0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте!
Току що си взех пълния пакет хормонални изследвания и съм в шаш.
FSH - 3.3 (1.7 -12.5)
LH - 1.8 (1.2 - 103)

AMH (антимюлеров хормон) - 3.6 (1 - 10)

Обаче:
Inhibin B 0.30, което е ТРАГИЧНО!
Всички изследвания са пускани на първи ден от МЦ.

На ултразвуковата оценка на яйчников резерво(направена пак на първи ден), в единия яйчник се видяха 9 фоликула, в другия - 7.


Обадих се и разказах всичко това на гинеколога си, а той каза, че при така описаната картина, не си представя друго, освен лабораторна грешка. Допълни, че при тези стойности на FSH и броя на фоликулите, не може да се мисли за изчерпан яйчников резерв и иска да повторим инхибина.

Аз не вярвам в лабораторни грешки и съм подготвена за най-лошото, но все пак - как ви се струва на практика несъществуващия ми инхибин?

Благодаря ви!
(Направих изследванията заради скорошен ранен аборт)  
« Последна редакция: Февруари 02, 2011, 14:36:03 pm от Black_Hole_Sun »
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2011, 15:31:17 pm »
Най-вероятно е грешка,не се шашкай. :) Ултразвука си е показал нагледно,а и останалите хормони са ти добре.
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #2 -: Февруари 02, 2011, 15:50:51 pm »
Най-вероятно е грешка,не се шашкай. :) Ултразвука си е показал нагледно,а и останалите хормони са ти добре.

Радост, и аз така мисля, и гинекологът ми. Под 10 Инхибин е следменопаузно ниво. А пък за менопауза няма никакви индикации  :lol: С този брой фоликули наистина няма как да съм в менопауза  :) Благодаря ти!
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #3 -: Февруари 04, 2011, 11:44:36 am »
А поради каква причина реши да ги пускаш на първи ден от цикъла?


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #4 -: Февруари 10, 2011, 12:47:07 pm »
А поради каква причина реши да ги пускаш на първи ден от цикъла?

А защо мислиш, че решението е било мое?
Имам си лекар, добър - той решава  yahoo_33

Впрочем, той вече разчете изследванията и ги интерпретира, направихме някои допълнителни неща, всичко е наред поне с яйчниковия резерв...
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #5 -: Февруари 24, 2011, 09:24:45 am »
Вчера на трети ден от цикъла се видяха само 2 фоликула в десен яйчник - 12 и 10 мм. Левият бил някакси подтиснат и свит.
В матката се е появил интрамурален миомен възел 9/7 мм. Казват че няма да ми пречи, че е бил малък и в стената на матката.
Пуснах си хормоните на 3-ти ден и днес чакам резултата. То по принцип ми е високо ФСХ-то.
Искам да ви попитам за вашето мнение: с тези 2 фоликула може ли да се надявам на резултат от собствена стимулация? Това си е класически ИЯР нали?
А и за тази миома какво мислите вие, как би ми повлияла? :balk_88:
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #6 -: Февруари 24, 2011, 13:17:26 pm »
А ето и резултатите от 3-ти ден на цикъла.
TSH            2.05  uIU/ml    реф.0,27-4,2
LH             4.7   U/l       реф.2,4-12,6
FSH            8.2   U/l       реф.3,5-12,5
Eстрадиол      306.3 pmol/l    реф.22-99,1
Пролактин      339   mIU/l     реф.127-637
Тестостерон    0.087 nmol/l    реф.0,2-2,9

Правени са в Кандиларов София. Гледам естрадиола е висок, но пък ФСХ е ненормално нисък за мен, защото по принцип ми е високо.
Но ме притеснява , че тестостерона е под нормата. Какво ли значи това? Дали нещо не ми е наред с надбъбречните жлези? Трябва ли да изследвам и другите фракции на тестостерона, за да видим дали има отклонение в работата на надбъбречните жлези?

Моля ви споделете вашето мнение!
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #7 -: Февруари 24, 2011, 13:31:34 pm »
Вчера на трети ден от цикъла се видяха само 2 фоликула в десен яйчник - 12 и 10 мм. Левият бил някакси подтиснат и свит.
В матката се е появил интрамурален миомен възел 9/7 мм. Казват че няма да ми пречи, че е бил малък и в стената на матката.
Пуснах си хормоните на 3-ти ден и днес чакам резултата. То по принцип ми е високо ФСХ-то.
Искам да ви попитам за вашето мнение: с тези 2 фоликула може ли да се надявам на резултат от собствена стимулация? Това си е класически ИЯР нали?
А и за тази миома какво мислите вие, как би ми повлияла? :balk_88:

kartiche , аз също съм в тежък размисъл по отношение на резерва ми , на 42г съм. моите хормони , последно бяха фсх-8,2 и лх-4,4 . сега съм в процес за изясняване на съмнение за хидросалпинкс,което е загуба на фертилно време но така или иначе трябва да стане ясно какво е това на тръбата ми.
при ехо на трети ден от цикъла 7 антални фуликула , 5 на десен яичник и 2 на ляв , но не засякох овулация нито по температурен метод нито от тест за овулация. на следващия цикъл бяха видяни 5 антрални , три на десен и и 2 на ляв но засякох овулация и по двата начина. напоследък све повече се налага мнението , че това,което може да сътвори природата при жени над 4о-се е много трудно постижимо за медицината макар и толкова напреднала. аз за себе си съм решила ще продължа на спонтанен цикъл и ако е рекъл господ..... под спонтанен имам предвид леко подпомагане със стимулация , както и за контрол.  другия вариант пък е много силна стимулация и пак си е риск и късмет. доколкото разбирам за диагнозата изчерпан яйчников резерв междинен вариант не съществува.
миомката въобще не я мисли ,много е малка и не пречи , пък и лекарите са ти го казали.
знам колко ти е трудно ,чете се между редовете ,стискам палци и кураж ,дано резултатите да са добри - на хормоните, то  на тези години вриациите са големи.
къртиче извинявай ако не си над 40-се и те сложих в тази графа,тя възрастта си е прекрасна ама да ги нямаше тези проблеми.........
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #8 -: Февруари 24, 2011, 13:57:36 pm »
kartiche , сега видях ,че имаш още време докато прехвърлиш критичните 40-се :wink:

