0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #700 -: Януари 01, 2011, 07:56:02 am »
Д-р Бърди, имам нужда от Вашата помощ. Момиченцето ми от 10 Ноември е записано на ясла. Адаптира се около месец и вече два пъти последователно боледува. Октомври месец изкара варицела. В началото на декември имаше хрема и реших да я спра за 3 дни от ясла, защото съм забелязала, че след хремата започва кашлица и проблемът слиза към гърдичките. Личната веднага и изписа Суметролим без да кашля даже (което по-късно разбрах, че е пълна недомислица)Оправи се и я пуснахме за един ден. Вечерта започна да се позакащля. На втория ден на обяд отидох да я взема-беше с температура и кашляше. Изписаха и Maxitrol за нослето, Humex, Tantum Verde. След три дни положението се влоши-температурата продължи, а кашлицата се задълбочи, както и хремата. Детето дишаше затруднено. Тъй като и двете лекарки, при които ходим нямаха възможност да ни прегледат, заведох я в спешния център и направихме снимка на дробчетата. Кометарът към снимката беше вирусна пневмония в дясно. Помолих едната лекарка да ни приеме и да погледне снимката, за да предпише лечение. Тя беше на мнение, че става въпрос за бронхит (след преглед на снимката). 11 дни пихме Ventolin, Zyrtec (6 капки дневно), Bio Gaia, Cefzyl 2x 3.5 ml. Отидохме на контролен преглед преди Нова година и личната каза, че може да се върне на ясла от 3 Януари. Снощи усетихме температура, но не мерих-помислих, че преувеличавам в тревогата си. Тази сутрин детето се събуди в 6.30 и беше с 38. Не знам какво да правя. След 11 дни антибиотик, тя отново вдига Т.
Предварително благодаря за отговора!

И да пожелая една по-спокойна година за Вас и по-малко поводи да пишем тук за всички майки и дечица!
« Последна редакция: Януари 01, 2011, 07:58:07 am от Бубе »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #701 -: Януари 01, 2011, 22:20:32 pm »
Наложи се по спешност да отидем на дежурен заради високата температура. Недоизлекувана пневмония и гнойна ангина.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #702 -: Януари 02, 2011, 13:10:00 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Честита нова година, много здраве и благоуспяване във всичко!

Дъщеря ми е на 2,4 месеца. До скоро беше болна от вирусна пневмония (докторите казаха, че е м/у бронхит и пневмония). 10 дни беше на Калцит първите 2 дни по 3,5 мл, а после по 5 мл. на 12 часа, Проспан, Ериус, Линекс бейби и Неурофен за температурата. Кашлицата спря бързо, но остана една температура вечер м/у 37 - 37,5. Направихме кръвна картина поради температурата, резултатите са мн. добри.  Казаха че няма данни за инфекция. Два дни след като спряхме антибиотика (вчера вечер), започна остра диария и повръщане, температура 38,8. Оше вечерта овладяхме само диарията. Днес я заведохме в спешното, биха й инжекция деган. Изписаха й свещички против повръщане, хидратин и ентерол. До сега не е повръщала.

