0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #220 -: Януари 09, 2012, 17:12:14 pm »
]Въпреки че по готварките предавания гледам повечето готвачи готвят със зехтин, аз съм чувала че не е добре да се готви с него - нещо като се сложи на висока температура, ама не мога да се сетя какво. Може и да не е вярно. Аз лично освен в салата, другаде зехтин не слагам, защото ми горчи.

Боби, зависи какъв вид зехтин се ползва. Студенопресованият за салати е с най-голяма плътност (гъст и зелен) и действително е безсмислено да се готви с него - всичко хубаво загива при термичната обработка.

Има зехтин с ниска плътност, който е подходящ за печене/задушаване, и друг специално за пържене. Тези са светло жълти като слънчогледовото или царевичното олио. Вгледай се в етикетите, тамобикновено е обозначено кое за какво. Яла съм дори хубав ябълков сладкиш с орехи, приготвен със зехтин, и изобщо няма специфичния вкус на студенопресования зехтин.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #221 -: Януари 09, 2012, 18:27:11 pm »
Боби, зависи какъв вид зехтин се ползва. Студенопресованият за салати е с най-голяма плътност (гъст и зелен) и действително е безсмислено да се готви с него - всичко хубаво загива при термичната обработка.

Има зехтин с ниска плътност, който е подходящ за печене/задушаване, и друг специално за пържене. Тези са светло жълти като слънчогледовото или царевичното олио. Вгледай се в етикетите, тамобикновено е обозначено кое за какво. Яла съм дори хубав ябълков сладкиш с орехи, приготвен със зехтин, и изобщо няма специфичния вкус на студенопресования зехтин.
Аз си ползвам само слънчогледово олио и зехтин само за салата. Ако сравниш етикета на слънчогледовото олио и зехтина, злънчогледовото е дори май по-полезно. Просто не е толкова популярно.

Момичета, може да ми се карате, но вчера дадох на Андреа лъжичка кисело мляко и възнамерявам да и давам по една сутрин и вечер докато стане на 6 месеца. Беше болна, сложиха я на антибиотици и не виждам друг начин да се боря с идващото разстройство - дали ще има ефект е друг въпрос, но не мога да я оставя така. Не виждам какво може да и стане от една лъжичка, а и ако не и понесе, прсто ще го спра. Аз така и не съм видяла все още свестно обяснение защо да чакам с киселото мляко. При положение, че не съм и намалила АМ, не мисля, че я лишавам от нещо.