на мен хормоните ти ми изглеждат повече от прилични ама до там , нищо повече не мога да кажа.
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #9 -: Февруари 25, 2011, 10:21:00 am »
kartiche, понеже съм в подобна ситуация - хормоните са добре, но антралните фоликули са малко - мога да ти кажа какъв е моят опит със стимулация: правя 4-5 фоликула и от тях се оплождат и развиват 2-3 ембриона. Това при всички случаи говори за изчерпваЩ се ЯР, но има все още малко материал така да се каже :wink:

мненията на лекарите варират от: "максималния брой фоликули, които бихме могли да получим, отговаря на броя на антралните фоликули, които се виждат в даден цикъл" до "няма значение, може и повече да се образуват". Моят опит е - не се образуват повече. чела съм обаче тук, че при някои се получава. така че според мен трябва да се пробваш 8)

същото е и със стимулациите,има пак 2 мнения: пробвах и двата варианта - слаба (с 150 единици гонал на ден) и силна (300/400 на ден). слабата според мен беше по-добра - разликата беше 1 фоликул в повече при силната, но затова пък само 2 оплодени, а при слабата 4 ф. , обаче 3 оплодени.

това с тестостерона е важно мисля, бях чела че ЛХ в стромата на яйчника се произвежда под влиянието на тестостерона. не си спомням обаче каква точно беше връзката, не намирам сега статията, а не искам да пиша глупости. прочетох обаче сега за едно контролирано изследване, при което се третира пациентката преди стимулация с тестостерон за повишаване на броя овоцити. правено е при пациентки с намален резерв и е дало окуражителен резултат. мисля си значи, че има някаква връзка с тестостерона...

статията  за тестостерона и ИЯР я намерих на немски, ако някой се интересува конкретно, да каже, ще я преведа:

http://www.wunschkinder.net/aktuell/wissenschaft/low-responder/low-responder-kann-testosteron-die-stimulation-verbessern-4436/
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #10 -: Февруари 25, 2011, 22:14:57 pm »
Да,моля те Галлардо,преведи тази статия!И аз си патя от ияр,никои до сега не ми е казвал нещо по вьпроса,само ми повтарят,4е ще е много трудно.До сега имам 2 опита икси,сьс средно силна стимулация-двата пьти имах по 4 Я.@ пьт и 4-те се оплодиха,имаше "някаква" имплантация-х4г-64,но после по4на да пада.И сега пробвам на ест.цикьл-в понеделник ще ми е пункцията,да видим ще излезе ли нещо и дали вьобще има смисьл!
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #11 -: Февруари 26, 2011, 09:35:03 am »
Благодаря Галардо! Ако можеш преведи статията, защото не разбирам немски а и за другите ще е от полза. :balk_602:
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #12 -: Февруари 28, 2011, 09:43:50 am »
извинете за закъснението, но сега видях че сте писали :?

статията се казва:
Може ли тестостеронът да подобри стимулацията на при жени отговарящи лошо на стимулация

Теорията че използване на тестостерон или ДХЕА може да повиши броя на ЯК при жени отговарящи лошо на стимулация не е нова. Напоследък обаче има нови изследвания, последното от които, от август 2010, при коео са изследвани 110 жени, стимулирани с протокол с антагонисти и които при предишна стимулация са имали 4 или по-малко фоликула.

Пациентките биват разделени на 2 групи - едната взима в продължение на 21 дни 12,5 мг тестостерон на ден преди началото на стимулацията, другата група жени - не. Двете групи не се отличават по другите параметри.

Резултатите са убедителни:

- дължината на стимулацията е по-къса, както и употребата на хормони е по-малка,при жените на тестостерон, отколкото  в другата група
- броят ЯК, процентът на оплодените и на тези с добро качество е доста по-висок при жените на тестостерон
- бременностите са значително повече
- страничните ефекти от приема на тестостерон са малки

Друг учен, Фабрегес, също доказва миналата година че с приема на 20 микрограма тестостерон на кг тегло на ден се повишава количеството на ЯК при жени отговарящи лошо на стимулация

Предимството на този метод пред приема на ДХЕА, е че приемът на хормони е доста по-къс - ДХЕА се приема няколко месеца преди стимулация. Единственото, което подлежи на обсъждане е дали протокола с антагонисти е най-подходящия при ИЯР...


Малко съкращавам тук, защото по нататък се нищи темата за протокола и се казва, че според личния опит на лекаря, писал статията,  протоколът с антагонисти е най-подходящ при ИЯР, но че има и редица случаи в които друг протокол е по-удачен.

