0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #420 -: Май 25, 2011, 20:15:00 pm »
аз нямам достъп до Държавен вестник да проверя, а и днес е първи работен ден след изтичане на 14-дневния срок - не вярвам да се обнародва чак толкова скорострелно. ще се информираме... вече е въпрос на дни :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #421 -: Май 27, 2011, 12:12:14 pm »
проверих няма го http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces
В очакване ....
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #422 -: Юни 04, 2011, 00:15:54 am »
В ДВ бр.42 от 03.06.2011 г. е обнародвано ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 149 от 26 май 2011 г. за изменение и допълнение на Постановление № 25 на Министерския съвет от 2009 г. за създаване на Център "Фонд за асистирана репродукция".
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #424 -: Юни 04, 2011, 07:03:37 am »
За мен това е дискриминация, изключително недомислено решение!

На мен то ми прозвуча, така -
"Увеличихме ви възрастта, но пък ще ви ограничим да не можете да доплащате!"

Може ли да се обжалва...
В новините дори споменаха, че това е желание на пациентските организации!
Това е много сериозен удар върху момичетата с ограничен яйчников резерв
който се нуждаят от повече лекарства! И не само!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #425 -: Юни 04, 2011, 09:51:57 am »
Мише, а аз си мисля, че това се прави за да се ограничи практиката на някои клиники да искат доплащане в размер, колкото им плаща и фонда! Т.с двойна цена се плаща дефакто! Смятам, че с това се е целяло спиране на тези практики! А иначе, ако става въпрос за дискриминация ... то тя е навсякъде ... Например, тези случаи, които не могат да се ползват от финансирането на ФАР, не са ли всъщност и те дискриминирани? Или съм в грешка  :?


*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #426 -: Юни 04, 2011, 16:34:49 pm »
Това си е чиста дискриминация и цели да се вдигне успеваемоста на фонда според мен.Защото така ще се изключат двойките с ИЯР.А и не е правилно, ние живеем в пазарна икономика, просто няма логика да се казва на клиниките какви ще са им цените.Все пак ние сме свободни да избираме клиниката, парите който ще доплатим и т.н. Но тук не става на въпрос за пари, нали, всички знаем, че става на въпрос за доверие към лекар, към екипа, за спокойствие на пациента нали?!

*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #427 -: Юни 04, 2011, 17:12:23 pm »
Да вземем да се успокоим ,преди да започнем да търсим някакви "врагове"!!Все още ,не съм прочел никъде промените в точния им вариант, а само прес съобщения,които си приличат абсолютно! Няма нужда да гадаем какви са доводите на "законодателя" преди да се запознаем с тях! Ами ако за ИЯР са приели нещо по-различно?? Нека изчакаме още малко до оповестяване на още по-достоверна информация!! :wink: Все ми се струва ,че промените ще са за "по-добро"!!!Надявам се!! :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #428 -: Юни 04, 2011, 18:04:19 pm »
И на жени с напълно запазен яйчников резерв понякога не им достигат няколко дози лекарства, особено ако стимулацията е с някой от по-скъпите препарати. Често се налага и допълнително изследване на хормони. Пълна недомислица е да се ограничават дозите лекарства и хормоните.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #429 -: Юни 04, 2011, 22:06:25 pm »
постановлението е излязло в Държавен вестник. в другата тема съм дала линк към него.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #430 -: Юни 09, 2011, 15:30:48 pm »
Възрастовите ограничения във все още непроменената Наредба №28 са отменени с влязло в сила решение на 5-членен състав на Върховния административен съд, с което се потвърждава решението на 3-членен състав на ВАС по Наредбата.
Номерът на решението на петчленния състав ВАС е № 7405 от 30.05.2011 г.

http://www.sac.government.bg/court22.nsf/2ac9e8adcd0dabe6c2256ee700493d97/9e6689163918552cc225789c001b8460?OpenDocument

Освен това, решението на 3-членния състав (Решение № 2264 от 15 февруари 2011 г. по административно дело № 12207 от 2010 г)е публикувано на стр. 136 в утрешния (от 10.06.2011 г.) брой №44 на Държавен вестник.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #431 -: Юни 09, 2011, 16:02:41 pm »
Възрастовите ограничения във все още непроменената Наредба №28 са отменени с влязло в сила решение на 5-членен състав на Върховния административен съд, с което се потвърждава решението на 3-членен състав на ВАС по Наредбата.
Номерът на решението на петчленния състав ВАС е № 7405 от 30.05.2011 г.

http://www.sac.government.bg/court22.nsf/2ac9e8adcd0dabe6c2256ee700493d97/9e6689163918552cc225789c001b8460?OpenDocument

Освен това, решението на 3-членния състав (Решение № 2264 от 15 февруари 2011 г. по административно дело № 12207 от 2010 г)е публикувано на стр. 136 в утрешния (от 10.06.2011 г.) брой №44 на Държавен вестник.



