0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #20 -: Март 01, 2011, 09:59:03 am »
Незнам с какво боядисват портокалите. Предполагам и не всички сортове се боядисват. Също така си мисля, че боята е подобна на тази която директно консумираме с всеки един продукт. Червен пипер, лютеница, салам и прочие. Не ми казвайте, че там няма боя. От чисто любопитство исках да пусна проби на цитрус, но от ХЕЙ ми отказаха,а за да си платя на часно, една колежка попита и ми обяви една огромна сума... Предполагам е боя с парафин.

цигу това е много хубаво, но забравяш, че живеем в Абсурдистан. Теорията е теория, но практиката е коренно различно нещо. В теорията не са отчетени доста реални фактори, които обикновенно правят теорията на практика неизползваема :)Мисля няма смисъл да ги пиша. Всички си ги знаем. Не ми казахте какъв колбас ядете? Донесоха ми шунка за износ от България, такова нещо на Българския пазар не съм срещала. Жалка работа сме...
Всъщност въпросът ми беше риторичен и касаеше по-скоро конкретния случай с портокалите и коментара на Лидия, че не е голяма работа. Лидия, нищо лично към теб, да не се обидиш, просто пояснявам :D

Не се обиждам лесно, не се притеснявай. Коментираме.. не съм казала, че не е голяма работа. Опитах се да обясня, че с другите продукти консумираме тези неща директно.. а  кората на цитруса отива в кофата.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #21 -: Март 01, 2011, 13:33:37 pm »
Лидия, това го знам от различни източници. Има хора в Бг, които непрекъснато се опитват да изкарат истината за храната, която ядем. Имат си и страничка./"право да знам"/. Сега, за да не кажеш че са врели-некипели, въпросната дама купува плодове и зеленчуци от пазари и големи търговски вериги, разделя ги на 2, едната част се изследва в БГ лаборатория, другата се праща в Холандия. Резултатите от нашата лаборатория, са че всичко си е в нормата, а холандците не просто пращат резултатите, но се обаждат, защото не вярват че тази храна се продава. Техните резултати показват наличие на стара генерация пестициди, използвани преди 10-15 и повече години, в 4 пъти над допустимата норма./говорим за марули, домати, чушки, портокали, грейпфрути/. По този повод имаше участие в Референдум по БНТ, като представителите на нашата лаборатория, след хиляди увъртания, ПРИЗНАХА, че у нас нямат необходимите консумативи, за такъв широк анализ.
Така, че не се хаби парите да даваш проби в ХЕИ.
Мисля, че боята е по-малкия проблем от консервиращите вещества.
И много съжалявам, че си мислиш че нещата не са толкова лоши, много по - зле са.
Био продуктите, и по специално портоколатие ги купувам от Балев био маркет./можеш да си поръчаш и доставка до дома.

За месото: това лято си платих на човек, който ми отгледа 30 пилета, дядо ми  намира телешко  и свинско, намирам си домашни яйца, мляко купувам Био, Био Сирене, Био Кашкавал, колбаси само мъжа ми яде.
« Последна редакция: Март 01, 2011, 13:39:20 pm от Fifa »
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #22 -: Март 01, 2011, 13:42:11 pm »
http://www.right-2-know.org/ - това е линк, ако на някой му е интересно.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #23 -: Март 01, 2011, 22:44:24 pm »
Fifa да не истерясваме народа викам аз... Тук с теб може да си се обясняваме дълго, ама файда няма особено. Надявам се да затегнат контрола. Обещават, мъчат се уж, ще видим тази година до къде ще я докарат. Плюс това не можем да слагаме всички под общ знаменател...нямам право да пиша по темата а ми идва цял роман да изпиша, така ми се е насъбрало напоследък...

Каза портокал и грейпфрут, те не растат в БГ, значи проблема е мащабен, не е само при нас. помислете малко....
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #24 -: Март 01, 2011, 23:29:31 pm »
Био продуктите, и по специално портоколатие ги купувам от Балев био маркет.

