0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Бременност и менопауза
« Отговор #20 -: Април 21, 2010, 19:42:50 pm »
Sesi и аз ще ти кажа същото, като другите момичета - ако някой лекар "ти се смее" или направи какъвто и да е необмислен коментар за възрастта ти, просто няма какво повече да правиш при него! Има само един начин да се коментира прогнозата за успех или неуспех - на база направени изследвания.
Да, възрастта е проблем, но не е диагноза. Да, шансовете ни са много по-малки, но все пак ги има. Ти имаш една успешна бременност, значи имаш и по-голям шанс.

Дотук си преживяла много, но не съжалявай за миналото. Важно е какво решение ще вземеш сега. Помисли, кое е най-добро за тебе. И ако решиш да се бориш за детенце, възможно най-скоро избери клиника по стерилитет и започни необходимите изследвания. Ние всички силно ще ти стискаме палци.


от сърце желая успех на всички от тази тема и не забравяйте, че за нас времето лети! не губете нито месец...

И аз се присъединявам към това, с две ръце!

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #21 -: Май 18, 2010, 14:11:05 pm »
И мен много ме вълнува тази тема. Аз съм почти на 44 години. Преди два месеца правих аборт, поради малформация на плода. Имам 3 деца - да са ми живи и здрави. Родих ги съответно на 22, 23 и на 42 години. С всички нормално забременяване и нормално раждане. Надявах се че и този път ще е така, но уви. Много ми е мъчно че така стана. Един доктор даже ми каза защо плачеш, нали имаш деца. С мъжа ми имаме намерение да се борим за още едно бебче (само третото ми е от него). Още 1 месец трябва да се пазим след аборта, но се притеснявам дали ще се получи. За всеки случай си записах час в клиника по стерилитет - но ме записаха чак за средата на октомври. Така ли е по всички клиники в София? Дали преди това трябва да отида на гинеколог или в клиниката си правят всички изследвания? Дано не се налага да ходя никъде. 
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #22 -: Май 18, 2010, 14:39:10 pm »
За всеки случай си записах час в клиника по стерилитет - но ме записаха чак за средата на октомври. Така ли е по всички клиники в София? Дали преди това трябва да отида на гинеколог или в клиниката си правят всички изследвания? Дано не се налага да ходя никъде. 

не във всички клиники е така, само в по-посещаваните или тези с по-малко персонал. на сайта има списък с всички клиники в софия - прозвъни ги и прецени къде ще ти е по-скоро.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Бременност и менопауза
« Отговор #23 -: Май 18, 2010, 14:41:57 pm »
Оооо, много благодаряІ Ще ги прозвъня.
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #24 -: Май 18, 2010, 19:22:37 pm »
Весела, много се радвам да чета за жени като теб, които са на моята възраст и продължават да искат и да раждат деца. Въпреки проблема, вярвам, че следващия път всичко ще е наред и ще успееш.

За клиниките - не избирай само по това, къде ще те запишат за най-близка дата. Вярно е, че всичко е късмет и случайности, но все пак... Дори на нашата възраст, понякога си заслужава да пропуснеш 1 месец заради по-важните неща. Като ти предложат подходящ час, потърси и мнения за съответната клиника.

Ако на 12.06.2010 имаш възможност да си в Пловдив, ще можеш да си запишеш безплатна консултация за няколко лекари, от различни клиники. Записването е свободно и без условия. Списъкът можеш да видиш, ако кликнеш на банера "Ден на репродуктивното здраве".

Пожелавам ти много скоро да дойде и четвъртото! osi_9

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #25 -: Май 24, 2010, 18:01:41 pm »
plumeria, благодаря ти за информацията, но ми е невъзможно да отида в Пловдив.
Наистина си права – да пропусна 1 месец, заради по-важните неща. На теб и на всички, които го желаят от все сърце им желая да им се сбъдне мечтата и то съвсем скоро.
Позаинтересувах се по-подробно за клиниките. В някой изобщо не ми обърнаха внимание, впредвид на възрастта или на това, че имам вече деца. В други ми дадоха много изчерпателна информация.Вече май се ориентирах – само да мине времето и ще действам.
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #26 -: Юни 23, 2010, 21:48:45 pm »
Момичета, а какви са всъщност симптомите на менопаузата? Като се замисля, през 1982 г., когато ми дойде за първи път, никой не ми обясни защо я има тази кръв, само ми казаха за дамските превръзки и за специалните хигиенни изисквания и толкова. Същите мои роднини от женски пол сега би трябвало да ми кажат кога при тях е настъпила менопаузата, как, при какви начални симптоми ... защото моята фертилност е много вероятно да продължи толкова, колкото е била при майка ми и при баба ми. Но ме е срам да ги попитам, макар че - слава Богу - са живи и здрави и бих могла.