много ценна информация, благодаря ти!
въпрос - това най-ново решение, което е окончателно - от кога влиза в сила? от датата на вземането му или от датата на публикуването му в ДВ? защото, както разбирам, решението не е публикувано в ДВ.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #432 -: Юни 09, 2011, 16:52:32 pm »
Възрастовите ограничения във все още непроменената Наредба №28 са отменени с влязло в сила решение на 5-членен състав на Върховния административен съд, с което се потвърждава решението на 3-членен състав на ВАС по Наредбата.
Номерът на решението на петчленния състав ВАС е № 7405 от 30.05.2011 г.

http://www.sac.government.bg/court22.nsf/2ac9e8adcd0dabe6c2256ee700493d97/9e6689163918552cc225789c001b8460?OpenDocument

Освен това, решението на 3-членния състав (Решение № 2264 от 15 февруари 2011 г. по административно дело № 12207 от 2010 г)е публикувано на стр. 136 в утрешния (от 10.06.2011 г.) брой №44 на Държавен вестник.



много ценна информация, благодаря ти!
въпрос - това най-ново решение, което е окончателно - от кога влиза в сила? от датата на вземането му или от датата на публикуването му в ДВ? защото, както разбирам, решението не е публикувано в ДВ.

Джам по принцип Решението влиза в сила 3 дни след обнародването му в ДВ освен, ако в него не е отбелязано друго! :wink:
 jojo2010 , благодаря за връзката  :D


Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #433 -: Юни 09, 2011, 17:33:14 pm »
Окончателните решения на ВАС (в случая на 5-членния състав) влизат в сила веднага, т.е. от датата на решението. Вероятно затова в Държавен вестник публикуват решението на 3-членния състав, което е потвърдено от решението на 5-членния състав.
Моето предположение е, че в тази ситуация МЗ ще публикува бързо-бързо промените в Наредба 28.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #434 -: Юни 09, 2011, 20:34:55 pm »
Моето предположение е, че в тази ситуация МЗ ще публикува бързо-бързо промените в Наредба 28.

мисля, че те изчакват законовия срок за обсъждане на правилника за фонда, който е до понеделник, след което ще се подпишат и дадат за публикуване едновременно наредбата и правилника. очаквам го това нещо до края на юни, но за някого може да е важна информацията, че на практика няма възрастова забрана считано от 30.05.2011 - датата на окончателното решение на ВАС.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #435 -: Юни 10, 2011, 01:04:12 am »
Някой може ли да каже в какъв законов срок трябва да се приемат окончателните изменения и допълнения на Наредба № 28 от 20 юни 2007 г. при положение, че Проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 28 от 20 юни 2007 г. за дейности по асистирана репродукция е на сайта на МЗ от 09.05.2011г. http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=393&categoryid=503&articleid=3601 и до днес 10.06.2011г. вече един месец абсолютно нищо не е прието.
От коментарите и предположенията се подразбира, че щом  Проект на Правилник за изменение и допълнение на Правилник за организацията на работа и дейността на център "Фонд за асистирана репродукция" http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=393&categoryid=3823 е на сайта на МЗ от 30.05.2011г. то 2-седмичния период за обсъждане изтича на 13-14.06.2011г и тогава трябва да се очаква приемането и на двата важни документа или ще се очаква това да стане в неизвестен период от време, може би и повече от месец както това вече се случва с Наредбата.
Това са много важни неща от гледна точка на времето, което е ценно за много от нас, но за МЗ предполагам както изглежда това е без никакво значение имайки в редвид, че промените в Наредбата започнаха да се мислят и обсъждат от 20.01.2011г. и скоро ще станат 5 месеца оттогава без нищо реално законово да е прието.
Много ще съм благодарна, ако някое юридическо компетентно лице се включи и разясни законовите срокове.
*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #436 -: Юни 10, 2011, 09:41:34 am »
Теменуга, писано е многократно по въпроса, не съм "компетентно юридическо лице", но ще си позволя да ти отговоря. всеки нормативен акт се качва на сайта на съответното ведомство за 14 дневно обществено обсъждане, след изтичането на този срок се дава в Държавен вестник за публикуване и обикновено влиза в сила от датата на публикуване или 3 дни след това. Това че наредбата стои на сайта няма как да не стои, все пак като изтекат 14-те дни документа не се сваля. Ако си обърнала внимание рубриката е ПРОЕКТИ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ :wink:
Както по-нагоре беше писано, по всяка вероятност МЗ искат да предвижат двата документа заедно. Дано съм ти била полезна.
И само ще те помоля не с този тон, все пак никой на никой не е длъжен тук специално, нали? Правим това абсолютно доброволно и безвъзмездно, ако не друго, то поне елементарното човешко уважение е хубаво да го има.
*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #437 -: Юни 17, 2011, 16:53:15 pm »
Момичета, не ми стана много ясно след като е приета промяната на възрастовото ограничение - това означава ли, че е влязло в сила вече и не би трябвало да се отказва на пациенти след 43г? 10х
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #438 -: Юни 17, 2011, 17:11:18 pm »
Момичета, не ми стана много ясно след като е приета промяната на възрастовото ограничение - това означава ли, че е влязло в сила вече и не би трябвало да се отказва на пациенти след 43г? 10х

да, както се писа, решението на ВАС, с което се отменят текстовете за възрастта в наредбата, е влязло в сила.

няма причина да се отказва на пациенти над 43 г.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #439 -: Юни 20, 2011, 17:55:36 pm »
Благодаря ти jam! Дали има някой, който вече е успял да се възползва от тази "екстра"?