  
*

    fifonqk

  • ***
  • 175
  • вярвах и чудото стана
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #222 -: Януари 09, 2012, 20:26:30 pm »
Мамчета,аз пьк каква я свьрших днеска,дали без да искам дали по невнимание.......,тьк като на мойте ангелчета вече сьм дала почти всичко и новата храна не я вьвеждам като нова а си я давам в нормално количество. От няколко дни се мьча и с това месо,ей трудна работа,взех за пьрво заек,направо само дето не повьрнаха отгореми и двамата,ужасссс....и другото което не бях давала все още е глутена. И така за обяд дадох пилешко на бебивита(Мноооого вкусно) двамата едно бурканче омахаха (нова храна) после за следобед дадох за пьрви пьт мьхест плод,кайсия и праскова,по едно малко бурканче изядоха(пак нова храна) и накрая преди да си легнат без да искам вьведох и глутена,има една каша лека нощ на хип която постоянно купувам с ябьлка,да ама имало с глутен и без глутен,абсолютно изглеждаща по един и сьщ начин,и кой да види. И така без да се осетя вьведох 3 нови храни за един ден,и то в големи количества,на мен през деня яденетата са ми заместени,не дохранвам с АМ. Сега заспаха и двамата,да се надявам че нищо няма да им стане,а и може би е дошло времето вече на глутена:)))
Боби,за киселото мляко и аз отдавна обмислям варианта да почна малко по малко да давам,мисля че не си сбьркала,при положение че ти ги разбираш тези неща,ако знаеш само колко много се водя по теб.
Дидон,какви са тези килограми и то почти само от кьрма,малеее....хич не го насилвай детенце тогава с твьрдата. Алекс е под 8 кг. и ми се струват доста и все му разреждам кашите и млякото че му се яде честичко:)))
« Последна редакция: Януари 09, 2012, 20:31:42 pm от fifonqk »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #223 -: Януари 09, 2012, 20:44:55 pm »
Мамчета,аз пьк каква я свьрших днеска,дали без да искам дали по невнимание.......,тьк като на мойте ангелчета вече сьм дала почти всичко и новата храна не я вьвеждам като нова а си я давам в нормално количество. От няколко дни се мьча и с това месо,ей трудна работа,взех за пьрво заек,направо само дето не повьрнаха отгореми и двамата,ужасссс....и другото което не бях давала все още е глутена. И така за обяд дадох пилешко на бебивита(Мноооого вкусно) двамата едно бурканче омахаха (нова храна) после за следобед дадох за пьрви пьт мьхест плод,кайсия и праскова,по едно малко бурканче изядоха(пак нова храна) и накрая преди да си легнат без да искам вьведох и глутена,има една каша лека нощ на хип която постоянно купувам с ябьлка,да ама имало с глутен и без глутен,абсолютно изглеждаща по един и сьщ начин,и кой да види. И така без да се осетя вьведох 3 нови храни за един ден,и то в големи количества,на мен през деня яденетата са ми заместени,не дохранвам с АМ. Сега заспаха и двамата,да се надявам че нищо няма да им стане,а и може би е дошло времето вече на глутена:)))
Боби,за киселото мляко и аз отдавна обмислям варианта да почна малко по малко да давам,мисля че не си сбьркала,при положение че ти ги разбираш тези неща,ако знаеш само колко много се водя по теб.
Дидон,какви са тези килограми и то почти само от кьрма,малеее....хич не го насилвай детенце тогава с твьрдата. Алекс е под 8 кг. и ми се струват доста и все му разреждам кашите и млякото че му се яде честичко:)))
Проблем е само ако се окажат алергични и то не че си дала 3, а че не си дала по мъничко. Щом не са, няма проблем. Иначе причината да се дава по една нова храна е точно, за да се знае от какво е алергията, че каот са 3 и не знаеш от кое точно. Иначе броят на храните не е без значение. Много хора си мислят, че ги претоварват с 3 нови неща накуп, а не правят сметка, че всъщност всяко едно нещо е хиляди нови неща на куп. Имунната система не гледа на прасковите като 1 праскова, а като съвокупност от хиляди протеини, все нови :-).

За глутена и без това им е време, Сега казват на 6 месеца е най-добре. За киселото мляко - на 6 месеца е ок, ама понеже още няма 6 месеца и затова се чудех първо пък после реших, че няма какво да се случи кой знае какво. Алергична към млякото няма да стане, от новородна си пие АМ.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #224 -: Януари 10, 2012, 17:58:54 pm »
Брейй, Боби, Фифоняче, много сте смели с тези храни бе. Браво! А аз така съм се втрещила с това захранване  osi_15   Аз тепърва почвам, ама продавачката и тя ми вика: вие сега майките сте много бъзливи, а едно време Ви захранвахме още на 4 месеца,и ни глутени сме знаели, ни киселото мляко сме подбирали. Това го знам ама пусти срах да не направя нещо на детето.А сестра ми( тя има син на 10г.) и майка ми са на същото мнение. Да не говорим, че мъжа ми иска вече луканки да му дава  :jump12: :wink:
 Мисля все пак да я карам полека полека, но пък вие ми вдъхвате кураж, че ако нещо объркам не е толкова страшно. :) Ние също почти от началото сме на АМ, та по този случай си мислех като въвеждам каши един ден дали да не давам направо млечни(слушала съм че безмлечните нямат никакъв вкус  :( ),ама не съм го решила още де


