0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #500 -: Ноември 13, 2010, 17:32:28 pm »
Докторе, 3-4 страници по-назад сте дали съвет как да се диагностизират анални рагади. Ако такива има, провежда ли се някакво лечение? Те признак ли са за нещо по-сериозно? Благодаря!
Да, маже се с Локакортен или Синалар или Пропиогента.
Рагадите са си ...рагади. И се лекуват. При деца- лесно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #501 -: Ноември 13, 2010, 17:48:50 pm »
Докторе, искам вашето мнение.
Сутринта Дани като пиша и имаше капки кръв. Ходихме в спешното, изследваха урината (белтък и седимент)- била добре, само леко завишен билерубин (незнам дали правилно го изписах), ехография - всичко нормално. Консултация с уролог - кръвта явно е от нараняване на кожичката на главичката (ф...). Да наблюдаваме.
Сега е пишал 2 пъти единия път - ок, втория пак капка кръв. Ходи малко количество и се присвива все едно го щипе. Казва, че го боли там. Забелязах сега обаче, че е малко мътна урината, смятам в понеделник да направя посявка. Нещо друго?
Преди 4 месеца имахме уроинфекция, лекувахме с Цек, едното бъбрече беше леко уголемено, при следващата контрола всичко беше наред.
Посявката е негативна?
Това е вероятно цистит и за АБ лечение.
Ако обаче настоявате че причината е локална, може да намажете с Бактробан/Фусидин локално. Ако това не променя симптомите... това е цистит/уроинфекция.
Посявката ще я пусна в понеделник, днес няма къде... Но и аз си мисля, че е уроинфекция. Притесняа ме обаче кръвта. Довечера ще намажа с фусидин Н.
Благодаря ви много!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #502 -: Ноември 13, 2010, 23:27:46 pm »
Докторе, 3-4 страници по-назад сте дали съвет как да се диагностизират анални рагади. Ако такива има, провежда ли се някакво лечение? Те признак ли са за нещо по-сериозно? Благодаря!
Да, маже се с Локакортен или Синалар или Пропиогента.
Рагадите са си ...рагади. И се лекуват. При деца- лесно.

Благодаря Ви, Докторе! Как всъщност се използват тези препарати при рагади от вътрешната страна на ануса /установени с клечка за уши, външно разраняване няма/, въвеждат се отново с памучен тампон ли?
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 23:36:05 pm от Мама Мийя »


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #503 -: Ноември 13, 2010, 23:31:31 pm »
Да.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #504 -: Ноември 13, 2010, 23:36:38 pm »
Впрочем препрочетох отново първото питане за рагадите /на Evrо/,виждам че и при тях проблемът се е появил след прием на антибиотик. Вие препоръчвате ли комбиниран прием на някакъв пробиотик при лечение с АБ?


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #505 -: Ноември 13, 2010, 23:41:25 pm »
Не. Няма никакви доказателства че това  има какъвто и да е било ефект.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #506 -: Ноември 14, 2010, 01:33:45 am »
Докторе, Стефания тази вечер си напипа зад ухото /върху костта зад ухото непоредствено/ подутинка, малка е, не е точно кръг, леко удължено е и не е много голямо, но твърди че я боли, ръката й е почти постоянно там и хленчи  :?
казва, че не я боли ухото, а само тази подутинка, на напипване ми прилича на мастна тъкан, но не мога да съм сигурна
ще ме посъветвате ли какво да изискам и при какъв специалист да отида, наясно съм че за това специално няма как да ме консултирате
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #507 -: Ноември 14, 2010, 13:27:51 pm »
При предишните прегледи ушите прегледаха ли с отоскоп?
Заведете да я видят, или повикайте някого... може  да е мастоидит това, може отит... не знам... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #508 -: Ноември 14, 2010, 15:08:34 pm »
да, да- преглеждана е поне три пъти в хода на инфекцията тази седмица /специално за ушите/
в петък последно бяхме на лекарска комисия, прегледа беше максимално осъществен- лимфите по корема, зад ушите, под мишниците- нищо обезпокоително
обадихме се за преглед, утре сутрин ще ни приемат  :(
успокоява ме факта, че пие антибиотик в момента, чета че често в хода на инфекцията се увеличават лимфите
като че ли по-скоро се дразни от присъствието на това топченце, отколкото да има болка и дискомфорт
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #509 -: Ноември 14, 2010, 15:26:40 pm »
Докторе, нужда от съвет. Вики пак е с отит. На Аугментин е от вчера. Притеснява ме, че температурата не мога да я сваля прод 37.5. Нурофена изобщо не действа. Редувам Панадол и Хексалгин /последния, когато температурата е около 39 градуса. Питането ми е свързано с Ефералгана - принципа, той също е Парацетамол, но впечатленията ви за него, моля.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #510 -: Ноември 14, 2010, 15:32:01 pm »
Няма разлика между два вида Парацетамол- все Парацетамол е.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #511 -: Ноември 15, 2010, 08:36:48 am »
Докторе, лявото ухо е зачервено  :?, лекаря е предписал Отипакс да капем. Вашето мнение за тези капки какво е? /от четвъртък е на Зинат Стефания, изобщо дали ще са нужни капки/
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #512 -: Ноември 15, 2010, 15:10:26 pm »

