0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #20 -: Октомври 15, 2009, 09:21:51 am »
В чужбина държавата е намесена в цялата картинка - тя заплаща на донорите, докато при нас този момент го няма и затова се чака повечко. Въпреки всичко според мен и тук им се дават някакви парички, но може би клиниката го прави и не е законово уредено. Затова в Барселона например има клиника, която може веднага да те включи в програмата, но срещу приблизителната сума от EUR 10,000, докато тук ще ми стрева 5,000 лева + чакане.
Наистина е странно да търсят донори от БГ... Според мен също трябва да проучиш нещата, че не ми харесва цялата работа  :?
« Последна редакция: Октомври 15, 2009, 09:23:27 am от Shushku »
*
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #21 -: Октомври 15, 2009, 09:37:23 am »
В чужбина държавата е намесена в цялата картинка - тя заплаща на донорите, докато при нас този момент го няма и затова се чака повечко. Въпреки всичко според мен и тук им се дават някакви парички, но може би клиниката го прави и не е законово уредено. Затова в Барселона например има клиника, която може веднага да те включи в програмата, но срещу приблизителната сума от EUR 10,000, докато тук ще ми стрева 5,000 лева + чакане.
Наистина е странно да търсят донори от БГ... Според мен също трябва да проучиш нещата, че не ми харесва цялата работа  :?
За Барселона конкретно сумата е 7000 EUR, като има и програма за споделен риск, която включва 3 опита, струва 30000 EUR, но ако и след 3-тия опит не настъпи беременност клиниката връща 70% от парите. Да, бързо те включват в програмата, но не е веднага, около 2-3-4 месеца може и да се почака, но донора, които ти намират може да притежава някой твои ТТ данни, като коса, очи, горе долу ръст, кръвна група.
Докато тук, доколкото знам никой нищо не ти казва за донорката, освен това, че е здрава. Аз лично не виждам с какво ще се наруши анонимността на донорството, ако клиниката ти даде някои най-общи ТТ данни.
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #22 -: Октомври 15, 2009, 10:06:42 am »
Тук просто се нареждаш на опашката и който ти се падне. При мъжкото донорство имаш право на избор. Там ти дават списък ръст, цвят, образование, но предполагам причината е в това, че донорите от страна на жената са кът.
Може да звучи много повърхностно и егоистично, но ми се ще поне мъничко да се доближава визуално до мен и бъжа ми  :oops: А така не знаеш генът какъв ще е - висок, нисък, слаб, пълен, тъмен, светъл... Може би ми трябва време да осмисля идеята и това, че все пак е някаква възможност да си имаме детенце. Нима не е същото с осиновяването - да, виждаш го детенцето как изглежда, но знаеш ли какво е вътре в него.
Опитвам се да си разсъждавам на глас и да се самоуспокоявам...  :wink:
*
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #23 -: Октомври 15, 2009, 10:41:42 am »
Shushku, миличка, аз ти бях писала и на лични, но ще си позволя и тук да изкажа някой мои виждания.
В началото и аз като теб, минавайки на този вариант се опасявах от много неща. Ако прочетеш цялата тема ще видиш. Но в последствие, признавам си, с помощта на мненията на много от момичетата точно в тази тема, стигнах до някои изводи, които са:
1. Да, гените са важни, но в крайна сметка при донорство на Я., детето ще има шанса да наследи гените на мъжа ти!
2. И твое биологично да е, много често децата не приличат на никой (както чисто физически, така и по характер). Свидетели сме как обикновенно на големи красавци се раждат твърде неугледни дечица, както и обратното... Природата може да си направи големи шеги, така че няма как да се застраховаш в това отношение. Или на някой твърде гениален се ражда посредствено дете, руснаците имат поговорка за това - "Природа отдьхает"  :lol: :lol: Или представи си наследи някой гаден ген на някоя злобна прабаба (често в рода има по една такава) и тогава какво става?
