0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #60 -: Октомври 10, 2011, 13:37:44 pm »
Много ви благодаря на всички, момичета, страхотни сте! И много ми помогнахте да взема решение. Аз сигурно ще направя като КЪДИ, и няма да се притеснявам повече за това.
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #61 -: Октомври 16, 2011, 19:53:46 pm »
привет, важна е феталната морфология първото изследване съчетано с кръвен биохимичен скрининг е между 11-13 седмица, следващото важно такова е от 18 до 22 седмица и все още може дасе  реагира-следтова не, си износваш бременността без значение малоформации или не.Важно е защота ако има бебенцето недай си боже някоя незатворена клапа на сърцето като се роди е важно да се поеме и от кардиолог и ако товасе знае предварително ще е по-лесно.първият път раждах с едно момиче на което бебенцето имаше открито на такъв скрининг киста на бъбрека и го следяха много...Неевъпроса да се плашим а да сме спокойни.Аз лично съм ходила при д-р Марков и д-р Мазнейкова и от двамата съм доволна за тази морфология.
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #62 -: Декември 15, 2011, 09:30:41 am »
Момичета моля за съвет - бременна съм с близнаци и имах записан час за ранна ФМ при доц.Томова за следващата седмица, когато ще бъда в 12 седмица. Сега ми се обади сестрата на доц.Томова и ми отмени часа, защото доцентката казала че с близнаци не може да направи ранна ФМ, правела се между 11-13 г.с. но само при едноплодна бременност.  Трябвало да отида в 20 г.с. 8O 8O 8O
Записала съм часа преди месец и бях спокойна, защото знам че доц. Томова е много добър специалист по ФМ. Но това ме изуми и много ме разочарова. Вярно ли е  това, какво мислите?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #63 -: Декември 15, 2011, 10:01:36 am »
Предполагам се е получило някакво недоразумение. Вероятно този, който записва часовете /не самата доц. Томова, а човекът на регистратура/ е помислил, че става въпрос за скрининг, който у нас не се прави при многоплодна бременност. Но въпреки това в този срок на бременността се измерват и оценяват много важни показатели, копирам ти го от статията Дородов комбиниран /ултразвуков и биохимичен/ скрининг за хромозомни аномалии.

Измерват се:

- CRL /Crown-Rump Length/ – дължина на фетуса /глава-опашна кост/ в мм
- NT /nuchal translucency/ – нухална транслуценция, гънка в областта на врата в мм
- NB /nasal bone/ - носна кост в мм
- BPD /biparietal diameter/ – бипариетален диаметър, напречен размер на главата в мм
- HC /head circumference/ – обиколка на главата в мм
- Лицев ъгъл в градуси

Оценява се наличието или липсата на:

- Трикуспидална регургитация
- Абнормен кръвоток в ductus venosus
- Ехогенeн сърдечeн фокус
- Една пъпна артерия
- Aритмия
- Кисти на plexus chorioideus
- Exomphalos
- Мегацистис
 
Не бива да се пропуска този преглед, той е важен, има показатели, които са временни и не могат да се оценят в друг срок на бременността.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #64 -: Декември 15, 2011, 10:55:06 am »
аз съм била бременна с близнаци и хем бяха еднояйчни,ми правиха фм в 13 г.с. - бях при д-р Димитрова.
<br />
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #65 -: Декември 15, 2011, 17:30:24 pm »
Благодаря ви Мели, з22! По изричната ми молба часа остана, но така и не ми дадоха да говоря по телефона с доц.Томова. Отговора на сестрата беше - ами щом толкова държите - прегледайте се, ако доцентката види нещо, види..... Не ми се ще да мисля че наистина тя го е казала. След прегледа задължително ще пиша впечатленията си, но смятам че това е безотговорно отношение към пациента, да не говорим в случая бременна жена , а прегледа струва 200 лева.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #66 -: Декември 15, 2011, 18:00:22 pm »
... а прегледа струва 200 лева.

Вероятно това е цялата цена заедно със скрининга, иначе не вярвам да е такава цената за самия ултразвуков преглед.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #67 -: Декември 15, 2011, 21:15:54 pm »
Такава е цената на доц. Томова, правилно е разбрало момичето, говорим за ФМ  на близнаци.
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #68 -: Декември 16, 2011, 10:56:09 am »
 8O osi_12 osi_12 osi_12 osi_2

