0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #740 -: Март 09, 2012, 19:27:34 pm »
Ето и моето ново творение,подарък за приятелка за РДИ пак с издънки разбира се.Слагам си аз боя във фондана и си меся,боята ми е течна,и вижда ми се че може още боичка да поеме,ей тъй за по-хубав цвят,да ама с боята върви и пудрата,и какво на финала става,фондана стана трошлив,то много пудра пое,ама колко ми е акъла на мен.Е голям зор видях с оформянето ама не хвърлих фондана де,стана за употреба.Ама какви наситени цветове а  :wink:.Ми човек се учел от грешките си,другия път ще знам,да понамаля малко течността.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвk
« Отговор #741 -: Март 10, 2012, 06:19:17 am »
Момичета, днес направих торта Медовик - наистина много хубава торта стана. Блатът е малко като бисквитен, много приятно за хапване.Решила съм всяка събота и неделя да правя и в понеделник каквото е останало го нося в работата, понеже нямам намерение да ям по цяла торта сама :-). Мъжът ми не яде, на детето не предлагам, а другото е бебе.  Дайте идея каква торта( без фондан)да направя следващата седмица.
« Последна редакция: Март 10, 2012, 06:39:51 am от Bobbie »


  
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #742 -: Март 10, 2012, 07:49:48 am »
Боби, за мен най-лесните торти са Бисквитена с домашен крем
и Палачинкова със бита сметана, ако искаш давам рецепти! :P
Правя и още една, на която се пече един правоъгълен блат
и после се завива на охлюв пак с бита сметана, също много лесна!
За нея ти са необходими само продуктите за блата,течна сметана за разбиване
и сока от един компот или просто плодов сок какъвто пожелаеш!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #743 -: Март 10, 2012, 09:17:06 am »
Боби, за мен най-лесните торти са Бисквитена с домашен крем
и Палачинкова със бита сметана, ако искаш давам рецепти! :P
Правя и още една, на която се пече един правоъгълен блат
и после се завива на охлюв пак с бита сметана, също много лесна!
За нея ти са необходими само продуктите за блата,течна сметана за разбиване
и сока от един компот или просто плодов сок какъвто пожелаеш!

За съжаление бисквитите тук няма да са същите, иначе и аз обичам. Май най-добре да кажеш тази за рулото. Това с компота звучи хубаво, ще стане лекичка,току виж се излъгал мъжът ми да хапне повече от едното опитване.



  
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #744 -: Март 10, 2012, 14:38:43 pm »
Боби аз докато седна пред компютъра отново и то стана утре  :oops:

Заповядай рецептата:

Плодова торта

Продукти

за блата-
6 яйца
1 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч брашно
1 бакпулвер
ванилия

за съединяването на тортата
сока от един компот или сок по желание
и една Хопла средна около 300 мл разбита на крем

Разбиват се продуктите до пухкава смес.
В тавичката на фурната се поставя и
леко омазнява хартия за печене.
Сместа се изсипва вътре и се слага
в предварително загрята фурна на 180 градуса!
Печем този правоъгълен блат около 20-25 мин,
като се проверява и ако се налага се допича още 5 мин.
Оставяме блата да се охлади и след това разбиваме Хоплата с миксера!
Когато блата е охладен го нарязваме на ленти около 5-6 см широки,
най-лесно става с кибритена кутия за шаблон и нож за пица,
ако не и с обикновен става!
Напояваме първата лента намазваме я със сметана
и навиваме на охлюв, и обръщаме да застане право,
следващата лента, аналогично и залепваме до първата,
на принципа на вита баница!
Така правим всички ленти, ако се налага слагаме по-малко сок
и отгоре върху изправените блатчета замазваме с останалата сметана
отгоре и отстрани и украсяваме както ни хареса!

В случая аз направих Плодова пита, подредих плодовете
разтворих един желатин в сок от малини
и полях за да не потъмнеят плодовете.
Получи се много лека и приятна торта,
с една забележка трябваше да сиропирам повече!

- работа с желатин :
Желатина се изсипва в 50гр. вода ( в чаша за чай)
и като набъбне след 10 мин.,
чашата с него се потопява във друга съдинка с вряла вода.
Трябва да се разтвори като сироп.
Като изстине се добавя към сместа която ще се желира.

- в този случай 200 мл сок


Това с плодовете последното изобщо не е задължително,
може да се украси съвсем семпло със смлени орехови ядки
или шоколадови пръчици, кокосови стърготини, въпрос на вкус!