за там продаваните продукти каква информация имаш?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #25 -: Март 01, 2011, 23:45:49 pm »
Цитат
За месото: това лято си платих на човек, който ми отгледа 30 пилета, дядо ми  намира телешко  и свинско, намирам си домашни яйца, мляко купувам Био, Био Сирене, Био Кашкавал, колбаси само мъжа ми яде.
Дрън-дрън  :lol: а дали си контролирала селянина,който ти продава кокошките,телешкото и свинскоо с какво ги храни?Да не те питам за "био"кашкавала и сиренето :lol:
аре сега да не се превзимаме толкова и да не забравим, че като почва едно промиване на мозъци по всички вазможни медии и в интернет все ще се намират хора, които да им се връзват....
Истината е,че никой днеска не може да избяга от лошата храна която получаваме всеки ден независимо дали живеем на село и си отгледаме сами голяма част от храната или на пъпа на София затворени в ниакои луксозни или не... кутиики на които им викат апартаменти :lol:...
Нима някой си ваобразява, че ще се спаси купувайки "био"продукти? :lol:
Па нека си ги купуват,пък после пак търговците им са виновни :lol:...или производителите :lol:...
А, да :lol: и да не забравите да пишете на президента,че са пускали боядисани портокали и ябъки в Лидъла :lol:...лично видех с очите си,че са ни продавли немските им яйца,онези с тройката отпред на кода  :lol: за които бая са казали по медиите,че били опасни :lol:
Иначе мъже ми е фен на немското и определено ядеем само селско,защото аз сам фен на селското и немско, зашото мъже ми от години даржи да е немско :lol:
Но съмнявам се,че това е някакв стандард или ,че ще наджвеем всичките :lol:..
А наздраве и да ни е Честита Баба Март на която най-много разчитам да сме здрави,весели,засмени,румени и бели! :)

*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #26 -: Март 02, 2011, 00:45:32 am »
Ваня, ако някой дрънка, това не съм аз.
Ако искаш, да ме питаш за био сиренето и кашкавала,питай, но ако просто си решила да си почешеш езика, това е друга работа.
Благодаря все пак, че ми отвори очите за мозъчните промивки, явно ти си от просветените, които са наясно с всички вселенски въпроси, и никой не може да те "излъже".
Аз, за "съжаление" съм от онези, които живеят в кутийките наречени апартаменти, и все още разчитам на малкото ми останал непромит мозък, да решавам какво да слагам в устата си.
 Хайде успокой се,и не бери грижа кой с какво си храни пилетата, яж си немското щом дАржите и ако някога реша да пиша на президента, обещавам ти първа да научиш.

И вместо да слагаш безброй емотикони,да беше си поправила правописните грешки, защото те са два пъти повече, и едвам разбрах, какво се опитваш да кажеш. 8)
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #27 -: Март 02, 2011, 06:01:10 am »
Fifa, :balk_47: :good_post:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #28 -: Март 02, 2011, 11:19:35 am »
Лиде, нямам за цел да всявам излишен смут, и да истерясвам народа, но мисля, че е хубаво, да сме наясно, какво точно ядем. Казваш да се надяваме, :?,в това българите сме много добри, затова сме и на това дередже. Права си, че се опитват да направят нещо,и че контрола му е майката, но дори и при добро желание,от съответните органи, в Бг няма техническа обезпеченост да се осъществи този контрол. Разбира се, че проблема с пестицидите е глобален, но другите европейски държави,имат разработени механизми за намаляване на риска. Обикновено продавача, разчита на представените му от производителя сертификати за чистота на продукцията, и ако в последствие се окаже че тя  е замърсена,спират изобщо да работят с този прозводител/вносител. Имат си официален публичен регистър, където може да провериш в кои магазини е открит замърсен зеленчук,и т.н.
Що се отнася до цитрусите,/а пък и останалите вносни плодове и зеленчуци/ смятам,  че у нас се продава продукция, която не може да се реализира другаде, точно поради занижените контролни процедури.
Казваш, че не трябва да се слагат всички под един знаменател,и си права..... но аз като отида в магазина, как точно да разбера, коя марула е качествена, и коя е със 60 пъти над нормата съдържание на пестицид/защото и такива случаи има, и става въпрос за български производител/ :?
 
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #29 -: Март 02, 2011, 12:13:54 pm »
Ако се използва безвредна боя - ок, ама ако не е?
Въпросите са два:
- защо да ядем нещо, което иначе не бихме яли?
- информиран ли е изборът? Т.е. ако потребителят е информиран, че портокалите са боядисани, може да направи по-адекватен избор.

Това всъщност е проблемът с повечето стоки - изборът не е информиран. Или няма етикети, или на етикетите не е упоменато точното съдържание, или точните количества ...

Като цяло - има нужда от малко по-строго законодателство в тази област.

поздрави
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #30 -: Март 05, 2011, 22:01:25 pm »
Сега видях темата. Мъжа ми преди години се занимаваше с продажба на банани и знам от него, че ги обгазяват в някакви камери да пожълтеят, но за боядисани портокали не бях чувала... 8O
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #31 -: Март 05, 2011, 23:19:50 pm »
Ето какво било...
Портокалите ги получавали зелени, пръскали ги с нещо безцветно, за да пожълтеят..