Сензационното за мен в тази статия, е че е в немски сайт - немците по принцип са много скептични към всякакви алтернативни методи, добавки и пр. Та щом тук вече се смята, че този метод работи, значи очевидно има ефект от него.
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #13 -: Март 23, 2011, 07:55:27 am »
Момичета помагайте моля ВИИИИИИ  :(

5.00  FSH / 3.5– 12.5/
5.13   LH   /2.4-12.6/
490    pROLACTIN - sled priem na dve 1/2 Dostinex tana 178 !!! /127-637/
65    ESTRADIOL /12-166/
12.56  PROGESTERON /1.7-27/

Inhibin-B   
30.01.11   96.1    /10-200/
25.02.11    147   / 10-200/
AMH   
30.01.11   0.81   / 1-10/
25.02.11 0.70  /1-10/

Щитовидна - ОК

Вчера беше 3те ден от цикъла и имах само един антрален фоликул  8O
Може ли антралните фоликули всеки месец да са различен брой???
Док ми даде да пия Клостил, на дали е оправдано в този случай, като фоликула е един - нямя как да излезнат 3 например след тази стимулация.И се чуда дали да го взимам ДНЕС трябва да реша и да пия или не.
Спомена ми за най- високите дози хормони и Инвитро или донорска.
Мислите ли, че този резерв може да се подобри с акупунктура или нещо друго, поне качеството на яйцеклетките  :(
И дали ако отида другия  месец за антрални фоликули те могат да са повече или край нямам повече фоликули - на 28 год ???

Моля ви пишете ми, незнам какво да правя !

Благодаря Ви, че ви има !






Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #14 -: Март 23, 2011, 09:35:03 am »
всичко ти е в норма, с изключение на пролактина, който обаче сте го овладели. единственото, което прави впечатление, е че АМХ-то е необичайно ниско за твоята възраст. но е доказано, че младите жени с намален резерв имат много по-големи шансове от жените над 35г. със запазен резерв - това е така, защото ЯК са по-рядко с хромозомни нарушения.

антралните фоликули варират. това първо. второ - пробвай  с клостил, тъкмо ще видиш как ще реагира организма. понякога тръгва още някой фоликул, не е невъзможно. към много силната стимулация съм,  аз лично, скептична.

спокойно, млада си, а това е огромно предимство. но се въоръжи с търпение. за всеки случай :wink:
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #15 -: Март 23, 2011, 15:06:25 pm »
Хей, успокой се хормоните са ти екстра,пролактина се овладява,както ти е писала gallardo.Твоя лекар добре те е стреснал май?Какво значи инвитро или донорска???Е няма такива крайности! Започнете по ред...първо с инвитро, докато наистина се окаже че нямаш шанс с твои яйцеклетки,пък после ще му мислиш.Донорската е крайния вариант ,но ти пожелавам да не стигате до там.
Успех и горе главата :)
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #16 -: Март 23, 2011, 18:16:57 pm »
Момечета, МНОГО ВИ благодаря,

Вежте аз днес до какъв извод стигнах - мислите ли, че маже да има нещо вярно в него:
Аз съм с автоимунно заболяване и заради него вече 4 год приемам преднизолон всеки божи ден. Както знаете преднизолона увеличава кортизола - действа върху надбъбречната жлеза, но с течение на времето тя става мързелива и неактивна.
В следствие на това се получава нещо като надбъбречна недостатъчност и се намалява производството на ДХЕА и Тестостерон много. Аз съм ги изследвала и двата хормона и почти ги няма - от рода на 0.006 е тестостерона примерно.
Та мисълта ми е - понеже се порових по чуждите сайтове и разбрах, че ДХЕЯ-то и тестостерона са много важни за образуването и качеството на яйцеклетките - може ли да нямам ИЯР на 29год, а просто от блокаж на жлезите да не достига определено количество хормон и от там да няма производство на яйцеклетки ???

Как ви се струва?Имам час при Д-р Тодорова мисля да ги пусна да видим какви са им стойностите и да каже дали моята теория е възможна  :( Какви други хормони може да пусна?

Също четох за белия равнец мисля да го почвам и почнах акупунктура.Лекарят потвърди теорията ми.

Какво ще кажете по въпроса с магданоЗа хахаха

Благодара ВИ !  :P


Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #17 -: Март 23, 2011, 20:39:44 pm »
мисля че правилно разсъждаваш, на мен ми звучи логично. има ли вариант да спреш преднизолона?
чуй мнението и на д-р Тодорова - мисля, че тя си разбира от работата. а ако репродуктивният специалист, въпреки тази особеност при теб, се опитва да те уговаря за супер силна стимулация или донорска те съветвам да потърсиш друг.

Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #18 -: Март 24, 2011, 09:05:40 am »
Много ме стресна моя доктор май наистина :( И май няма да е мой!
Ревала сам 2 дни без да спирам, то така сама ще си блокирам хормоните и жлезите.
Според мен не може толкова крайно да говори и да не ме погледне комплексно - най-лесно е да се подложа на тези хормони, но на кой му "пука" после какво ще си докарам, а причината наистина да е елементарна, но кой да помисли :(

За преднизолона сега ще се опитам да го спра, но става бавно, жлезата е закърняла - много е трудно.Акупунктурата - доктора казва, че е способен да отклучи жлезите и от там да работят както трябва и да видим тогава.Все не ми се вярва на 29год да сам с ИЯР - но може и това да е голата истина :((((((

Какво да взема да изследвам за тези жлези, за да отида при Тодорова с готови изследвания и да ми предписва нещо да не се бавим още???
Да купувам ли директно ДХЕА или да изчакам тя какво ще каже?Начев по-добър избор ли е от Тодорова или Протич?

Благодаря Ви за съветите,
:)


Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #19 -: Март 24, 2011, 11:09:39 am »
Била съм само при Начев, но не съм чак пък толкоз очарована. Продължавам да се консултирам с него, но моят проблем е само леко повишето ТСХ, така че е нищо сложно за който и да ендокринолог. За д-р Тдорова има много добри отзиви. Чисто интуитивно, бих се насачола към нея, ако имах твоите проблеми. Успех!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #20 -: Март 24, 2011, 11:18:48 am »
всичко ти е в норма, с изключение на пролактина, който обаче сте го овладели. единственото, което прави впечатление, е че АМХ-то е необичайно ниско за твоята възраст.

