бебета(ще го потърся). А и по принцип при диети това са препоръчвани количества.
Ще спра да пиша, че го обърнахме в спор  :)
http://fnap.government.bg/index.cgi?aid=12 изгубила съм линка, но тук има една розова книжка до 1г и препоръчителната ВОДА е от 120-240мл за общ обем течности или храна не споря.
« Последна редакция: Октомври 20, 2012, 16:55:14 pm от м-и »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #704 -: Октомври 20, 2012, 17:39:44 pm »
м-и, няма спор, нито виждам защо да го има.
Данните, които цитирам са препоръките на СЗО по въпроса. Интересувал ме е лично този въпрос, имам ги разпечатани на лист въпросните стойности, даден ми от педиатъра на Дани. В табличен вид са при мен. В момента съм на село и няма как да ти сканирам листа и да го кача тук, съжалявам.  :?

Ето ти линк с аналогични данни, който набързо намирам в нета: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8_%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B8_%D0%B7%D0%B0_%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B5#.D0.97.D0.B0_.D0.BA.D1.8A.D1.80.D0.BC.D0.B0.D1.87.D0.B5.D1.82.D0.B0.2C_.D0.B4.D0.B5.D1.86.D0.B0_.D0.B8_.D1.8E.D0.BD.D0.BE.D1.88.D0.B8
Това са данните на нашето МЗ, предполагам са съобразени и със стандартите на СЗО. Погледни таблица номер 7 отгоре надолу /последната графа/. При деца от 6-12 месеца - 0,8л. вода. При деца от 1 до 3 години - 1,3л. вода на ден. Средни стойности естествено има +- 200мл. да кажем, които не са в зоната на "тревожност".

Ако се водя по твоите данни за 30мл. на килограм, Дани в момента не би трябвало да поема повече от половин литър течности в денонощието. Казвам течности, не само вода. А и той и всички деца на неговата възраст край мен поемат поне литър и отгоре.

Не знам къде и какво си чела по темата, нито защо, но определено считам че в случая се подвеждаш. Това което пишеш е възможна препоръка за прием на вода при кърмено бебе, или хранено с АМ и то бебе под годинката със сигурност. Знам, че ти кърмиш активно, допускам, че цитираш такива данни защото си търсила инфо за кърмено дете. Нещо подобно ми е попадало като стойности и на мен когато Дани се роди и все още го кърмех, но не се наемам да цитирам, защото беше отдавна и почти нямам спомен какво и защо точно беше.

П.П. Нямам идея какво се препоръчва при диети, не съм правила такива никога. Лично аз рядко падам под 3 литра вода в денонощието и съм в прекрасно здраве.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #705 -: Октомври 20, 2012, 18:16:20 pm »
м-и, чела съм го това и преди, съдържа и примерни схеми на захранване. Освен, че се отнася за деца до 1 година, които предполагаемо или сучат, или приемат доста АМ, което също е течност все пак...
Ето съвсем произволна сметка по твоя линк какво количество се препоръчва да пие едно дете на възраст между 10 и 12 м.:

Кърма -средно 3-4 кърмения на ден.
Ако бебето не се кърми - хранене с бебешка формула
(мляко за кърмачета):
180 до 240 мл адаптираното мляко на прием,
3 до 4 хранения на ден.

100% плодов или зеленчуков сок - прясно изцеден, в количество
90-120 мл на ден
Та към всичко дотук се препоръчва и вода в количество: Вода - от 120 до 240 мл на ден.
Извън тези сметки е нетечната храна, която поема детето.

Ако искаш смятай, но така "на око" излиза, че дори дете между 10-12 месеца докарва течности от порядъка на литър дневно без останалата храна. Деца над една година, които в поне половината случаи, или не са кърмени, или спират АМ - остават на вода и сокчета като течности, а допустимото количество течности се завишава все пак. Та не виждам кое точно ти е чудно в данните, които аз съм посочила.

П.П. Не пиша това с цел да спорим с теб за нещо, а с цел да изясним в полза на всички четящи тук, какви са реално допустимите стойности за прием на течности, препоръки по въпроса базирани на някакви сериозни и официални източници и така. Иначе след седмица ще има друга майка в истерия, която да се чуди дали, или.
Също така препоръчвам на заинтересованите от темата, да прочетат линковете, които сме приложили не "по диагонал", защото има доста подробности и "сметките" зависят и от възраст и от вид хранене.