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #32 -: Март 06, 2011, 01:34:51 am »
боичката им е най-малкият проблем на портокалите и останалите плодове, момичета.
четете вестници - плодовете, които ни продават, са пълни с пестициди, голяма част от които не са разрешени за употреба в ЕС. и кво от това? някой да не ми да ги проверява у нас?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #33 -: Март 06, 2011, 10:04:49 am »
...Това всъщност е проблемът с повечето стоки - изборът не е информиран. Или няма етикети, или на етикетите не е упоменато точното съдържание, или точните количества ...
Съвсем не това е проблемът. Проблемът е защо пазарът е залят със стоки-боклуци. Изобщо не трябва боклуци да се произвеждат, камо ли да стигат до пазара. А не да ходи баба ми със списък с е-та и четири лупи и да се дзвери във всяко етикетче. Да не говорим, че все още има много магазини в които казваш на щанда какво искаш и ти го дават. Няма кой да те чака да преглеждаш по четири пъти всяко нещо на касата. А как си купуват закуски децата ви?
Проблемът не е в информираният избор - надали някой би избрал да си купи боклук. Тогава за чий цели магазини са заринати в боклуци питам аз? Защо има печки и играчки, от които бие ток и кой би си купил, ако знаеше предварително, че ще го тресне 'вълната'? Не знаех, че портокалите се боядисват, не знаех че лютеницата се прави от картофи, не знаех, че хляба се боядисва с кафе... Не вярвам някой да би избрал съзнателно подобни стоки, освен ако наистина няма никакъв избор. Затова и не ги пише тия неща на етикетите - защото не е въпрос на избор. Накрая с толкова много пазене от всичко - вода, въздух, храна и прочие ще се превърнем в анорексични отшелници - шизофреници  :(.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #34 -: Март 06, 2011, 11:01:43 am »
...Това всъщност е проблемът с повечето стоки - изборът не е информиран. Или няма етикети, или на етикетите не е упоменато точното съдържание, или точните количества ...
Съвсем не това е проблемът. Проблемът е защо пазарът е залят със стоки-боклуци. Изобщо не трябва боклуци да се произвеждат, камо ли да стигат до пазара. А не да ходи баба ми със списък с е-та и четири лупи и да се дзвери във всяко етикетче. Да не говорим, че все още има много магазини в които казваш на щанда какво искаш и ти го дават. Няма кой да те чака да преглеждаш по четири пъти всяко нещо на касата. А как си купуват закуски децата ви?
Проблемът не е в информираният избор - надали някой би избрал да си купи боклук. Тогава за чий цели магазини са заринати в боклуци питам аз? Защо има печки и играчки, от които бие ток и кой би си купил, ако знаеше предварително, че ще го тресне 'вълната'? Не знаех, че портокалите се боядисват, не знаех че лютеницата се прави от картофи, не знаех, че хляба се боядисва с кафе... Не вярвам някой да би избрал съзнателно подобни стоки, освен ако наистина няма никакъв избор. Затова и не ги пише тия неща на етикетите - защото не е въпрос на избор. Накрая с толкова много пазене от всичко - вода, въздух, храна и прочие ще се превърнем в анорексични отшелници - шизофреници  :(.
Напълно подкрепям!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #35 -: Март 08, 2011, 00:03:13 am »
Цитат
Накрая с толкова много пазене от всичко - вода, въздух, храна и прочие ще се превърнем в анорексични отшелници - шизофреници  Sad.
да го мислят тези които много се пазят :jump12:
*
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #36 -: Март 12, 2011, 17:37:07 pm »
Цитат
Накрая с толкова много пазене от всичко - вода, въздух, храна и прочие ще се превърнем в анорексични отшелници - шизофреници 
да го мислят тези които много се пазят
При тези радиационни облаци в момента боядисаните портокали ще ни се сторят най-малкият проблем. И... сто пъти е по-добре да се пазиш, отколкото да не.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #37 -: Април 11, 2011, 12:01:19 pm »
Вчера си купих портокали в мрежичка гръцки и на етикета на мрежичката си пишеше, че кората им е обработена с 2 вещества и не е годна за употреба. Не запомних точно с какви препарати са обработени.
А ако си купуваме в насипно състояние, никъде нищо не пише.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #38 -: Юни 01, 2011, 19:14:26 pm »
Чули ли сте такова нещо?!! В нашият град има цех за боядисване на портокали. Една позната на свекърва ми работела там.. Останах като гръмната!!!!


Преди известно време по новините даваха че портокалите на Женския пазар са боядисани. Просто вземаш мокра кърпичка и ги забърсваш и отдолу са зелени. 8O
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Портокалите се боядисвали
« Отговор #39 -: Юни 03, 2011, 20:48:00 pm »
Чули ли сте такова нещо?!! В нашият град има цех за боядисване на портокали. Една позната на свекърва ми работела там.. Останах като гръмната!!!!


Преди известно време по новините даваха че портокалите на Женския пазар са боядисани. Просто вземаш мокра кърпичка и ги забърсваш и отдолу са зелени. 8O

Това е бил изключителен репортаж просто  :lol:, моля те, ако го намериш прати ми го да го видя  :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0