тоест, не е всичко в норма. АМХ под долна граница плюс липса на антрални фоликули за какво ни говори?

вижте, картината при момичето е сложна, аз бих ви посъветвала да не бързате да се правите на лекари и да коментирате лекарските мнения с такава лекота, защото подвеждането може да е много лошо!

- да, звучи невероятно, но изчерпан яйчников резерв на 29 години е възможен и има такива жени.
- яйцеклетките не се произвеждат текущо - те са си произведени още преди раждането на жената.
- ДХЕА не се самопредписва! няма и категоричност в лекарските среди, че повлиява положително на ИЯР.

destin, много те моля да не се самолекуваш и самоизследваш, особено когато теренът е усложнен, както е твоят случай. намери си добри лекари - най-добре екип от ендокринолог и репродуктивен специалист - и начертайте план за действие.

не пречи да проведеш консултация с няколко ендокринолози - отиди и при Тодорова, потърси и други. Протич кой/коя е? аз знам за един проф.Протич, специалист по мъжки проблеми, ако става дума за него - не бих препоръчала.

кой ти е репродуктивният лекар? ако ще сменяш лекарите толкова лесно, само защото някой от форума ти е казал, че тяхното мнение не е вярно, силно ще сбъркаш, според мен.

« Последна редакция: Март 24, 2011, 11:25:58 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #21 -: Март 24, 2011, 13:08:08 pm »
destin, от тълкувания, може болест да си докара човек.

Не знам дали има някаква връзка, ако греша ме поправете, но антрални фоликули са ми отчитали и при преглед около 20-ти ден, може би защото съм с кратък 24-26 дневен цикъл ли, но ми казват, че ги виждат - последния път казаха 7-8 във всеки яйчник.

Инхибин и антимюлеров, не съм изследвала.

Моето ФСХ се движи -8-9-10, и от свободни интерпретации, сама за себе си се бях вкарала в едни филми. Накрая излезе, че на 33 години, с 8 бр. гонал Ф75 и 1бр. меногон, при ИКСИ изкараха 6 бр. яйцеклетки  :P
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #22 -: Март 24, 2011, 13:34:42 pm »
Накрая излезе, че на 33 години, с 8 бр. гонал Ф75 и 1бр. меногон, при ИКСИ изкараха 6 бр. яйцеклетки  :P

под 5 извадени яйцеклетки, жените ги водят "poor responders"
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #23 -: Март 24, 2011, 13:36:14 pm »
Здравейте момичета,
Благодаря ви ,че ми давате мнения и препоръки,може би в такъв момент човек има нужда и от други мнения.
Тара - аз доколкото знам антрални фоликули се мерят само от 2-3 ден, въпреки че друго генеколог репродуктивен ми каза,че нямало значение - така,че незнам !

JAM - благодаря ти  - а ти мислиш ли,че моята теория може да е правилна?Д-р Владимиров казва,че е наследствено, защото не може да се открие друга причина.Но той незнам дали се е замислил върху това,което аз описах.Ще отида при Д-р Тодорова и ще ви пиша.Но тя като гледам предписва Л-аргинин и ДХЕА.Ще видим!
За да има наследственост не е ли необходимо все маика ми, някоя от бабите ми да е имала такав проблем - а те са нямали - даже прабаба ми има 10 деца.
Незнам сложно е, но дано не е ИЯР.
Четох една статия за климакс, че тогажа надбъбрека спира леко по леко да произвежда ДХЕА и Тестостерон и от там яйчниците спират своята дейност.Което пак потвърждава малко или много моята теория  :?


*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #24 -: Март 24, 2011, 13:45:20 pm »

под 5 извадени яйцеклетки, жените ги водят "poor responders"


Да, чела съм го. Всъщност исках да кажа, че спрямо дозата лекарства, които изконсумирах съм доволна, а и лекаря също.

 И малко встрани; в началото тръгнах с 3*75 гонал и коло 12-14 бр. фоликула, веднага след първия преглед решиха и ми намалиха дозата на 1*75, имаше и един ден, в който аз излях ампула :lol:, сега тук си го признавам сефте. Това беше по къс протокол с антагонисти за блокаж преди овулация, сега ме готвят за дълъг.
« Последна редакция: Март 24, 2011, 13:56:41 pm от Тара »
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #25 -: Март 24, 2011, 19:08:45 pm »
всъщност с jam сме в общи линии на едно мнение - непременно се консултирай с ендокринолог - д-р Тодорова е добър избор например - и не се самолекувай! по неясни причини поста ми се изтълкува неправилно - може би не е лошо jam да погледне критично на начина си на изразяване. но да не издребняваме.

важното в случая е, че според мен, трябва да се потърси решение на специфичния ти проблем с надбъбречната жлеза, който ти според мен правилно обосноваваш. и ако лекуващият ти лекар няма по-добро предложение от "силна стимулация", то непременно потърси второ мнение.

по въпроса с АМХ - да, ниската му стойност доста често е признак на ИЯР. но не е задължително. например след силна стимулация, жлезата произвеждаща ФСХ е "изтощена",  секретира по-малко и съответно ще има по-малко фоликули(затова се почива м/у стимулациите  ). броя на антр. фоликули корелира  със стойностите на АМХ - т.е. ако той се измери след силна стимулация, ще бъде нисък. при мен се случи точно това преди време - АМХ=0,1 след стимулация, а само месец по-късно беше 1,7.  с други думи, възможно е АМХ да варира!

