0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #20 -: Март 24, 2011, 11:18:48 am »
всичко ти е в норма, с изключение на пролактина, който обаче сте го овладели. единственото, което прави впечатление, е че АМХ-то е необичайно ниско за твоята възраст.

тоест, не е всичко в норма. АМХ под долна граница плюс липса на антрални фоликули за какво ни говори?

вижте, картината при момичето е сложна, аз бих ви посъветвала да не бързате да се правите на лекари и да коментирате лекарските мнения с такава лекота, защото подвеждането може да е много лошо!

- да, звучи невероятно, но изчерпан яйчников резерв на 29 години е възможен и има такива жени.
- яйцеклетките не се произвеждат текущо - те са си произведени още преди раждането на жената.
- ДХЕА не се самопредписва! няма и категоричност в лекарските среди, че повлиява положително на ИЯР.

destin, много те моля да не се самолекуваш и самоизследваш, особено когато теренът е усложнен, както е твоят случай. намери си добри лекари - най-добре екип от ендокринолог и репродуктивен специалист - и начертайте план за действие.

не пречи да проведеш консултация с няколко ендокринолози - отиди и при Тодорова, потърси и други. Протич кой/коя е? аз знам за един проф.Протич, специалист по мъжки проблеми, ако става дума за него - не бих препоръчала.

кой ти е репродуктивният лекар? ако ще сменяш лекарите толкова лесно, само защото някой от форума ти е казал, че тяхното мнение не е вярно, силно ще сбъркаш, според мен.

« Последна редакция: Март 24, 2011, 11:25:58 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #21 -: Март 24, 2011, 13:08:08 pm »
destin, от тълкувания, може болест да си докара човек.

Не знам дали има някаква връзка, ако греша ме поправете, но антрални фоликули са ми отчитали и при преглед около 20-ти ден, може би защото съм с кратък 24-26 дневен цикъл ли, но ми казват, че ги виждат - последния път казаха 7-8 във всеки яйчник.

Инхибин и антимюлеров, не съм изследвала.

Моето ФСХ се движи -8-9-10, и от свободни интерпретации, сама за себе си се бях вкарала в едни филми. Накрая излезе, че на 33 години, с 8 бр. гонал Ф75 и 1бр. меногон, при ИКСИ изкараха 6 бр. яйцеклетки  :P
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #22 -: Март 24, 2011, 13:34:42 pm »
Накрая излезе, че на 33 години, с 8 бр. гонал Ф75 и 1бр. меногон, при ИКСИ изкараха 6 бр. яйцеклетки  :P

под 5 извадени яйцеклетки, жените ги водят "poor responders"
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #23 -: Март 24, 2011, 13:36:14 pm »
Здравейте момичета,
Благодаря ви ,че ми давате мнения и препоръки,може би в такъв момент човек има нужда и от други мнения.
Тара - аз доколкото знам антрални фоликули се мерят само от 2-3 ден, въпреки че друго генеколог репродуктивен ми каза,че нямало значение - така,че незнам !

JAM - благодаря ти  - а ти мислиш ли,че моята теория може да е правилна?Д-р Владимиров казва,че е наследствено, защото не може да се открие друга причина.Но той незнам дали се е замислил върху това,което аз описах.Ще отида при Д-р Тодорова и ще ви пиша.Но тя като гледам предписва Л-аргинин и ДХЕА.Ще видим!
За да има наследственост не е ли необходимо все маика ми, някоя от бабите ми да е имала такав проблем - а те са нямали - даже прабаба ми има 10 деца.
Незнам сложно е, но дано не е ИЯР.
Четох една статия за климакс, че тогажа надбъбрека спира леко по леко да произвежда ДХЕА и Тестостерон и от там яйчниците спират своята дейност.Което пак потвърждава малко или много моята теория  :?


*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #24 -: Март 24, 2011, 13:45:20 pm »

под 5 извадени яйцеклетки, жените ги водят "poor responders"


Да, чела съм го. Всъщност исках да кажа, че спрямо дозата лекарства, които изконсумирах съм доволна, а и лекаря също.

 И малко встрани; в началото тръгнах с 3*75 гонал и коло 12-14 бр. фоликула, веднага след първия преглед решиха и ми намалиха дозата на 1*75, имаше и един ден, в който аз излях ампула :lol:, сега тук си го признавам сефте. Това беше по къс протокол с антагонисти за блокаж преди овулация, сега ме готвят за дълъг.
« Последна редакция: Март 24, 2011, 13:56:41 pm от Тара »
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #25 -: Март 24, 2011, 19:08:45 pm »
всъщност с jam сме в общи линии на едно мнение - непременно се консултирай с ендокринолог - д-р Тодорова е добър избор например - и не се самолекувай! по неясни причини поста ми се изтълкува неправилно - може би не е лошо jam да погледне критично на начина си на изразяване. но да не издребняваме.