Ето две :photo: :photo:

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #745 -: Март 10, 2012, 15:28:56 pm »
Сайта от който поръчвам е този cookibooki.bg имат всичко формички, фондан, бои, и всичко което може да ти потрябва  :) успех момичета.
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #746 -: Март 10, 2012, 18:29:18 pm »
Боби, на мен също ми харесва тортата с готовите рула. Става бързо и е много лека на вкус. А отгоре може да си я украсиш както искаш.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=141085.0

Аз съм пазарувала и от http://www.aromashouse.com/

И да се похваля, имам си вече комплект с боички. Ето тези http://www.aromashouse.com/index.php?page=shop.product_details&category_id=52&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=1578&option=com_virtuemart&Itemid=88
Много им се радвам, но още не съм ги пробвала  :wink:


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #747 -: Март 10, 2012, 20:09:49 pm »
mishanta, страхотна си, много подробна рецепта,точно като за мен :-). Копирах я в тетрадката ( имам си си на компютъра тетрадки за всичко от OneNote, включително и за рецепти).  От снимките ми потекоха лигите, може и да не дочакам другата седмица. Май ще започна и аз да снимам каквото правя. Обаче... сигуно ще звучи като тъп въпрос, ама  какво е Хопла?

iv_z
, благорадя за линка.


Боби
« Последна редакция: Март 10, 2012, 20:52:45 pm от Bobbie »


  
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #748 -: Март 10, 2012, 21:45:39 pm »
Хопла е марка сладкарска течна сметана. Аз поне съм пробвала доста и Хопла наистина най-много ми допада, но при вас може и да я няма :?
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #749 -: Март 11, 2012, 06:55:05 am »
Боби, ми то русото не прощава  8)
Изключих, че не си в България, да поясня!

Розовелка ти е написала, даже последно време
не ползвам HOPLA, а my day, по-лека ми е!
Има и на други марки такава... обаче при вас каква има, идея нямам!

ЕТО/ЦЪК - един материал за сметаните,
ще се ориентираш каква да търсиш!

Тази която аз основно ползвам, защото е лека,
е Течна сметана на растителна основа  даже взимам
най-голямата опаковка, разбивам я с миксера, ползвам за тортата
и после каквото остане в купа с капак, си подслаждам кафето няколко дни!
Това последното показва, че завинаги ще съм си Мис Пиги  :P!


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #750 -: Март 11, 2012, 08:08:36 am »
Боби, ми то русото не прощава  8)
Изключих, че не си в България, да поясня!
Хе хе  - а като си тръгнала може ли да кажеш и колко милилитра :-) ?

Много ми допада, че ми даваш захарта в чаши, че повечето български рецепти са в грамаж и ме побърква. Само ми липсва и кантарче да паркирам на плота в кухнята и да започна да меря всяко нещо :-). Затова намерих сайт за прехвърляне на често употребявани продукти от грамаж в в обем. Ето го ако някой се интересува: http://www.gourmetsleuth.com/cooking-conversions/cooking-conversions-calculator.aspx?t=t&foodg=0&foods=sugar


  
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #751 -: Март 11, 2012, 12:52:06 pm »
Боби, ми то русото не прощава  8)
Изключих, че не си в България, да поясня!
Хе хе  - а като си тръгнала може ли да кажеш и колко милилитра :-) ?

Ако питаш за това колко милилитра е сметаната в течен вид
за тази торта взимам литър, за да я намажа и отвън,
ако остане си я съхранявам в хладилника!

Сега виждам, че по-горе в рецептата съм написала 300 мл,
явно съм се объркала, извинете ме! :oops:
300 мл ще е достатъчна само за да покрие тортата отвън!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #752 -: Март 11, 2012, 14:26:30 pm »
Преди около 4 години правих торта "Медовик" за пръв и последен път.
Направих я с голямо желание - точене на блатове, рязане, печене, мазане.
Беше за гости, след един ден престой се оказа, че блатовете са поели всичкия крем и беше много суха /поне за моя вкус/. Гостите не си признаха, но излагацията за мен си беше пълна :oops: - повече не черпя преди да съм изпробвала за да си видя кусурите.

