0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #40 -: Април 30, 2013, 09:23:16 am »
jam, чакам своите часове за КОНСУЛТАЦИИ, но например, часът ми при д-р Стаменов е чак за 2014 г.
Отделно имам други 2 мнения относно това дали лапароскопията намалява яйчниковия резерв все на специалисти и тези мнения са противоположни. Това е много объркващо.

sixsens, да за ендометриозата го пих, преди това никога не съм изследвала АМХ.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #41 -: Април 30, 2013, 10:36:17 am »
SAB_f, а защо трябва да чакаш точно при д-р Стаменов, след като имаш час там ЧАК за 2014-та година? има достатъчно други специалисти, които са на същото ниво и по-добро, при които не е нужно да се чака 1 година за час.

не си мислете, че най-добрият специалист е този, при който се чака най-много за час. популярността често се определя от съвсем странични фактори.

лапароскопията не намалява яйчниковия резерв - яйчниковият резерв намалява, като ти изрежат яйчниците... да не кажа, че се изчерпва напълно...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #42 -: Април 30, 2013, 11:28:52 am »
Е, та нали точно по време на лапароскопия може да се изреже от яйчника или не съм разбрала правилно процедурата?
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #43 -: Април 30, 2013, 11:50:29 am »
Лапароскопията е операция, която проверява проходимоста на тръбите, премахват се вече получени сраствания около яйчници и тръби, проверява се матката.Рязане на яйчниците е много крайно и се е правело и се прави от некадърни доктори, който премахват по този начин кисти от яйчниците.

Това е една статия за лапароскопията прочети я. http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=474&Itemid=17

Подфорума за лапароскопия и ендометриоза, прочети през какво са минали останалите момичета винаги е от полза http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=5.0

Съгласна съм с Jam, ти нямаш време до 2014, за да ти дойде часа при Стаменов.Защо ще чакаш, за да ти кажа, че си за донорска програма евентуално?Има добри специалисти и с други имена.Моя съвет е да не губиш време и да се насочиш към друга клиника.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #44 -: Април 30, 2013, 12:15:58 pm »
Е, та нали точно по време на лапароскопия може да се изреже от яйчника или не съм разбрала правилно процедурата?

Много голямо значение има кой оперира. Ако оперира репродуктивен специалист, който е наясно с преждевременната яйчникова недостатъчнот, той оперира органосъхраняващо, т.е. пази максимално останалата, здрава част от яйчника, прилага нови оперативни методи, напр. лазерна хирургия и т.н.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #45 -: Април 30, 2013, 13:23:30 pm »
 


magi_st, Благодаря ти, прочетох материала, все пак доколкото разбирам, се извършва частична резекция на увредената тъкан -
''При уточнена диагноза този метод е "метод на избор", тъй като позволява да се извърши частична резекция, като се съхрани здравата функционираща тъкан, гарантираща последващо оплождане.' Мисълта ми е дали една пункция, например, при която не се маха доколкото знам тази увредена тъкан, не намалява яйчниковия резерв и дали така дава по-голям шанс след това за забременяване, защото е по-щадяща или така или иначе тази тъкан, която се запазва не помага за забременяване след това? Искам да направя паралел за себе си за пункция и лапароскопия.
Аз никъде не съм писала, че ще чакам точно д-р Стаменов, това беше като пример на коментара на jam, че трябва да събера няколко мнения на специалисти. Просто подчертавам, че понякога мненията на специалисти не се получават бързо и лесно, както всички ние знаем. За тези 'достатъчно други специалисти, които са на добро ниво' също се чака. И междувременно докато чакам пиша тук, за да получа някакво вътрешно успокоение, тъй като е шок на 24 г. да получиш такъв резултат за АМХ.
мисля, че ти го писахме в друга тема - КОНСУЛТИРАЙ СЕ! събери по няколко мнения, иди при няколко лекари и то при специалисти.

ние тук не можем да ти даваме съвети за такива неща.

А и защо да не можете да ми давате съвети, до тук ми дадохте доста добри съвети и ми помогнахте, не виждам защо да не задавам въпроси. Ако причината е, че правя flood, извинявам се, но наистина имах нужда да поразпитам, защото винаги е добре да почерпиш от чуждия опит. Ето например Мели ми дава нова информация.
Мели, ще съм ти благодарна, ако ми дадеш повече информация за такива репродуктивни специалисти, които прилагат нови оперативни методи, особено това с лазерната хирургия ми е много интересно. Моля те да ми пишеш на лични, за да не препълваме темата с коментари.
« Последна редакция: Април 30, 2013, 13:25:47 pm от SAB-f »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #46 -: Април 30, 2013, 14:36:16 pm »
SAB-f,

имах предвид, че не можем да ти отговорим на някои твои конкретни питания, които са буквално търсене на медицински съвет - "дали да направя първо тази манипулация или другата?", "дали ако направя това, ще ми се случи онова?".

