0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #40 -: Февруари 26, 2011, 09:31:18 am »
Все пак някой с подобен случай на моя да сподели опит?
Сега попаднах на темата. При мен може би от 20 г.с. едната девойка започна да изостава в седмиците като в 36 г.с. имаше разминава с 4 седмици. Аз много се притеснявах, но гинеколога казваше, че органите се развиват добре. Беше прав!
Родих края на 37 г.с. Магдалина 2260 гр., Богдана 1570 гр. Оказа се, че в последния месец се е развила инфекция в едната плацента, която не позволила да наддаде на килограми. Освен това и бебчето беше под другата и леко затисната и то напречно в корема. Изследванията ми бяха в норма, вагинален секрет не съм си правила защото нямах никакво течение.
В момента година по-късно и двете се развиват напълно в нормите.
Аз имах доверие на гинеколога си и не съм искала второ мнение. Ако се притесняваш по-добре иди и на друг лекар. Ако имаш и други въпроси-насреща съм  :D.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #41 -: Февруари 26, 2011, 09:54:42 am »
Dolphin, и аз подкрепям Джам!
Дъщеря ми бе с особенност на пъпната връв.
То бе изолиран маркер, ако имаше нещо допълнително,
би могло да се разглежда като аномалия!
След като доц.Томова установи това, по нейна препоръка
следяхме кръвопотока и пускахме доплер на 20 дни!

mishanta, от коя седмица започнаха този доплер на 20 дни? Вчера ме диагностицираха с пъпна връв с 2 кръвоносни съда и сега не знам какво ще има да става. След 4 седмици на феталната морфология ще видим дали има някакви аномалии, защото още беше рано да се види добре всичко.


Боби


  
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #42 -: Февруари 26, 2011, 15:40:02 pm »
Bobbie, първо спокойно, нали!

Доц. Томова установи двуцевна пъпна връв при Калина
на Феталната в 19-20 седмица!
Ще проверя с точност когато се събуди, документите са там където тя спи!
От този момент натам съм се следяла на 20 максимум 25 дни.
Правих два прегледа при д-р Марков, един при д-р Димитрова в МЦ "София",
и в 29-30 отново при доц.Томова, след това до раждането се следях
при д-р Илиев който направи секциото в 37 седмица!
В доплълнение на цитата който си извадила мога да добавя още нещо
което д-р Марков ми сподели при първия преглед,
че всяко 1 на 200 бебета е с такава връв!
Обезпокоително би било, ако към нея има и допълнителни
фактори уголемени легенчета на бъбреците,
сърдечни проблеми или друго което лекаря провеждащ Феталната морфология види!
В нашия случай бе важно да следим хранене и кръвопоток,
за да няма дефицит вследствие на липсващия съд и оттам нещо притеснително!
Късмет от мен и стиснати палци всичко да е наред!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #43 -: Февруари 26, 2011, 16:22:09 pm »
Благодаря. Мен всъщност точно от това ме е страх - да не се установят някакви аномалии. Каза, че най-често ако има увреждания, те били с бъбреците и сърцето, но четох, че може да е с всеки главен орган. Сега чакам да минат тези 4 седмици и се надявам всичко да е наред.