Отивам да пекна една риба, че колкото и вода да пие моето дЯте, все пак иска и да яде  :lol: Хубава вечер на всички!
« Последна редакция: Октомври 20, 2012, 18:18:56 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #706 -: Октомври 20, 2012, 19:48:53 pm »
момичета, говорите за едно и също обаче нещо се "губите в превода" :wink:
30-50 мл. на кг. е само за водата, това е едва ли не задължителното количество вода, което трябва да се приема, в тези 50 мл. не се включват сокчета, супа, айран и т.н.
т.е. дете тежащо 10 кг., трябва да приема поне 500 мл. вода, млякото, супата и прочие са си отделно, по стандартите които е дала джибрул, като всичко е все пак ориентировъчно, разбира се :)
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #707 -: Октомври 20, 2012, 20:34:31 pm »
Мерси за "превода" StefiZ  :D Вярвам, че повече уточнения по въпроса няма да са нужни.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #708 -: Октомври 20, 2012, 20:45:09 pm »
Да, стана ясно - от което излиза, че моето момче приема по-малко течности отколкото трябва, ама ко да го правя като не иска :-D :-/


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #709 -: Октомври 20, 2012, 21:42:10 pm »
Разбрахме се  :D :D
Иванита и моят син приема по-малко вода, но аз още го и кърмя. Мисля си, че това си е и до човек, защото аз пък изобщо не пия вода. Днес направо насила 3чаши, че вчера ме заболя главата чак.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #710 -: Октомври 20, 2012, 21:43:35 pm »
Да, стана ясно - от което излиза, че моето момче приема по-малко течности отколкото трябва, ама ко да го правя като не иска :-D :-/

Е, как какво да го правиш?! Изследвай го...  :lol: :lol: :lol:

П.П. Сори за спама, просто малко да разчупим сериозността на разговора, а и не се сдържах...  :oops:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #711 -: Октомври 20, 2012, 22:05:21 pm »
Относно електролитите и Бърди ставаше въпрос АМ да се прави с определеното количество вода дадено на опаковката, а не да се приготвя с повече вода, както обичат да го правят доста майки.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #712 -: Октомври 20, 2012, 23:18:54 pm »
момичета, говорите за едно и също обаче нещо се "губите в превода" :wink:
30-50 мл. на кг. е само за водата, това е едва ли не задължителното количество вода, което трябва да се приема, в тези 50 мл. не се включват сокчета, супа, айран и т.н.
Когато казват вода имат предвид вода от всякакви източници, не чиста вода. Това включва сокчета и супи. Никъде никой няма предвид чиста вода, освен когато тези преводи не се правят с помощта на производителите на вода. Тяхната гилдия  преди няколко години беше  успяла да убеди хората, че това, че някой е казал, че трбявало да пият по 2 литра вода означавало, че било само вода, отделно от всичко друго. Не е така.

С това не давам мнение колко течности трябвало да пие, понеже не съм си правила труда да проверяма за тази възраст, но обикновено се дават минимуми, не максимуми. Просто казвам как обикновено би трябвало да се чете подобно обяснение за водата, освен ако не е изрично казано. Обаче това би било абсурдно, понеже колкото необходима е водата, толкова и не е необходимо тя да е само чиста водичка. Аз лично обаче давам чиста вода и сокове не давам въобще, но ако давах - ми разибра се, че и те биха били част от водата за деня. Няма ако детето ми изпие един литък сок, аз да се притеснявам и че не е изпило още половин литър вода :-).
« Последна редакция: Октомври 20, 2012, 23:46:41 pm от Bobbie »


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #713 -: Октомври 20, 2012, 23:40:51 pm »
Баси филма стана с тия течности ей!  8O

Боби, да задам въпроса конкретно, разчитам че си по-наясно. Кои стойности за прием на течности/вода, сок, АМ и там каквото течно има/ се приемат за "нормални" и според кого /организация, асоциация и пр./? Имам предвид всичко накуп като течности, без да делим на вода, сок и пр. Разбира се, питам за стойности "от-до" и с яснотата, че е ориентировъчно. Прием за денонощие при деца от 1 до 3 години примерно.
« Последна редакция: Октомври 20, 2012, 23:44:46 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #714 -: Октомври 21, 2012, 09:42:51 am »
боби, ами аз съм ги проучвала, 30 мл. на кг. го дават само вода, така че под всякакви течности вече количествата си нарастват.
това са писанията, разбира се не е максима и всеки човек си е различен, аз лично пия много вода, не обичам сокове и не пия, газирано пия веднъж на месеца. децата ми са долу горе по същия начин освен вода, мляко и айран други течности почти не пият. сокове изключително рядко, супата не я броя :wink:
така, че позволи ми поне веднъж и аз да съм попрочела нещо и тези мин.30 мл. да не се отнасят за всички приемани течности :wink:
и не си прави труда да ми обясняваш, защото за мен темата е приключена, аз моята истина съм я намерила и успешно гледам по нея вече 3.7г. дете с бъбречен проблем, което се чувства прекрасно приемайки толкова течности :)

ПП. едно доуточнение да направя, не говоря за кърмачета на 2м. например, говоря за по-големи дечица, за които основната храна не е мляко/кърма. Моите деца пропиха чиста вода след 10-12м. възраст. Имам предвид деца, които се хранят нормално, а млякото е просто част от менюто.
« Последна редакция: Октомври 21, 2012, 10:01:00 am от StefiZ »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #715 -: Октомври 21, 2012, 10:58:20 am »
Добре де, не говорите ли всички едно и също ама с различни думи, щото аз тъкмо реших, че съм разбрала, и вече  пак се обърках.  :lol: :lol: :lol:
За деца над 1 годинка- 30-50мл. вода(чиста натурална  :)) на килограм за денонощие, а това 1,3л. е общо за всички видове течности на ден(супи, сокове, вода и т.н.)