Моя любима-мързелива и харесвана от повечето хора  е "Шоколадова торта" на Селма

за блата /става около 3,5 см. при диаметър 26 см./:

1 чаша/250мл./захар
3 яйца
150 гр. маргарин /може и олио/
1 бакпулвер
1 ванилия
100гр шоколад /млечен или натурален/ предварително разстопен/
шоколада го изпускам и го заменям с обикновено какао за цвят на блатовете - количеството на око
4 с.л. прясно мляко
1 намачкан/настърган/банан
1 и 2/3 ч.ч. брашно

В купа забъркваме всички продукти. Сипваме получената смес във формата за печене. Печем на умерена фурна до готовност. Тестото става за два блата.
Като изстине го разделям с конец  /с нож не мога да се справя/

Сиропирам блатовете с компот - предпочитам праскова или кайсия.

крема:
1 голяма кофичка заквасена сметана /400гр/ + 1 голяма кофичка /400гр/  кафяв течен шоколад  + есенция ром по желание - смесвам първо с лъжица и после до хомогенна смес с миксера
Резени банани - между блатовете. Може според вкуса  да се добавят и лешници между блатовете напоени предварително  в ром.

За украса използвам разстопен шоколад бял или кафяв. Изливам разстопения шоколад върху твърда повърхност стъкло или мраморна плочка и като стегне стържа с нож и лепкам произволно докато покрия цялата торта. Стужките, които се образуват от стъргания шоколад и придават хубав външен вид без каквито и да е усилия.
Стои 5-6 часа и е готова за ядене  
« Последна редакция: Март 11, 2012, 15:06:59 pm от Тара »
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #753 -: Март 11, 2012, 15:55:47 pm »
Боби, ето една много лесна рецепта, която можеш да променяш с различни съставки. Рецептата е от 1989 г. от прословутия ресторант "Прага" на ул. "Арбат" в Москва. Колко разкошни руски торти се е изяло по това време, включително и толкова известния "Наполеон". Една торта по това време струваше до 2 рубли, като се продаваха в големи кутии (едно кюфте пък беше 7 копейки!). Прилича на тортата на Тара, та можеш да си комбинираш кремовете, блатовете и т.н. И аз си падам по лесните рецепти. С фондана стават много красиви, но къде това време и търпение.

Торта "Прага"

Блат: 1 ч.ч. брашно, 1 ч.ч. захар, 7 яйца, 1 с.л. какао, 50 грама разтопено масло, 1 ч.л. сода, 1 ч.л. бакпулвер.

Жълтъците и белтъците се разделят и се бият поотделно с половината захар. Двете смеси се смесват и към тях се добавя: брашното, какаото, разтопеното масло.
От тази смес може да се изпекат две тънки платки или пък един блат, който се разрязва.

Крем: 250 грама масло, 5 с.л. сметана, 2 ч.л. какао, 3 жълтъка, 1 литър прясно мляко, 1 ч.ч. захар, 3 с.л. брашно

Захарта се стопява в прясното мляко  със сметаната. Какаото се смесва с брашното и се разбиват с жълтъците. Тази смес се добавя към млякото и се бърка до сгъстяване. На края се добавя и маслото, бърка се до разтопяване. С този млечно-маслен крем се мажат блатовете.

Заливка: 1)прясно мляко, разтопен шоколад, масло ИЛИ
                2) прясно мляко, захар, какао, масло
                 3) разтопен шоколад, смесен с малко масло/олио

И с трите заливки съм правила и става. Можеш да сложиш и ядки и украса отгоре. Получава се една класическа торта.

Гледам, че сега по форумите се въртят рецептите от едно време, които си разменяхме, докато карах готварското УПК в 11 клас една година, но много чужбински рецепти и техники са навлезли.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #754 -: Март 11, 2012, 16:52:18 pm »

Сега виждам, че по-горе в рецептата съм написала 300 мл,

Оф, голяма съм блейка, вярно че пише :-).

Тара, моята не стана суха, дори още имам в хладилнка и е много е вкусна даже. Долният блат попи но това е моя грешка, защото мисля, че трябваше да намажа крема след като е поседял в хладилника. Горният не попи. Мерси за рецептата.

Дива Роза,
благодаря за рецептата. Аз фондан няма да ползвам, но я да попитам за в бъдеще - мисля да направя торта на Ивана за 2рия рожден ден ( чак Юни) и да е с фондан. Под фондана какво се слага? По този повод- събирам идеи как да изглежда. Тя обича Елмо и Дора .

Леле колко рецепти ще събера. супер :-).