  
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #44 -: Февруари 28, 2011, 01:57:15 am »
много ви благодаря за инфото. боби и тук да кажа стискам палци.
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #45 -: Февруари 28, 2011, 08:14:26 am »
Боби стиснати  :crossfingers:от нас и дано всичко е наред с бебо
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #46 -: Февруари 28, 2011, 11:14:53 am »
записах си час при д-р Павлова, център Маркови, някой има ли отзиви за нея. нямаше възможност при Томова, димитрова или марков. но се надявам да е надежден спеиалист.
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #47 -: Февруари 28, 2011, 13:43:55 pm »
тя е сравнително млад специалист, в МД съм имала контакт с нея и при двете ми бремености, но пък се надяваме, че ще е по-старателна от другите светила
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #48 -: Февруари 28, 2011, 19:52:37 pm »
аз нямам проблем с младите специалисти, щото май и аз попадам в тази категория, та затова, ако е читав доктор и човек, значи имам късмет.
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #49 -: Октомври 09, 2011, 11:52:14 am »
Здравейте, виждам, че в темата не е писано отдавна, но все пак това си е точно темата за моя въпрос... Дано получа отговори тук.
Искам да направя ранна ФМ при един от "големите специалисти". Но следящата ме лекарка (лекар със супер репутация за следене и израждане в частна болница) много се учуди, каза, че всеки АГ в болницата (тя вкл.) може да измери нухалната гънка, и изобщо не било нужно да ходя за ранната ФМ на друго място (при положение, че тя не отчете проблем. Ако отчете, сама ще ме изпрати при специалист по ФМ). Беше много категорична, и аз не посмях да опонирам, но колкото повече чета, виждам, че ранната ФМ е добре да е при специализиран лекар със специализиран ехограф. Чудя се какво да направя, още повече, че изпитвам голямо неудобство да кажа на лекарката си, че нямам достатъчно доверие в "нейната ФМ"... Естествено, бебето е най-важно, а не неудобството или парите, но все пак, ще бъда благодарна за мнения от форума.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #50 -: Октомври 09, 2011, 17:05:52 pm »
Здравейте, виждам, че в темата не е писано отдавна, но все пак това си е точно темата за моя въпрос... Дано получа отговори тук.
Искам да направя ранна ФМ при един от "големите специалисти". Но следящата ме лекарка (лекар със супер репутация за следене и израждане в частна болница) много се учуди, каза, че всеки АГ в болницата (тя вкл.) може да измери нухалната гънка, и изобщо не било нужно да ходя за ранната ФМ на друго място (при положение, че тя не отчете проблем. Ако отчете, сама ще ме изпрати при специалист по ФМ). Беше много категорична, и аз не посмях да опонирам, но колкото повече чета, виждам, че ранната ФМ е добре да е при специализиран лекар със специализиран ехограф. Чудя се какво да направя, още повече, че изпитвам голямо неудобство да кажа на лекарката си, че нямам достатъчно доверие в "нейната ФМ"... Естествено, бебето е най-важно, а не неудобството или парите, но все пак, ще бъда благодарна за мнения от форума.
А защо трябва да и казваш къде си ходила и какво си правила? След като ти е неспокойно на теб, отиди си и си направи това, което ТЕБ ще те успокои, а на нея не и казвай нищо.


  
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #51 -: Октомври 09, 2011, 17:11:20 pm »
Ами защото в същите седмици и мойта ще иска да ми прави измерване на нухалната гънка и да ми взема кръв за БХС... Няма как да избегна повторното взимане на кръв, ако не кажа, че на друго място ще правя...
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #52 -: Октомври 09, 2011, 17:49:40 pm »
БХС и ФМ са две различни неща.За ФМ кръв не взимат.Във форума има доста писано по въпроса.Прочети.
Аз съм ходила ето тук за фм http://www.docenttomova.bg/
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #53 -: Октомври 09, 2011, 18:03:11 pm »
Ами защото в същите седмици и мойта ще иска да ми прави измерване на нухалната гънка и да ми взема кръв за БХС... Няма как да избегна повторното взимане на кръв, ако не кажа, че на друго място ще правя...
Е и? Ще ти вземат 2 пъти, какво толкова. Скъпо ли е това изследване?

tаnj74, тя ако направи ФМ и има рзлични резултати, как да си изчисли риска без да и каже?

maika_zaika, дойде ми друго на ума. Другият лекар, който ще прави ФМ няма да ти се обиди, така че на него може да му дадеш резултатите от БСХ, който твоята е направила, а няма нужда да му казваш, че си правила още една ФМ другаде. Така ще те боцнат само веднъж.
« Последна редакция: Октомври 09, 2011, 18:15:05 pm от Bobbie »