на такива въпроси, дето се казва, ние нито знаем отговора, нито имаме морално право да отговаряме.

а Мели е единственият лекар сред нас, нейните думи са със съвсем друга стойност и квалификация...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #47 -: Април 30, 2013, 14:51:13 pm »
 jam, така е наистина, много питам, обикновено като ми излезе някакъв такъв резултат, изпадам в подробни въпроси и се надявам, че някой може да ми даде информация от личен опит.
Но едно съм сигурна обаче, че можеш да ми отговоришм, тъй като забелязах, че си била или си все още пациентка на д-р Владимиров. На мен ми трябва репродуктивен специалист, който прави и лапароскопии - налага се да изключа д-р Стаменов, по очевидни причини - дългото чакане. Можеш ли да ми дадеш съвет, тук или на лични за друг специалист, който успешно съчетава тези дейности и при когото мога да отида за консултация.
Благодаря ти предварително
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #48 -: Април 30, 2013, 19:23:16 pm »
Sab, не знам до колко ще те успокоя, но за пръв път като пуснах АМХ стойността му беше под 1.
След това пусках пак след като бяхме правили опит икси и стойността се беше повишила. Явно от хормоналната стимулация. И понеже бях чела, че стойностите му са константа, пък при мен се оказа, че не е така, реших че повече няма да го пускам. Моята диагноза беше поставена разбира се не само на база АМХ.
Моят съвет от личен опит е да не се вглеждаш само в стойността на АМХ. И още нещо - не се отказвай от часа си за д-р Стаменов. Пожелавам ти да не стигнеш до него де, но все пак си го остави като резервен вариант.
За лапароскопска операция съм чувала добри отзиви за д-р Тюфекчиева, но тя не е репродуктивен специалист. Аз съм ходила при нея във връзка с друг проблем и имам много добри впечатления.
Успех каквото и да решиш!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #49 -: Април 30, 2013, 23:38:17 pm »
SAB-f,

аз на практика не познавам лекар, който да съчетава умения на лапароскопист и репродуктивен специалист. обикновено всеки си специализира в една от двете области. има и "пенкилери", но личното ми мнение е, че винаги едното е в ущърб на другото.
но това не значи, че двама специалисти не могат да те консултират по отделно - всеки за своята си част.  обикновено така и се прави.

не знам защо търсиш точно 2 в 1, едва ли е нужно... на теб ти трябва един човек да ти даде становище относно репродуктивната част и друг човек да извърши най-прецизно операцията.

« Последна редакция: Април 30, 2013, 23:54:23 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #50 -: Май 01, 2013, 12:32:54 pm »
SAB-f, аз как виждам нещата при тебе.

Трябва първо да осъзнаеш един факт, а той е, че макар да си само на 24 години, репродуктивната ти възраст съвсем не е такава. Ендометриозата е жестоко заболяване, което идва внезапно, засяга млади жени, с неясна генеза и труден контрол е, в много случаи бързо нанася поражения върху репродуктивната система на жената, намалявайки нейните възможности за възпроизводство. Допълнителен неприятен фактор е извършената операция /операции?/ върху твоя яйчник /или е била параовариална първата структура, което не е важно за момента/. С други думи, нямаш безкрайното време на една много млада жена, каквато си, напротив, времето те притиска заради заболяването и операциите и действията ти трябва да са много по-бързи, отколкото ако беше здрава.

Няколко неща можеш да направиш в момента, и те зависят изцяло от тебе:
1. Събери и подреди хронологично всички медицински документи, които имаш - описание на преглед, снимка, рецепта, оперативен протокол, епикриза и т.н. Ако някои документи ти липсват, потърси си копия.
2. Направи си дневник. Това изяснява ситуацията и ще помогне на репродуктивния специалист да се ориентира. Дневникът се прави по следния начин - започваш хронологично от първите проблеми към днешна дата, като пишеш - дата ... д-р .... преглед ... лечение ... операция ... и така до днес.
3. Помисли си какво искаш да обсъдиш с репродуктивния специалист и си запиши въпросите.
4. Избери си специалист /щом си от София, имаш избор, харесай си 2 или 3 големи клиники, в които има различни специалисти, за да ти е по-лесно/.
5. По време на консултацията му покажи документите, дневника и насрочи дата за:
- оценка на яйчников резерв, това става на 3-ти ден от МЦ
- спермограма при партньора /ако в момента имаш партньор, с който правите планове за дете/
- други изследвания, които ще ти бъдат назначени

По време на тази първа консултация обсъди и формалната страна на нещата, т.е. дали имаш право да кандидатстваш към ЦФАР с тази диагноза. Ако да, подготви документи.
6. Ако в момента нямаш партньор, помисли в две посоки - за съхраняване на репродуктивните ти функции, докато намериш подходящия човек или за ползване на донорски сперматозоиди, ако нещата не изглеждат добре с оценката на резерва.