пожелавам ти успех, destin!

Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #26 -: Април 14, 2011, 00:45:38 am »
Здравейте момичета,

днес гледахме антрални фоликули 5 на единия и 5 на другия яйчник.по-добре от 1 миналия месец.
Даде ми д-р Тодорова да пия ДХЕА - но гледам,че има някакъв 7-кето ДХЕА - пише,че той нямал страничните ефекти като ДХЕА,и не отделял допълнителните хормони като естрогени и тестостерон.Дали може да пием него или се обезмисля малко,ако не се повлияят и тези хормони?Забравих да я  питам  :(
Д-р Тодорова каза, че за тях са важни стойностите на Инхибин и ФСХ относно яйчниковия резерв.Според нея нямам проблем с това.
АМХ имал значение само при стимулация.
За тестостерона и ДХЕА са намалени поради приема на Преднисолон и тя твърди,че те нямат отночение към забременяването.
За нея имам прогестеронов дшфицит и даде Дуфастон и ДХЕА.


Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #27 -: Май 14, 2011, 17:56:52 pm »
Момичета пишете моля ви :(

Исках нещо да ви попитам за ДХЕА - започнах да го взимам 4-5 дни преди да ми дойде цикъла и на 3ти ден когато отидох да видим колко антрални фоликула имам се оказа, че има пак по 5 в яйчник, но интересното беше, че в единия яйчник имаше фоликул с големина 17мм и дебелина на лигавицата 10мм.Док каза, че е ретенционен фоликул :(
Как е възможно това според вас?
Тъй като четох, че ДХЕА е прекурсор на естрогените и тестостерона - при някои се превръща в естрогени , при други в тестостерон - възможно ли е да се е повишил естрогена до толкова , че да нарастнат толкова много както фоликула, така и ендометриума???

Аз спрях приема на ДХЕа, тъй като ако това по-горе е вярно не е добре за ендометриозата.някъде четох, че не е подходящ за жени с ендометриоза уфффффф
Та сега си поръчах 7-КЕТО -ДХЕА - който не се водел стероиден хормон, не е прекурсор на тези джа хормона и не се преобразува в андрогени.Повишсва едиснствено нивото на ДХЕА.

Знаете ли нешо по въпроса?

Ще съм благодарна ,ако пишете  :)


*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #28 -: Май 18, 2011, 11:44:05 am »
Здравейте,
не знам въпроса ми дали е точно за тази тема, но понеже виждам, че сте минали през това ще попитам.
Преди 2 месеца правих изследване на хормони и FSH ми беше около 15.6 при референтни до 10.5 - изпаднах в паника, на 35 г. съм. Преди 10 дни бях на първичен преглед и се падна в деня преди овулация /16 ден/ имах 20 мм фоликул и лигавица 8.5 мм, лекарката се учуди на стойността на FSH и каза да ги повторя на следващия цикъл, да не било лабораторна грешка, съмнявам се да е така, но ще видим.
При ултразвуковия преглед ми показа на десен яйчник /ДФ беше на левия/черни точки и каза, че това са антрални фоликули. Четейки за ИЯР и потвърждаване на тази диагноза виждам, че се броят антрални фоликули в началото на цикъла, нормално ли е аз да имам такива по време на овулация и не трябва ли те да са загинали - така да се каже?
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #29 -: Май 18, 2011, 16:45:54 pm »
Сама си отговарям, след като доста се рових в интернет намерих следната информация - в общи линии това което разбрах е, че антралните фоликули могат да се гледат с ултразвук по-всяко време на цикъла.
На някой ако му е интересно може да прочете: http://www.infertile.com/brochures/biological_clock05.htm
http://www.infertile.com/brochures/biological_clock04.htm
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #30 -: Май 18, 2011, 17:03:28 pm »
Сама си отговарям, след като доста се рових в интернет намерих следната информация - в общи линии това което разбрах е, че антралните фоликули могат да се гледат с ултразвук по-всяко време на цикъла.
На някой ако му е интересно може да прочете: http://www.infertile.com/brochures/biological_clock05.htm
http://www.infertile.com/brochures/biological_clock04.htm

в тоя линк, дето си го дала, не пише нищо за това по кое време се броят.

"Antral follicle count involves counting the resting follicles that are found on the ovary at the beginning of each menstrual cycle. They are approximately 2 – 8 mm in size. Can be an indication of the ovarian reserve of a woman."

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #31 -: Май 19, 2011, 09:13:15 am »
От първия линк:

"Transvaginal ultrasound can thus provide an accurate measurement of the total number of antral follicles at any time in your menstrual cycle, and will indicate readily your ovarian reserve and your reproductive future."

"The reliability of antral follicle count is completely independent of the menstrual cycle. Unlike hormone evaluations, the ultrasound evaluation of antral follicle count can be used on any day of the menstrual cycle to show those follicles that have left the resting state and have reached the antral size. This is a daily event that occurs independently of all the other monthly variations in the menstrual cycle."

