0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Портокалите се боядисвали
« -: Февруари 20, 2011, 01:19:28 am »
Чули ли сте такова нещо?!! В нашият град има цех за боядисване на портокали. Една позната на свекърва ми работела там.. Останах като гръмната!!!!

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #1 -: Февруари 21, 2011, 10:01:38 am »
Чули ли сте такова нещо?!! В нашият град има цех за боядисване на портокали. Една позната на свекърва ми работела там.. Останах като гръмната!!!!

Това е едно от нещата, които никога не бих допуснал, че съществува ... но вече нищо не може да ме изненада де :)

Ще се радвам, ако може да споделиш малко повече вътрешна информация. Това е нещо, което определено заслужава да стане обществено достояние, а аз имам каналите, по които да го направя такова.

Благодаря
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #2 -: Февруари 21, 2011, 12:13:13 pm »
Започват проверки за боядисани портокали.

[/url]
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #3 -: Февруари 21, 2011, 13:34:50 pm »
Последните мандарини, които купих ми боядисаха целите длани в оранжево.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #4 -: Февруари 21, 2011, 15:09:25 pm »
И на мен ми се е случвало. Ай да ни хваща глобалното затопляне и да си гледаме мандарини и портокали на двора.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #5 -: Февруари 21, 2011, 15:50:24 pm »
А аз си правя сладко от портокалови корички и лимоновите ползвам за кекс, значи ли че това е опасно? 8O
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2011, 15:51:30 pm »
Това идва от неописуемата мания на българина да яде нещо огромно, едро, чисто и префектно. Краставицата трябва да му е права. Ябълката без петънце. Морковчето едро, за да се рендосва по лесно. Портокала и мандарината възможно най-едри и оранжеви. След това самите потребители реват, че ядат боклуци. Ми ще ядат, те сами го слагат като изискване...

Ползвай си лимоновите корички...
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #7 -: Февруари 25, 2011, 15:57:08 pm »
Това идва от неописуемата мания на българина да яде нещо огромно, едро, чисто и префектно. Краставицата трябва да му е права. Ябълката без петънце. Морковчето едро, за да се рендосва по лесно. Портокала и мандарината възможно най-едри и оранжеви. След това самите потребители реват, че ядат боклуци. Ми ще ядат, те сами го слагат като изискване...

Ползвай си лимоновите корички...

lidia, ще си позволя да не се съглася с тебе и по двете точки.
това не идва от някаква неописуема мания точно на българина, а от естествения стремеж на търговеца да направи така, че стоката му да изглежда най-атрактивна най-дълго време. този стремеж е вечен и не познава географски граници. а в днешната глобална икономика, където храните пътуват хиляди километри, за да стигнат до теб, няма начин да се запазят, без да се използват химикали. разбира се, някои прекалиха в алчността си - ето тук търси исконно българското, защото в Германия няма да допуснат боядисани портокали в магазините си, нищо, че и техните са с пестициди. ама с други пестициди и с по-малко.

а корички от цитруси не бих съветвала да се ядат - освен ако не си ги берете от градината.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #8 -: Февруари 25, 2011, 17:41:05 pm »
Ами нямам повече инфо. Стана ми странно.
Но ще поразпитам допълнително и ще споделя :)

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #9 -: Февруари 25, 2011, 21:33:29 pm »
Да го кажа по друг начин. Лимона е с твърда обвивка. Има трайност и без да се влагат излишни пари.  :)


http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #10 -: Февруари 28, 2011, 12:24:15 pm »
Ами, това не е нищо ново. Цитрусите от години се обработват освен с бои, и с разни вещества за консервиране на кората. Ако тръгнете да миете цитрус, ви остава едно гадно лепкаво нещо по ръцете/основно при портокали и грейпфрути/.
Аз купувам био портоколи, които имат ужасен търговски вид, но нито лепнат,нито са боядисани-малки, с неравномерен цвят, тук таме ударена кора и невероятен вкус. Но не са особено издръжливи.
Плодовете и зеленчуците, които се продават в Бг се обработват с пестициди, които не се използват в EU от поне 15 години, пък и в пъти над разни определени за безопасни норми.
Но това, което най-много ме дразни в Бг, е липсата на избор. Без значение дали ще дадеш малко или много пари, все боклук ядеш :?
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #11 -: Февруари 28, 2011, 13:55:58 pm »
Но това, което най-много ме дразни в Бг, е липсата на избор. Без значение дали ще дадеш малко или много пари, все боклук ядеш :?
За това или био (което също понякога е менте) или от селата (където някои по-хитри селяни също понякога злоупотребяват) :)
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #12 -: Февруари 28, 2011, 15:46:12 pm »
С две думи - ядем си боклуци и това е! Гаранция никога няма, дори и сам да си го произвеждаш...
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #13 -: Февруари 28, 2011, 16:26:50 pm »
Аз купувам био портоколи, които имат ужасен търговски вид, но нито лепнат,нито са боядисани-малки, с неравномерен цвят, тук таме ударена кора и невероятен вкус. Но не са особено издръжливи.