важното в случая е, че според мен, трябва да се потърси решение на специфичния ти проблем с надбъбречната жлеза, който ти според мен правилно обосноваваш. и ако лекуващият ти лекар няма по-добро предложение от "силна стимулация", то непременно потърси второ мнение.

по въпроса с АМХ - да, ниската му стойност доста често е признак на ИЯР. но не е задължително. например след силна стимулация, жлезата произвеждаща ФСХ е "изтощена",  секретира по-малко и съответно ще има по-малко фоликули(затова се почива м/у стимулациите  ). броя на антр. фоликули корелира  със стойностите на АМХ - т.е. ако той се измери след силна стимулация, ще бъде нисък. при мен се случи точно това преди време - АМХ=0,1 след стимулация, а само месец по-късно беше 1,7.  с други думи, възможно е АМХ да варира!

пожелавам ти успех, destin!

Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #26 -: Април 14, 2011, 00:45:38 am »
Здравейте момичета,

днес гледахме антрални фоликули 5 на единия и 5 на другия яйчник.по-добре от 1 миналия месец.
Даде ми д-р Тодорова да пия ДХЕА - но гледам,че има някакъв 7-кето ДХЕА - пише,че той нямал страничните ефекти като ДХЕА,и не отделял допълнителните хормони като естрогени и тестостерон.Дали може да пием него или се обезмисля малко,ако не се повлияят и тези хормони?Забравих да я  питам  :(
Д-р Тодорова каза, че за тях са важни стойностите на Инхибин и ФСХ относно яйчниковия резерв.Според нея нямам проблем с това.
АМХ имал значение само при стимулация.
За тестостерона и ДХЕА са намалени поради приема на Преднисолон и тя твърди,че те нямат отночение към забременяването.
За нея имам прогестеронов дшфицит и даде Дуфастон и ДХЕА.


Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #27 -: Май 14, 2011, 17:56:52 pm »
Момичета пишете моля ви :(

Исках нещо да ви попитам за ДХЕА - започнах да го взимам 4-5 дни преди да ми дойде цикъла и на 3ти ден когато отидох да видим колко антрални фоликула имам се оказа, че има пак по 5 в яйчник, но интересното беше, че в единия яйчник имаше фоликул с големина 17мм и дебелина на лигавицата 10мм.Док каза, че е ретенционен фоликул :(
Как е възможно това според вас?
Тъй като четох, че ДХЕА е прекурсор на естрогените и тестостерона - при някои се превръща в естрогени , при други в тестостерон - възможно ли е да се е повишил естрогена до толкова , че да нарастнат толкова много както фоликула, така и ендометриума???

Аз спрях приема на ДХЕа, тъй като ако това по-горе е вярно не е добре за ендометриозата.някъде четох, че не е подходящ за жени с ендометриоза уфффффф
Та сега си поръчах 7-КЕТО -ДХЕА - който не се водел стероиден хормон, не е прекурсор на тези джа хормона и не се преобразува в андрогени.Повишсва едиснствено нивото на ДХЕА.

Знаете ли нешо по въпроса?

Ще съм благодарна ,ако пишете  :)


*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #28 -: Май 18, 2011, 11:44:05 am »
Здравейте,
не знам въпроса ми дали е точно за тази тема, но понеже виждам, че сте минали през това ще попитам.
Преди 2 месеца правих изследване на хормони и FSH ми беше около 15.6 при референтни до 10.5 - изпаднах в паника, на 35 г. съм. Преди 10 дни бях на първичен преглед и се падна в деня преди овулация /16 ден/ имах 20 мм фоликул и лигавица 8.5 мм, лекарката се учуди на стойността на FSH и каза да ги повторя на следващия цикъл, да не било лабораторна грешка, съмнявам се да е така, но ще видим.
При ултразвуковия преглед ми показа на десен яйчник /ДФ беше на левия/черни точки и каза, че това са антрални фоликули. Четейки за ИЯР и потвърждаване на тази диагноза виждам, че се броят антрални фоликули в началото на цикъла, нормално ли е аз да имам такива по време на овулация и не трябва ли те да са загинали - така да се каже?
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #29 -: Май 18, 2011, 16:45:54 pm »
Сама си отговарям, след като доста се рових в интернет намерих следната информация - в общи линии това което разбрах е, че антралните фоликули могат да се гледат с ултразвук по-всяко време на цикъла.
На някой ако му е интересно може да прочете: http://www.infertile.com/brochures/biological_clock05.htm
http://www.infertile.com/brochures/biological_clock04.htm
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #30 -: Май 18, 2011, 17:03:28 pm »
Сама си отговарям, след като доста се рових в интернет намерих следната информация - в общи линии това което разбрах е, че антралните фоликули могат да се гледат с ултразвук по-всяко време на цикъла.
На някой ако му е интересно може да прочете: http://www.infertile.com/brochures/biological_clock05.htm
http://www.infertile.com/brochures/biological_clock04.htm

в тоя линк, дето си го дала, не пише нищо за това по кое време се броят.