Имам две питания (не само към д-ра, но и до майките с повече "опит").

Дава ли се нещо при "първи симптоми" (не знам на какво - дали е вирус или простуда)?
От два дни кашля по малко, 7-8 пъти на ден, основно преди заспиване. Няма Т, нито хрема, в добро общо състояние е, не липсва апетит. Трябва ли да го оставя така, или да дам нещо?

И второто ми питане :
Какви са видовете кашлица и как се разпознават?
Чувала съм за суха, влажна, лаеща...



*

    asita1

  • *
  • 48
  • мама на слънце и луничка
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #513 -: Ноември 16, 2010, 07:46:13 am »
ефира е монтелукаст.Как да се  убедим за ринита,с наблюдения върху детето предполагам.Иначе относно кашлицата,когато е здрав нямаме кашлица никаква,само след вирусно заболяване и спазъм-това е ,закашля се понякога като скача върху леглото,предполагам заради алергията към акарите,но до там....
Иначе той е свръхактивно дете,по цял ден беснее,бяяга ,скача,кара колело,катери се,вдига и мести тежки неща,никога не се закашля при гореспоменатите.А колко дълго ще се наложи да приемаме флексотайт по принцип?
Не виждам нужда на този етап да давате монтелукаст.
Приложете Фликсотайд за месец. Оценете после резултата. Опитайте намаляване с перспектива за две седмици да го спрете.
Няма логика да давате ендовременно Вентолин и Фликсотайд, ако детето не е в остър пристъп.

Убедете се че детето не кашля от ринит, синузит първо, преди да започнете Фликсотайд!
Добра тактика е преди да почнете с Фликсотайд да направите обикновена актинография на гръден кош ( фас).
Благодаря ви докторе.Явно ще си имаме проблеми с този алергичен ринит на първо място.Започнахме флексотида-2*1впръскване.До преди 5 дни бяхме и на антихистамин-фенистил капки,заради инцидента в болницата с обрива.Наблюденията ми-детето се чувстваше перфектно,секрецията от носът,която не можахме да овладеем с аб и 2 вида капки дълго време,от фенистила се подсуши само за 1 ден,като през времето,когато беше на лекарството, с носът нямахме никакви проблеми-нито секреция,нито запушване.След това бяхме на преглед при УНГ,който каза че няма 3-та сливица,а алергичен ринит и му назначи 20 дневно лечение за ринита с алергодил,спрей за носът.В момента в който смених лекарствата се усети леко влошаване ,носът започна пак да се запушва.По принцип през повечето време проблемна и запушена е лявата ноздра,от днес сутринта след няколко кихавици,алергични предполагам,се запуши доста носът и дясната ноздра вече,и започна лека секреция,която го дразни и го кара да кашля.За фенистила,ми казаха че максимумът е 14 дни,на нас явно ще ни трябва някакъв антихистамин за носът,който да приемаме по-дълго време,напр.6 месеца.А проблемите ни с носът започнаха още през февруари тази година-вече 10 месеца се мъчи  детето и не знае какво е това да се диша спокойно през нослето,постоянно го сърби,киха често ,дори вечер както си спи.А ОТНОСНО СИНУЗИТ,КАК СЕ ИЗСЛЕДВА ДАЛИ ИМА ИЛИ НЯМА?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #514 -: Ноември 16, 2010, 16:09:55 pm »
Благодаря ви докторе.Явно ще си имаме проблеми с този алергичен ринит на първо място.Започнахме флексотида-2*1впръскване.До преди 5 дни бяхме и на антихистамин-фенистил капки,заради инцидента в болницата с обрива.Наблюденията ми-детето се чувстваше перфектно,секрецията от носът,която не можахме да овладеем с аб и 2 вида капки дълго време,от фенистила се подсуши само за 1 ден,като през времето,когато беше на лекарството, с носът нямахме никакви проблеми-нито секреция,нито запушване.След това бяхме на преглед при УНГ,който каза че няма 3-та сливица,а алергичен ринит и му назначи 20 дневно лечение за ринита с алергодил,спрей за носът.В момента в който смених лекарствата се усети леко влошаване ,носът започна пак да се запушва.По принцип през повечето време проблемна и запушена е лявата ноздра,от днес сутринта след няколко кихавици,алергични предполагам,се запуши доста носът и дясната ноздра вече,и започна лека секреция,която го дразни и го кара да кашля.За фенистила,ми казаха че максимумът е 14 дни,на нас явно ще ни трябва някакъв антихистамин за носът,който да приемаме по-дълго време,напр.6 месеца.А проблемите ни с носът започнаха още през февруари тази година-вече 10 месеца се мъчи  детето и не знае какво е това да се диша спокойно през нослето,постоянно го сърби,киха често ,дори вечер както си спи.А ОТНОСНО СИНУЗИТ,КАК СЕ ИЗСЛЕДВА ДАЛИ ИМА ИЛИ НЯМА?
[/quote]