Не съм много в час с английския, но с помощта на Google translate разбирам, че може по всяко време. Може и да съм в грешка, но тогава защо лекарката ми показва антралните фоликули 1 ден преди овулация.
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #32 -: Ноември 02, 2011, 19:36:01 pm »
Момичета има ли някоя от вас, която да си е подобрила яйцеклетките при положение, че е с ИЯР?
Ако да, то какви препарати  и добавки е ползвала?
А какво ще кажете за 7 кето ДХЕА ще стане ли в случая да се употребява при положение, че имам и интрамурална миома( в самата стена на матката?
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #33 -: Април 29, 2013, 13:51:20 pm »
Здравейте имам резултат на АМХ 0,79 mmol/l, на всички други момичета в интернет резултатите са в ng/ml, някой може ли да ми каже дали моя резултат показва изчерпан яйчников резерв? Референтните стойности са от 1 до 8.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #34 -: Април 29, 2013, 14:39:47 pm »
Здравейте имам резултат на АМХ 0,79 mmol/l, на всички други момичета в интернет резултатите са в ng/ml, някой може ли да ми каже дали моя резултат показва изчерпан яйчников резерв? Референтните стойности са от 1 до 8.

под 1 влизаш в категорията "ИЯР"
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #35 -: Април 29, 2013, 14:53:20 pm »
Jam, а знаеш ли с такъв резултат имам ли шанс за забременяване въобще а и като е mmol/l това променя ли нещо? Също така, тогава приемах Оргаметрил, дали е възможно той да е повлиял на резултата?
« Последна редакция: Април 29, 2013, 14:57:43 pm от SAB-f »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #36 -: Април 29, 2013, 15:11:22 pm »
виж, щом си под долна граница на референтната стойност - резервът е "Изчерпващ се" (не "Изчерпан"!).
д-р Владимиров казваше - "При АМХ под 1, вече си в "сивата зона"...

шанс за забременяване имаш, но е по-нисък. зависи и на колко години си. лекарства не влияят на резултата от измерване на АМХ.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #37 -: Април 29, 2013, 15:58:19 pm »
На 24 г. съм, затова съм потресена от резултата. Явно веднага трябва да действам, гадната ендометриоза си казва думата. Благодаря ти много за отговора. Сега въпросът е като отида да се оперирам за 3-ти път от киста на яйчника дали въобще ще остане някакъв резерв (тъй като в момента имам отново рецидив) :(
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #38 -: Април 29, 2013, 16:23:48 pm »
мисля, че ти го писахме в друга тема - КОНСУЛТИРАЙ СЕ! събери по няколко мнения, иди при няколко лекари и то при специалисти.

ние тук не можем да ти даваме съвети за такива неща.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #39 -: Април 29, 2013, 22:26:12 pm »
Според новите проучвания, когато се цели забременяване, след операция от ендометриоза не се слагат блокиращи инжекции, а се пристъпва директно към забременяване. Предполагам в твоя случай ще се наложи АРТ, не съм запозната с историята ти, ако бъркам, извини ме.
Не съм сигурна дали приема на Оргаметрил не влияе на резултата. Този медикамент се предписва за блокаж, така че според мен е възможно да повлияе на стойностите на хормоните, но все пак не съм сигурна конкретно за АМХ. Най-добре се консултирай с лекар. Ти заради ендометриозата ли го пи? Дават го за подтискане на менструация и овулация, така че е напълно възможно да повлияе. Преди това изследвала ли си АМХ?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #40 -: Април 30, 2013, 09:23:16 am »
jam, чакам своите часове за КОНСУЛТАЦИИ, но например, часът ми при д-р Стаменов е чак за 2014 г.
Отделно имам други 2 мнения относно това дали лапароскопията намалява яйчниковия резерв все на специалисти и тези мнения са противоположни. Това е много объркващо.

sixsens, да за ендометриозата го пих, преди това никога не съм изследвала АМХ.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #41 -: Април 30, 2013, 10:36:17 am »
SAB_f, а защо трябва да чакаш точно при д-р Стаменов, след като имаш час там ЧАК за 2014-та година? има достатъчно други специалисти, които са на същото ниво и по-добро, при които не е нужно да се чака 1 година за час.

не си мислете, че най-добрият специалист е този, при който се чака най-много за час. популярността често се определя от съвсем странични фактори.

лапароскопията не намалява яйчниковия резерв - яйчниковият резерв намалява, като ти изрежат яйчниците... да не кажа, че се изчерпва напълно...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #42 -: Април 30, 2013, 11:28:52 am »
Е, та нали точно по време на лапароскопия може да се изреже от яйчника или не съм разбрала правилно процедурата?
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #43 -: Април 30, 2013, 11:50:29 am »
Лапароскопията е операция, която проверява проходимоста на тръбите, премахват се вече получени сраствания около яйчници и тръби, проверява се матката.Рязане на яйчниците е много крайно и се е правело и се прави от некадърни доктори, който премахват по този начин кисти от яйчниците.

Това е една статия за лапароскопията прочети я. http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=474&Itemid=17

Подфорума за лапароскопия и ендометриоза, прочети през какво са минали останалите момичета винаги е от полза http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=5.0

Съгласна съм с Jam, ти нямаш време до 2014, за да ти дойде часа при Стаменов.Защо ще чакаш, за да ти кажа, че си за донорска програма евентуално?Има добри специалисти и с други имена.Моя съвет е да не губиш време и да се насочиш към друга клиника.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #44 -: Април 30, 2013, 12:15:58 pm »
Е, та нали точно по време на лапароскопия може да се изреже от яйчника или не съм разбрала правилно процедурата?

