0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Нямам представа, вчера научих това от Фейсбук - странно има пациенти, които приветстват тази идея, но
освен към притеснението на всеки етап - колко ще има, колко ще се оплодят, колко ще достигнат до ЕТ - ще се добави и допълнително напрежение - а именно ще се вместим ли в сумата от фонда или ще канселират цикъла - и то поради безумна административна промяна. Единствената алтернатива за някои цикли е ако не се спазва правилото, което просто го обезсмисля.
*
Не знам кой може да обясни и да обхване всички последици от това решение, били те положителни или отрицателни за някой пациенти.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
аз се питам какво ще стане сега с онези изследвания, които фондът не поема и се очаква пациентът да си плати сам, защото са задължителни при инвитро според наредбата? пациентът ще каже - аааааааааа, забранено е да ми искате да доплащам и ще тръгне да подава оплакване от клиниката. :) имаме противоречие...

какво ще стане с онези пациентки на по-напреднала възраст или с начален ИЯР, за които са нужни големи количества хормони за стимулациите? медикаментите са нужни, за да се проведе лечението, но сумата им надхвърля 5000 лв, нямат право да ги искат от пациентката, за да не им спрат договора с фонда и какво правим?

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
До колкото разбрах изследванията и манипулациите които по принцип не се поемат от фонда, не влизат в тези разпоредби, т.е. тях така или иначе си ги плаща пациента, както има и лекарства които не са в списъка поемани от фонда.
Остава проблемен въпроса само с по-силните стимулации според мен.
*
В такъв случай става дума за дискриминация.
*
Явно тези промени се правят от хора, които не му ходят много в края.
Макар че по мое мнение наистина има клиники, които умишлено тъпчат пациентите с повече хормони, от колкото е нужно. Но те в крайна сметка са 2-3 от всичките. Не може да се взема такова радикално решение. Все пак повечето клиники работят коректно, а във всяка клиника има пациенти, които не могат да се поберат в тази 5 000.
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Макар че по мое мнение наистина има клиники, които умишлено тъпчат пациентите с повече хормони, от колкото е нужно.

какъв, според теб, е умисълът?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
какво ще стане с онези пациентки на по-напреднала възраст или с начален ИЯР, за които са нужни големи количества хормони за стимулациите? медикаментите са нужни, за да се проведе лечението, но сумата им надхвърля 5000 лв, нямат право да ги искат от пациентката, за да не им спрат договора с фонда и какво правим?
И аз това се питам? И съм доста притеснена.
Явно тези промени се правят от хора, които не му ходят много в края.
Макар че по мое мнение наистина има клиники, които умишлено тъпчат пациентите с повече хормони, от колкото е нужно. Но те в крайна сметка са 2-3 от всичките. Не може да се взема такова радикално решение. Все пак повечето клиники работят коректно, а във всяка клиника има пациенти, които не могат да се поберат в тази 5 000.
Моя опит не е в такава клиника, до колкото съм чела поне по форумите рядко се налага на някой да доплати и то толкова голяма сума.

Другото което се чудя в момента нали щеше да има и някакви промени относно замразяването, съхраняването на ембриони и замразени трансфери, то ако и тези пари се включат към сумата за лекарства съвсем няма да остане :(

Стефи това решение съгласувано ли е с пациенските организации? Не знам може да ми е глупав въроса  :oops: въпреки всичко изчетено не ми е много ясно точно кой какво решава  :oops:
*
Да, бяхме уведомени за това предложение, което е направено от МЗ.
*
JAM - умисъла е ясен почти за всички. Не ми се навлиза сега в подробности, а и няма нужда.
Като цяло според мен решението не е добро. А е добре на нещата да се гледа по-глобално. Ще пострадат много пациенти така.
Ползите не превишават загубите!
„Ние се раждаме в света на природата.
Второто ни раждане е в света на духа."