"Antral follicle count involves counting the resting follicles that are found on the ovary at the beginning of each menstrual cycle. They are approximately 2 – 8 mm in size. Can be an indication of the ovarian reserve of a woman."

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #31 -: Май 19, 2011, 09:13:15 am »
От първия линк:

"Transvaginal ultrasound can thus provide an accurate measurement of the total number of antral follicles at any time in your menstrual cycle, and will indicate readily your ovarian reserve and your reproductive future."

"The reliability of antral follicle count is completely independent of the menstrual cycle. Unlike hormone evaluations, the ultrasound evaluation of antral follicle count can be used on any day of the menstrual cycle to show those follicles that have left the resting state and have reached the antral size. This is a daily event that occurs independently of all the other monthly variations in the menstrual cycle."

Не съм много в час с английския, но с помощта на Google translate разбирам, че може по всяко време. Може и да съм в грешка, но тогава защо лекарката ми показва антралните фоликули 1 ден преди овулация.
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #32 -: Ноември 02, 2011, 19:36:01 pm »
Момичета има ли някоя от вас, която да си е подобрила яйцеклетките при положение, че е с ИЯР?
Ако да, то какви препарати  и добавки е ползвала?
А какво ще кажете за 7 кето ДХЕА ще стане ли в случая да се употребява при положение, че имам и интрамурална миома( в самата стена на матката?
*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #33 -: Април 29, 2013, 13:51:20 pm »
Здравейте имам резултат на АМХ 0,79 mmol/l, на всички други момичета в интернет резултатите са в ng/ml, някой може ли да ми каже дали моя резултат показва изчерпан яйчников резерв? Референтните стойности са от 1 до 8.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #34 -: Април 29, 2013, 14:39:47 pm »
Здравейте имам резултат на АМХ 0,79 mmol/l, на всички други момичета в интернет резултатите са в ng/ml, някой може ли да ми каже дали моя резултат показва изчерпан яйчников резерв? Референтните стойности са от 1 до 8.

под 1 влизаш в категорията "ИЯР"
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #35 -: Април 29, 2013, 14:53:20 pm »
Jam, а знаеш ли с такъв резултат имам ли шанс за забременяване въобще а и като е mmol/l това променя ли нещо? Също така, тогава приемах Оргаметрил, дали е възможно той да е повлиял на резултата?
« Последна редакция: Април 29, 2013, 14:57:43 pm от SAB-f »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #36 -: Април 29, 2013, 15:11:22 pm »
виж, щом си под долна граница на референтната стойност - резервът е "Изчерпващ се" (не "Изчерпан"!).
д-р Владимиров казваше - "При АМХ под 1, вече си в "сивата зона"...

шанс за забременяване имаш, но е по-нисък. зависи и на колко години си. лекарства не влияят на резултата от измерване на АМХ.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #37 -: Април 29, 2013, 15:58:19 pm »
На 24 г. съм, затова съм потресена от резултата. Явно веднага трябва да действам, гадната ендометриоза си казва думата. Благодаря ти много за отговора. Сега въпросът е като отида да се оперирам за 3-ти път от киста на яйчника дали въобще ще остане някакъв резерв (тъй като в момента имам отново рецидив) :(
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #38 -: Април 29, 2013, 16:23:48 pm »
мисля, че ти го писахме в друга тема - КОНСУЛТИРАЙ СЕ! събери по няколко мнения, иди при няколко лекари и то при специалисти.

ние тук не можем да ти даваме съвети за такива неща.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Изчерпан яйчников резерв - моля за мнения!
« Отговор #39 -: Април 29, 2013, 22:26:12 pm »
Според новите проучвания, когато се цели забременяване, след операция от ендометриоза не се слагат блокиращи инжекции, а се пристъпва директно към забременяване. Предполагам в твоя случай ще се наложи АРТ, не съм запозната с историята ти, ако бъркам, извини ме.
Не съм сигурна дали приема на Оргаметрил не влияе на резултата. Този медикамент се предписва за блокаж, така че според мен е възможно да повлияе на стойностите на хормоните, но все пак не съм сигурна конкретно за АМХ. Най-добре се консултирай с лекар. Ти заради ендометриозата ли го пи? Дават го за подтискане на менструация и овулация, така че е напълно възможно да повлияе. Преди това изследвала ли си АМХ?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!