0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Таласемия
« -: Февруари 24, 2011, 20:40:20 pm »
Бета-таласемия е рядко генетично заболяване разпространено в  целия свят. Носителите в България са около 3% от цялото население, но в определени райони на страната достигат до 6%. Човек с бета—таласемия минор  е само носител на гена за бета—таласемия и обикновено няма никакви здравословни проблеми. В редки случаи той може да развие лека анемия.


Вие може да сте носител на бета таласемия и дори да не подозирате!


Има две много важни причини, за да разберете дали сте носител на бета—таласемичен ген: 
Първата, когато двама души са носители на бета—таласемичен ген и имат дете, има едно към четири (25%) риск при всяка бременност детето им да се роди със сериозно хематологично заболяване, което изисква ежемесечни кръвопреливания и медикаментозно лечение през целия му живот.
Втората, някои лекари могат да объркат носителството на бета таласемичен ген с друг вид състояние и да предпишат погрешно за вас лечение.


Да разберете дали сте носител на бета—таласемия е лесно.


Първата стъпка, за да разберете дали сте носител на гена за бета—таласемия е да поискате от вашия лекар да провери размера на червените ви кръвни клетки.  Това може да се види от стойността на Среден Обем на еритроцитите (MCV) и от Средно Съдържание на Хемоглобина в един еритроцит (MCH)  в пълната кръвна картина. Ако MCV и MCH са по-ниски от обичайното и НЕ сте с железен дефицит, вие може да сте носител на бета—таласемия. Допълнително изследване наречено електрофореза на хемоглобин ще е необходимо, за да се определи дали сте носител на бета—таласемия. За това изследване може да бъдете насочени от вашият лекар.


Не видях такава тема във форума. :) Аз съм "таласъмка", и ако има и други такива сред вас, ще се радвам да споделяме тук.
*

    polisia

  • ***
  • 291
  • Силата е в теб! Използвай я...
Re: Таласемия
« Отговор #1 -: Февруари 24, 2011, 21:27:27 pm »
Аз само искам да ви покажа този сайт за Бета-таласемия. Дано ви е от полза - http://www.otbulgaria.com/index5.html
*
Re: Таласемия
« Отговор #2 -: Февруари 24, 2011, 22:47:53 pm »
Привет и от още едно таласъмче  :D
Мисля, че темата е много полезна.
Например мен с години ми препоръчваха да хапвам храни богати на желязо и ми предписваха препарати съдържащи желязо, защото разбираш ли, била съм с желязодефицитна анемия, а аз се оказах просто едно таласъмче.
Всъщност при доказана таласемия НЕ трябва да се приема желязо, като хранителна добвака  :lol: :lol: :lol:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
Re: Таласемия
« Отговор #3 -: Февруари 24, 2011, 22:53:55 pm »
Привет, anmar! :)

Това писах и аз в друга тема - години наред ми предписваха желязо заради анемията. Добре, че не го пиех. При таласемия е абсолютно противопоказно, защото организмът не може да преработва излишното желязо и то се натрупва в черния дроб. Дано съм обяснила правилно. :)

И яжте червено цвекло повечко, много е полезно при анемия. Изцеден сок от него също действа много добре на организма.
« Последна редакция: Февруари 24, 2011, 22:55:32 pm от Serendipity »
Re: Таласемия
« Отговор #4 -: Февруари 24, 2011, 23:01:44 pm »
Хоп и аз тук :)
С хетерозиготна бета таласемия съм.
Сега съм с особено нисък Нв и май трябва да си взема мерки...

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
*
Re: Таласемия
« Отговор #5 -: Февруари 24, 2011, 23:08:40 pm »
anmar, знам че спомага за образуването на червени кръвни телца и подобрява дейността на черния дроб. Имаше и още преимущества, но не се сещам в момента.
Желязо за първи път чувам, че има много.  :? Верно ли е това? Споделете.


manga-zunga, "колежки" по диагноза сме.


