0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Проблемите на Лила
« -: Май 22, 2006, 19:00:53 pm »
Започнахме опитите преди 2.5 години. Аз скоро ще съм на 29 (утре), а мъжа ми е на 33. След 8 месеца неуспешни опити направихме спермограма и резултата не беше много добър - намалена бройка (около 20 млн.) и подвижност, но нищо супер драматично. Мъжът ми започна да пие антиоксиданти и след няколко месеца направихме разширена в България. Там всичко беше в норма с изкл. на морфологията - 10% при минимум 14%. Откриха му варикоцеле, което засега решихме да не оперираме.
При мен засега нищо не са открили - хормоните са ми в норма. Имам дълъг цикъл с овулация на 16-20 ден. Фоликулите са добри на УЗ, лигавицата също.
През 2005 направихме 3 неуспешни инсеминации с Кломид. През ноември забременях неочаквано. Радостта ми беше кратка, защото направих мисед аборт в 8ма седмица 2 дена преди Коледа.
След генетични изследвания се оказа, че имам генетични отклонения със склонност към съсиреци и сега пия аспирин и фолиева.
Сега се чудя какво да предприема - дали да правя още инсеминации или да се пробвам с ин-витро. Не ми се иска да прекарам още дълго време в изследвания...
Тази седмица ще се срещам с нов лекар да обсъдиме вариантите, но ще се радвам да чуя и вашето мнение.
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
Проблемите на Лила
« Отговор #1 -: Май 23, 2006, 11:08:26 am »
Специално на въпроса за инсеминациите, ние се уморихме на четвъртата и сега мислим да направим ин-витро, та да видим.
Аз нали съм на вълна имунологични изследвания - направила ли си такива?
Благодаря ти, Бени!







*
Проблемите на Лила
« Отговор #2 -: Май 23, 2006, 19:45:45 pm »
Точно това се чудя - дали да опитам още 1 стимулирана инсеминация или направо да мина на ин-витро. Ако се реша на инсеминацията, най-вероятно ще ми е последната.
Не съм правила имунологични и най-вероятно ще направя в България при първа възможност.
Утре ще се срещам с поредното светило и ще видиме и той какво ще каже.  :roll:
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
Проблемите на Лила
« Отговор #3 -: Юни 22, 2006, 13:48:37 pm »
Лила, би ли написала повече за двете генетични мутации - какви са по-точно, как ти ги откриха, какво казват лекарите за връзката им със забременяването и износването, какви са опциите за лечение. Има ли значение за други аспекти на здравето.

Благодаря :D
Благодаря ти, Бени!







*
Проблемите на Лила
« Отговор #4 -: Юни 23, 2006, 06:48:19 am »
Фрешче, тестовете показват:
1. Положителен за 1 копие на R506Q (Factor V Leiden)
2. Положителен за 2 копия на С677Т мутация на MTHFR

Първото значи повишен риск за тромбози. В изследването е обяснено следното: "Factor V Leiden е една от най-често срещаните причини за наследена тромбофилия. R506Q мутацията води до по-трудно разграждане на Factor V протеин. Хората които имат 1 копие на мутацията имат 4-8 пъти по-висок риск от тромбози, а тези с 2 копия на мутацията 50-100 пъти по-висок риск." Та затова сега пия 81 мг. аспирин на ден и би трябвало да реши проблема. Основния проблем е с износването, защото тогава възможността за тромбози по принцип се увличава заради повишения естроген.

За втората мутация пише, че има връзка с повишен риск от хиперхомоцистенемия (каквото и да значи) и сърдечни заболявания. С думи прости, тази мутация пречи на правилното приемане от организма на витамини от групата Б, в това число и фолиевата киселина. И за да се избегне риска от сърдечни заболявания и спина бифида трябва да се пият големи дози фолиева (10 пъти по-големи) и допълнително други витамини Б (ама не чак в такива дози).

