0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #400 -: Юни 24, 2009, 13:58:52 pm »
Етерна, не знам каква е сумата. Аз затова и започнах цялата дискусия тук - за да разбера има ли нещо такова като предварително определени части от тези 5 хиляди за процедура и за лекарства.  :oops:
Единстевното, което до момента разбрах със сигурност, е, че има момичета, на които, въпреки че не са превишили сумата от 5000 лева, им се е наложило да доплащат. :?
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #401 -: Юни 24, 2009, 14:12:15 pm »
Единстевното, което до момента разбрах със сигурност, е, че има момичета, на които, въпреки че не са превишили сумата от 5000 лева, им се е наложило да доплащат. :?
Да, за съжаление е така, но все пак нали ни поемат по-голямата част от сумата... и това е нещо, макар да се говори за безплатното ин витро... Трябва да сме благодарни и на това. Аз, ако бъде одобрена молбата ми и ако правя ин витро, то ще бъде по протокол Маркес, а той излиза около 10 000 лв, така, че знам, че половината ще е от мен и половината от фонда и то в най-добрия случай, а в най-лошия - 3 000 на 7 000 ....  Но, какво да се прави.  :(
Момичета, ако някой има телефон на служителките във фонда, където ни приемаха документите, моля да ми го напише, че аз още не съм се обадила. Благодаря ви предварително.

*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #402 -: Юни 24, 2009, 14:14:50 pm »
895-31-46 и 895-31-48, с код за София 02 отпред-заповядай Душе
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #403 -: Юни 24, 2009, 14:15:33 pm »
895-31-46 и 895-31-48, с код за София 02 отпред-заповядай Душе
Благодаря ти! Страхотна си!

*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #404 -: Юни 24, 2009, 14:35:08 pm »
du6ka, права си - всяка помощ е неоценима, но за доплащане от порядъка на хиляди лв е хубаво да сме информирани, че е възможно да се наложи. Ясно е, че не при всички ще се наложи. Най-вероятно този въпрос трябва да се обсъди с лекуващия лекар преди стартиране на процедура. Благодаря на момичетата, за информацията.
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #405 -: Юни 24, 2009, 14:43:05 pm »
BAN,предлагам когато се пишат такива неща да се посочват и факти-в коя клиника,колко пари и за какво е доплатила пациентката.Така както го пишеш излиза,че клиниките злоупотребяват.Не,че е невъзможно,но все пак трябва да се посочат факти,а не само празни приказки.Освен това има неща,които Фонда не поема.Те са описани в чл.25 ал.3 от Правилника за Фонда.
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #406 -: Юни 24, 2009, 15:44:58 pm »
Чл. 39
(5) Размерът на отпусканата парична сума е до 5000 лв. и включва средства за провеждане на медицински изследвания, ин витро процедура и за лекарствени продукти.
Чл.40
1. първи етап - авансово, в размер 40 % от максималната одобрена със заповедта по чл. 39, ал. 1 сума и се извършва след започване на хормонална стимулация на пациентката, за което лечебното заведение представя:
а) заявление, съдържащо информация, че е започнала хормонална стимулация, по образец съгласно приложение № 7;
б) проформа фактура;
в) декларация от заявителката, че лечебното заведение й е предоставило информация за всички дейности, лекарствени продукти и цени преди извършване на дейностите по асистирана репродукция;
2. втори етап - отложено, в размер на направените от лечебното заведение разходи над размера по т. 1, но не повече от определената със заповедта по чл. 39, ал. 1 сума и се извършва след приключване на дейностите по асистирана репродукция, за което лечебното заведение представя:
а) подробна епикриза;
б) протокол, подписан от заявителката и лечебното заведение, в който са описани всички извършени дейности и приложени лекарствени продукти, техният вид, количество и цени;
в) фактура, съдържаща пълно описание и стойност на извършените дейности и използваните лекарствени продукти;
г) медицинска документация за извършените дейности по чл. 25, ал. 1

Мили момичета, в правилника не виждам да пише, че се плаща отделно за процедура и лекарства! Този въпрос с доплащането наистина е важен! Аз ли нещо не разбирам или ние сами си усложнаваме нещата?
 
Ако се плаща 2000 лева за процедура, за много момичета 2000 лева за лекарства са достатъчни, съответно им остават 1000 лева от одобрените от фонда. А ако е така както Душка предполага, излиза, че същото момиче ще трябва да доплати 1100 лева за процедурата, при положение че не е усвоила полагащите й се 5000 от фонда.