Мога ли да попитам от къде?  :)

А иначе познавам една био идиотка, която всеки ден проси и уж изследва разни неща, пък после ги продава на невероятни цени. Чудя се как и се връзват хората...
И с какво ги изследва, като трябва апаратура и консумативи а те са бая пара...

http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #14 -: Февруари 28, 2011, 16:45:32 pm »
Fifa
Плодовете и зеленчуците, които се продават в Бг се обработват с пестициди, които не се използват в EU от поне 15 години, пък и в пъти над разни определени за безопасни норми.

Това от къде го разбра. Има оранжерии, има и селска продукция.  Има и внос. А няма едно основно и важно нещо... Контрол..
Така както го пишете, няма нормална и неотровна стока. Нещата изобщо не са толкова лоши. Просто покрай едното понякога минава и другото. Трябва да се затегне контрола върху тези неща. От тази година се усети положителната работа в тази насока, но вярвайте още има много да се работи. Казват, до края на годината ще сме в час и с тези неща. Много се надявам  :)
Плюс това омекналия портокал с петната не винаги е годен за консумация. незнам колко е био. Гледайте тези неща да са в срок. Висят по камерите с месеци и след това ги пускат по веригите за без пари. основната цел е не вие да ядете био продукти, а някой вносител да си изчисти камерата, пък магазина да привлече клиенти с нова промоция.
Ядосвате се за пръсната кора от портокал, но нея я белим. Не е болка за умиране. Кажете ми какво месо и какъв колбас консумирате? Какви подправки слагате. Аз от доста време не попаднах на луканка, салам или замръзено месо, което да прилича на нещо. Миризма, жили, никакъв вкус. А месото е едно от основните храни. 

 
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #15 -: Февруари 28, 2011, 20:57:56 pm »
Лидия, боята не минава ли през кората? Аз си мисля, че не е толкова безобидно. Не съм запозната де, но не ми се вярва да не е голяма работа. А и да е, в крайна сметка плащаме висока цена за нискокачествен продукт. Какво правим?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #16 -: Февруари 28, 2011, 21:41:33 pm »
в крайна сметка плащаме висока цена за нискокачествен продукт. Какво правим?

Пишем електронно писмо до министъра на земеделието и храните и/или се обаждаме на хората в отдел "Връзки с обществеността": http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/ContactUs.aspx
Изискваме по-стриктен контрол и наказателни мерки за производители, вносители и търговци. Колкото по-конкретна информацията (име на магазина, дата на покупката), толкова по-добре.

Уведомяваме телевизионни и радио предавания и вестници, склонни да отразяват такива нередности.

Ако министерството в крайна сметка сметка оповести, че няма нарушения на закона, подхващаме депутатите в съответната парламентарна комисия, за да се промени законът.

Ако сме наистина сериозни, основаваме гражданска/потребителска организация за борба с вредните химикали в плодовете и зеленчуците/храните. Посвещаваме време и труд в пропагандиране на каузата и организацията, за да има траен ефект върху законодателната и изпълнителната власт и потребителите по отношение на това, което ни се продава и ядем.

Това е теорията.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #17 -: Февруари 28, 2011, 22:19:47 pm »
Мдааа, теорията звучи чудесно. Но, да видим практиката... :lol: За жалост, рядко някой се заема сериозно и с постоянство да се бори за такива неща, не за друго, ами заради предварителната нагласа за неуспех. Иначе, Цигу, си абсолютно права, точно това е механизмът и така е редно да се постъпи. Всъщност въпросът ми беше риторичен и касаеше по-скоро конкретния случай с портокалите и коментара на Лидия, че не е голяма работа. Лидия, нищо лично към теб, да не се обидиш, просто пояснявам :D
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #18 -: Февруари 28, 2011, 23:38:35 pm »
Да предположим,че боята не преминава през кората на портокала,а и да премине все пак ми се ще да вярвам,че се използват безвредни за здравето бои-сладкарската или примерно боята за хранителни цели с която всяка от нас си боядисва яйцата на великден.Като си боядисате яйцата и се е оцветил и белтъка не го ли хапвате?Еми хапвате го.И аз го хапвам,и мъжа ми го хапва и детето ми.А какво ще кажете за парафина или за газта с която бабите на пазара правят ябълките лъскави?Лично аз съм ги виждала с вълнения парцал-ябълка след ябълка и така всичките едни лъскави как да не си купи човек-аз за това ги беля,даже и лятото.Или просто не купувам-като им дойде сезона от баба на село.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #19 -: Март 01, 2011, 00:54:47 am »
Ако се използва безвредна боя - ок, ама ако не е?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!