Това открих сега за сока от чрвено цвекло /не знаех за тези неща и аз/:

- В никакъв случай не трябва да се пие току-що изцеден сок, защото съдържа летливи вещества, които действат като отрова, която може да предизвика гадене, повръщане, обща слабост.

- Преди употребата сокът трябва да престои най-малко два часа в хладилника.

- За постигне на терапевтичен ефект сокът трябва да се приема всеки ден, без прекъсване, в продължение на три до четири седмици, по една чаша дневно 10-15 минути преди хранене, леко затоплен.

- И не може да се приема с друга храна или да се пие с вода.

- За подобряване на вкуса можете да добавите малко сок от касис, нар и череша, които също съдържат флавоноиди.

- При високо кръвно налягане и простуда е добре да се приема сок, подсладен с мед.

- За профилактични цели и за да се поддържа добро здраве, желателно е цвеклото да присъства на трапезата ви най-малко два пъти в седмицата.
« Последна редакция: Февруари 24, 2011, 23:13:58 pm от Serendipity »
*
Re: Таласемия
« Отговор #6 -: Февруари 24, 2011, 23:16:38 pm »
Значи, то си е полезно за черния дроб - спор няма. Ще се поразровя, но на мен са ми казвали да хапвам цвекло и да пия сок, точно когато си мислеха, че имам желязодефицитна анемия.
Освен това при таласемия не е задължително хемоглобина и еритроцитите да са ниски.
Аз винаги съм имала прекрасен хемоглобин - 130 - 140 и RBC над горна граница.
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
Re: Таласемия
« Отговор #7 -: Февруари 24, 2011, 23:28:19 pm »
Не знаех за хемоглобина, че може да е в норми. 8O

Моят варира 100-105, а еритроцитите около 5 /малко под горната граница тоест/.
Виж, MCV ми е нисък - 63.9 fl при 82.0 - 98.0.

Само мен ли караха така настоятелно да ям спанак? Повдига ми се само като си го представя. А сега се сещам, че като малка постоянно ме наливаха с отвара от коприва, която също има много желязо.
Re: Таласемия
« Отговор #8 -: Февруари 24, 2011, 23:36:21 pm »
Мен също са ме карали ЦЯЯЯЯЛ ЖИВОТ да пия желязо, да ям спанак, коприва и други зелении. Аз пък никога не съм ги обичала.
Да, възможно е да ти е в  норма Hb  и пак да си с таласемия.

Аз съм с 88 Hb.
Преди време, като се изследвах ми казаха - никакво желязо и цял живот да си пия фолиева киселина /но не ми беше чак толкова нисък/.
Но последно време, тъй като и желязото ми е в долна граница съвета на док беше - пиеш малтофер или ферофолгама докато желязото не стане 15. След това го спирам и продължавам само с фолиевата киселина.
« Последна редакция: Февруари 24, 2011, 23:40:24 pm от manga-zunga »

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
*
Re: Таласемия
« Отговор #9 -: Февруари 24, 2011, 23:40:42 pm »
Не знаех за хемоглобина, че може да е в норми. 8O

Моят варира 100-105, а еритроцитите около 5 /малко под горната граница тоест/.
Виж, MCV ми е нисък - 63.9 fl при 82.0 - 98.0.

Само мен ли караха така настоятелно да ям спанак? Повдига ми се само като си го представя. А сега се сещам, че като малка постоянно ме наливаха с отвара от коприва, която също има много желязо.