3. Аз смятам, че идването на децата на бял свят и конкретно при родителите си не е толкова случаен процес на събиране на гени, колкото ние често си мислим. Както и съм сигурна, че има някаква съдба ( Бог, карма, каквото решиш..)Т.е ако е писано точно това детенце да дойде при теб, то ще дойде по един или друг начин, независимо дали с донор, дали чрез осиновяване или чрез поредното успешно инвитро.
Така че, като един генерален извод можем да кажем - остави се на събдата, тя ще ти даде знаци, направи това, което зависи от теб, а в крайна сметка ще стане това, което е писано да стане!
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #24 -: Октомври 15, 2009, 10:41:42 am »
.... докато тук ще ми стрева 5,000 лева + чакане.
Охх, 5000 ама около. Може да са и повече, зависи от донорката, все пак да не забравяме, че реално поемаме нейната процедура. Като към това добавим и разходите по нашата собствена процедура (трансфер, изследвания, спермо, едно друго...) ей ги пак отиват към 6-те.
Ама това е - хванали сме се на хорото, ще го играем, пък дай боже всичко при нас да се нареди както си мечтаем. Това е важното.  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #25 -: Октомври 15, 2009, 10:47:39 am »
Що бе, Рали? Аз питах и ми беше обяснено много категорично следното:
Донорката си е само твоя, т.е при нея има само стимулация ( аз нямах нищо против да деля Я. и с някоя мацка, която в момента е в процедура, т.е да поема и нейната процедура, но ми казаха - вече не може :oops:) Т.е при донорката има само стимулация + пунция. При рецепиента има само ЕТ и цялото това е = 5000, даже ми казаха, че можело и по-малко...
Е, ще видим на практика как ще е :lol: :lol: :wink:
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #26 -: Октомври 15, 2009, 11:29:18 am »
Хъммм.... може ли пък моето инфо да е старо? Ох, айде в четвъртък ще го бистрим  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #27 -: Октомври 15, 2009, 11:30:00 am »
OK! :lol: :lol:
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #28 -: Октомври 15, 2009, 12:58:39 pm »
Shushku, миличка, аз ти бях писала и на лични, но ще си позволя и тук да изкажа някой мои виждания.
В началото и аз като теб, минавайки на този вариант се опасявах от много неща. Ако прочетеш цялата тема ще видиш. Но в последствие, признавам си, с помощта на мненията на много от момичетата точно в тази тема, стигнах до някои изводи, които са:
1. Да, гените са важни, но в крайна сметка при донорство на Я., детето ще има шанса да наследи гените на мъжа ти!
2. И твое биологично да е, много често децата не приличат на никой (както чисто физически, така и по характер). Свидетели сме как обикновенно на големи красавци се раждат твърде неугледни дечица, както и обратното... Природата може да си направи големи шеги, така че няма как да се застраховаш в това отношение. Или на някой твърде гениален се ражда посредствено дете, руснаците имат поговорка за това - "Природа отдьхает"  :lol: :lol: Или представи си наследи някой гаден ген на някоя злобна прабаба (често в рода има по една такава) и тогава какво става?
3. Аз смятам, че идването на децата на бял свят и конкретно при родителите си не е толкова случаен процес на събиране на гени, колкото ние често си мислим. Както и съм сигурна, че има някаква съдба ( Бог, карма, каквото решиш..)Т.е ако е писано точно това детенце да дойде при теб, то ще дойде по един или друг начин, независимо дали с донор, дали чрез осиновяване или чрез поредното успешно инвитро.
Така че, като един генерален извод можем да кажем - остави се на събдата, тя ще ти даде знаци, направи това, което зависи от теб, а в крайна сметка ще стане това, което е писано да стане!