Адекватно ли е лечението й? Има ли връзка вирусната пневмония със сегашното й състояние. Според лекуващата й докторка, това е друг вирус, а според докторката от спешното е вследствие на пневмонията...Объркана съм и ви моля за съвет.
Намерението в сърцето на човека е като дълбока вода; но разумен човек ще го извади.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #703 -: Януари 02, 2011, 17:06:03 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Пиша Ви при нас как се развиха нещата.
Ще бъда кратка, започвам от петък когато Ви писахза 2годишната ми дъщеря:
1.Петък - повръщане на носен секрет, многократно, дрезгав глас и стичащ се секрет отзад. Лечение Вамакур 1/2 свещичка, натриев цитрат и диета.
2.Събота се събуди със силно секретиращ нос (прозрачен секрет), леко лаеща кашлица с трудно отхрачване т-ра 38,3 градуса, и най-странното, подкожен обрив на бедрата в областа на слабините и малко по-червен на горната част на стъпалата. Педиатърката каза, че има ларингоспазъм и че е за АБ, но я притесни обрива. Направи и инжекция урбазон, и каза да включим АБ, който е Сумамед- 4мл на 24 часа.Фенистил капки 3х15к.Калций, и сироп за кашлица Флавамед 3х2,5мл. Капки за нос имах в къщи Виброцил, каза д аи капя три пъти на ден.
3.Неделя (днес) събуди се с обилна хрема, подпухнало лице с отекли и силно сълзящи очи. Температурата варира м/у 37,3 до 38,3. Това което ме притесни беше обрива, който остана само в областа на горната част на стъпалата, които станаха по-червени като червени бемки и изолирани по крачетата от стъпалото до коляното.Няма по тялото, а около слабините отслабна. Педиатърката я прегледа и каза, че имала Хеморагичен обрив, който бил от борбата на организма със заболяването и т-рата.
Та за сега остана лечението: Сумамед по 4мл на 24часа, Флавамед сироп 3х2,5, Калзий и Фенистил капки 3х15к.
Моля Ви за коментар по развитието на нашия случай. Имам чувството че се влушава всеки изминал ден. Лекарката каза утре да пуснем кръвна картина и урина. Ако може да ме посъветвате какво мога да изследвам допълнително.
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 17:59:09 pm от Birdie »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #704 -: Януари 02, 2011, 17:30:21 pm »
този сумамед, този сумамед ... защо масово го изписват, като виждат че не действа
защо е първи избор на антибиотик  :?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #705 -: Януари 03, 2011, 13:02:46 pm »
Честита Нова Година, Докторе! Желая ви здраве и късмет!

Днес пуснах обикновена и стерилна урина (четири дни прием на Зинат). Обикновената - ph-6, белтък - остатъци (термин е, които не мога за разчета, но личната ми преведе като остатъци), кръв, билирубин, кетони, глюкоза - отр, нитрити - следи, левкоцити - 3-4, еритроцити - 2-3. Стерилната ще е готова след 3 дни. Продължаваме антибиотика 10 дни.

Благодаря ви и поздрави!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #706 -: Януари 03, 2011, 17:54:26 pm »
държава на абсурда сме, това е
има три вида ваксини за хепатит А с лиценз за използване в България, да но по аптеките няма нито една, няма и по складовете на аптечната мрежа  :x :x :x
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #707 -: Януари 03, 2011, 18:00:54 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Пиша Ви при нас как се развиха нещата.
Ще бъда кратка, започвам от петък когато Ви писахза 2годишната ми дъщеря:
1.Петък - повръщане на носен секрет, многократно, дрезгав глас и стичащ се секрет отзад. Лечение Вамакур 1/2 свещичка, натриев цитрат и диета.
2.Събота се събуди със силно секретиращ нос (прозрачен секрет), леко лаеща кашлица с трудно отхрачване т-ра 38,3 градуса, и най-странното, подкожен обрив на бедрата в областа на слабините и малко по-червен на горната част на стъпалата. Педиатърката каза, че има ларингоспазъм и че е за АБ, но я притесни обрива. Направи и инжекция урбазон, и каза да включим АБ, който е Сумамед- 4мл на 24 часа.Фенистил капки 3х15к.Калций, и сироп за кашлица Флавамед 3х2,5мл. Капки за нос имах в къщи Виброцил, каза д аи капя три пъти на ден.
3.Неделя (днес) събуди се с обилна хрема, подпухнало лице с отекли и силно сълзящи очи. Температурата варира м/у 37,3 до 38,3. Това което ме притесни беше обрива, който остана само в областа на горната част на стъпалата, които станаха по-червени като червени бемки и изолирани по крачетата от стъпалото до коляното.Няма по тялото, а около слабините отслабна. Педиатърката я прегледа и каза, че имала Хеморагичен обрив, който бил от борбата на организма със заболяването и т-рата.
Та за сега остана лечението: Сумамед по 4мл на 24часа, Флавамед сироп 3х2,5, Калзий и Фенистил капки 3х15к.
Моля Ви за коментар по развитието на нашия случай. Имам чувството че се влушава всеки изминал ден. Лекарката каза утре да пуснем кръвна картина и урина. Ако може да ме посъветвате какво мога да изследвам допълнително.
Снимка на обрива?