  
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #755 -: Март 11, 2012, 22:45:05 pm »
Боби,

супер лесна е и торта "Наполеон", но е ужасно вкусна. Помня, че когато я опитах за първи път преди 20 години, парчето беше доста височко и трудно се побираше една хапка в устата. При нас тогава не се правеше тази торта, поне аз не я бях опитвала.
Сигурно всички я знаят, но ще ти я припомня.

Трябва ти бутер тесто - 2 пакета. Режеш платката на две, надупчваш с вилица и печеш четирите платки. Обикновено те се надигат доста и тогава ги разрязвам на две. Мажа ги с крема от торта "Прага", като оставам една изпечена кора, която натрошавам на парченца и облепям отвън цялата торта, като тя и отвън е намазана с крем. Една нощ престоява и на следващия я режа. Няма грешка - ужасно вкусна!


Бисквитената торта последно я правих с два вида крем - този от торта "Прага" с какао, като с нея мазах пластовете, а отгоре а намазах със сметана разбита, върху нея разстлах пласт боровинки. На следващия ден беше много, много вкусна. Правила съм я вътре и с карамелено кондензирано мляко - чудесна е!

За торта "Прага" не написах, че сиропирам блатовете. А отгоре съм я мазала и с разбита сметана с лъжица какао в нея, защото тя е кафява на изглед, но не е тежка, защото кремът е млечен и няма много шоколад в нея.

За сложните - виж майсторките с фондана каква красота за очите правят!

Аз се включих, защото питаш за лесни торти, макар че имам и много други рецепти, събирани години наред, обикновено правя няколко за по-бързо.

Малко извън темата, но полезно и за различните видове тесто за тортите!

Помня, че някога учихме "Технология на кулинарната продукция" - от предястието, салатите, супите, основните ястия, мезетата,  до всички видове десерти и теста как се правят стъпка по стъпка и разновидностите. Като схванеш как се прави пандишпаново тесто например, можеш да го разнообразяваш, изменяш, кремовете да са различни, а от това и руло даже се прави. От пареното тесто пък - еклери, толумби. От тестото с мая - знае се какво и т.н. Това беше учебник "Технология на кулинарната продукция", един от многото, но го препоръчвам, ако се намира, за системна подредба на всичко по готварство и сладкарство.

Ето два линка (сигурно има и още, случайно ги цъкнах тези)  за този учебник, но от различни автори и  по-нови издания, защото моите два (теория и практика по този предмет) са от 1986 г.

http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=35083

http://www.helikon.bg/books/203/156629_tehnologiia-na-kulinarnata-produktciia.html

Изчерпих се! :D
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #756 -: Март 12, 2012, 00:02:11 am »
Това е страхотно. Отдавна си мисля, че един такъв учебник би ми свършил работа, но после забравям и все не се сещам да потърся. Ние ще си идваме до България през май и тогава ще ги потърся и ще ги взема. Благодаря за линка.

Аз днес си купих детски пластелин и сега ще се мъча да направя фигурки от него, барем до рождения дена на Ивана съм схванала какво искам и как да го направя, че нали споменах, че нямам дар за изкуство :-).


  
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #757 -: Март 12, 2012, 09:52:28 am »
Боби, за "Медовика" не си точила блатовете или?! - пишеш "единия", "другия" блат.
Аз отчетох като грешка многото блатове и малкото крем. Бях ноточила около 8 блата с дебелина в изпечен вид 4 мм. Приготвих медените блатове предния ден, на следващия ги сглобих, а след почти денонощие всичкия крем беше в блатовете. Може би е трябвало да сглобявам тортата на етапи, като добавям крем щом поеме, и крема да е повече.



крема за торта "Прага" го използвам като универсален, и за еклери и фунийки.
Сметаната в масления крем го прави по въдушен и  много лъскав на вид.
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #758 -: Март 12, 2012, 12:45:21 pm »
Дайте някоя рецепта за торта Медовик,аз мисля да пробвам тая,изглежда доста добра,а и крема е от течните,не е сух/ама че се изразих/,не мисля че ще остане суха http://www.mycookingbookblog.com/?p=111 ,ама все пак аз не съм правила такава.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #759 -: Март 12, 2012, 12:57:22 pm »
Аз сега прочетох, че не съм се изразила правилно за масления крем.
Под "маслен крем" с който пълня фунийки и еклери" имам предвид класическия /домашен/, като част от прясното мляко заменям със сметана за да стане по-лъскаво кремчето.

Сега се загледах в  съотношението на пропорциите на крема в торта "Прага"  :oops:
« Последна редакция: Март 12, 2012, 12:59:15 pm от Тара »