0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #20 -: Октомври 10, 2013, 21:09:21 pm »
Цигу,
аз не гледам в моята паничка, понеже такава нямам :) аз не плащам нищо.
Мислех от гледна точка на рецепиента че е много неуредено и има възможности за спекулации.

Сега съм в една от големите Софийски клиники и от разговора ми с пациентка, разбрах че те изобщо не им дават подробен отчет еди коя си сума за какво точно отива...

Но да, съгласна съм. Не се сетих за това което казваш...
Но от друга страна, аз говоря чисто за "такса донор". а не поемане на разходите му в клиниката...

Сега като ходя на прегледи и изследвания рецепиента ми плаща всичко това, нали ?
Тоест труд и техника са си овъзмездени...
или нещо бъркам ?
*
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #21 -: Октомври 10, 2013, 21:19:35 pm »
Здравей Раиса. От много време не си се мяркала насам. :)

Аз не виждам проблем клиниките да имат печалба, били процедурите с лични или дарени яйцеклетки, финансирани от пациента или от фонда. Те са частни фирми и съществуват, за да реализират печалба. Не само че не е нередно, ами е единствената логична причина да ги има и пациентите изобщо да имат достъп до репродуктивна медицина.

Ако започнеш с тази презумпция, може би разликата в сумите няма да ти се стори така голяма или неприемлива. Законовите и регулаторни разпоредби се грижат печалбата да не е дране на кожи, а да се вмества в разумни и приемливи за всички страни граници. Вече кой как се отчита и дали има злоупотреби, не се наемам да обсъждам.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #22 -: Октомври 10, 2013, 23:37:34 pm »
1. внесли сме предложение при министъра с искания за промяна на наредба №28 в частта за донорство, които да разширят донорската база. чакаме отговор.

2. има клиники, където печелят здраво от донорски процедури. още повече клиники има, където законите се спазват доста хлабаво и фриволно. ако държиш стриктно на законността и порядъчността, изборът ти на клиника доста се ограничава.

3. нека грубо сметнем какви разходи има клиниката по донора:

- разходи за неговото обезщетяване - предвидените в закона
- разходи за неговите изследвания - които са доста и скъпи
- разходи за неговите прегледи - вкл. от комисия (както е по закон, при теб спазиха ли го?)
- разходи за неговата стимулация
- разходи за медицински манипулации, пункция, анестезия и прочие
средно статистически, общата сума може спокойно да надхвърли 3-4 хиляди лева

всички тези пари трябва да ги покрие РЕЦИПИЕНТЪТ и никой друг. клиниката не е благотворителна организация. абсолютно нормално е реципиентът да плаща по-скъпо, когато прави процедура с чужди яйцеклетки и не разбирам как това може да те учудва.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #23 -: Октомври 11, 2013, 02:35:24 am »
:) Здравей Jam ,

този въпрос не го разбрах :
- разходи за неговите прегледи - вкл. от комисия (както е по закон, при теб спазиха ли го?)

Относно другия въпрос,
многократно повторих, че не говоря за суми свързани с процедурата... от рода на изследвания, прегледи, манипулации и т.н.
Точно това казах и на Цигу, че реално клиниката не остава ощетена...понеже всичко което ми "правят" се заплаща от рецепиента. Но освен това, той плаща и една друга "такса".
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #24 -: Октомври 11, 2013, 02:39:23 am »
Да и също,
какво значи разходи по обезщетяване на донора ?
това е доста общо казано...
Както казах аз реални разходи нямам, което ще е различно за човек от друг град и т.н.
Но до сега никой изобщо не ме е питал аз на работа ли съм, в отпуск ли съм, как пътувам и т.н....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #25 -: Октомври 11, 2013, 12:16:47 pm »
здравей, Раиса!

1. Наредба №28 на МЗ постановява, че донорът може да бъде обезщетен в разумни размери (не се посочва конкретна цифра) за възстановяване на направени разходи, свързани с акта на даряване:
 - ползване на транспорт
 - причиняване на временна неработоспособност, болка или дискомфорт;
 - специфични пропуснати ползи (загуба на време, на дневни приходи и др.);

Клиниката следва да те пита за това, а и ти самата, ако прецениш, можеш да поискаш това. Ако не го искаш - твоя воля.

2. Не знам за каква "друга такса", плащана от реципиента, говориш. Това е твоя информация от конкретната клиника, която посещаваш. Не бихме могли да я коментираме, без да сме наясно. Нито може да се обобщава за всички клиники.