  
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #54 -: Октомври 09, 2011, 19:03:31 pm »
tаnj74, тя ако направи ФМ и има рзлични резултати, как да си изчисли риска без да и каже?
При фм риск не се изчислява.Гледа се на ултразвук.Гледат орган по орган за аномалии, кръвотоци и т.н.Така че нищо не и пречи да даде кръв за бхс при нейния лекар.Иначе независимо къде е дадена кръвта и направена снимка на уз за БХС  самото изследване и оценка на риска се прави в МД.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #55 -: Октомври 09, 2011, 20:06:15 pm »
tаnj74, тя ако направи ФМ и има рзлични резултати, как да си изчисли риска без да и каже?
При фм риск не се изчислява.Гледа се на ултразвук.Гледат орган по орган за аномалии, кръвотоци и т.н.Така че нищо не и пречи да даде кръв за бхс при нейния лекар.Иначе независимо къде е дадена кръвта и направена снимка на уз за БХС  самото изследване и оценка на риска се прави в МД.
Говорим за различни неща.  Тя ти говори за нухална гънка т.е. не по-късно от 13та седмица. ФМ за която ти говориш, че била орган по орган е след 18та седмица. 

Боби


  
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #56 -: Октомври 09, 2011, 21:56:11 pm »
Понеже всички ще толкова отзивчиви, ще си позволя да дообясня: ранната ФМ (11-13 с.) задължително се комбинира с БХС кръвен тест - даже, той трябва да е направен същия ден, или най-много на следващия. Има някаква връзка между ехографското изследване и БХС теста. Резултатите от двете неща се съпоставят, и така се измерва най-добре риска. Аз точно при Томова ще ходя, но пък следящата ми лекарка беше категорична, че не е нужно, и едва ли не всеки добър АГ може да ми измери най-важните неща за ранната ФМ  (костица на носа, и нухалната гънка). И кръв ще прати за БХС. А при Томова да ходя за втората ФМ, или ако има съмнения по първата. В крайна сметка, дилемата е, дали наистина ранната ФМ при специализиран ехографист е важна, или е поредното "преиграване", и е достатъчен един добър и опитен АГ, който си е широк специалист. От друга страна, давам си сметка, че бебето е миниатюрно, и е добре да е наистина някой с опит, за да разбере нещо от такова "копче"
*
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #57 -: Октомври 10, 2011, 00:34:26 am »
Боби в грешка си.Но както и да е, не ми се спори.
Като гледам момичето е горе долу наясно какво и предстои и правилно се е ориентирала къде да отиде за фм.Лично аз мисля, че не всеки може да направи подобно изследване - трябва си специалист в тази област.
maika_zaika ето ти малко инфо за бхс
http://www.mc-markovs.com/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=103
http://bglog.net/bebelog/8754
« Последна редакция: Октомври 10, 2011, 00:37:20 am от tanj74 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #58 -: Октомври 10, 2011, 05:28:25 am »
Боби в грешка си.

За кое? Къде се прави оценката ли? Е аз това не знам, тук се прави при който ти  прави ФМ и размерът на нухалната гънка е част от формулата.. не са независими изследвания.
« Последна редакция: Октомври 10, 2011, 05:33:39 am от Bobbie »


  
Re: Фетална морфология, кога и защо?
« Отговор #59 -: Октомври 10, 2011, 08:19:37 am »
Аз също направих две ранни ФМ. Едната беше при проследяващият ме лекар, който ми пусна и поръчка за МД за БХС. Втората беше при доц. Томова, но беше само ФМ без направление за БХС, казах й че съм пуснала вече такова изследване и толкова.
Наистина можех да се огранича само с ФМ при моя док, защото той е достатъчно добър и с отлична техника, но за лично спокойствие проверих и второ мнение. Това беше в периода 11-13г.с. При втората ФМ през 20-23г.с. отново направих така, доц. Томова е страхотна, харесвам прегледите й. Скоро ми предстои и трети последен преглед при нея.
Така, че ако си по-спокойна провери и второ мнение и изобщо не се притеснявай кой какво и защо ще каже и ще си помисли, все пак нищо не е безплатно.