*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #225 -: Януари 10, 2012, 18:40:14 pm »
Фифончи предполагам,че при вас всичко да е ок.След поста ти вчера мисля да съм малко по смела със захранването и по този повод да ми кажете мами кога да започна с въвеждането на месото,разбрах в какъв ред е добре да се въведат,но от кога?
И за този глутен и той някой казват от 6-тия други от 7-мия не знам защо,но аз нещо се паша от него :dontknow:,а и в какво да го има първо,попара ли или в пюре
« Последна редакция: Януари 10, 2012, 18:54:12 pm от бина »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #226 -: Януари 10, 2012, 20:02:58 pm »
Аз лично захраних точно преди да стане на 6 месеца с глутен. Сега смятам същото да направя. Той е проблем, когато се дава много рано и много късно ( преди 4тия и след 7 мия).

Иванита, аз дадох кисело мялко по-рано от 6 месеца само заради антибиотиците. Понеже и знам, че не е алергична, понеже е на АМ, така че това не ми е било проблем. Ако е на кърма, тогава не знаеш. Не се дава по принцип, че може да не може да го усвои. При нас това няма да е голяма загуба, при положение, че си я храня с АМ и без това. Другото което е, че млякото може да им дойд в много на бъбреците. Ама не виждам как ше стане с две лъжички да се натоварят. Аз не разчитам на него за хранене, а искам да вкарам малко полезни бактерии в червата и.

 


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #227 -: Януари 10, 2012, 23:29:42 pm »
Абе, то за всяко нещо по сто мнения, но все пак не виждам смисъл да се бърза, ако няма някаква причина (нисък хемоглобин и пр.) Все пак всички педиатри казват, че първата година твърдата храна е само за свикване с нови вкусове и допълнителни витамини и винерали. Въвеждане на повече нови неща не се прави не само заради алергии, но и се претоварва стомаха и понякога след това някои бебоци отказват храна. Дано при Фифоняк всичко е наред.
Глутена дори на опаковките на храните го дават след 6 месец (а те обикновено дават съвсем минимална допустима възраст), а за киселото мляко по моите справочници пише от 9-10 месец. Бина, глутена се препоръчва да е първо като овесена каша.
Боби, защо не дадеш пробиотик, след като е пило детето АБ, само с някоя лъжичка кисело мляко едва ли ще има голям ефект.. АБ си е гадна работа за тяхното чревно здраве и аз лично препоръчвам горещо -ние след доста дни разстройство след АБ, с Биогаята се стабилизира сравнително бързо.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #228 -: Януари 10, 2012, 23:33:37 pm »
Чета, чета и взех, че тотално зациклих вече с това хранене... Та значи - близнаците ми са на почти 10 м, въпреки че ги захранвам бавничко, вече си ядат почти всичко - готвя им, от бурканче не са близвали. Сега дневния ни режим е следния
6.30 - кърма (кой колкото поеме)
10.30 - кърма
13.30 - пюре (редувам през ден месно със зеленчуково + жълтък и/или сирене) - 240 гр
17.30 - 50/50 каша + пасиран плод - 240 гр
20.30 - кърма

Струва ми се обаче, че обедното пюре не им стига. Или им е страшно вкусно - щото като свърши и се започва едно реване и тръшкане. И съм принудена да дам "десерт" - сухарче, коричка хляб, малко чай... Иначе нощем не се будят гладни, сутрин също не са прегладнели.

Чудя се какво да променя
- да въведа супа на обяд - но каква е ползата от нея - тя си е все едно по-рядко пюре
- да започна да редувам следобедната каша с попара/макарони/грис...
или нещо друго?