Защо ще доплаща при положение, че има право на 5000 лв. и не е усвоила цялата сума :ask:
Тези 40% са авансово и не са точно определени за нещо, нали? Естествено, че едно ин витро не може да струва по-малко от 2000 лв.
Ако аз греша нещо се извинявам но мисля, че не ни е нужно излишно притеснение, особено в случаи свързани с финансови въпроси...
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #407 -: Юни 24, 2009, 16:37:33 pm »
Момичета, от къде дойде това разделение на сумата -за процедура толкова ,за лекарства толкова ?Това не ми стана ясно.Много добре е направила Кала, като е цитирала чл.39.,където чета, че няма такова нещо. А другото къде го видяхте ? :ask:


“Не се заблуждавай, че щом някой се опитва да те утеши, той живее безметежно сред простите и нежни думи, които понякога ти помагат. В живота му има много трудности и тъга, далеч надхвърлящи твоите. Как иначе би намерил подобни думи!?!" Райнер Мария Рилке
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #408 -: Юни 24, 2009, 16:45:37 pm »
Момичета, от къде дойде това разделение на сумата -за процедура толкова ,за лекарства толкова ?Това не ми стана ясно.Много добре е направила Кала, като е цитирала чл.39.,където чета, че няма такова нещо. А другото къде го видяхте ? :ask:
Разделението дойде оттам, че фонда няма да плаща различни суми за процедури, а цените в различните клиники са различни.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #409 -: Юни 24, 2009, 16:47:34 pm »
BAN,предлагам когато се пишат такива неща да се посочват и факти-в коя клиника,колко пари и за какво е доплатила пациентката.Така както го пишеш излиза,че клиниките злоупотребяват.
Съжалявам, ако е въпросите ми са прозвучали все едно намеквам, че клиниките злоупотребяват. Не съм искала ни най-малко да вменя това - даже напротив, смятам че клиниките се опитват да ни помогнат дори и в този аспект на процедурата. Всичко тръгна от желанието ми да разбера аджеба колко би трябвало аз да доплатя за моята процедура и искрено съжалявам ако някой се е разстроил, притеснил или обидил от това. Аз лично винаги съм искала да съм максимално информирана, защото така свеждам изненадите до минимум.

А относно това кой къде е доплатил мога единствено да призова момичетата, които ми писаха на лични сами да споделят тук какво и къде са доплатили - все пак тази информация не касае мен, лична е и не е моя работа да я разпространявам с подробности.  :oops:

Момичета, от къде дойде това разделение на сумата -за процедура толкова ,за лекарства толкова ?
Моля ви, почетете какво съм написала по-задълбочено. Никъде го няма това разделение официално. Аз ПИТАМ дали го има изобщо, защото се е налагало на момичета неусвоили цялата сума от 5000 лева да доплащат защото процедурата (самата манипулация) им е по-скъпа от предвиденото заплащане от фонда.

Дано се включи Стефи или някой друг по-запознат, че аз с моето любопитство май вместо да изпиша вежди извадих очи и тук настана голяма каша. И имам чувството, че колкото повече се опитвам да обясня какво искам да кажа и какво целя, толкова по-лошо става и накрая ще ме овикат ... osi_10
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #410 -: Юни 24, 2009, 17:20:06 pm »
Разделението дойде оттам, че фонда няма да плаща различни суми за процедури, а цените в различните клиники са различни.
А пише ли в правилника, че за процедурата се плаща определена сума а ние си доплащаме останалото? Затова писах, че няма отделно да се плаща за едното и другото. Но в цитата, който вмъкнах в предишния пост се разбира точно това.
По това, което се коментираше за доплащането разбрах, че някои клиники може да се възползват от това.
Този фонд наистина провървя много добре, можеби не сме свикнали всичко да е ОК и затова си усложняваме нещата...
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #411 -: Юни 24, 2009, 17:41:59 pm »
По прицип не взимам отношение по всяка тема но това е важно, почти за всички.
Нека да изчакаме StefiZ или друг по-информиран да ни обясни положението преди да сме попълнили темата с излишни коментари :?
 :cloud:
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #412 -: Юни 24, 2009, 18:00:15 pm »
BAN,виждам,че се разстрои от това,което написах.Искам да ти кажа,че е хубаво,че имаме подкрепата на момичетата от форума,както и съветите,които са безценни,но моята препоръка към теб е да не се поддаваш на импулса,а да обсъждаш проблемите по твоето лечение първо със твоя лекар.Разбирам те,че искаш да си информирана,но когато си вземеш заповедта тези работи ще ги обсъдите със сигурност с твоя лекар.Той ще те предупреди ако трябва да доплащаш нещо като сума.Повярвай ми никой няма да тръгне да ти прави ин витро без да сте изяснили всички подробности,особено по въпроса за заплащането.Може да прозвучи грубо,но клиниките не пропускат този детайл в никакъв случай.Тези момичета,които са ти писали на лични може да не са разбрали,за какво ги карат да плащат.Аз затова посочих члена от Правилника,в който се изброяват изследвания и манипулации,които Фонда не плаща.Ако те са правили някое изследване или манипулация от тези то това не е доплащане.Въпреки всичко не отричам възможността някой от клиниките да злоупотребяват.Нека тези момичета наистина да споделят или да алармират там където трябва,за да не се допускат злоупотреби.Казвам го,защото имам горчивия опит със Здравната каса.Аз получих лекарствата по Програма за лечение на безплодие при жената,но ми бяха направени два опита ИКСИ при наличие на хидросалпингс.Сами разбирате,че лекарствата са отишли на вятъра.Там обаче никой не ги контролираше.Да не допускаме това да се случи и със Фонда.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #413 -: Юни 24, 2009, 18:11:41 pm »
На среща с клиниките и представители от фонда се е взело решение сумата която ще се заплаща от фонда за процедура съответно Икси и Ин витро да е еднаква за всички клиники. Сумата от 5000 лв. се разпределя съответно за процедурата, за лекарства и за изследванията които се правят по време на стимулация и за ехографските прегледи.
Момичета не си спомням точно колко беше сумата за процедурата, за да ви я напиша, но като попитате в клиниката със сигурност ще ви кажат. Цените бяха подадени от БСРЗ.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #414 -: Юни 24, 2009, 18:44:35 pm »
а въпроса ако останат средства как стои, ясно е че всеки организъм реагира различно на стимулациите и е възможна стимулация с по-малко лекарства, неусвоени средства средства също осрават при прекратени процедури поради лош отговор или недостигане до ЕТ по различни причини. дали клиниките ще бъдат така честни че да отчетат останалите средства при различните цикли, или ще търсят начин да дотъманят парите така че да стигнат до сумата 5000 в първия случай,или ще довеждат процедурите докрая за да усвоят парие, независимо че ще са наясно, че е безмислено във втория. мисля, че този въпрос също е важен защото парите за фонда са получени от нас данъкоплатците  и такава икономия на средства по обективни причини трябва да е прозрачна и са се използва от тези които имат нужда т.е. да се увеличи броя на реимбусираните двойки.
« Последна редакция: Юни 24, 2009, 18:59:10 pm от ddnchv »