Странно, май ние вкъщи се подчиняваме на някакъв морал от миналия век, че е срамно да се говори за тези работи.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #27 -: Юни 23, 2010, 22:04:27 pm »
Високо ФСХ, ЛХ, липса на мензис, топли вълни, сухота във влагалището...

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #28 -: Юни 24, 2010, 17:00:48 pm »
Същите мои роднини от женски пол сега би трябвало да ми кажат кога при тях е настъпила менопаузата, как, при какви начални симптоми ... защото моята фертилност е много вероятно да продължи толкова, колкото е била при майка ми и при баба ми.

Предполага се, че има връзка, но съвсем не е задължително. Много по-показателни са нивата на ФСХ и ЛХ (също АМХ и Инхибин Б).
А ако не си изследвала хормоните, показателни може да са промените в месечния цикъл. Например продължителността (най-често скъсяване, но може и редуване на много къси и много дълги цикли) или намаляване на количеството менструална кръв до оскъден мензис или зацапване (не е задължително да е от менупауза, може да е и от други неща!).
Можеш да направиш и един-два месеца домашни тестове за овулация (като не забравяш, че те много грешат, случва се да не отчитат и човек не трябва да им се връзва прекалено :wink:). Все пак дават някакъв ориентир, първо дали има ову. и второ се вижда дължината на фоликулярната фаза (при изчерпване на ЯР тя силно се скъсява).
Т.е., ако не ти е удобно да разговаряш с близките си на тези теми, не е задължително :)  Има и други начини. Но ако първия ти разговор е бил през 1982, има смисъл да се тревожиш само ако целиш бременност, иначе ти е рано още. :wink:

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #29 -: Юни 24, 2010, 23:06:49 pm »
Благодаря ви, evro, plumeria, това имах предвид под ясна и точна информация. Да, целя забременяване и възрастта 39 години може да е подходяща за едни жени, но за други може вече да е късно. Може ли да поясните как тестът за овулация показва скъсяване на фоликулярната фаза? Почти всеки месец правя тестове за овулация, но гледам само дали втората чертичка е по-плътна или по-бледа.
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #30 -: Юни 25, 2010, 00:19:49 am »
Благодаря ви, evro, plumeria, това имах предвид под ясна и точна информация. Да, целя забременяване и възрастта 39 години може да е подходяща за едни жени, но за други може вече да е късно. Може ли да поясните как тестът за овулация показва скъсяване на фоликулярната фаза? Почти всеки месец правя тестове за овулация, но гледам само дали втората чертичка е по-плътна или по-бледа.

Ето това може да ти даде отговорите:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1025&Itemid=104
И по-точно тази част...
"Как женските хормони контролират способността за забременяване?"
Успех!
« Последна редакция: Юни 25, 2010, 00:25:24 am от джиджи »


*
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #31 -: Юни 25, 2010, 11:35:54 am »
 
Цитат
Може ли да поясните как тестът за овулация показва скъсяване на фоликулярната фаза? Почти всеки месец правя тестове за овулация, но гледам само дали втората чертичка е по-плътна или по-бледа.


Според мен ти предлага да използваш тестовете за овулация , защото просто можеш да определиш с тях в кой ден от цикъла е овуто, ранно ову - къса фоликулярна фаза.[/quote]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #32 -: Юни 25, 2010, 14:23:52 pm »
на 39 години, ако се интересуваш от яйчниковия си резерв, по-добре посети специалист по репродуктивни проблеми за оценка на яйчниковия резерв, включваща преглед с ултразвук на 2-ри ден от менструалния цикъл, кръвен тест на ФСХ на 3-ти ден от цикъла, кръвен тест на АМХ и Инхибин-Б.