На нас ни бяха изписали за алергичен ренит Флексоназе. Пръскахме го около 3м. Незнам дали с негова помощ, но ни се прибра третата сливица. Много останах доволна от мрдикамента.
Това е моя опит и мнение.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #515 -: Ноември 18, 2010, 16:48:47 pm »
Д-р Бърди, зная че не обичате да се пита за дозировки на лекарства, затова се извинявам. Малката /1г.4м./ пие АБ Цефзил 125/5мл по 4мл. на 12ч., 10-11кг е. Вижда ми се много, някъде бяхте писали как се изчисляват дозировките, но не мога да намеря. Трябва ли пак да се обадя за корекция или да си продължим така?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #516 -: Ноември 18, 2010, 22:56:38 pm »
Ако нямаше Пневмокок, а само изолирана Салмонела ( и детето е без симптоми от Салмонелата), не би трябвало да давате АБ за Салмонела. За съжаление тук обаче трябва да лекувате Пневмокок-а ( ако посявката е коректна като резултат). Цефуроксим е добър избор. Ако решите да дадете Цефуроксим, не  е нужно НИЩО друго да давате (капки, Бронховаксом и т.н.).

На 3-4 ден направете посявки- ако пак са положителни, може да обсъдите:

* да сложите за два, три дена квинолонови капки в нослето ( Ципрофлоксацин, или аналог) паралелно с АБ лечение.
* да направите посявки на ВСИЧКИ роднини в близкото обкръжение на детето.

Може пак да повторите посявките 2- 3 дена след приключване на лечението. Ако са негативни- веднага да поставите "Превенар".

Благодаря за помощта ви във вид на мнение, докторе! Много ми помагате!
Може ли да ми кажете кои антибиотици съдържат Цефуроксим (по смътен спомен май Зината е на тази основа, а детето ми се повлиява много добре от него - бъркам ли?). Четох вчера информация за Хлорамфеникола - та той е забранен в Западна Европа..  :( Да не говорим, че винаги сме били анемични...

п.п. Детето, както споменах вече има една отрицателна проба и няма никакви симптоми на Салмонела към този момент. На мен заради това ми беше странно, защо се опитват да нагодят АБ-то към Салмонелата повече, отколкото към Пневмококовата инфекция...  :?

Ще ви послушам и ще започна лечение с антибиотик на основата на Цефуроксим (само да ми кажете кои са съдържащите го АБ-та) и ще изследвам след това отново носени гърлен секрет. После Превенар! Щом вътрешното ми усещане съвпада с вашата препоръка - не ми трябва друго! yahoo_33

Cefuroxim >> Zinnat, Zinadol.
Направете контролните посявки, както Ви ги описах!

Докторе, реших на своя глава, преди да започна антибиотика да направим посявки (носен и гърлен секрет), защото и без това резултата беше много стар (24.09.2010) и в момента всичко е отрицателно. Да започваме ли Зинат-а или да направим нови посявки след определен период от време и да слагаме Превенар-а направо ако отново са отрицателни резултатите?

п.п. Имаме и втора отрицателна проба за салмонелата..  :D

Какво ще лекувате със Зинат, щом посявките са (-)? не го започвайте... .
Тогава да ваксинираме детето!?
Да правим ли още посявки или може веднага (въпреки, че в момента е много хремава)..

Ваксинирайте веднага. Хремата не е противопоказания, стига да няма отит.