Ако знаеш само колко топличко ми стана от твоите думи миличка Танита. Благодаря ти.  :balk_21: :bighug:
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #29 -: Октомври 15, 2009, 13:04:28 pm »
Рали, на мен директно ми каза доктора, че струва 5,000 донорската процедура.  Предполагам, че ако са повече оплодените яюцеклетки и се отиде и на вариант замръзяване то отделно ще се плаща. Реалистична ми изглежда сумата - в клиниката на Владимиров процедурата ИКСИ например е 3,120, останалите 2,000 ако са за лекарства + хормони (те излизат около 600 - 700 лева максимум)... на теория ми се връзва, да видим наистина на практика как стоят нещата.
Ама айде сподели и на теб какво ще ти кажат  :wink:
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #30 -: Октомври 15, 2009, 14:43:09 pm »
Защото, както вече се каза по-нагоре, трябва да си родила вече веднъж. Отделно, аз честно казано не съм чувала в България да има банка за яйцеклетки, така както е например в Щатите.
И честно казано, разбирам, че тези пари ти трябват, обаче така да минаваш през преводаческа агенция, много ме съмнява. Ще трябва много внимателно да четеш договора, най-вече онези малките буквички, и да прецениш дали наистина искаш да се впуснеш в тази авантюра.

И още нещо - за какви точно биологични изследвания става дума? Имаш ли някаква представа?

Както казах доста неща ме притесняват , а инфото , което имам е 0. За това и другата седмица ще разбера повече и ще ви споделя. Съмнително е да , доста неща ми се въртят в главата , че ще ме принудят да замина или че докато съм под упойка няма да ми вземат само това , за което съм там ....параноя(: 


.. който е бил на моето място ще ме разбере , защото едно е да чакаш , друго е да дадеш нещо от себе си и всичко в името на добрата кауза!!
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #31 -: Октомври 15, 2009, 14:45:00 pm »
Ей сладуранки.... Вие май я превърнахте тая тема в гурбетчииство! Тук хората си споделят страховете и проблемите, а не обсъждат варианти за печалбарство! Моля да се събразявате! Всички се борим да имаме деца и смятам, че не е редно вие, които имате шанса да ни занимавате с тва къдер колко се плаща за донорството! Не бъркайте хуманнстта с меркантилнстта! Засрамете се!

Не ме е срам от нищо :P момиче на моите години е ясно , че го прави заради парите и ако е достатъчно добра като мен вече се появява по важния фактор да помогнеш на някой!
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #32 -: Октомври 15, 2009, 14:49:42 pm »
Veset0, в чужбина, доколкото знам си имат достатъчно донорки, наистина не виждам за какво им е да взимат от БГ. Там няма изискване донорката да е раждала жена, обикновенно желаещите са студентки, които по този начин си докарват допълнителни доходи. Скоро четох статия (но за съжаление нямам линк) в която се споменаваше, че в момента, явно заради кризата имало бум на желаещи за донорство в странство. Теб да не би да те зарибяват за нещо друго, за което нямаш и представа?
Бемзе, не се ядосвай, мила, трудно ще се намери донор, който да дари от чисто хуманни подбуди, живеем в меркантилно общество. Смятам, че точно това е темата, където е добре да се изясни, аджеба, как точно се даряват Я, както в чужбина, така и в БГ.
 

Знам танита , четох някъде и аз , че студентките така изплащали образованието си и че даряват по 30 яйцеклетки месечно , защото добре им се заплаща.
Но аз съм категорична ,че няма да се случи извън страната , човека също го знае, и по тази логика защо ме праща в такава преводаческа агенция!?
За какво друго да ме зарибяват ? :?


За това и се обърнах към всички вас, защото сте по запознати и знаех че ще ми помогнете ..  но в случая най-важното е да имам информация   8O


Колко време се ходи на изследвания , защото мен ме питаха дали мога да отсъствам един месец ?
« Последна редакция: Октомври 15, 2009, 14:51:50 pm от veset0 »
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #33 -: Октомври 15, 2009, 15:29:17 pm »
Колко време се ходи на изследвания , защото мен ме питаха дали мога да отсъствам един месец ?[/b]

Това категорично не ми се вижда нормално. За донорство не знам, но когато правих моите изследвания за ИКСИ процедурата нещата опряха до първоначално даване на кръв за Спин, Васерман, Кръвна група и още нещо, и след това по време на самата процедура стандартното следене на хормони, но тук пак опираме само до вземане на кръв.

Тази история все повече започва да намирисва...