не си играй с тестове за овулация. промените в цикъла не са достоверен признак.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Бременност и менопауза
« Отговор #33 -: Юни 25, 2010, 19:01:54 pm »
Да, това имах предвид, което ти е писала zanza, но то има смисъл само ако просто се чудиш "наближавам ли менопауза или още съм далеч?..."
Щом мислиш за забременяване, няма смисъл от игрички с тестове. Единственото правилно действие е това, което ти е написала jam.
Тя ти е написала изследванията, аз само ще допълня - не ти върши работа просто гинеколог (дори да е много добър), трябва ти точно специалист по репродуктивни проблеми. И (за да не повтаряш моите грешки :wink:) ще ти кажа - не губи време, не се чуди, а действай възможно най-скоро. Успех!

 
П.С. Сега си прочетох поста и ми се струва, че съм попрекалила с категоричния тон :wink:,... но ще го оставя така, защото бих искала преди години някой на мен да ми беше казал нещата с толкова категоричен тон. Още по-добре, направо да ме беше ритнал отзад.... :D
« Последна редакция: Юни 25, 2010, 19:18:47 pm от plumeria »

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #34 -: Юни 26, 2010, 13:42:48 pm »
ще ти кажа - не губи време, не се чуди, а действай възможно най-скоро. Успех!
Много позитивно приемам този категоричен тон... Аз бих искала да кажа същото като теб на някое по-младо от мен момиче, което си губи времето. Защото наскоро приключиха стимулациите с клостилбегит и въпреки че тръбите ми са проходими (според рентгенолог), и въпреки че и трите месеца докато бях на клостил имах положителен тест за овулация, не забременях. Това е да си на 39, а не на 29.
Ако имаше откъде да взема 5000 лева, веднага бих пристъпила към процедура ин-витро, но... ще загубя още един-два месеца с надежда да ме одобрят от фонда или да си уредя кредит. Мисля, че докато съм жива ще обяснявам на момичетата, колко е важно да станат майки навреме, когато всичко в организма на жената помага. Искам да знаеш, че в българското училище все още никой не обяснява на момчетата и момичетата какво да правят, за да станат родители. Има широка информационна кампания за предпазване от СПИН, за предпазване от трафик, за предпазване от наркотици. Но липсва ограмотяване на тема семейство, репродуктивно здраве, житейски цели и постигането им :((
Доста мисля по въпроса как може това да се промени и дори съм предприела някакви действия в тази насока, защото работя именно в училище ...
*
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #35 -: Юни 28, 2010, 11:33:09 am »
 Да се запиша и аз в тази тема,че съм вече на четирдесет и една.

Цитат:"Мисля, че докато съм жива ще обяснявам на момичетата, колко е важно да станат майки навреме, когато всичко в организма на жената помага."

  dantealigeri,такива мисли напоследък постоянно се въртят в главата ми.Аз съм още в началото на изследванията,които трябва да се направят.Имах си редовна менструация и мислех,че всичко е наред.Омъжих се късно,миналата година.И ето ти изненада,преди месец и половина разбрах,че имам високо FSH.Ще си изгриза ноктите от яд,че съм се забавила толкова.
  Надявам се за всички нас пътят,по-който сме поели да бъде успешен и след време да си пишем за това в кое училище ще запишем децата си.Успех,Милички!
« Последна редакция: Юли 23, 2010, 15:52:36 pm от beast »

Re: Бременност и менопауза
« Отговор #36 -: Юни 29, 2010, 17:56:08 pm »
Момичета, ние сме си направо за клуб "40+" :D