На мен ми ги откриха след миседа. По принцип се изследват след 2-3 загуби, но при мен направиха криотип и беше нормален и затова ми ги пуснаха тези изследвания.
И двете не би трябвало да пречат на забременяването, а по-скоро на износването.  И според мен е хубаво да се направят рано за да се избегнат сумати мъки. Кажи ако те интересува нещо повече по въпроса.
Ти получи ли си резултатите от генетичните? Аз сега като си отида в България ще си направя имунологични и генетични наново да видиме дали няма да изкочи още нещо.
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Проблемите на Лила
« Отговор #5 -: Юни 23, 2006, 10:51:30 am »
според мене преди да скачаш на ин витро си пусни имунологични. поне нк клетките и антифосфолипидите. предполагам че щом и фактор V и МТХФР са ти положителни е твърде вероятно и антифосфолипидите да са ти положителни. те по принцип се неутрализират с аспирин и евентуално хепарин, както повечето антитела. но на нк клетките може да се повлияе единствено и само с имуновенин.
ако съм права (дано не) само ще си изхвърлиш парите за ин витрото и ще си загубиш времето
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Проблемите на Лила
« Отговор #6 -: Юни 23, 2006, 11:48:43 am »
Лила, изключително съм ти благодарна за отговора :D
Моите генетични са готови, но са ми ги пратили по пощата и още не съм ги получила. Разбрах обаче, че имам хомозиготна мутация на гена MTHFR - каквато имаш и ти :?

Тази хиперхомоцистенемия и мен ме зачуди какво ще дойде, и пише човек да си изследва нивото на homocysteine, което можело да стане с изпращане на кръв в Германия. На теб препоръчаха ли ти такова изследване?
Този повишен риск от сърдечно съдови заболявания също има връзка с опасността от съсиреци, нали? Тоест, пак аспирин? Неусвояването на витамините от група Б вероятно повишава риска от съсиреци, тако го разбрах?
А какви дози ти препоръчаха за другите витамини от група В? При бременност има ли промяна в препоръчваните дози?

Благодаря ти още веднъж :D

Хубаво си решила и тук да направиш една имунологична и генетична консултация. От генетичните изследвания, предполагам няма какво друго да излезе - те са си константа за целия живот, а на теб явно са ти изследвали същите неща, които правят тук. Като си получа резултатите ще ти напиша какво точно изследват тук.

Успех :D
Благодаря ти, Бени!







Проблемите на Лила
« Отговор #7 -: Юни 23, 2006, 11:51:24 am »
Сетих се още един въпрос - препоръчва ли се човек да си изследва нивото на фолиева киселина и други В витамини в кръвта? Звучи ми логично, но пък не прочетох никъде да се препоръчва :roll:
Благодаря ти, Бени!







*

    rally_g

  • ****
  • 959
  • Искам да бъда добра!
Проблемите на Лила
« Отговор #8 -: Юни 23, 2006, 12:19:26 pm »
Цитат на: FreshBreeze
Сетих се още един въпрос - препоръчва ли се човек да си изследва нивото на фолиева киселина и други В витамини в кръвта? Звучи ми логично, но пък не прочетох никъде да се препоръчва :roll:


Фрешче, извинявам се предварително ако върпосът ми ти се струва тъп, но фолиевата киселина от групата на Б витамините ли се води?
ЗА КООРДИНАТИТЕ НА ИЗПИТАНИ СПЕЦИАЛИСТИ ПО РЕПРОДУКЦИЯ ВИЖТЕ http://www.zachatie.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=6
Проблемите на Лила
« Отговор #9 -: Юни 23, 2006, 12:31:52 pm »
Аз да кажа вместо Фреш, може ли? :wink:
витамин B 9 е фоливата киселина. :)
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Проблемите на Лила
« Отговор #10 -: Юни 23, 2006, 13:34:08 pm »
при мутация на мтхфр почти сигурно хомоцистеина е повишен и почти сигурно фолиевата е понижена. поради тази причина тези изследвания не се практикуват особено и заради това че са скъпи и не се правят в бг и трябва да се праща кръв в чужбина. просто назначават висока доза фолиева и приключват въпроса. евентуално могат да назначат допълнително време на кървене, протромбиново време в сек, INR, аРТТ(ККВ, антитромбин ІІІ, протеин С, протеин S, лупусен антикоагулант, но и това не е сигурно.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Проблемите на Лила
« Отговор #11 -: Юни 23, 2006, 13:57:44 pm »
Мерси, Лили :D

Фолиева киселина съм виждала, мисля, че правят в Бодимед и не беше скъпа?
Благодаря ти, Бени!