"...че имала Хеморагичен обрив, който бил от борбата на организма със заболяването и т-рата."
>> няма такова нещо. Този вид обриви ( ако е вярна диагнозата "хеморагичен") са едни от най-опасните, по принцип.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #708 -: Януари 03, 2011, 18:04:35 pm »
Докторе, пожелавме Ви здраве, аз и дъщеря ми!
Благодарим, че ви има!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #709 -: Януари 03, 2011, 18:23:01 pm »
държава на абсурда сме, това е
има три вида ваксини за хепатит А с лиценз за използване в България, да но по аптеките няма нито една, няма и по складовете на аптечната мрежа  :x :x :x

Олелеееееееее :? Някаква връзка да направим с Хепасист дали ще е от полза?
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #710 -: Януари 03, 2011, 20:29:44 pm »
държава на абсурда сме, това е
има три вида ваксини за хепатит А с лиценз за използване в България, да но по аптеките няма нито една, няма и по складовете на аптечната мрежа  :x :x :x

Мда, по новините току-що казаха, че се задава епидемия от Хепатит А и щях да задам въпроси за ваксинация и въобще превенция от забовяляването. Но май е безмислено...
И на фона пак в същата новинарска емисия на съобщение, че е починало дете на 4 години и половина от лекарска грешка в Исул при рутинна операция на сливици, нямам думи за бг здравоепазване.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #711 -: Януари 03, 2011, 21:37:31 pm »
Аз съвсем наскоро поставих на Криси първата доза Avaxim.  Не съм закупила 2 доза и сега остава да няма.. Направи ми впечатление, че не споменаха въобще за ваксинация, а говореха, че взимали мерки - щели да увеличат стаите да приемат повече болни.. Това при положение, че има ваксина, която естествено не се поема от касата... Имам чувството, че някой нарочно крие ваксините.. Наистина звучи абсурдно, че няма. :x
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #712 -: Януари 03, 2011, 21:55:02 pm »
И аз влизам за ваксините за хепатит да питам, но видях коментарите ви  :(
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #713 -: Януари 04, 2011, 12:06:49 pm »

Снимка на обрива?

"...че имала Хеморагичен обрив, който бил от борбата на организма със заболяването и т-рата."
>> няма такова нещо. Този вид обриви ( ако е вярна диагнозата "хеморагичен") са едни от най-опасните, по принцип.
[/quote]

Здравейте д-р Бърди,
От вчера имаме подобрение. Ходихме и при нашето джипи. След като и разказахме каква е била картината през почивните дни тя се чуди и мая, каза да продължаваме с назначеното, от познатата ми педиатърка, лечение (Сумамед по 4мл. на 24часа, Финестил 3х 15к. Флавамед сироп 3х 2,5мл, Калциев глюконат).
За обрива, който отшумява, каза че не е Хеморогичен (то може и аз да не съм запомнила, но ми звучеше нещо подобно), а било от инфекцията. Пуснахме кръвна картина, която прилагам и носен секрет, който обаче още не е готов. За сега всичко върви към подобрение, надявам се и до пълно излекуване.
СУЕ (РУЕ) 28mm/h до 50 год.(до 12), над 50 год.(до 15)
WBC (левкоцити) 7.08 x10^9/L 4.0 - 11.0
NEU% (гранулоцити) 25.5%     30.0 - 70.0
LYM%(лимфоцити ) 54.4%       20.0 - 50.0
MONO% 11.4%                  0.1 - 12.0
EOS% 7.63%                   0.01-7.0
BASO% 1.10%                  0.01 - 2.0
NEU# (гранулоцити - бр.) 1.81x10^9/L  1.3 - 7.4
LYM# (лимфоцити - бр.) 3.85x10^9/L    0.9 - 5.3
MONO# 0.805x10^9/L                    0.05 - 0.90
EOS# 0.54x10^9/L                      0.01 - 7.00
BASO# 0.08x10^9/L                     0.01 - 0.20
RBC (еритроцити - бр.) 4.22x10^12/L M(4.6 - 6.2) Ж(4.0 -5.5)
Hgb (хемоглобин) 120g/L М(140 - 180) Ж(120 - 160)
Hct (хематокрит) 0.355L/L             0.35 - 0.55
MCV (ср. обем на еритроцита) 84.1fL   82.0 - 98.0
MCH (ср. Hbg съдърж. в еритр. ) 28.4pg 28.0 - 33.0
MCHC (ср. Hgb конц. в еритр.) 338g/ L 330 - 350
RDW (девиация на ерит. р-ие) 13.2% 11.6 - 15.7
Plt (трoмбоцити) 216x10^9/L 140 - 440
 