Много голямо значение има кой оперира. Ако оперира репродуктивен специалист, който е наясно с преждевременната яйчникова недостатъчнот, той оперира органосъхраняващо, т.е. пази максимално останалата, здрава част от яйчника, прилага нови оперативни методи, напр. лазерна хирургия и т.н.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #45 -: Април 30, 2013, 13:23:30 pm »
 


magi_st, Благодаря ти, прочетох материала, все пак доколкото разбирам, се извършва частична резекция на увредената тъкан -
''При уточнена диагноза този метод е "метод на избор", тъй като позволява да се извърши частична резекция, като се съхрани здравата функционираща тъкан, гарантираща последващо оплождане.' Мисълта ми е дали една пункция, например, при която не се маха доколкото знам тази увредена тъкан, не намалява яйчниковия резерв и дали така дава по-голям шанс след това за забременяване, защото е по-щадяща или така или иначе тази тъкан, която се запазва не помага за забременяване след това? Искам да направя паралел за себе си за пункция и лапароскопия.
Аз никъде не съм писала, че ще чакам точно д-р Стаменов, това беше като пример на коментара на jam, че трябва да събера няколко мнения на специалисти. Просто подчертавам, че понякога мненията на специалисти не се получават бързо и лесно, както всички ние знаем. За тези 'достатъчно други специалисти, които са на добро ниво' също се чака. И междувременно докато чакам пиша тук, за да получа някакво вътрешно успокоение, тъй като е шок на 24 г. да получиш такъв резултат за АМХ.
мисля, че ти го писахме в друга тема - КОНСУЛТИРАЙ СЕ! събери по няколко мнения, иди при няколко лекари и то при специалисти.

ние тук не можем да ти даваме съвети за такива неща.

А и защо да не можете да ми давате съвети, до тук ми дадохте доста добри съвети и ми помогнахте, не виждам защо да не задавам въпроси. Ако причината е, че правя flood, извинявам се, но наистина имах нужда да поразпитам, защото винаги е добре да почерпиш от чуждия опит. Ето например Мели ми дава нова информация.
Мели, ще съм ти благодарна, ако ми дадеш повече информация за такива репродуктивни специалисти, които прилагат нови оперативни методи, особено това с лазерната хирургия ми е много интересно. Моля те да ми пишеш на лични, за да не препълваме темата с коментари.
« Последна редакция: Април 30, 2013, 13:25:47 pm от SAB-f »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #46 -: Април 30, 2013, 14:36:16 pm »
SAB-f,

имах предвид, че не можем да ти отговорим на някои твои конкретни питания, които са буквално търсене на медицински съвет - "дали да направя първо тази манипулация или другата?", "дали ако направя това, ще ми се случи онова?".

на такива въпроси, дето се казва, ние нито знаем отговора, нито имаме морално право да отговаряме.

а Мели е единственият лекар сред нас, нейните думи са със съвсем друга стойност и квалификация...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #47 -: Април 30, 2013, 14:51:13 pm »
 jam, така е наистина, много питам, обикновено като ми излезе някакъв такъв резултат, изпадам в подробни въпроси и се надявам, че някой може да ми даде информация от личен опит.
Но едно съм сигурна обаче, че можеш да ми отговоришм, тъй като забелязах, че си била или си все още пациентка на д-р Владимиров. На мен ми трябва репродуктивен специалист, който прави и лапароскопии - налага се да изключа д-р Стаменов, по очевидни причини - дългото чакане. Можеш ли да ми дадеш съвет, тук или на лични за друг специалист, който успешно съчетава тези дейности и при когото мога да отида за консултация.
Благодаря ти предварително
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #48 -: Април 30, 2013, 19:23:16 pm »
Sab, не знам до колко ще те успокоя, но за пръв път като пуснах АМХ стойността му беше под 1.
След това пусках пак след като бяхме правили опит икси и стойността се беше повишила. Явно от хормоналната стимулация. И понеже бях чела, че стойностите му са константа, пък при мен се оказа, че не е така, реших че повече няма да го пускам. Моята диагноза беше поставена разбира се не само на база АМХ.
Моят съвет от личен опит е да не се вглеждаш само в стойността на АМХ. И още нещо - не се отказвай от часа си за д-р Стаменов. Пожелавам ти да не стигнеш до него де, но все пак си го остави като резервен вариант.
За лапароскопска операция съм чувала добри отзиви за д-р Тюфекчиева, но тя не е репродуктивен специалист. Аз съм ходила при нея във връзка с друг проблем и имам много добри впечатления.
Успех каквото и да решиш!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #49 -: Април 30, 2013, 23:38:17 pm »
SAB-f,

аз на практика не познавам лекар, който да съчетава умения на лапароскопист и репродуктивен специалист. обикновено всеки си специализира в една от двете области. има и "пенкилери", но личното ми мнение е, че винаги едното е в ущърб на другото.
но това не значи, че двама специалисти не могат да те консултират по отделно - всеки за своята си част.  обикновено така и се прави.

не знам защо търсиш точно 2 в 1, едва ли е нужно... на теб ти трябва един човек да ти даде становище относно репродуктивната част и друг човек да извърши най-прецизно операцията.

« Последна редакция: Април 30, 2013, 23:54:23 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #50 -: Май 01, 2013, 12:32:54 pm »
SAB-f, аз как виждам нещата при тебе.

Трябва първо да осъзнаеш един факт, а той е, че макар да си само на 24 години, репродуктивната ти възраст съвсем не е такава. Ендометриозата е жестоко заболяване, което идва внезапно, засяга млади жени, с неясна генеза и труден контрол е, в много случаи бързо нанася поражения върху репродуктивната система на жената, намалявайки нейните възможности за възпроизводство. Допълнителен неприятен фактор е извършената операция /операции?/ върху твоя яйчник /или е била параовариална първата структура, което не е важно за момента/. С други думи, нямаш безкрайното време на една много млада жена, каквато си, напротив, времето те притиска заради заболяването и операциите и действията ти трябва да са много по-бързи, отколкото ако беше здрава.