:lol: Не само теб са те тъпкали със спанак и коприва. Но аз с цената на всичко отказвах да ги ям - страшно са ми неприятни. Но пък съм поела достатъчно количество
малтофер, феро-фолгама и всякакви феро препарати  :wink:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
Re: Таласемия
« Отговор #10 -: Февруари 24, 2011, 23:48:13 pm »
Аз до ден днешен съм си много злояда, единственият плюс на хемолитичната анемия е, че имам "оправдание" да не ям треволяци.  :D

Фолиева киселина ми изписаха, защото планирам бременност, не знаех, че се пие при анемия.  8O Спомага за усвоването на желязото ли /набързо прочетох сега в нета/?
Re: Таласемия
« Отговор #11 -: Февруари 25, 2011, 00:33:03 am »
А какво всъщност е полезно за таласемици?  Кажете какво е желателно да се похапва? (попийва  :D )
*
Re: Таласемия
« Отговор #12 -: Март 05, 2011, 21:04:10 pm »
harmony, и аз попитах същото лекаря. Каза ми единствено да ограничавам храните, богати на желязо. А витамини за укрепване на организма изписват само, ако има някакви оплаквания.
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Таласемия
« Отговор #13 -: Март 07, 2011, 08:54:09 am »
Моята дъшеричка беше със съмнения за желязодефицитна анемия. След изследване се установи, че е с някакъв вид таласемия, който все още не е уточнен. Ходихме в националния център по хематология в кв. Дървеница /гр. София/ откъдето ни отпратиха, тъй като детето нямаше все още 2 години, а и излизаха в летен отпуск. Някой може ли да ме насочи къде да отидем да направим допълнителни изследвания /става дума за дете на 2 години и 4 месеца/?
*
Re: Таласемия
« Отговор #14 -: Март 07, 2011, 09:44:00 am »
elma, изследвания за таласемия се правят само в София, преписвам ти дословно от листа:

НСБАЛХЗ-ЕАД
Лаборатория по таласемии и патологични хемоглобини
ул. "Пловдивско поле" 6
София 1756
Тел.: 02/9701215, 02/9701212


Не съм от София и не знам дали е същата лаборатория, за която говориш, но можеш да попиташ по телефона. Децата се изследват след определена възраст, но колко точно не знам. :? Успех!
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Таласемия
« Отговор #15 -: Март 07, 2011, 09:53:07 am »
Благодаря, Serendipity!
Това е националният център по хематология.
Точно там ходихме. Не свършихме работа :?
Re: Таласемия
« Отговор #16 -: Март 07, 2011, 11:32:44 am »
Използвам темата да направя анонс към инициатива на друг форум, именно майките от бг-мамма. Става дума за безвъзмездно кръводаряване на болни от таласемия майор.
Изследванията и анализа на кръвта е безплатен за дарителя. Даряването е в няколко центъра в страната. За София е в Кръвния център, зад хотел Дедеман.
Аз лично съм ходила два или три пъти да дарявам.
Необходимо е да се спомене, че се дава безвъзмездно специално за таласемици. Има някаква разлика в обработката на кръвните продукти.
Линк към темата има в подписа ми.
Нека, който има възможност да се отзове!
*
Re: Таласемия
« Отговор #17 -: Март 07, 2011, 11:45:22 am »
*vera , много хубава инициатива! :)
Нека поясня за тези, които не са запознати. Болните от таласемия майор се нуждаят от ежемесечно кръвопреливане, за да живеят. А кръводарителите, за съжаление, са малко.

Edit: Доколкото разбирам, аз няма да мога да даря кръв. В чужбина съм правила опити, но веднага отказваха, като чуят, че съм с анемия /тогава не знаех, че е таласемия, мислех я за желязодефицитна/.
« Последна редакция: Март 07, 2011, 12:19:47 pm от Serendipity »
Re: Таласемия
« Отговор #18 -: Март 14, 2011, 14:15:24 pm »
Здравейте,
искам да си направя изследване за таласемия, но ми казаха, че желязото ми трябва да е в норма, за да бъде резултатът реален. А моето желязо винаги е по-ниско.
Как да вдигна желязото и наистина ли е толкова важно то да е в норма, когато се прави изследването за таласемия?
Благодаря!
*
Re: Таласемия
« Отговор #19 -: Март 14, 2011, 14:21:07 pm »
Защо искаш да се изследваш специално за таласемия? Ако желязото ти е ниско, по-вероятно е да имаш желязодефицитна анемия.