Докторе, здравейте!
Нарочно пускам цитат на това, което изписахме с вас преди време, за да ви уведомя за това, което се случва при нас.
Сложихме Превенар на детето на 29 октомври и на 1-ви ноември тръгна на градина.
Беше здрава до петък (12 ноември), когато я взех от детското заведение, но в събота започна да кашля, без температура, без хрема. Заведохме я на доктор и той изписа сиропче Тусавит 3*1ч.л., което аз давах до понеделник + лъжичка Саностол.
В понеделник, естествено посетихме нашето джипи и след преглед, който установи, че няма зачервено гърло, температура и дробчетата са чисти ни допълни лечението с Ериус 1*2,5 мл., Есберитокс 3*1 таблетка за 20 дни и капки Виброцил (защото междувременно и нослето й започна да тече). Виброцил не съм прилагала, капех само физиологичен разтвор и аспирирах нослето. В сряда, след контролен преглед джипито чу хрипчета в дробовете на детето и каза да спра Тусавита и да дам за един ден Вентолин 3*2,5 мл., а от следващия ден да сменя Вентолина с АСС 3*1 прахче. Днес, след като дадох за първи ден АСС-то заведох детето при пулмолога (онзи същия, който изписа на детето за пневмокока Бронховаксом, Максинтрол и Сингюлер и които аз така и не дадох, освен Максинтрола, който не й действаше изобщо), който потвърди хрипчетата най-вече в ляво и познайте какво ни изписа - отново Бронховаксом, Сингюлер, Максинтрол, Ериус, Вентолин по възможност в инхалационен вид и АБ - Сумамед.
Мда, рецептата ни е километрична и аз се колебая дали да подложа детето на всичко това или да търся друг лекар.
Според вас необходимо ли е да купувам инхалатор (инвестицията не е малка и подобна покупка трябва да се планира при нас, защото няма от къде да извадим толкова пари), чудя се освен това защо пак ни изписва Бронховаксом, като каза, че може да го пием заедно с изписания вече Есберитокс, при положение, че ние сложихме Превенар на детето!? Не разбирам освен това защо трябва да приемаме едновременно Сингюлер с Ериус!?
Моля, дайте ми съвет дали да дам на детето този АБ Сумамед, при положение, че детето пи почти 2 седмици Суметролим заради Салмонелата?
Много съм объркана, притеснена, ядосана на безхаберното отношение на някои родители в детската ни градина.
Моля за помощ. :balk_144:

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #517 -: Ноември 18, 2010, 23:00:54 pm »
Д-р Бърди, зная че не обичате да се пита за дозировки на лекарства, затова се извинявам. Малката /1г.4м./ пие АБ Цефзил 125/5мл по 4мл. на 12ч., 10-11кг е. Вижда ми се много, някъде бяхте писали как се изчисляват дозировките, но не мога да намеря. Трябва ли пак да се обадя за корекция или да си продължим така?
Дозата е малка, не голяма. И се дозира на 8 часа, а не на 12.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #518 -: Ноември 18, 2010, 23:03:53 pm »
@scorpia

Разумно е да помислите за инфекция- едностранна обструкция може да има, но това е рядкост и при специални слуачи.
Следователно- ако наистина находката е едностранна е по-разумно да мислите за инфекция.И за нужда от АБ? това от прегледа зависи.
Добър избор тук за АБ би бил Кларицид или аналог. Или Аугментин или Амоксицилин.

Ако наистина находкатат е двустранна- има ли данни за инфекция? бронхит?
Често чуват секрети при обикновени вирусни заболявания за "обструкция", "пневмония" и т.н., а са всъщност само секрети. Ако сте убедени че са секрети, АЦЦ кидс за 2-3 дена дава и време да понаблюдавате, и помага ако са само секрети.
« Последна редакция: Ноември 18, 2010, 23:07:11 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #519 -: Ноември 18, 2010, 23:08:23 pm »
Имаме непотвърдена алергия към Аугментин (обрив на годинка и нещо).
Пулмологът каза, че чува хриповете двустранно, както и свиркането, но повече в ляво.
Да започна ли веднага АБ или да изчакам и да пробвам с обикновения Вентолин сироп и инхалациите само с дестилирана гореща вода? Може ли да давам Вентолина заедно с АЦЦ?
Детето не може да отдели никакъв секрет с кашлицата. Кашля рядко и много плътно с жилест секрет.
Питах за рентгенова снимка, каза - не е необходимо, но без АБ няма да минете.
Не съм лекар, но според мен това хриптене в дробчетата е секрета от носа, който е толкова жилест вече, че едвам се аспирира по нормален начин.
« Последна редакция: Ноември 18, 2010, 23:11:38 pm от scorpia »