 MPV (ср обем на тромбоцита) 7.15
 fL 7.5 - 11.0
 
 Pct (тр обем/ общ обем) 1.55
 % 1.2 - 4.0
 
 PDW (девиация на тромбоцити) 16.6
  0.0 - 99.9
 
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #714 -: Януари 04, 2011, 15:23:02 pm »
Аз имам  въпрос, на който подозирам какъв ще е отговора, но все пак ще си го задам. Малката ми дъщеря е на година и три месеца и от ноща понеделник срещу вторник започна да се разболява. Започна със сумтене на носа през ноща, като до сутринта започна и да покашля. Вчера целия ден имаше бистри секрети, които се виждаха само когато се изкиха. Кашлицата започна да става доста дълбока и къртеща, а хремата стана още по-обилна. През ноща имаше и температура до 38 градуса и почти не спахме от запушеното носле и от зверско подсичане, с което се сдоби малко преди лягане.
Та сега на въпроса - днес мъжът ми я е завел на лекар, който в начина си на лечение много наподобява д-р Бърди, но за съжаление той е бил заместван от колежка. Тя е прегледала детето и е заключила, че гърдите са и чисти, а гърлото и ушите са спокойни и неразположенията и са от растящи зъбки. Изписала е Осцилококцинум, Калциев глюконат сироп, капки Макситрол, витамин Ц и Ериус. Като знам мнението на д-р Бърди за повечето от предписаните ни лекарства се чудя какво да правя? Съвети?

Аз днес успях да поръчам и в рамките на 2 часа да получа противохепатитната ваксина Аваксим 80. За Хаврикс 720 ми казаха, че от почти 2 месеца я няма на склад и незнаят кога ще има внос. Довечера ще заведа дъщеря ми да и я пставят.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #715 -: Януари 04, 2011, 15:32:24 pm »
И какъв "подозирате" че ще е отговорът?
Откъде подсичане щом като няма диария и/или не сте давали лекарства и/или няма уроинфекция?

Въпросът е да различите вирусно от инфекциозно заболяване... . Нищо от предписаното не се дава- ако е вирусно- ще е нужно на първо време отхрачващо- Проспан или АЦЦ кидс, например.
Ако е инфекция- само АБ ще е нужен.
Просто е, но само с преглед мога да преценя.

И щом не мога пряко да прегледам, как да кажа "дали е вярно лечението"?
Мога само да помогна за ориентиране ако има две, три възможности, или пропуснати алармиращи симптоми.
« Последна редакция: Януари 04, 2011, 16:25:49 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #716 -: Януари 04, 2011, 19:59:28 pm »
Докторе, подозирах че нищо от изписаното няма да потвърдите  :D. С риск да ме критикувате ще си призная, че още от снощи започнах да давам АЦЦ сироп за кашлица. Само незнам дали съм уцелила точната дозировка - давам 3,5 мл., като в упътването пише, че за деца от 2 до 5 години дозата е по 5 мл. сутрин и вечер. А за деца под две годинки няма дадена дозировка. Промивам нослето с Диснемар и капя по 2 капки детски Ксилометазолин преди сън, като тази нощ капах още 2 пъти, защото изобщо не можеше да диша. Давам и мултивитаминен сироп и това е за сега. А подсичането е от еднократно рядко изхождане, за жалост усетено с известно закъснение  :oops: :oops:.
За щастие детето вече е доста по-добре, а аз съм половин доктор благодарение на всичко научено от Вас! Бъдете здрав!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #717 -: Януари 04, 2011, 20:03:49 pm »
Чудесно... просто мислех ще напишете "няма да ми отговори".
Не пиша, когато нямам какво да кажа, или се иска пряк поглед.
Или когато чета всеизвестните Бг "подходи", за да не отчайвам някого без нужда.

Но ако има какво да напиша- пиша го.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #718 -: Януари 04, 2011, 21:12:59 pm »
Докторе, след много търсене в една аптека ми обещаха за утре /дано/ две дози Аваксин за двете деца, някакви противопоказания за слагане има ли, освен общото добро здравословно състояние на детето. Стефания втори ден е на ДГ, вероятно е редно да я спра, след като поставим ваксината?
Благодаря предварително.
Говорихме с личния лекар, схемата която тя посочи за прием е нулев, първи и шести месец?
« Последна редакция: Януари 04, 2011, 21:14:38 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #719 -: Януари 04, 2011, 21:15:29 pm »
Сложете ваксините... . Това е и начин за профилактика.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.