Това, макар да изглежда сложно, отнема не повече от месец и половина до три максимум. Т.е. в края на лятото ще имаш яснота какво е реалното ти състояние.

Всичко друго, което те вълнува, е извън твоя контрол /дали ще се оперира или ще е пункция, дали да се замразяват яйцеклетки или ембриони, в какви срокове и какво се прави/ и няма как да решиш по кой път да поемеш, без да знаеш къде си.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #51 -: Май 23, 2013, 16:00:05 pm »
Здравейте, отдавна не съм се включвала, но сега моля за Вашето мнение. От години се боря с проблема забременяване като семейна, но  от 1,5 година вече съм сама /разделихме се със съпруга ми/  и реших да видя какво се случва при мен. Имам ли още време или съм вече с ИЯР.
Преди 3 години имах един опит инвитро, който за съжаление бе неуспешен / на 30 ден от трансфера прокървих/. Имам и лапароскопия с електрофенестрация на яйчниците от 2005 г., след която започна проблема с яючниковия ми резерв и намаляването му.
Направих си изследвания на FSH на 3 ден от МЦ и prolactin. Пролактина изследвах, защото имах проблем от години с него. Бях го вкарала в норма, но след раздялата преустанових всичко. На 35 години съм.
Резултати ми са:FSH 20.21 mIU/ml при посочени реф.стойности 3,85-8,78
Prolactin 47.56 ng/m lпри посочени реф.стойности 3,34-26,72
Ще съм благодарна на всеки, който ми отговори.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #52 -: Май 23, 2013, 16:07:36 pm »
необходим е още преглед с УЗ в първите 1-2 дни от цикъла за оценка на броя на антралните фоликули и кръвно изследване на нивата на Анти-Мюлеров хормон и Инхибин В, но като цяло нещата не са добре...

консултирай се със специалист по проблеми с яйчниковия резерв относно прогнозите. ако имаш възможност, направи си тия изследвания преди Деня на репродуктивното здраве в Русе на 8 юни и ела там на безплатни консултации - ще можеш да се видиш с някои от най-добрите специалисти по въпроса.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #53 -: Май 23, 2013, 17:37:06 pm »
Благодаря за бързия отговор.
Днес ми беше 3-тия ден от МЦ и затова направих FSH, а за УЗ явно няма да успея сега.

А този Анти-Мюлеров хормон и Инхибин В има ли значение на кой ден от МЦ мога да го направя, за да мога да имам резултатите преди  8 юни?
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #54 -: Май 23, 2013, 19:39:28 pm »

А този Анти-Мюлеров хормон и Инхибин В има ли значение на кой ден от МЦ мога да го направя, за да мога да имам резултатите преди  8 юни?


Тези хормони също се правят на 3-5 ден. Утре няма да е късно, стига да намериш работеща лаборатория.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #55 -: Юни 02, 2013, 14:25:35 pm »
Здравейте, пиша ви, за да ви кажа какво стана с моите молби към лекарите да насроча изследване на ЯР при наличието на киста - 3-ма специалисти ми отказаха, тъй като според тях кистата влияе на резултатите на всички изследвания, освен на АМХ, и не е целесъобразно да се правят изследвания на ЯР преди премахване на кистата.
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #56 -: Юни 03, 2013, 09:04:17 am »
SAB-f, и аз като Jam, да напиша на 08.06 в гр. Русе ще се проведе Денят на репродуктивното здраве.Лекари от водещи клиники в страната ще дават безплатни консултации на пациенти.Ако имаш възможност, събери всичките си изследвания и ела.Със сигурност ще получиш помощ от лекарите и разбиране от момичетата на място.

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1258&Itemid=31

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #57 -: Юни 03, 2013, 09:59:07 am »
Да, благодаря ти за поканата, вече съм решила да дойда. Даже се записах и по ел.поща.
Написах защо не са ми изследвали ЯР, за да може да помогна на други момичета след време.
Задължително съм в Русе на 8-ми!  :)
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #58 -: Юли 08, 2013, 12:44:17 pm »
Здравейте!
Току що си взех пълния пакет хормонални изследвания и съм в шаш.
FSH - 3.3 (1.7 -12.5)
LH - 1.8 (1.2 - 103)

 
А какво по принцип означава, ако са ниски тези показатели? Че няма овулация ли?!