 Това правителство показа досега, че е шампион по вземането на безумни и далеч от здравата човешка логика решения.Вместо да се потърси начин за по-ефективното харчене на оскъдните средства от фонда чрез по-стриктен контрол и стимулиране примерно  на онези клиники, които имат по-голяма успеваемост при процедурите се вземат такива решения като вчерашното, което ще има съмнителен ефект и ще затормози още повече е без това мудното придвижване на дългия списък от чакащи двойки.Ако имаше кадърни и компетеннти специалисти в министерството на здравеопазването,можеше да се намерят доста по-смислени и работещи решения за ускоряване на процеса и намаляване на чакащите двойки.Като примерно въвеждането на подоходен критерий при кандидатстването за пари от фонда.Не е приемливо от етична гледна точка,колкото и етиката да  е чуждо понятие за нашите географски ширини,примерно едно семейство с доход от 600лв.месечно и друго такова с доход от 6000лв на месец да ползват равнопоставено еднакви средства от фонда.Проблема разбира се е от морален характер и ако морала ни беше на нивото на западните общества, тогава нямаше да има нужда от  нормативна регламентация на правата и задълженията.В България обаче когато нещо е на аванта и милионерите ще се наредят на опашката,такава ние народопсихологията,позната още от времето на Бай Ганьо и всеки се е сблъсква с нея всеки ден.Затова мисля е разумно законово да се въведе горен праг на доходите до който една двойка може да кандадатства и получи средства от фонда.Така ще останат средства за повече двойки които не могат да си позволят скъпите процедури и сега чакат почти година от опит до опит.В същото време има двойки който си позволяват два три опита между две процедури финансира от фонда.Елементарната човешка справедливост изисква да бъдат урегулирани така нещата за да има повече радост и усмивки на всички който чакат с нетърпение да дойде ред и на техното номерче.
*
Аз по-скоро се питам как ще се процедира с тези лекарства, за които се поема част от сумата от Фонда и част от пациента. Например Мерионал. Защото за нещата, които не се поемат от Фонда е ясно - на рецепта и пациента си ги купува отделно. За изследванията и прегледите - също. Не схващам логиката, при положение, че пациентът е наясно, че за някои неща ще се доплаща.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Затова мисля е разумно законово да се въведе горен праг на доходите до който една двойка може да кандадатства и получи средства от фонда.Така ще останат средства за повече двойки които не могат да си позволят скъпите процедури и сега чакат почти година от опит до опит.В същото време има двойки който си позволяват два три опита между две процедури финансира от фонда.Елементарната човешка справедливост изисква да бъдат урегулирани така нещата за да има повече радост и усмивки на всички който чакат с нетърпение да дойде ред и на техното номерче.
Това според мен си е чиста дискриминация и не е уместно :( другото което не е уместно да се правят сметки с чуждите доходи, и третото което не е е ОК е % на сивия сектор в България. Аз не смятам че е редно някой да го осигуряват на 240 лв той да взема 1500 и да излезе, че е по достоен за финансиране от фонда защото лъже държавата и не си плаща данъците, да не говорим, че хората с високи доходи плащат и по-високи данъци и следователно от тяхния джоб влизат и повече пари в бюджета та... всяка монета има две страни. Нека не проявяваме и другата типична българска черта да гледаме на другия в паничката и да му завиждаме. Да не говорим че при положение, че едно семейство има доход 600лв ами как ще гледа тези деца ...

А по-другата тема, дано има някакво разяснение по този въпрос аз не знам дали това решение трябва да мине към правилника на фонда и съответно и в Държавен вестник :( Но наистина възникват много въпроси от него на които аз не виждам логични отговори, а най-лошото е че не виждам и улеснение да има за някой. Ако толкова държавата смята че клиниките я лъжат ами да измислят механизъм за контрол който не е във вреда да пациентите :(
Браво, честито! успех!
Защо толкова бавно става, искате да кажете , че аз като съм някъде 114хх номер, че забравих точните числа, че си поуча заповедта другата пролет около април 2012г. Това ми звучи Ужасяващо!
Когато си подаде документите във фонда не ти ли казаха кога да очакваш обаждане? :(
Когато подадох моите документи ми казаха, че ще ми се обадят, когато ми дойде реда.
На нас също ни казаха че ще се обадят по телефона.Подадохме документите на 23.09. 2010г.тогава ни казаха че най -късно до 6 месеца ще се обадят но уви .
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
...Проблема разбира се е от морален характер и ако морала ни беше на нивото на западните общества, тогава нямаше да има нужда от  нормативна регламентация на правата и задълженията.В България обаче когато нещо е на аванта и милионерите ще се наредят на опашката,такава ние народопсихологията,позната още от времето на Бай Ганьо и всеки се е сблъсква с нея всеки ден...
хич не ме кефат такива коментари и както е видно не мога да ги подмина.
та от къде, казваш, си чак така запознат с народопсихологията на всички западни общества та вадиш подобни генерални изводи.
нещо не схващам съвсем, но явно според теб нито един човек в западните общества не укрива доходи и съответно си плаща абсолютно всички данъци до цент. или пък не живее от социални и детски помощи на гърба на останалите. или пък още по-добро - никога не се възползва от намаления, промоции и подаръци щото видиш ли ти може да си позволи да си ги купи на високата цена... ама ти сериозно ли. колкото до байганьовщината... направо ми е любимата тема - за да си бай ганьо явно единственото изискване е непременно да си роден на територията на българия и нищо повече. верно ли бе
« Последна редакция: Май 29, 2011, 18:02:37 pm от лили »
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
лили, темата е за друго. имаш ли да кажеш нещо по темата?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Лили ,етиката е наука за неписаните правила и норми на поведение.За съжаление етичното поведение е по-скоро рядкост ,изключение ,и не само у нас....просто у нас е рядко, ама много рядко изключение....Затова и очаквам малцина тук да ме подкрепят....За съжаление повечето мислят като тебе,пропити от съмнение,завист и злоба.Все пак аз съм убеден, че нащето общество макар и бавно и мъчително ще узрее и ще стане справедливо социално общество...В тези общества държавата подпомага бедните за сметка на по-богатите и съществуват принципите на солидарноста и толерантното отношение ,които както виждам за теб са доста неразбираеми понятия....