олеее


*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #69 -: Декември 27, 2011, 11:51:55 am »
Както обещах давам отчет за прегледа ранна ФМ. За мой късмет една пациентка на мц марковс се е отказала от преглед и ми се обадиха да отида, така че преглед при доц.Томова не направих. Доволна съм от д-р Марков, въпреки че и той каза че близнаците в тези седмици са мънички и по-трудно се виждат нещата, но спокойно измери НГ и направи ехографски преглед.
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #70 -: Декември 27, 2011, 12:21:37 pm »
Нямам идея защо са ти отказали въобще преглед.  8O На мен ми правиха в 12 г.с. ФМ с близнаци при д-р Янкова, после д-р Сигридов пак ми направи в 14 г.с.
  09.11.2007
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #71 -: Декември 27, 2011, 13:28:24 pm »
според мен , не че са и отказали ФМ , просто нали доц. Томова е специалист по ехокардиография , и нали в 19 - 20 се гледа и това .
мен ме гледа в 20 г. с., то всъщност при кой ли не съм ходила  :lol:
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #72 -: Юли 21, 2013, 16:02:52 pm »
Здравейте,
Съжалявам, че вдигам толкова стара тема, но питах другаде и никой не благоволи да ми даде разяснение. Аз съм от онези неподготвени бъдещи майки, които си нямат никаква идея за какви изследвания става въпрос. Изчетох сума ти материали по тази тема и продължавам да си задавам още въпроси.
До колкото разбирам БХС е главно за синдрома на Даун. По елементарна биология вероятността при мен да има някакви аномалии е уникално малка, все пак преди месец навърших 20 години. Това изследване толкова ли е важно и до колкото разбирам и знам няма лек за синдрома на Даун. При това положение задължително ли трябва да го направя или мога да го пропусна?
А за ФМ, там вероятността за грешка колко процента е и ако се открие аномалия каква е вероятността да бъде отстранена.
Вариантът за аборт е неприемлив. Не искам след време да се чудя защо съм го направила и дали лекарите не са сбъркали. Това ще ме измъчва цял живот.
Все пак ми е рано за такива изследвания и в началото на август съм пак на преглед. Имам пълно доверие на доктора ми, но до тогава не мога да спра да си задавам тези въпроси и няма да издържа да питам доктора.
Ако има някой запознат и бъде така любезен да ми проясни цялата ситуация, ще съм много благодарна.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #73 -: Юли 21, 2013, 20:35:30 pm »
Вариантът за аборт е неприемлив. Не искам след време да се чудя защо съм го направила и дали лекарите не са сбъркали. Това ще ме измъчва цял живот.
Не съм сигурна, че разбирам. Иска да кажеш,че независимо дали има Даун или каквато и да е аномалия не би направила аборт, така ли?
Имай предвид, че това изследване само ти дава риска, не ти казва 100% дали детето има или няма. Когато има висок риск, се прави амниоцентеза и там ти казват 100%, така че не мисля, че имаш основание да мислиш, че лекарите могат да сбъркат положителна диагноза.
Не знам какви са препоръките за товята възраст. Може би доктор Мели ще каже. Аз лично бих си го направила да ми е мирно на главата, въпреки наистина малкият шанс да има проблем.


  
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #74 -: Август 01, 2013, 15:52:21 pm »
Някъде четох, че жени около 20-25г. са родили повече деца с аномалии от жени в рискова възраст.
Това се дължи именно на подценяване на изследването от гледна точка на възрастта на майката.
За мен БХС и Феталната морфология са задължителни изследвания.
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #75 -: Април 25, 2014, 20:10:03 pm »
Здравейте, бременна съм в 10г.с. и ходих на преглед при проф. Николов в Майчин дом, и той ми каза че в 12 седмица се прави биохимичен скрининг, а когато го питах за ФМ той каза, че в болницата правят, но за да бъде достоверен резултата се правела 20-22 седмица. А това което ме притеснява е, че в сайта например на МЦ Марковс пише че трябва да се прави и една в 11 седмица. При вас как беше? Споделете мнение, моля ви, че вече се притеснявам, че няма да мога да си запиша час навреме, ако се наложи.
Благодаря предварително!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #76 -: Април 25, 2014, 21:58:18 pm »
Здравейте, бременна съм в 10г.с. и ходих на преглед при проф. Николов в Майчин дом, и той ми каза че в 12 седмица се прави биохимичен скрининг, а когато го питах за ФМ той каза, че в болницата правят, но за да бъде достоверен резултата се правела 20-22 седмица. А това което ме притеснява е, че в сайта например на МЦ Марковс пише че трябва да се прави и една в 11 седмица. При вас как беше? Споделете мнение, моля ви, че вече се притеснявам, че няма да мога да си запиша час навреме, ако се наложи.
Благодаря предварително!

Без снимки от ФМ няма да те допуснат за БХС, тогава се измерват за първи път назална костица и нухалната гънка.....май така се казваше, колко бързо се забравя само!
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #77 -: Април 26, 2014, 02:23:02 am »
bamzi, правилна информация си получила. Феталната морфология се прави в по-напреднала бременност.

"Био"-частта в биохимичния скрининг е детайлен ехографски преглед за измерване на нухална гънка, носна кост и други работи, а "химията" е кръвното изследване на нивата на няколко хормона и протеина. Комбинираните резултати представляват оценка на риска.

А че този първи подробен ехографски преглед битува под името първа фетална морфология, е семантика.
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #78 -: Април 28, 2014, 23:50:12 pm »
Благодаря ви много за отговорите! Малко по спокойна съм сега, оставям се в ръцете на доктора, ще се опитам да не се подвеждам по приказките на познати и разни писаници.  :balk_5:
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #79 -: Май 14, 2014, 10:42:48 am »
Здравейте, от Варна съм и се чудех дали можете да ми препоръчате добър специалист за ФМ?