3. Питах те дали в клиниката, която си избрала, са те представили пред комисия за окончателното ти одобряване като донор. Ето тук е описано какво представлява:
http://www.ivf.bg/dom/index.php/donori-na-yaicekletki?start=1



"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #26 -: Октомври 11, 2013, 14:06:44 pm »
3. нека грубо сметнем какви разходи има клиниката по донора:

- разходи за неговото обезщетяване - предвидените в закона
- разходи за неговите изследвания - които са доста и скъпи
- разходи за неговите прегледи - вкл. от комисия (както е по закон, при теб спазиха ли го?)
- разходи за неговата стимулация
- разходи за медицински манипулации, пункция, анестезия и прочие
средно статистически, общата сума може спокойно да надхвърли 3-4 хиляди лева

всички тези пари трябва да ги покрие РЕЦИПИЕНТЪТ и никой друг. клиниката не е благотворителна организация. абсолютно нормално е реципиентът да плаща по-скъпо, когато прави процедура с чужди яйцеклетки и не разбирам как това може да те учудва.
jam, не скъм убедена, че абсолютно всички разходи на клиниката за донора се поемат от реципиента, като например тези за обезщетяване. Аз получих разпечатка с процедурите, за които трябва да платя, и не открих нещо, което да прилича на такова обезщетяване. В момента не мога да проверя, но по спомен е така.
Иначе е напълно естествено една частна клиника да печели в рамките на закона от своята дейност. И там работят за заплати, имат разходи от всякакъв вид.

Раиса, на мен такова нещо като "такса донор" не са ми искали. Както казах, точно бяха описали за какво дължа пари и то не включваше такава точка. Самото даряване е безвъзмездно, не се плаща за яйцеклетките на донорката. Просто й се компенсират разходи и неудобства, свързани със самата процедура, и те трябва да са регламентирани в клиниката, така че да могат да бъдат проверени при нужда.

Колкото до изискването за родено поне едно дете, в различните страни е уредено различно, но според мен за нашите условия е необходимо. От една страна, е рискът при процедурата, който, макар и минимален, съществува. При тази ниска раждаемост у нас е по-добре да се избягват всякакви рискове от безплодие. От друга страна, вероятно е по-добре и от морална гледна точка - да не се окаже, че на по-късен етап донорката е размислила и има някакви претенции към реципиентката. Не знам дали донорката получава информация за резултата от процедурата. Най-вероятно не. Струва ми се обаче логично жена, която вече е родила, да е по-склонна да дари.

Успех с процедурата, Раиса!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #27 -: Октомври 11, 2013, 15:12:51 pm »
beata,

аз изобщо не твърдя какво поема реципиентът, еле пък в различните клиники, защото НЕ ЗНАМ, а и едва ли някой реципиент знае.

аз просто изброявам какви видове РАЗХОДИ има клиниката около набирането на един донор и осигуряването на материал за една процедура на реципиента. кой и как поема разходите, не знам и не ме интересува, но ми се струва логично донорската процедура да е по-скъпа от тази със собствен биологичен материал и така е по цял свят. най-малкото - заради изброените разходи.

донорът не получава никаква информация за реципиента, нито за изхода от процедурата.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #28 -: Октомври 11, 2013, 18:27:54 pm »
Jam,

Никой от клиниката не ме е питал за нищо...дори дали съм от София изобщо.

Относно тази комисия - не. Попълвах доста обемист формуляр ( въпросник ) за същите неща.
Наследствени болести и т.н.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #29 -: Ноември 11, 2013, 10:37:07 am »
Здравейте момичета :)

Аз за сега с нищо не мога да се похваля...явно има проблем с рецепиентките ( доколкото разбрах са повече от една ) и аз съм в очакване...3ти месец на противозачатъчни.

Имам едно питане,
четох тази статия :
http://www.webcafe.bg/id_427670195?fb_action_ids=689749201035677&fb_action_types=og.likes&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

И цитирам част от нея :

"Етапите на една ин витро процедура са много, някои от тях - непоносимо болезнени. Като се започне от горещите вълни, причинени от прилива на хормони и се стигне до един от последните етапи - инжекциите в корема. При тях болката трае около три часа след поставянето, говорим за зверска болка, която блокира мозъка до такава степен, че започва всякакви безумни прояви, от свиване, плакане, стенене, та чак до молитва към Бог болката да спре. Спира, но след три часа."

Въпроса ми е - чак толкова драматично ли е ?
Знам че са болезнени, но това звучи малко прекалено и стряскащо..
*
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #30 -: Ноември 11, 2013, 10:42:08 am »
Въпроса ми е - чак толкова драматично ли е ?
Знам че са болезнени, но това звучи малко прекалено и стряскащо..
Не е драматично, не е болезнено поставянето на инжекцията, както не боли и само лекарство, когато се разнася. Минала съм през две процедури. Физическа болка не съм изпитала.

Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #31 -: Ноември 11, 2013, 10:57:31 am »
  Здравей, Raissa777 ! Всеки лекар, който е имал допир до мен твърди, че съм с много нисък праг на болка-зъболекари, уролози(имам камъни в бъбреците) и т.н. Аз също бях доста наплашена от стимулацията-чак мислех отпуска да си взимам, че да се свивам в нас, ако много боли. Но се оказа, че болка няма-нито при поставянето на инжекциите, нито след това. Единственото, което изпитах при моята стимулация(доста големи дози лекарства) беше сутрин след Декапептила ми беше много студено за около 30мин. След това около 10-ти ден от стимулацията си чувствах корема подут, но е това е лек дискомфорт и в никакъв случай болка. Това, което си решила да направиш е наистина значимо и може да осмисли живота на някое семейтво, затова не се подлъгвай по статии(особено в този сайт). Тук във форума има много теми, в които се коментират страничните ефекти от стимулацията и никъде не съм чела да има зверски болки, камо ли те да продължават 3 часа. За статията- и аз я четох, но не съм убедена, че я е писал реален човек, все пак там се търси скандалното, за да се чете повече(това е само мое мнение). Не се притеснявай-сигурна съм, че всичко мине леко. Успех на теб и хората, на които помагаш  :)
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #32 -: Ноември 11, 2013, 11:39:08 am »
И аз така мислех, но да питам :)
Моя праг на болка не е нисък и нямам проблем да търпя, но винаги искам да съм подготвена...
Стана ми странно прочетеното, защото тук съм чела за много стимулации и никога не съм засичала чаак толкова драматично описание.

Благодаря за отговорите, стана ми доста по-спокойно ! :)
Живи и здрави да стигна до там - ще пиша и при мен как минава.

ПП: Зарадвах се че има повече от 1 рецепиентка, дано да се получи !
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #33 -: Ноември 11, 2013, 11:42:35 am »
Раиса, привет!

Коментирахме я тая тъпотия в другия подфорум - "На кафе". Пълни измислици са това, цялата статия е долна измислица. Абсолютно неверно е това за нечовешките болки от инжекциите и грях му на душата на тоя, който е решил да лъже хората по този грозен начин!

Инжекциите са подкожни или мускулни (според медикамента), болката варира от никаква до много слаба, в момента на убождането. В редки случаи се получават твърди топчета или синини локално на мястото на убождането. За никакви дори малко по-съществени болки не става дума, камо ли за такива ужасии, като описваните.

п.п. говоря от личен опит - имам 4 стимулации, плюс това цялата си бременност съм била на инжекции фраксипарин и знам какво говоря.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #34 -: Ноември 11, 2013, 12:12:37 pm »
Raissa777, точно извадения абзац ме кара да мисля, че дамата, писала статията, никога не е правила процедура. Няма такъв филм избощо :) Аз съм с три стимулирани опита (с различни медикаменти), както и фраксипарин 3-4 месеца всеки ден. Единствения проблем за мен бяха мускулните инжекции, които са 2 бр - 1 бр. ношпа преди трансфера и 1бр. прегнил, но аз съм брутално шубе и пролема ми е в главата, а не в дупето, където ми ги биха:)

Успех ти желая!!!
*
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #35 -: Ноември 11, 2013, 12:40:35 pm »
Аз имам само една процедура. Дали съм от късметлийките или съм с висок праг на чувствителност, но болка не съм изпитвала на нито един етап. Дори при поставянето на инжекциите - нашите сестри имаха много лека ръка и бяха много мили.

Статията я коментирахме - за мен е огромна групост.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #36 -: Ноември 11, 2013, 15:49:28 pm »
Лошото е..че ето например аз, не съм минавала точно през такава процедура и не съм съвсем наясно.
Усъмних се в достоверността, понеже съм чела доста тук и подобно нещо не съм засичала.

Но за една нормална жена, която не е достатъчно информирана и не чете в подобни форуми, едно такова изказване като цитираното...е меко казано плашещо.

Което пак зависи де, понеже и толкова драматично да беше пак нямаше да ме откаже, но поне исках да съм подготвена .
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #37 -: Ноември 11, 2013, 15:57:02 pm »
Да се включа и аз с информация от първа ръка. Имам 3 стимулации, страх от инжекции и нисък праг на болка :lol: Слагах си сама инжекциите без проблем, при все, че като видя игла и тръгвам в обратна посока :lol: Болка много лека има само при самото убождане, но не винаги, но такива 3-часови ексцесии - не е имало, преувеличено е. Така че, бъди спокойна, всичко ще мине добре.
Поздравявам те за невероятния жест, както и всички други момичета, които споделиха, че са направили същото! Дано има положителни резултати!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #38 -: Ноември 11, 2013, 15:58:27 pm »
едно такова изказване като цитираното...е меко казано плашещо.
За съжаление, това е вярно.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Призив за помощ - донорство на яйцеклетки
« Отговор #39 -: Ноември 11, 2013, 16:31:03 pm »
Раиса  :flower: безкрайна благодарност за жеста и човечността!

Заставам зад всяка дума на момичетата преди мен,
тази статия носи вреда за популяризирането на донорството.
Тя е неграмотна относно процеса на стимулацията и безкрайно неетична относно проблема!


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)