Време ли е вече да махна кърменето в 10.30ч и да го заменя със закуска? Хич не ми се иска.... Притеснена съм, т.к. пускахме изследвания преди 2 дни - хемоглобина на единия младеж е 110, на другия е в норма - 123. Като килограми са в нормите,  9 - 9,500 кг са
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #229 -: Януари 11, 2012, 08:40:51 am »
Боби, защо не дадеш пробиотик, след като е пило детето АБ, само с някоя лъжичка кисело мляко едва ли ще има голям ефект.. АБ си е гадна работа за тяхното чревно здраве и аз лично препоръчвам горещо -ние след доста дни разстройство след АБ, с Биогаята се стабилизира сравнително бързо.
Точно пробиотик давам :-). Киселото мялко е тъпкано с пробиотици. Нали именно затова го давам. Не виждам причина да давам хапчета и прахчета, като си има толкова хубаво кисело мляко. Плюс това тук не знам къде да я търся тази Биогая. Има различни пробиотици, не знам дали са ок за бебе и затова проедпочетох така. Детето е на АМ, т.е. алергия няма.
Виж, с моите деца поне, само хубави неща съм видяла със захранването. Който иска да чака, аз си чакам периода както си е по препоръки ( за глутена това е между 4 и 7 месеца) и така захранвам.


  
*

    fifonqk

  • ***
  • 175
  • вярвах и чудото стана
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #230 -: Януари 11, 2012, 10:44:33 am »
И така да сьобщя че моите бебчета са добре,продьлжаваме смело с месото и глутена,дори вчера бяхме на консултация и педиатърът ме насмете че кьсно сьм започнала с месото,а за глутена че било идеалното време(както писа Боби 6-7 месец)
 То всеки си е на различно мнение,ама как да ги тьпча само с това АМ като виждам че на дечица им се яде,като дойде време за каша или плодово пюре едни големи усти отварят,и не ги лишавам,давам колкото им се яде. Имам и едно такова вьпросче,Димана е прекалено слаба,незнам вее с какво да я храня,уж яде нормално,пьк не надава,може ли да караме почти 7-ми месец и да тежи само 5,500 кг,а яде почти наравно с мьжкия а той е почти 8 кг.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #231 -: Януари 11, 2012, 11:30:34 am »
Фифоняк хич не се тревожи за малката , че е по-слабичка прости си е до организъм , аз като те слушам все едно за моя син става на въпрос , той винаги е бил слабичък , но винаги си е хапвал , всичко си изяжда детето от кухнята и постоянно има нещо в устата , я хляб я бисквита и колкото пъти му дам нещо все го иска , а е на 10 месеца и почти и половина , а тежи познай колко?-последно беше едвам 7600гр., но какво да го правя не се спира това дете постоянно е в движение от малък е такъв , нямаше 5 месеца като започна да сяда , а пълзи от преди 7 месец , винаги са ми казвали че е слабичък и че трябва да направя нещо , но какво повече от това като си яде детето , нали аз го храня, така че спокойно не се тревожи може просто Димана да е от този тип деца , които не трупат килограми!!!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #232 -: Януари 11, 2012, 20:42:38 pm »
Боби, защо не дадеш пробиотик, след като е пило детето АБ, само с някоя лъжичка кисело мляко едва ли ще има голям ефект.. АБ си е гадна работа за тяхното чревно здраве и аз лично препоръчвам горещо -ние след доста дни разстройство след АБ, с Биогаята се стабилизира сравнително бързо.
Точно пробиотик давам :-). Киселото мялко е тъпкано с пробиотици. Нали именно затова го давам. Не виждам причина да давам хапчета и прахчета, като си има толкова хубаво кисело мляко. Плюс това тук не знам къде да я търся тази Биогая. Има различни пробиотици, не знам дали са ок за бебе и затова проедпочетох така. Детето е на АМ, т.е. алергия няма.
Виж, с моите деца поне, само хубави неща съм видяла със захранването. Който иска да чака, аз си чакам периода както си е по препоръки ( за глутена това е между 4 и 7 месеца) и така захранвам.