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #34 -: Октомври 15, 2009, 15:44:01 pm »
Самата аз също така я приемам ,  има нещо нередно ...   :(
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #35 -: Октомври 15, 2009, 21:24:32 pm »
veset0, доколкото знам в клиниката на Щерев и в Майчин дом - гр. Варна дават по 2000 лв. на донорите на яйцеклетки като им правят всички изследвания от кръвни до имунологични и генетични. Така, че и на мен това ми се струва доста мъгляво може би целта е не само донорство на яйцеклетки може и бъбрече да ти вземат, не е нормално според мен чрез такава агенция да предлагат пари срещу донорство.
Танче, абсолютно си права за цената на процедурата, но ме учудва това че не вземат от момичета в процедура, ако са само донори нали и на тях трябва да дадат пари, аз си мислих че за това толкова пари струват процедурите защото момичетата даряват от своите и ние им поемаме част от процедурата.
Не съм съгласна с това, че се чака като на конвеир и който е на ред на него дават, все пак сме попълвали документи и на последната страница сме попълнили какви изисквания имаме и кръвни групи, даже ми направи впечатление последния път д-р Персенска ми каза, че файла ми ще стои на бюрото и, но за съжаление не стана и този месец. Предполагам, че поне кръвните групи трябва да съвпадат.
« Последна редакция: Октомври 15, 2009, 21:36:06 pm от Felindra »
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #36 -: Октомври 16, 2009, 08:19:26 am »
Танче, абсолютно си права за цената на процедурата, но ме учудва това че не вземат от момичета в процедура, ако са само донори нали и на тях трябва да дадат пари, аз си мислих че за това толкова пари струват процедурите защото момичетата даряват от своите и ние им поемаме част от процедурата.

Предполагам причината за това е, че едно от изискванията е донорката да е раждала, а повечето жени в процедура се борят за първа рожба.
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #37 -: Октомври 16, 2009, 16:24:58 pm »
veset0, доколкото знам в клиниката на Щерев и в Майчин дом - гр. Варна дават по 2000 лв. на донорите на яйцеклетки като им правят всички изследвания от кръвни до имунологични и генетични. Така, че и на мен това ми се струва доста мъгляво може би целта е не само донорство на яйцеклетки може и бъбрече да ти вземат, не е нормално според мен чрез такава агенция да предлагат пари срещу донорство.
Първоначално толкова ми предложиха , но не бях съгласна и за това сумата беше качена на 5 / притесненията при по младите са по големи /
Снощи говорих с него и питах защо трябва да ходя в преводаческа агенция , причината била, защото там има камера и микрофон във връзка със скайп ..
Другата седмица ще ви кажа как са минали нещата  :)
Искам да ви благодаря на всички , които ми дадоха някакво инфо , наистина ми беше полезно и научих доста неща,пожелавам успех на всички !
BE HAPPY! (:
*
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #38 -: Октомври 16, 2009, 16:58:16 pm »
Мила, много внимавай и МИСЛИ преди да се съгласяваш на каквото и да било. Виж кой е лекарят, който ще извърши манипулациите и ако не ти е познато от форумите име ВЪОБЩЕ не се съгласявай. Парите са важно нещо, но става въпрос за здравето ти.
В очакване ....
Re: Донорска яйцеклетка и нашите страхове...
« Отговор #39 -: Октомври 16, 2009, 17:38:42 pm »
Фуси, защо не разделиш темата?
Разбирам притесненията на момичето, но темата е за страховете на реципиентката ...

веситО,
Има юридически, финансови и медицински въпроси цялата тази работа, с която се захващаш. Доколкото разбирам не си запозната с нито един от тях ...
1. Както вече ти обърнаха внимание - ти не си раждала, което значи две неща. Или ще бъдеш донор за клиника извън България /което не е чак толкова страшно/, или ако е тук, клиниката в България ще заобиколи Закона по един или друг начин. Това трябва да си изясниш и да си прецениш рисковете;
2. В България цените не са такива, за каквито се "пазарите" - това трябва да ти е още един сигнал;
3. Как протичат изследванията, стимулацията, аспирацията - попитай, заинтересувай се ... Тогава въпросите, които задаваш ще получат отговор. Принципно срок от 20 дни е оптимален за цялата процедура.

И въобще, когато човек се сблъсква с непозната материя, работещи са два подхода:
или не се интересуваш и се доверяваш,
или се информираш достатъчно и подхождаш критично ...