благодаря Ви д-р Александров
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #415 -: Юни 24, 2009, 18:52:37 pm »
а въпроса ако останат средства как стои, ясно е че всеки организъм реагира различно на стимулациите и е възможна стимулация с по-малко лекарства. дали клиниките ще бъдат така честни че да отчетат останалите средства при различните цикли, или ще търсят начин да дотъманят парите така че да стигнат до сумата 5000. мисля, че този въпрос също е важен защото парите за фонда са получени от нас данъкоплатците и и такава икономия на средства по обективни причини трябва да е прозрачна и са се използва от тези които имат нужда т.е. да се увеличи броя на реимбусираните двойки.

Винаги ще има хора които ще си вярват че данъците които плащат отиват в нечий джоб и ще гледат на успехите с подозрение и мнителност.

Сигурна съм и вярвам в добронамереността и коректността на клиниките които работят с Фонда!

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #416 -: Юни 24, 2009, 18:55:27 pm »
парите се изплащат срещу фактура за разходваните лекарства, няма как клиниките да отчитат повече пари.
моля ви, не влизайте в някакви нереални филми и паранои.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #417 -: Юни 24, 2009, 19:11:44 pm »
По принцип няма никакво значение до кой номер са разгледани документите, а до кой номер са написани заповедите, които се изготвят от служителите на МЗ, а аз такава информация нямам.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #418 -: Юни 24, 2009, 19:15:32 pm »
парите се изплащат срещу фактура за разходваните лекарства, няма как клиниките да отчитат повече пари.
моля ви, не влизайте в някакви нереални филми и паранои.
а въпроса ако останат средства как стои, ясно е че всеки организъм реагира различно на стимулациите и е възможна стимулация с по-малко лекарства. дали клиниките ще бъдат така честни че да отчетат останалите средства при различните цикли, или ще търсят начин да дотъманят парите така че да стигнат до сумата 5000. мисля, че този въпрос също е важен защото парите за фонда са получени от нас данъкоплатците и и такава икономия на средства по обективни причини трябва да е прозрачна и са се използва от тези които имат нужда т.е. да се увеличи броя на реимбусираните двойки.

Винаги ще има хора които ще си вярват че данъците които плащат отиват в нечий джоб и ще гледат на успехите с подозрение и мнителност.

Сигурна съм и вярвам в добронамереността и коректността на клиниките които работят с Фонда!

извинете за грубостта но Вие в кой свят живеете- явно в на този от приказките.
това не е параноя това е реалността и коя е гаранцията че фактурата не е надписана, къде е контрола върху това. или разчитаме само на " честаната" дума. все пак се стараем да сме гражданско общество и нормално да се интересуваме как са разходвани определени средства и никои не иска да му бъде върнат остатъка, а да може от парите да се възползват повече нуждаещи се.


благодаря Ви д-р Александров
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Фонд за асистирана репродукция
« Отговор #419 -: Юни 24, 2009, 19:21:16 pm »
Искам да Ви благодаря за будната съвест!  :thankyousign:

п.п. Колко точно определяте дяла си във Фонда, плащайки редовно данъка си?

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com