В киселото мляко :100 хиляди лактобактерии на 100 мл..Ти даваш лъжичка(смятам една супена лъжица-6мл.И знаеш ли колко е БЪКАНО?В 6 мл има 6000 лактобацила.
А сега за Лактофлора(взимам това,щото е най-достъпно и най-разпространен пробиотик.
В 1 капсула от 400 мг.се съдържат 2*10^9(превеждам:2 с 9 нули) 2000 000 000,което значи 2000 милиона бактерии.
Не знам къде си учила,Боби и как си завършила,но ще ти го сметна:за да изпие дете количеството от 1 капсула(това е дозата за деца до 3 години)ще трябва да гътне едно 2 литра кисело млекце 8O,и то ако е качествено млекце,не Данон,или на баба,на дядо... :(

Ето линк: http://e-vestnik.bg/5850


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #233 -: Януари 11, 2012, 20:45:12 pm »
Ох kisela_2000 тя не е в БГ и просто може там да няма Биогайя или продажбата на лекарства и тем подобни да не е като тук.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #234 -: Януари 11, 2012, 20:58:41 pm »
Ох kisela_2000 тя не е в БГ и просто може там да няма Биогайя или продажбата на лекарства и тем подобни да не е като тук.
Да бе!Тя фармацията ние сме я измислили!Как пък да няма в Америка?Изобщо не трябва да е биогая,между другото,има си аналози.Знаеш ли какво ми каза др.Сигридов като трябваше да взимам по време на бременността,заради дисбактериоза,а не исках да взимам:Давай с кисело мляко,ако можеш да изядеш 15 кофички на ден! :D 8O(3х1)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #235 -: Януари 11, 2012, 22:01:28 pm »
Всеки сам решава и си носи последствията-положителни или отрицателни. Мисля че тук споделяме и търсим помощ не се навикваме и не се упрекваме една друга.
*

    fifonqk

  • ***
  • 175
  • вярвах и чудото стана
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #236 -: Януари 11, 2012, 22:45:30 pm »
мале,какво става тука,то незнам колко е полезно сегашното кисело мляко kisela ама чак пьк още малко и да го изкарваш и вредно,какви са тези цифри,всички сме ходили на училище спокойно сами можем да преценим.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #237 -: Януари 12, 2012, 00:01:25 am »
Точно днес по новините казаха, че киселото мляко въобще не е това за което пишат по етикетите.То не са нишестета вътре и не знам си какво още...Даже имало растителни мазнини в него  :?
Аз кисело мляко не съм давала все още, не мисля и да давам скоро.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #238 -: Януари 12, 2012, 00:11:53 am »
Никой не навиквам,но с лъжичка мляко нищо не правим-поне да не го обявяваме във всяка тема.Всеки има глава,а цифрите са съвсем коректни :D
Наистина това кисело мляко не е вредно,но...не е и много голяма ползата :D


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #239 -: Януари 12, 2012, 01:12:10 am »
Не знам къде си учила,Боби и как си завършила,но ще ти го сметна:за да изпие дете количеството от 1 капсула(това е дозата за деца до 3 години)ще трябва да гътне едно 2 литра кисело млекце 8O,и то ако е качествено млекце,не Данон,или на баба,на дядо... :(
Глей ся, има фактори различни от простото даване на лиофилизирани бактерии. Тези фактори са свързани с това дали ще оцелеят бактериите да ти стигнат до червата. А киселото мляко лично съм го гледала под микроскоп, знам че на едно поле виждам много повече, от колкото си написала. Другото което пак аз лично съм правила е да опитам да заквася кисело мляко с лиофилизираните бактерии, които се дават на болните в болницата и кисело мляко не става. Претендираш за нтелигентен човек, сама можеш да си направиш изводите.
Ще те помоля само да си задържиш коментарите за това къде и колко съм учила за себе си. Грозни са. Какъв точно ти е проблема с това аз какво давам на моето дете? Преценила съм, дала съм, споделила съм го в 2 теми - е и? Проблем ли има?

Б.