*

    rally_g

  • ****
  • 959
  • Искам да бъда добра!
Проблемите на Лила
« Отговор #12 -: Юни 23, 2006, 14:57:11 pm »
Цитат на: alia_alia
Аз да кажа вместо Фреш, може ли? :wink:
витамин B 9 е фоливата киселина. :)


Благодаря ти Аля:). Гуш
ЗА КООРДИНАТИТЕ НА ИЗПИТАНИ СПЕЦИАЛИСТИ ПО РЕПРОДУКЦИЯ ВИЖТЕ http://www.zachatie.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=6
*
Проблемите на Лила
« Отговор #13 -: Юни 23, 2006, 20:37:46 pm »
Лили, напълно съм съгласна с теб. Няма да правя АРТ преди да съм наясно как стоят нещата с имунологичните. На мен тук ми изследваха антифосфолипидните и бяха в норма. За НК ще видиме в България. Иска ми се да изследвам всичко като съм в Плевен, и приемам и други идеи :).

Фреши, според мен за MTHFR е важно да увеличиш фолиевата. За аспирина не съм сигурна дали се дава само за тази мутация, въпреки че е логично според мен ако има повишен риск от тромбози. Не са ми препоръчвали допълнителни изследвания. Това за фолиевата е важно, заради спина бифида. При нас "мутиралите"  :)  трябва по-голяма доза за да се възприеме нужното количество за предпазване.

По въпроса за другите Б витамини, си мисля че е хубаво да се пият, но в нормални дози. Единственият недостатък на фолиевата, за който съм чела е, че маскира нивото на В12 и затова се препоръчва да се взима и В12. Но аз си мисля, че е хубаво да се взимат и другите В витамини поне в нормални дневни дози.
Има различни "школи на мисълта" по въпроса. На мен един лекар ми каза пий само фолиева, друг - пий и Б комплекс. Danidan беше приготвила този въпрос за Деня на репродутивното и сега чакам отговорите.
Ето тук: http://www.zachatie.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=729&start=40 (към края) пак сме обсъждали проблема.
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Проблемите на Лила
« Отговор #14 -: Юни 23, 2006, 21:59:57 pm »
Лиле, има ги отговорите вече.
Е малко са отклончиви, но то пък наистина за всеки е индивидуално сигурно...

най-отдолу на страницата
Re: Проблемите на Лила
« Отговор #15 -: Юни 28, 2006, 10:36:31 am »
Благодаря много :D
Лила, линкът не се отваря, защото е в стария формат на сайта сигурно, но и аз така прочетох.
В български условия какъв/какви витамини В6 и В12 ще ми препоръчате?

Данидан, отговорите на въпросите има ли ги вече в текстови вид някъде в сайта?
Благодаря ти, Бени!







*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Проблемите на Лила
« Отговор #16 -: Юни 28, 2006, 11:29:26 am »
на допел херц има фолиева, В6, В12 и още нещо. това в допълнение към фортето при положителен тест
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: Проблемите на Лила
« Отговор #17 -: Юли 21, 2006, 20:17:18 pm »
Аз да си продължа сагата... :)
Направих имунологични, всичко е в норма с изключение на леко завишени МАТ 1.12 при норма <1.1. Конова препоръча да се срещна с ендокринолог. Лошото е, че вече съм в Щатите и тук ще отнеме време... Можете ли да ми кажете накратко това леко завишение голям проблем ли е ? Изследвах и ТСХ и е в норма.
Направих и HSG и излезе нормална и тя.
В момента съм в процедура за инсеминация. Стимулация с Гонал-Ф. Реших да пробвам и това, да видиме какво ще излезе.
« Последна редакция: Юли 23, 2006, 07:30:56 am от Lila »
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Проблемите на Лила
« Отговор #18 -: Юли 22, 2006, 22:18:11 pm »
повтори го ако можеш.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: Проблемите на Лила
« Отговор #19 -: Юли 25, 2006, 11:03:59 am »
Аз да си продължа сагата... :)
Направих имунологични, всичко е в норма с изключение на леко завишени МАТ 1.12 при норма <1.1. Конова препоръча да се срещна с ендокринолог. Лошото е, че вече съм в Щатите и тук ще отнеме време... Можете ли да ми кажете накратко това леко завишение голям проблем ли е ? Изследвах и ТСХ и е в норма.
Направих и HSG и излезе нормална и тя.
В момента съм в процедура за инсеминация. Стимулация с Гонал-Ф. Реших да пробвам и това, да видиме какво ще излезе.
Завишението ти е много малко. По-добрият вариант е, ако имаш възможност да ти се направи ехография на щитовидната жлеза и ако всичко там е добре да повториш ТАТ като се захлади времето, есента някъде или при бременност. Поне така ме посъветва ендокринолога при който ходя.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!