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #716 -: Октомври 21, 2012, 13:09:26 pm »
Добре де, не говорите ли всички едно и също ама с различни думи, щото аз тъкмо реших, че съм разбрала, и вече  пак се обърках.  :lol: :lol: :lol:
За деца над 1 годинка- 30-50мл. вода(чиста натурална  :)) на килограм за денонощие, а това 1,3л. е общо за всички видове течности на ден(супи, сокове, вода и т.н.)

Aми и аз ги схващам нещата както ги пишеш ти. Приемаме, че за деца над 1г. /примерно/ е нормално да приемат 1,3л. течности в денонощие. В тези 1,3л. би трябвало да влиза всичко течно - мляко, сок, вода, айрян, чай и каквото още там може да е течно. Понеже има различни схеми за хранене, в някои от които течностите са дадени по вид и съответните препоръчителни мл. за всяка течност - стават някои недоразумения относно общия обем течности.

В 1,3л. течности за дете, което пие АМ по 3-4 пъти на ден, сок и отделно чиста вода влизат всички тези неща. Ако ще се смята отделно само водата по такава схема на хранене, тя е по формулата 30-50мл. на килограм.

Ако говорим за моето дете примерно, то е над годинка и 1,3л. в денонощието общ обем течности е ОК за него. Дани не пие АМ т.е. оттам течности няма. Обикновено мляко също не пие, аз сокове и чайчета не давам. Значи пие само обикновена водица и оттам си набавя цялото количество течности за денонощието. Значи, ако въпросните 1,3 литра при него са само вода - няма проблем. Ако обаче пиеше литър чиста водица и още литър и нещо други течности, общият обем ще стане 2 л. и отгоре и вече идва множко. Ако пък не беше от любителите на водата и без прием на никаква друга течност пиеше вода по "формулата 30-50мл. на кг. тегло" - пак не би било проблем, защото така би докарал количеството течност което се счита за здравословния минимум течности на неговата възраст т.е. не рискувам да се обезводни. Ако пие вода над този здравословен минимум до определена горна граница /приемаме, че това е 1,3л./ - също не е проблем.

Повод за притеснение евентуално ще е да пие много под, или много над приетото за здравословно в двата края на "скалата". Мисля, че "формулата 30-50мл. вода на кг. тегло" е важна и водеща, когато детето не приема друг вид течности, освен вода, или най-вече когато не е кърмено, или не пие АМ. В обратния случай, дали изобщо пие вода в чист вид, или не - няма особено значение, защото се поемат много други течности.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #717 -: Октомври 21, 2012, 15:31:02 pm »
Жбрул, 1.3 L, но това както ти казваш включва всичко което пият, супи, мляко и т.н включителено и храната.  Просто казвам, че като ги броят тези количества да включват всичко, не да си мислят, че детето им не пие достатъчно, пък то може би си пие, но под друга форма. Организма не разбира, че водата е чиста или от сок.  Водата си е вода, независимо в каква форма. Ако изстискаш портокал и му дадеш това също ти е към водата за деня. Вече как ще е баланса на тази вода - колко ще е чиста и колко под друга форма си зависи от това какво друго пие детето обикновено. Според мен с изклечение на млякото, винаги е по-добре да си пият чиста водица, но ако не пиеха, не значи че не пият достатъчно. Някои родители дават повече сокове, нормално е тяхните деца да пият по-малко чиста вода.

 Стефи, аз въобще не съм и коментирала количествата и всъщност изрично съм написала, че не давам подобно мнение.


  
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #718 -: Октомври 21, 2012, 16:01:24 pm »
Доста неща се изписаха радвам се,че Ви споделих притесненията си и,ако има друга майка ще е наясно.


Но в крайна сметка може ли да се отхвърли диагноза диабет при бебета само с изследване на глюкоза?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #719 -: Октомври 21, 2012, 16:06:56 pm »
бина, не съм лекар, но това е, което се прави и ако няма други причини за притеснение се приключва дотук. доколкото си спомням, изследванията на детето си бяха съвсем добре, лекар го следи, дишай спокойно, дори се оказа, че вода не пие чак толкова много  :wink:


ето какво намерих http://www.medicine.bg/bolesti/diabet/diagnoza по темата