marsi, и аз съм същия случай, като теб. На 38 бях решила, че не ми е писано да имам семейство и деца и (уж) сложих точка... Да, но на 40 срещнах мъжа, с който живея сега. Чувствах се млада, здрава, жизнена и възрастта нямаше значение. Минаваше ми през ум, че може да е малко късно, но повече в емоционален аспект - ще бъда ли добра майка на 41-2? ще имам ли време за второ?, такива глупости... ИЯР, менопауза, тези неща никак не ме плашеха. Имам приятелки, родили на 43 и 45 години. Тогава гледах на тях като на стандарт. Едва по-късно осъзнах, че те всъщност са изключения.
И изгубих една ценна година, преди да стигна до клиника по стерилитет. Изгубих я точно със стимулации с клостилбегит, като dantealigeri. Писала съм и друг път за това и не искам да се повтарам, но смятам, че клостил на нашата възраст е голяма грешка...
dantealigeri.1, не знам от кой град си и дали си се насочила към клиника. От клинката могат да ти помогнат (поне повечето го правят), да организирате подходяща диагноза, така, че да покриеш изискванията на Фонда и да кандидатстваш за финансиране. Това е много добра възможност, не се отказвай от нея. Освен това се чака доста и затова действай смело и упорито osi_9

За ограмотяването и аз мисля като вас. Защото всъщност информационната ни среда постига обратния ефект - създава илюзорна представа, че не е проблем да станеш майка, на каквато възраст пожелаеш. Всички звезди стават майки, защо ние да не можем?... Но никъде не се води статистика, през колко процедури ин витро са минали и то във водещи клиники, колко са с донорски яйцеклетки и т.н.
От една страна е добре, защото обществото свиква с мисълта, че на 40 жената не е престаряла, за да е майка. От друга, да ни рисуват прекалено розови облаци и то не е съвсем правилно.
Не знам дали ако знаех повече, бих променила нещо в живота си. Не съм сигурна :? Но предпочитам по-рано да се бях освободила от излишни илюзии.
« Последна редакция: Юли 23, 2010, 15:53:46 pm от beast »

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #37 -: Юни 30, 2010, 00:47:49 am »
  Plumeria,благодаря че споменаваш за Клостил-а.За мен е ценна всякаква предварителна информация,тъй като не знам какво ще ми предложат.Иска ми се да не губя излишно време.
  Колкото за Клуб "40+",радвам се на тази чудесна възможност за диалог.Човек поне не се чувства така самотен в проблема си.Успех на всички! :grouphug2:

Re: Бременност и менопауза
« Отговор #38 -: Юни 30, 2010, 12:50:11 pm »
marsi, за четох доста неща за клостила (за съжаление, със закъснение за мен) и затова така си позволявам да раздавам мнение :D  Гинеколозите го изписват масово, по системата "дай да пробваме". Някои даже го наричат "лекарство"!? Обяснението е, че е сравнително евтин и лесен за приемане. Но е подходящ само при млади и добре реагиращи яйчници. Да не говорим, че дори при тях не е ясно, какъв му е резултата. При по-напреднала възраст се смята, че стимулира производство на фоликули, но яйцеклетките са с по-лошо качество. И най-лошото - влияе зле на яйчниковия резерв.

Ти пишеш, че си в началото на изследванията. В репродуктивна клиника ли ги правиш или при гинеколог? (ако си в клиника ще пропуснат клостила със сигурност :wink:) Колко високо ти е FSH-то и само веднъж ли си го пускала? Нали знаеш, че то може да варира доста...
« Последна редакция: Юли 23, 2010, 15:53:26 pm от beast »

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Бременност и менопауза
« Отговор #39 -: Юни 30, 2010, 13:48:37 pm »
  Здравей,plumeria!Да,в репродуктивна клиника направих консултация.За сега съм изследвала Prolactin,LH,FSH,Estradiol,Testosteron на 3-ти ден от цикъла.Останалите хормони са в норма освен FSH-16.33,реф./2.5-10.2/.При прегледа с ехограф лекарката спомена нещо за ЛУФ-синдром,ако правилно съм разбрала,но това ще се уточнява при следващ преглед, а също и проводимостта на тръбите.Трябва съпругът ми да направи спермограма и микробиология на еякулат,тогава с всички изследвания ще отида пак на консултация.
  Знам,че FSH може да варира,затова сама реших преди прегледа да си пусна АМХ,че да има по-голяма яснота.За съжаление установявам,че има месеци без овулация/доколкото може да се вярва на тестовете за ОВУ/ и като цяло цикълът ми стана по-кратък.Това е засега,при допълнителна информация пак ще пиша.Хубав ден!