Няколко неща можеш да направиш в момента, и те зависят изцяло от тебе:
1. Събери и подреди хронологично всички медицински документи, които имаш - описание на преглед, снимка, рецепта, оперативен протокол, епикриза и т.н. Ако някои документи ти липсват, потърси си копия.
2. Направи си дневник. Това изяснява ситуацията и ще помогне на репродуктивния специалист да се ориентира. Дневникът се прави по следния начин - започваш хронологично от първите проблеми към днешна дата, като пишеш - дата ... д-р .... преглед ... лечение ... операция ... и така до днес.
3. Помисли си какво искаш да обсъдиш с репродуктивния специалист и си запиши въпросите.
4. Избери си специалист /щом си от София, имаш избор, харесай си 2 или 3 големи клиники, в които има различни специалисти, за да ти е по-лесно/.
5. По време на консултацията му покажи документите, дневника и насрочи дата за:
- оценка на яйчников резерв, това става на 3-ти ден от МЦ
- спермограма при партньора /ако в момента имаш партньор, с който правите планове за дете/
- други изследвания, които ще ти бъдат назначени

По време на тази първа консултация обсъди и формалната страна на нещата, т.е. дали имаш право да кандидатстваш към ЦФАР с тази диагноза. Ако да, подготви документи.
6. Ако в момента нямаш партньор, помисли в две посоки - за съхраняване на репродуктивните ти функции, докато намериш подходящия човек или за ползване на донорски сперматозоиди, ако нещата не изглеждат добре с оценката на резерва.

Това, макар да изглежда сложно, отнема не повече от месец и половина до три максимум. Т.е. в края на лятото ще имаш яснота какво е реалното ти състояние.

Всичко друго, което те вълнува, е извън твоя контрол /дали ще се оперира или ще е пункция, дали да се замразяват яйцеклетки или ембриони, в какви срокове и какво се прави/ и няма как да решиш по кой път да поемеш, без да знаеш къде си.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #51 -: Май 23, 2013, 16:00:05 pm »
Здравейте, отдавна не съм се включвала, но сега моля за Вашето мнение. От години се боря с проблема забременяване като семейна, но  от 1,5 година вече съм сама /разделихме се със съпруга ми/  и реших да видя какво се случва при мен. Имам ли още време или съм вече с ИЯР.
Преди 3 години имах един опит инвитро, който за съжаление бе неуспешен / на 30 ден от трансфера прокървих/. Имам и лапароскопия с електрофенестрация на яйчниците от 2005 г., след която започна проблема с яючниковия ми резерв и намаляването му.
Направих си изследвания на FSH на 3 ден от МЦ и prolactin. Пролактина изследвах, защото имах проблем от години с него. Бях го вкарала в норма, но след раздялата преустанових всичко. На 35 години съм.
Резултати ми са:FSH 20.21 mIU/ml при посочени реф.стойности 3,85-8,78
Prolactin 47.56 ng/m lпри посочени реф.стойности 3,34-26,72
Ще съм благодарна на всеки, който ми отговори.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #52 -: Май 23, 2013, 16:07:36 pm »
необходим е още преглед с УЗ в първите 1-2 дни от цикъла за оценка на броя на антралните фоликули и кръвно изследване на нивата на Анти-Мюлеров хормон и Инхибин В, но като цяло нещата не са добре...

консултирай се със специалист по проблеми с яйчниковия резерв относно прогнозите. ако имаш възможност, направи си тия изследвания преди Деня на репродуктивното здраве в Русе на 8 юни и ела там на безплатни консултации - ще можеш да се видиш с някои от най-добрите специалисти по въпроса.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #53 -: Май 23, 2013, 17:37:06 pm »
Благодаря за бързия отговор.
Днес ми беше 3-тия ден от МЦ и затова направих FSH, а за УЗ явно няма да успея сега.

А този Анти-Мюлеров хормон и Инхибин В има ли значение на кой ден от МЦ мога да го направя, за да мога да имам резултатите преди  8 юни?
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #54 -: Май 23, 2013, 19:39:28 pm »

А този Анти-Мюлеров хормон и Инхибин В има ли значение на кой ден от МЦ мога да го направя, за да мога да имам резултатите преди  8 юни?


Тези хормони също се правят на 3-5 ден. Утре няма да е късно, стига да намериш работеща лаборатория.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #55 -: Юни 02, 2013, 14:25:35 pm »
Здравейте, пиша ви, за да ви кажа какво стана с моите молби към лекарите да насроча изследване на ЯР при наличието на киста - 3-ма специалисти ми отказаха, тъй като според тях кистата влияе на резултатите на всички изследвания, освен на АМХ, и не е целесъобразно да се правят изследвания на ЯР преди премахване на кистата.
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #56 -: Юни 03, 2013, 09:04:17 am »
SAB-f, и аз като Jam, да напиша на 08.06 в гр. Русе ще се проведе Денят на репродуктивното здраве.Лекари от водещи клиники в страната ще дават безплатни консултации на пациенти.Ако имаш възможност, събери всичките си изследвания и ела.Със сигурност ще получиш помощ от лекарите и разбиране от момичетата на място.

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1258&Itemid=31

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #57 -: Юни 03, 2013, 09:59:07 am »
Да, благодаря ти за поканата, вече съм решила да дойда. Даже се записах и по ел.поща.
Написах защо не са ми изследвали ЯР, за да може да помогна на други момичета след време.
Задължително съм в Русе на 8-ми!  :)
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #58 -: Юли 08, 2013, 12:44:17 pm »
Здравейте!
Току що си взех пълния пакет хормонални изследвания и съм в шаш.
FSH - 3.3 (1.7 -12.5)
LH - 1.8 (1.2 - 103)

 
А какво по принцип означава, ако са ниски тези показатели? Че няма овулация ли?!